musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Rasina - Problemi u zastiti iste

Ići dole 
AutorPoruka
Saležupa
Guide
Guide

Broj poruka : 2198
Godina : 47
Datum upisa : 05.05.2008

PočaljiNaslov: Rasina - Problemi u zaštiti iste   Sre 21 Maj 2008, 09:30

Problem količine vode je izražen na svim našim rekama,pa tako i na Rasini.Odgovor je kompleksan i obuhvata mnogo činilaca i aspekata.Evo nekih koji su ovde izraženi: vodozahvati za pitku vodu za Aleksandrovac (na reci Vranjuši), davanje tri izvora za vodosnabdevanje vodom Vrnjačke banje,u toku leta jazovi za nalivanje njiva i imanja i najveći-seča bukovih šuma a zatim sadnja četinara.Ovo je samo deo problema kojih ima.Iz iskustva i razgovora sa ljudima iz šumarske struke,nas ovde će ubiti četinari.Razlog je jednostavan i prost,svi izvori na Željinu su u bukovim šumama (nema ih u četinarskim,zbog ljutine iglica) i ta voda protiče samo kroz četinarske šume.Podatak koji mi je dao prijatelj me frapirao,jedan četinar iste starosne dobi kao lišćar,vuče i drži više vode nego deset lišćara.I onda je matematika prosta.Uz sve to mnoge livade su zarasle i obrasle klekama i ostalim nižim četinarima pa taj predeo više nema izgled kao pre 20-ak godina.
Posebna priča su ribnjaci za uzgoj kalifornijske pastrmke kojih ima nekoliko pored Rasine (ali prave iste probleme svuda po Srbiji).Uzimaju više vode nego što im je dozvoljeno vodoprivrenim dozvolama i u koritu ostavljaju količinu i ispod minimuma.A toj vodi posle treba malo duži put da se ponovo obogati kiseonikom za normalno funkcionisanje flore i faune u reci.Vlasnici ribnjaka i meštani su 2007.godine imali par žešćih sukoba pa je policija morala da interveniše,jer ni jedni ni drugi ne odstupaju ni za milimetar.Pare su bitne i jednima i drugima.
Klima se promenila,hteli mi to da priznamo ili ne.Prošla godina je bila jedna od onih sa najmanjom količinom padavina,a ni prethodne nisu bile sjajne pa se problemi kumuliraju jer je zemlja suva.
Od kada sam postao predsednik udruženja,ratujem sa svima-meštanima i vlasnicima ribnjaka,da bi ih ubedio da samo malo razmisle šta i kako rade.Nekima sam uspeo da dokažem da sam u pravu,ali neki još uvek žive u trinaestom veku i plaše se da će ostati gladni.A gladovaćemo ako se se ne okrenemo da zaštitimo vode za pokolenja koja dolaze.
Pozdrva,Sale
Nazad na vrh Ići dole
tfilip
Fly fisherman
Fly fisherman

Broj poruka : 1
Datum upisa : 26.10.2017

PočaljiNaslov: Re: Rasina - Problemi u zastiti iste   Ned 06 Jan 2019, 20:07

Šteta što tad bio klinac, inače bih te podrzavao i borio se sa svima da reku čuvamo!
Nazad na vrh Ići dole

Rasina - Problemi u zastiti iste
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
musicarenje.net :: FLY FISHING :: RAD SAVEZA, UDRUŽENJA i EKOLOGIJA :: EKOLOGIJA !-
Skoči na: