Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Nimfarenje na viđeno

Ići dole 
+9
Alp
Edin-NP
Predrag
Gamarus
Flya
Miran
ZmajodBosne
Sasats
Mixmaster
13 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2013, 17:08

Alp ::
Postoje nekoliko dosta razlicitih nacina lova na vidjeno.
2. Ribolovac dobro vidi ili samo naslucuju ribu, a na temelju iskustva procijenjuje gdje se priblizno nalazi mamac. Kontra se iskljucivo na temelju uocene promjene u ponasanju ribe koje moze biti vrlo razlicito. Krece se u rasponu od vrlo uocljivih pomaka otvaranja i zatvaranja usta do vrlo malih kretnji prepoznatljivih samo oku vrlo iskusnog ribolovcu. Onog koji odlicno vidi, odlicno procjenjuje mjesto gdje je mamac i odlicno cita najsitnije detatelje u kretnjama odabrabne ribe. Ovakav nacin lova moguc je ne samo kada se riba nalazi pod nogama u plitkoj bistroj vodi, vec i na solidnim daljinama od 20 ponekad i 25 m, u brzacima i na mjestima gdje velika vecina ribolovaca ribe uopce ne primjecuje. Ova tehnika je vrh musicarske vjestine.

Alpe, nemam nikakvog iskustva sa ovakvim nacinom pecanja jer nemam prilike da cesto posecujem reke gde je moguce
tako loviti. paznju mi je privukla ova opcija 2. Verovatno da je zbog neiskustva ali mi se cini neverovatno videti kako riba
otvara i zatvara usta ili se jedva pomice na 20-25m ili u brzaku ? Shocked molim te da jos malo prokomentarises i priblizis
ovu varijantu ove tehnike
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2013, 17:18

Kada vidis otvaranje usta onda se to zove "zicer". To se stvarno jako dobro i daleko vidi. Nakon sto se malo ispraksiras u toj tehnici obicno pratis puno suptilnije kretnje i pomake ribe, koji se puno teze vide od otvaranja usta.
Distanca od 25 m je u ovoj prici neki ekstrem. Katkada se lovi i tako. Ali, obicno se prica odvija na nekih 10-15 rjede do 20 m. To je distanca na kojoj se mozes oprezno pribliziti plasljivoj ribi, bez da ona pobjegne prije nego sto si uopce bacio. Iako, lipljanima ili nedavno ubacenim kalifama, tamo gdje su navikle na ljude, cesto mozes stajati na glavi, pa takvi ekstremi nisu potrebni. Iako ni to ne mora znaciti da ih je "na vidjeno" lako uloviti. Nije rijetko da neku iskusnu ribu lovis sat vremena, a nad truda vrijednim kapitalcem kampiras i cijeli dan. Ali kao sto je netko rekao, u 90 posto slucaja riba zagrize. Pitanje je samo da li to ribolovac vidi. A razlika medju ribolovcima moze biti tolika da jedan ulovi 3, a drugi 33 ribe kroz isto vrijeme.


Poslednji put izmenio Alp dana Čet 14 Feb 2013, 17:30, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2013, 17:22

Ovako kako pises stvarno deluje interesantno i primamljivo ...mnogo interesantnije nego sa suvom muvom
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2013, 17:24

Realno i je. To je vrh ribolovnog umjeca, barem kada bi se mene pitalo.
Nazad na vrh Ići dole
Bifi
Visitor
Bifi


Broj poruka : 373
Godina : 60
Lokacija : Sanski Most
Datum upisa : 05.11.2008

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2013, 23:30

U toku jedne kalendarske godine imam nekoliko prilika (ne baš puno ) (posebne su to situacije diktirane vodostajem ) da se nadmudrujem a kako ja imam običaj da kažem "zezam" s lipljenovima na rijeci Dabar.
Otprilike bi ta nekakva nadmudrivanja bila vrlo slična u vrlo detaljno opisanim tehnikama od našeg instruktora pod tačkama "2" i "3" no da ukratko opišem situaciju ....
Voda je vrlo brza , talasasta , dobro talasasta , ribu vidim kao sijenku , nemoguće joj je odrediti veličinu , nimfa (nevolim nimfu i nevolim nimfarenje , nezamjerite ) , (ovo ja vrlo rijetko radim ) dakle nimfa , trebala bi biti zbog brzine rijeke dosta otežana .... ma nevidim je uopšte i onda s redovnim sitnim i kratkim potezanjem tj. s redovnim i stalnim kontaktom s nimfom pokušavam imati realizaciju tj. ribu na štapu .

Javio sam se na ovu temu samo da kažem da se ova tehnika pored svih mogućih naziva kod mene narodskim jezikom kaže ribolov na " GLEDU "
Naravno ovdje pričamo o mušičarskom štapu , mušičarskim ribama i mamcima za njih , mada kod mene ovu tehniku primjenjuju i za druge vidove ribolova , druge mamce i druge ribe pogotovo na rijeci Sani ......

pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
http://www.patak.com.ba
Bifi
Visitor
Bifi


Broj poruka : 373
Godina : 60
Lokacija : Sanski Most
Datum upisa : 05.11.2008

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptyČet 14 Feb 2013, 23:41

Zaboravih napisati da se radi o stopostotno divljim i opreznim lipljenovima ...
i baš se nebih složio s instruktorom da bi ovakav način ribolova /mušičarenja koji se opisuje u ovoj temi bio vrh ribolovnog umijeća ....
No , naravno , svatko ima pravo na svoje mišljenje i na to da voli tehniku kakvu voli ....
:ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
http://www.patak.com.ba
Gamarus
Guide
Guide
Gamarus


Broj poruka : 1471
Godina : 51
Lokacija : Bihać BiH
Datum upisa : 03.10.2012

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptyPet 15 Feb 2013, 00:30

Ja mislim druže moj da je u pravu.Bilo to na kratko ili da se lovi na Gackoj na jedno 15 do 20 metara stvarno treba umijeće.
Jer plasirati ribi na 20 metara bijela usta znače upravo u 90% slučajeva da je riba uzela.
Praćenje nimfe je nešto drugo.
Imaćeš prilike nadam se ove godine da loviš prave divljake na Krki vidjećeš da ću da ih lovim na viđeno čučeći u vodi.
Ovakav način kad se uviježba dovede se do savršenstva do nekog 90% učinka u ribolovu.
A i na Sanici na nimfu lovi se na viđeno jer su lipljani uglavnom u vidnom polju i plasira se ispred njih osim onih nekoliko virova u kojim se čeka da izleti i uzme nimfu.Lovili smo zajedno i ubačene ribe na Klokotu vidio si da je učinkovitije puno.
Daleko bilo volim ja sve tehnike ,ali je ova najubojitija.
Moram naznačiti da nemislim na ribolov ispod nogu i trljanje pijeska ,na viđeno se može odlično loviti na daljinama do 20 metara ustvari dokle vidiš ribu.Sam naziv govori sve.
Nazad na vrh Ići dole
Renafly
Guide
Guide
Renafly


Broj poruka : 1568
Lokacija : Prijedor
Datum upisa : 05.12.2008

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptySub 14 Jun 2014, 10:30

Najvise volim kad nimfa prodje pored ribe i pomislim opet nista a ona se vrati 1m za njom i zum. Laughing 

Nimfarenje na viđeno - Page 2 6e2ql2
Nazad na vrh Ići dole
Bahus
Guide
Guide
Bahus


Broj poruka : 1001
Godina : 59
Lokacija : Zaječar
Datum upisa : 01.03.2012

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptySub 14 Jun 2014, 11:24

Sve me vise uzbudjuje lov na vidjeno i bogami uvek kad se ukaze prilika ja ga upraznjavam i najbolje sam ulove imao na ovaj nacin,mozda i godine cine svoje te me nagone na suptilnost.
Rane imao sam ovakav cekrk i bio sam puno zadovoljan njime,zao mi je morao sam da ga prodam,kako se tebi cini i kako te sluzi.
Nazad na vrh Ići dole
Renafly
Guide
Guide
Renafly


Broj poruka : 1568
Lokacija : Prijedor
Datum upisa : 05.12.2008

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptySub 14 Jun 2014, 13:30

Pozz Bahus.
Sto se tice cekrka ja sam prezadovoljan i dobro me sluzi.
Extra lagan.Cim mi se ukaze prilika za jos jedan odmah cu kupiti.
Nazad na vrh Ići dole
Vrbanić Danijel
Visitor
Vrbanić Danijel


Broj poruka : 162
Godina : 52
Lokacija : Varaždin
Datum upisa : 21.12.2013

Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 EmptyPon 08 Dec 2014, 19:46

Ovakvim načinom ribu lovim 90 posto vremena koje provodim na vodi. Jer na vodi na kojoj lovim veliku ribu je gotovo nemoguče uloviti na suhu muhu jer se uglavnom drži u dubokim dijelovima vode i rijetko kada se diže za nimfom dalje od pola dubine vode.Voda je na nekim mjestima duboka i do 4 metra dubine.Zato se slažem sa svima koji kažu da je za to potrebna velika vještina i iskustvo.Prvo potrebno je prilagoditi izbačaje konkretnoj situaciji na vodi posebno se to odnosi na našu vodu(drenažni jarak hidrocentrale Dubrava na Dravi)jer kad stojiš u vodi iza tebe se nalazi nasip i nemaš mjesta za klasične izbačaje iznad glave jer onda ti se ribolov svede na otkačivanje mušica iz trave na koju se kači.Zbog dugog predveza koji ponekad treba biti dužine i do 5m jer u suprotnom nimfa ne može doseči dubinu na kojoj se riba nalazi posebno zbog brzog protoka vode treba koristiti vodene zabačaje koje sam trebao prilagoditi specifičnim uvjetima kojih nema na drugim vodama.Žnora također mora pasti na vodu u položaju da se nalazi iza predveza tako da nimfi omoguči što brže postizanje dubine na kojoj se riba nalazi a zatim pri zatezanju žnore vrhom štapa treba ići za žnorom da nimfa ne dobije preveliko ubrzanje pri izdizanju prema površini jer se onda ne penje prirodnom brzinom i riba je neče ni pogledati.iI sad ovako usklađene pokrete morate ponavljati ponekad i po stotinu puta.i još pri svakom prolasku nimfe pratiuti i najsitniji pomak ribe i prepoznati ga kao uzimanje nimfe.Šta je to drugo nego vrhunsko umijeće?
Ponekad vam se posreči da ribu ulovite u prvom izbačaju a ponekad je potrebno i skoro sat vremena da ulovite ribu na koju ste se namjerili.
Na ovakav način ulovio sam i svoje največe ribe kao i večinu riba preko 40 cm.



Riba uhvačena u prvom izbačaju pod suprotnom obalom

Nimfarenje na viđeno - Page 2 1t302w

Riba uhvačena nakon više od 100 izbačaja na udaljenosti od 15-tak metara

Nimfarenje na viđeno - Page 2 S142ep
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Nimfarenje na viđeno
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» Nimfarenje !!!
» Nimfarenje pastrmke
» Nimfarenje kanapom
» Nimfarenje na Limu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Nimfarenje (Nymphing)-
Skoči na: