Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mušičarenje grgeča

Ići dole 
+42
Djordje Stojkovic
Milantaa
Vlajkoni
Micko Nis
Big Bad Wolf
Švaba
Pera theFly
Platipus2000
Minaqua
Beso
Clavis
Crni
Ducka
Alibaba
NMilanovic
Mohiko
Flya
Bahat
RadeZamora
Djomla
Sumadinac
Madjoni
Sale guitar
Raka Hardy
Djomla-BL
Zvezdan
Goci
Murino
Vjeko
Lale
Ervin-Eko
Gegula
Mafke
Predrag
Andrei.A
Musicar
ShoneFly
Vladan_Nis
LeDukri
Sasats
NikolaCG
Mixmaster
46 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Sledeći
AutorPoruka
Sumadinac
Guide
Guide
Sumadinac


Broj poruka : 1147
Lokacija : Ivanjica, Srbija.
Datum upisa : 20.06.2008

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyNed 29 Jul 2012, 10:55

Lovilo se na Ciriskom jezeru, Aco Popov i jedan prosecan grgec sa ovog jezera. Lovi se na izlazu reke Limat iz jezera u centru Ciriha.
Strimeri su spustani na 7-8m dubine gde se riba nalazila...Ludo pecanje, preko 100 uhvacenih riba oko 25cm, bilo je i krupnijih ioko 40cm.
Svaki zabacaj, akcija. Ovde je obavezna udica bez kontra kuke pa je bilo mnogo spadanja. Dobar deo je zavrsio u tiganju, jer se ova
riba u Svajcarskoj visoko kotira zbog kvaliteta mesa.
Ziveo Egli! skocko

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Djomla
Visitor
Djomla


Broj poruka : 413
Lokacija : Uzice
Datum upisa : 05.05.2008

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyNed 29 Jul 2012, 16:47

Fino Sumi. Ja uvek gotivim da se prilagodi situaciji i odpeca sto bolje a ne po svaku cenu juriti jedne te iste terene i ribe. Koje klase stapova ste koristili?
Nazad na vrh Ići dole
Sumadinac
Guide
Guide
Sumadinac


Broj poruka : 1147
Lokacija : Ivanjica, Srbija.
Datum upisa : 20.06.2008

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyNed 29 Jul 2012, 16:58

Aco je koristio Sage one #7 od 9fita, a ja Sage Z-Axis #5 9 fita, obojica tonuce kanape Rio Outbound...Strimeri razliciti, sto jacih boja. Sinoc smo imali samo dva sata pecanja jer nas je kisa oterala, a oba telefona su se ispraznila tako da imamo samo par slika. U sredu repriza... skocko
Nazad na vrh Ići dole
Raka Hardy
Guide
Guide
Raka Hardy


Broj poruka : 1487
Lokacija : Mali Zvornik
Datum upisa : 10.11.2010

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 01:24

Tek sada spazih naziv teme...

Sve vreme, svi pišemo o BANDARU, ne grgečima. Grgečima pripadaju i bandar, pastrmski grgeč, bas, vretenar, balavac, smuđ, smuđ kamenjar...

Ispravite me ako grešim, ali to je to...



Evo jedna fotkica od mene... sampion 1

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
RadeZamora
Visitor
RadeZamora


Broj poruka : 305
Godina : 70
Lokacija : Novo Selo- zapadnomoravsko
Datum upisa : 06.02.2011

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 07:44

Na Zapadnoj Moravi se grgec retko javi na musicu, bare okolo su izglednije a pogotovo u prolece, ali ih ove godine nisam imao na stapu osim jednog od 18 cm, napao polutesku nimficu namenjenu crvenperkama, u zatravljenom delu i maloj dubini. tu se verovatno setao jer su krupnije crvenperke atakovale na musicu/tu njih nisam mogao da ih zakacim-granje i trava- a i vetar nemilosrdan/.ponadao sam se jos nekom komadu ali ovde kao da ih nema, jer je mnogo somica i suncanice-steta.ova duzina spada u bolji musicarski ulov, ne znm kako sad grize na knicu jer davno nisam bio. zaboravih detalje ulova ali musica nije bila sa crvenim repom koji je ovde izazov za njega br. 1-ili samo iz mog iskustva. odem kasnije sa druge strane bare na neku platformu koju napravili paprikari, ona se ljulja ,zatravljenost velika i tako odustadoh. dva labuda u daljini bili su jedino drustvo, prvi put sam primetio ribu u njihovom grlu a stalno se zagnjuruju, hteo sam to da primetim godinama.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 09:07

Raka Hardy ::


Ispravite me ako grešim, ali to je to...

Rako, mislim da grešiš.

Pravilan naziv ove ribe je grgeč. Nazivi "bandar", "kostreš" i slično, su lokalni i važe za istu vrstu. U stručnoj literaturi, ova riba se uvek naziva grgeč.

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%93%D1%80%D0%B3%D0%B5%D1%87

http://hr.wikipedia.org/wiki/Grge%C4%8D

Tačno je da postoji porodica riba Percidae, to jest, grgeči. Njoj pripadaju ribe koje si nabrojao (osim basa "pastrmskog grgeča"), a dobila je naziv po ovoj vrsti. Perca - Percidae, grgeč-grgeči. Isto kao šarani po šaranu, Cyprinus - Cyprinidae, ili lososi po lososu, Salmo - Salmonidae.
Nazad na vrh Ići dole
Sumadinac
Guide
Guide
Sumadinac


Broj poruka : 1147
Lokacija : Ivanjica, Srbija.
Datum upisa : 20.06.2008

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 10:34

Ono sto sam ja primetio ovde u Svajcarskoj, da je svako jezero prepuno ove ribe. Visoko se kotira jer je meso prvoklasno, vise ga cene od mesa smudja. Od jezera do jezera se razliku rezimi, ali uglavnom je to neka minimalna lovna mera oko 10cm, medjutim manjeg od 15cm nisam uhvatio. Problem je sto su mu usta ogromna i grgec od 15cm proguta strimer za stuku, sto je neverovatno. O atraktivnosti ne treba mnogo govoriti, sad sam uveren u ono sto su mi mnogi pricali da je udarac grgeca od 20cm isti kao udarac pastrmke od 40cm. Odlican borac, agresivan, u toku jednog vodjenja strimera po nekoliko puta napada. Jatna je riba, kad se naleti na jato obicno budu slicni primerci kao da su generacija. Posle nekog vremena nema nista, jato se pomera, medjutim tada je momenat da se isprovocira krupan komad, sto se i ispostavilo. Zakljucak da krupan grgec lezi blize dnu i od manjih primeraka ne moze lako da dodje na red. Na Ciriskom jezeru su lovljeni grgeci do 60cm.

Ja sam fasciniran ovom ribom, zao mi je sto su vode u mom okruzenju slabo naseljene grgecom i sa pravom mogu da je svrstam u odlicnu musicarsku ribu!
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 11:37

Šumi odličan je bandar ,šteta što ih kod nas nema većih kao što su ovi u švajcarskoj a što se tiče mesa nisam ga probao ali mi je drugar rekao da mu je meso ukusnije od smudjevog i još ima nekoliko kostiju manje nego smudj,fino se isfiletira i bombona,znači švajcarci imaju potpuno pravo što ga cene.
Nazad na vrh Ići dole
Raka Hardy
Guide
Guide
Raka Hardy


Broj poruka : 1487
Lokacija : Mali Zvornik
Datum upisa : 10.11.2010

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 12:27

Vikipedia često greši, odnoso, nalazio sam greške, Mix.

Ja sam samo napisao ono, što sam čitao u stručnoj literaturi dok sam spremao prijemni (ihtiologija). Imam bar 4 knjige u kojima piše ovo što sam naveo. Isto kao i to što mi na našim prostorima lovimo bolena, a ne bucova. To su dve, različite ribe iako ih neki smatraju istim samo kao dva imena (u Srbiji i Hrvatskoj).

Grgeči:

- Pastrmski grgeč - Micropterus salmoides Lacepede
- Sunčanica - Lepomis gibbosus L.
- Smuđ - Stizostedio lucioperca L.
- Smuđ kamenjar - Stizostedio volgense Gmelin
- Vretenar - Zingel zingle L.
- Vretenac. Čep - Zingel streber S.
- Bandar - Perca fluviatilis L.
- Grgeč balavac - Gymnocephalus cernua L.
- Balavac prugasti - Gymnocephalus schraetser L.
....


To su sve slatkovodni grgeči...
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 12:28


Sumi,citao sam da Svajcarci jako cene bandara,i da potpomazu mrest time sto jelke ne spaljuju nego potapaju u vodu,cije su grane omiljeno mesto za odlaganje jajasaca.

Ali u Holandiji je takodje haos sto se tice ove ribe. Cim zabacis i povuces potezanku u nekom kanalu,odmah udarac bandara.
Nazad na vrh Ići dole
Vladan_Nis
Visitor
Vladan_Nis


Broj poruka : 120
Godina : 29
Lokacija : Nis
Datum upisa : 03.01.2010

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 18:20

Sve ove ribe sa slika su BANDARI i to nije lokalni naziv, čudim se da Mixmaster to kaže ?!
Nazad na vrh Ići dole
http://gracefulfootball.blogspot.com
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 18:43

Jos jedan naziv za bandara,''kokelj'' ,ja sam vristao od smeha ha ha ha ha

A zovu ga i perkija,ostriz,okun....u literaturi BANDAR !
Nazad na vrh Ići dole
Vladan_Nis
Visitor
Vladan_Nis


Broj poruka : 120
Godina : 29
Lokacija : Nis
Datum upisa : 03.01.2010

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 20:13

ha ha ha ha I ja nekad kazem grgeč jer svi oko mene greše ali sam uvek znao da je bandar pravilno.Skoro sam čuo i "Kostreš".

Takodje sam čuo priču od druga gde je on posmatrao jednog "ribara " sa bandarom u šaci .I kako je ovaj uhvatio bandara i ubo se od njegova ledja, bacio ga 2m i izdrao se :"U jebote STRUJNA RIBA" ... ha ha ha ha ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
http://gracefulfootball.blogspot.com
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 20:19



Mozes da punis mob. samo zabodes bandara skocko stvarno ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 EmptyPet 03 Avg 2012, 22:57

Moraćete još malo da čitate. Moje police su prepune knjiga o ribama, ali ni u jednoj od njih se grgeč ne zove "bandar".

Molim one koji tvrde da su grgeč i "bandar" dve vrste da postave sliku jedne i "druge" ribe. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje grgeča   Mušičarenje grgeča - Page 4 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mušičarenje grgeča
Nazad na vrh 
Strana 4 od 13Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje ostalih vrsta riba-
Skoči na: