Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Jednodnevke (zablude o presvlačenju)

Ići dole 
+2
Mixmaster
Madjoni
6 posters
AutorPoruka
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty
PočaljiNaslov: Jednodnevke (zablude o presvlačenju)   Jednodnevke (zablude o presvlačenju) EmptyPet 12 Feb 2010, 03:51

Bilo bi lijepo kad bi na jednom mjestu imali slike i pomalo priče o jednodnevkama koje se presvlače na otvorenoj vodi.
Uz našu oskudnu literaturu o insektima mogli bi bar spojiti ovdje iskustva na ovu temu jer mnoge jednodnevke se presvlače i na obali a sa ugla praktičnog mušičara dobro je da se zna koje to vrste rade baš na vodi study study study
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty
PočaljiNaslov: Re: Jednodnevke (zablude o presvlačenju)   Jednodnevke (zablude o presvlačenju) EmptyPet 12 Feb 2010, 11:25

Ovo je fenomenalna tema! Mušičari uglavnom vide jednodnevke iznad vode ili u priobalju i ne razmišljaju o tome da li su ta stvorenja dostupna ribama. Mnogi previđaju da su nimfe jednodnevki veoma dobro sakrivene pod kamenjem, u pesku ili u džungli vodenog bilja. Tek u emerger i subimago fazi, kada polaze sa dna i presvlače se, neke vrste postaju zanimljive, jer to rade potpuno nezaštićene, na otvorenoj vodi. Međutim, ima puno vrsta koje to rade na suvom, to jest, ispuzavajući uz priobalno i polupotopljeno stenje i granje. Naravno, mušičari ne bi trebalo da se nadaju velikom uspehu imitacijama njihovih emergera i subimaga. Madjonijevo pitanje je prava stvar, jer će tekstovi koji slede odgonetnuti koje jednodnevke su češće na jelovniku riba...
Da skratim, nabrojaću neke poznate jednodnevke koje se presvlače na otvorenoj vodi i na njenoj površini zadržavaju kao subimaga:

1. Ephemera sp. (danica, vulgata...) Green Drake

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) 3096gle

2. Baetis sp. (rhodani, vernus, scambus, fuscatus...) Large Dark Olive, Medium Olive, Pale Watery...

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Baetis11

3. Serratella ignita BWO

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Bwo

4. Cloeon (simile, dipterum) Pond Olive, Lake Olive

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Barskajednodnevka


5. Rhithrogena (semicolorata, germanica) Olive Upright, Marchbrown

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) 4107076542_b0d062c07f


6. Procloeon sp. (bifidum...) Pale Evening
7. Caenis / Brachycercus sp. Anglers Curse

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Caenis


8. Epeorus sp. (sylvicola, assimilis, alpicola...)

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Epeorus


9. Leptophlebia sp. (vespertina, marginata) Claret, Sepia

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) 4351224242_7155876aff


10. Paraleptophlebia sp. (cincta, submarginata) Purple, Turkey Brown
....
ako nisam neku preskočio, to bi bile najvažnije vrste koje je logično imitirati od trenutka kada kao nimfe pođu ka površini vode, do trenutka kada odlete
sa nje. Ima još nekih manje važnih vrsta, poput Palingenia longicauda (tisin cvet), Oligoneuriela rhenana, Ephoron virgo...
Nazad na vrh Ići dole
Ogi
Guide
Guide
Ogi


Broj poruka : 1324
Datum upisa : 21.03.2009

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty
PočaljiNaslov: Re: Jednodnevke (zablude o presvlačenju)   Jednodnevke (zablude o presvlačenju) EmptyPet 12 Feb 2010, 14:07

Bravo Mixe! cool photos
Odlicne fotografije i jos bolje nazivi svakog insekta!
skocko
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty
PočaljiNaslov: Re: Jednodnevke (zablude o presvlačenju)   Jednodnevke (zablude o presvlačenju) EmptyPet 12 Feb 2010, 15:30

Hvala Mixe na iscrpnom odgovoru .....vrlo bitna tema sa stanovišta praktičnog mušičara.
Zamolio bih i ostale forumaše da se uključe u temu ako imaju šta da dodaju study study study
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Keno
Guide
Guide
Keno


Broj poruka : 569
Godina : 61
Lokacija : Novi Pazar
Datum upisa : 16.02.2009

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty
PočaljiNaslov: Re: Jednodnevke (zablude o presvlačenju)   Jednodnevke (zablude o presvlačenju) EmptySub 13 Feb 2010, 22:26

Tema je izuzetno zanimljiva i sto je najvaznije dobija se jedna jasnija slika o musicama koje su bitne za izradu njihovih imitacija. Mixu sve pohvale na trudu i postavljanju ovakvih fotografija. Da bi se tema zaokruzila po meni bi bilo znacajno i da su se napisali i nazivi musica kako ih mi nazivamo kao i koje su to imitacije kojima se one imitiraju . Siguran sam da to mnogima na forumu nije nikakav problem a mnogo bi pomogli onim musicarima koji se jos na snalaze u odabiru prave imitacije i ako znaju koja je musica na vodi.Ovo su pitanja skoro svih musicara koji tek pocinju u FF I skoro uvek se svode na to da objasnjavaju kako su imali uspeha tek kada im je neko na vodi u njihovoj kutiji pokazao koju musicu da navezu. Mislim da ovakve teme pruzaju jednm musicaru veoma korisne informacije koje se vremenom provedenom na vodi iskristalisu i ucine ribolov zanimljivijim i lepsim.
Nazad na vrh Ići dole
Djomla
Visitor
Djomla


Broj poruka : 413
Lokacija : Uzice
Datum upisa : 05.05.2008

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty
PočaljiNaslov: Re: Jednodnevke (zablude o presvlačenju)   Jednodnevke (zablude o presvlačenju) EmptyČet 18 Feb 2010, 23:18

Mix, svaka čast na postu!!! dobar post Bravooo
Nazad na vrh Ići dole
Panic
Visitor
Panic


Broj poruka : 113
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 29.11.2008

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty
PočaljiNaslov: Re: Jednodnevke (zablude o presvlačenju)   Jednodnevke (zablude o presvlačenju) EmptyPet 19 Feb 2010, 01:17

Ivane, pretpostavljam da je naslov teme zablude o presvlacenju zbog misljenja da se sve jednodnevke roje na otvorenoj vodi.

Mislim da tako i pise u tvom postu.

Nema Ecdyonurusa, neki puze uz stene i bilje (insignis, torentis) ali se neki baskare i kroz vodenu masu (dispar, venosus) ako si na to mislio ...
Hept. sulphurea se takodje roji kroz i na vodi a nje ima i svuda i puno. Ove mi padose u oci odmah.
Ustvari, dali je bitno da se bas znaju sve pojedinosti o tome jer je izlazak jednodnevki lako uociti a ako jos ima aktivnosti riba onda se moze pokusati
nekim emerdzerom ili vlaznom muvom za pod samu povrsinu. Ustvari trebalo bi da se vide i ovakve slike jer onda moze da se napravi selekcija od 5-6
emerdzera po velicini i eventualno malo boji. Sto se mene tice imam nesto Sparkle Dun u par boja, parashute zecje uvo i fazanov rep i nesto malih
maslinastih paralupova i dosta mi je. Ustvari ima vise ali njacesce zavrsim sa ovim sto pomenuh. Jos opstije bi moglo biti upotreba cdc/elk, cdc/zecja sapa
i klinkhameri manjih velicina.

Ako pomenuste razlike i zanimljivosti pomenuo bih Epeoruse koji se presvlace na dnu ili kao povrsini ali svakako izlaze na nju i Oligoneurielu koja se
radja na vodi ali drugo presvlacenje obavi u letu, fenomenalno, insekt uopste nema razvijene noge, savrsena masinica za parenje, izlete, presvuku se
u letu, spare i popadaju po vodi sve vremenu kracem od dva minuta.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty
PočaljiNaslov: Re: Jednodnevke (zablude o presvlačenju)   Jednodnevke (zablude o presvlačenju) EmptyPet 19 Feb 2010, 09:16

Panic, dobro je da si se ubacio u ovu temu. Naravno da je treba dopuniti sa novim postovima i iskustvima. Moj prvi post je odlična osnova, koju ćemo po potrebi nadograditi. I ja sam razmišljao da dodam neke vrste Ecdyonurusa, ali nisam 100% siguran da se zaista uvek presvlače na vodi...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty
PočaljiNaslov: Re: Jednodnevke (zablude o presvlačenju)   Jednodnevke (zablude o presvlačenju) Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Jednodnevke (zablude o presvlačenju)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» NOVO - Maslinaste jednodnevke

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY TYING :: JEDNODNEVKE-
Skoči na: