Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
Murino
Admin
Admin
Murino


Broj poruka : 31734
Datum upisa : 26.04.2008

Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! Empty
PočaljiNaslov: Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!   Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! EmptyNed 28 Jun 2009, 13:52

Izrazi, definicije i tumačenja sa prevodom !!!



Koga imalo zanima "fly casting", što će reći sama tehnika bacanja, ne može, a da ne naleti na svakojake izraze, definicije i tumačenja koja su po
pravilu na engleskom jeziku. E sad, čak ni onome ko savršeno vlada tim jezikom nije uvijek sve kristalno jasno - a šta je time pisac htio da kaže?
Čisto da malo potaknemo edukaciju i u ovom segmentu mušičarenja, ubacujem par tako tih fraza i vrlo, vrlo slobodno tumačenje istih...
Ko zna bolje, neka me ispravlja, dopunjava...


Acceleration - Ubrzanje kanapa, postiže se pomjeranjem štapa, rotacijom ili povlačenjem (haul).

Casting Arc - Ugao izmedju prednjeg i zadnjeg stopa...

Casting Sector - Područje (nešto kao komad torte!??) koje štap "crta" izmedju zadnjeg i prednjeg stopa.

Haul, Double Haul - Povećanje brzine leta kanapa povlačenjem iste. Veći učinak sa manje napora..

Drift - Pomjeranje štapa bez upotrebe snage poslije stopa u cilju povećanja zabačajnog pokreta,
ublažavanje "rulanja" snjure te dobijanja ritma u zabačajima. Češće se koristi u zadnjem zabačaju, koso nagore u istom smjeru
kojem kanap "rula"..

Energy transformation - E, ovo je malo gadno..Energija se niti stvara niti nestaje, nego se pretvara iz jednog
u drugi oblik. Energija kretanja koja inace postoji u cijelom sistemu se prenosi na snjuru nakon stopa, stvara se petlja i snjura
se "kotrlja".. Pritom je koči otpor vazduha - što tješnje petlje, manji gubitak energije....

Loop - Petlja.

Lower leg - Donja "noga", zapravo donji dio snjure iza vec formirane petlje.

Rebounce - Napunjen, savijen štap se ispravlja čim popusti opterećenost kanapom. Štap najprije bude ravan (RSP), da bi poslije toga "federirao"..

Rotation - Rotacija štapa, ubrzanje leta kanapa, dolazi na kraju zabačaja (u oba pravca) zajedno sa duplim povlačenjem..

RSP, "Rod Straight Position" - Ravna pozicija štapa.

SLP - Dio zabačaja gdje vrh štapa crta ravnu liniju. Daje ubrzanje kretanja kanapa u odredjenom (ravno) pravcu bez većih gubitaka enrgije.

Stop - Kako u prednjem, tako i u zadnjem zabačaju - kanap automatski dobija veću brzinu, rula preko vrha štapa što i dovodi do formiranja petlje.

Stroke - Zabačajna kretnja.

Stroke length - Dužina zabačajnog pokreta. Više kanapa u vazduhu, duži "stroke"..
Najkraći mogući zabačajni pokret sastoji se samo od rotacije.

Timing - Pojam da bi se objasnili vremenski intervali cijelog zabačaja.
Dobar "timing" je kad se rade prave stvari u pravo vrijeme (ponovo otkrio toplu vodu..), loš timing je kad na pr. prednji zabačaj počne prerano,
prije nego se kanap ispravlja u zadnjem zabačaju..

Tracking - Pojam koji se koristi da opise kako ravno vrh štapa putuje, u tri dimenzije.
Dobar "tracking" je što manje odstupanje u stranu ili po visini....

Translation - Ubrzavajuća promjena pozicije štapa prije rotacije.
Što duža ova putanja, utoliko duži "stroke"..

Upper leg - Gornja "noga", gornji dio kanapa iza same petlje.





Pa, dopunjujte Vi koji nešto znate!!!


Autor tekst/a je g din Veso i uz čiju dozvolu objavljujemo ovaj topic !

@ kanap - šnjura, linija
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Brankoogi
Guide
Guide



Broj poruka : 754
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 06.09.2008

Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!   Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! EmptyNed 28 Jun 2009, 17:14

thanks you
Nazad na vrh Ići dole
Cicvara
Guide
Guide
Cicvara


Broj poruka : 704
Lokacija : Lešnica
Datum upisa : 10.11.2008

Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!   Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! EmptyNed 28 Jun 2009, 19:23

-Murino ovo je odlično. Da se neko seti. skocko Dajte još.
Nazad na vrh Ići dole
Aco Ivanovic
Guide
Guide
Aco Ivanovic


Broj poruka : 576
Godina : 54
Lokacija : Beograd, SRBIJA
Datum upisa : 24.04.2009

Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!   Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! EmptyČet 02 Jul 2009, 09:40


Na engleskom ali lepo objašnjeno! http://www.alexivanovic.com/wp/?page_id=280
Može pomoći i kod učenja terminologije na engleskom ...
Inače, ovo je moj BLOG tek počeo sa radom.
Ima zanimljivog sadržaja, svakodnevno ... korisnih saveta, noviteta, slika, biće klipova ... informacije sa voda, destinacija, aktivnosti ...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.alexivanovic.com
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!   Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! EmptyČet 02 Jul 2009, 09:43

Što mrzimo da prevodimo Ufffff

Meni nije strano...al bogami nekima što od kanjona nijesu imali kad učiti help 1 kreten
Nazad na vrh Ići dole
Aco Ivanovic
Guide
Guide
Aco Ivanovic


Broj poruka : 576
Godina : 54
Lokacija : Beograd, SRBIJA
Datum upisa : 24.04.2009

Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!   Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! EmptyČet 02 Jul 2009, 09:48



Nikola!

Marko Miljanov je u 52 godini naučio tri jezika - da čita i piše! Ni on nije izlazio iz kanjona i čuka crnogorskih ...
a mnogo je ozbiljnijih poslova u to vreme imao, od svih nas zajedno!

Pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.alexivanovic.com
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!   Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! EmptyČet 02 Jul 2009, 09:59



Marko je bio i ostalo legenda,....ja sam, na sreću, završio to na vrijeme....nego neki su i dalje inferiorni prema učenju pod stare dane,
a ima i onih mlađih koji su časove engleskog provodili sa curicama ili pored vode Ufffff . Ja sam pomalo na svakom polju bio aktivan!

Sad će mene neki da smaraju "daj prevedi mi ono Constant Tension", pa bolje da se izgubim jedno vrijeme! ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!   Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Definitions ( Definicije i pojmovi ) !!!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING :: (FC) ŠKOLA ZA POČETNIKE-
Skoči na: