Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?

Ići dole 
+20
Los_Pecaros3
Gamarus
DonCarleone
ZmajodBosne
Predrag
Ervin-Eko
Fly Daddy
Musa
Mixmaster
NikolaCG
Mr.Zacoola
Sale
Renafly
Sagemaster
Ersin
Madjoni
Bax
Sasa D
Pex
OSX
24 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Mr.Zacoola
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Mr.Zacoola


Broj poruka : 1812
Godina : 35
Lokacija : Niš
Datum upisa : 02.02.2009

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptySre 19 Maj 2010, 20:21

Mislim da sa tačke gledišta jednog savremenog i svestranog ribolovca - mušičara, ova tema ima totalno besmislen naziv! Kažem ovo iz razloga što smatram da savremen i verziran mušičar treba biti spreman na sve moguće situacije na vodi, a samim tim i na situaciju koja je uzrok ove teme. Na primer, nimfarenje "mega" teškim i krupnim nimfama je česta realnost (nekome možda tužna) tokom prolećnih ribolova, koje po pravilu prate visoki vodostaji pastrmskih reka. Ja razumem da neko najviše voli da peca suvim muvama selektivnog lipljana na Tari ili nekog ko obožava da "swing-uje" tradicionalne mokre mušice po bujičavim potocima Crne Trave i to je apsolutno OK, jer zavisi od ličnih afiniteta, sklonosti, bla, bla, truć... Ali sa druge strane mi nikako nije jasna ta jednosmernost i isključivost mušičara, koja se uglavnom svodi na "Ja pecam samo suvim muvama" i "Ja samo nimfarim"...! Čemu to?! Opet, naglašavam da mi nikako nije jasno zašto su ljudi tako isključivi, kada su sve tehnike drage nam veštine samo zavisno promenljiva u funkciji mušičarenja - ribolova! April je i došli ste na reku, koja je tri puta veća od poslednjeg septembarskog ribolova i svesni ste toga da je nimfa kamenjarke na udici #6 realnost... Ako kažete e yebi ga, mislio sam da može da se peca i nakon toga se vratite kući ili raspalite roštilj uz pivo, samo zato što ste zakleti "Dry Fly Angler" ja stvarno ne znam koji problem muči vašu mušičarsku ličnost!? Opozitna prethodnoj, ali situacija koja se svodi na isto, je kada u sred junskog sumraka, "zakleti" nimfaroš baca Princa, dok pastrmke divljaju na površini, iskačući za Ephemera Danica-om...

Da bih napravio malu digresiju i na neki način dokumentovao i opravdao potrebu za "mega" teškim (krupnim) nimfama, navešću jedan primer, koji je nastao kao "outcome" nekoliko dana pecanja na Visočici za vreme prvomajskih praznika.

Heavy, Heavy (Metal)!! Laughing

Voda svakako nije bila idealna (falilo joj je nekih 20 cm-a za optimum i eventulnu aktivnost riba u višim zonama vodene mase), medjutim njena prozirnost i prvomajsko sunce je nedvosmisleno upućivalo na "mega" tešku i krupnu nimfu kao rešenje. Što napisah, to smo i uradili Miki (Ržanac) i ja! Razne varijacije kamenjarki i nimfi klasične izrade, na dugačkim udicama u veličinama #6, prvenstveno, i #8 su nam dale ribu na svakom izglednom mestu. Sve nimfe si bile ultra teške, nafilovane pozamašnim količinama olova i tungstena.

Neke od korišćenih nimfi... Nešto kao Top 3!

Možda i najlovnija nimfa tih dana, kreacija kojom sam spojio karakteristike čuvene "Montana-e" i "Copper John-a" (opis materijala u drugoj sekciji foruma):

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Mycopperstonefly

Uvek lovno (ižvakano Laughing) uvce:

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Ivakanouvce

Jako lovna imitacija, koju sam specijalno napravio za tadašnje uslove, ultra teška, sa dozom realizma. Ova nije kvašena, čuvao sam je od eventualnog kidanja (sudbina prethodne) , a mrzeće me opet da je pravim Laughing (takodje, njen recept potražite u drugoj sekciji foruma):

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Acoolastoneflynymph

Bojeći se da i tim "djuladima" od nimfi ne "zagrebemo" dno i po koju pastrmčicu po njonji Laughing , pribegli smo takozvanom "tippet ring-u" i sistemu koji je "mali milion" puta po internetu i dragim nam forumima bio oštro kritikovan i osporavan, s mišljenjem mnogih da je "nesportski", "mesarski" , itd... Bez osvrta na internet polemike i bez osećaja "krivice", predpostavljate, stavili smo i drugu nimfu na predvez. Ista kao i prva, krupna i teška... Zanimvljivo, odmah smo "progledali". Nekako smo bili sigurniji i opušteniji, sa mnogo više vere u uspeh. Hop (!!), nije prošlo ni pet minuta i već je počelo nešto da se dešava! Prva riba je zakačena (iskreno, ne sećam se, da l' je prvu zaheftao Miki ili ja... Ali je i nebitno!) i naravno naš osmeh na licu. Tog, i naredna nekoliko dana, "isčašismo" se od heavy, heavy nimfarenja, koje svakako nije toliko suptilno kao bilo koja druga tehnika, ni što se tiče bacanja, ni što se tiče ostalih radnji, ali... Bila je jedina, ponavljam, JEDINA uspešna i primenljiva tehnika tih dana, neračunajući nekoliko pastrmčica koje su u najtoplijem delu dana bućnule u krajevima širokih preliva. Pod "tehnikom" svakako ne mislim da je korišćeni sistem bio jedino rešenje, pored mnogobrojnih tonućih polyleader-a (pominje ih Ersin) te sink tip, wet tip i drugih konaca, koje nudi današnje tržište, već mislim na to da su nimfe jednostavno morale da "drljaju" dno u veoma jakoj i turbulentnoj vodi. Razlog što smo koristili sistem sa dve nimfe leži u tome da nismo imali proizvode, koje sam prethodno pomenuo, te smo bili primorani da na drugi način dopremo do ribe. Ko zna, možda je to bilo i najbolje rešenje i možda tu ne treba ništa da se dira i menja, sem u slučajevima kada režim na specifičnoj vodi to ne dozvoljava - naravno. Kako god, nismo ostali bez ulova, štaviše imali smo odličan ribolov, čak i sa nekoliko otkačinjanja baš ozbiljnih riba, koje su generalno prava retkost u današnjoj Visočici... Nikada neću zaboraviti jedno "meče" koje mi se otkačilo na par metara od nogu, u trenutku kada sam bio gotovo siguran da će na obali biti možda i riba mog života sa Visočice. Crying or Very sad Crying or Very sad

Na kraju bih i napisao možda i suštinsku rečenicu, tj. činjenicu ovog mini text-a! Nekolicina ribolovaca se za vreme našeg boravka na Visočici raspitivala za trenutno stanje reke, odnosno vodostaj, itd... I sve u službi Dry Fly-a. Naravno, od nas su dobili negativne odgovore i nisu se ni pojavili... Šta mislite na osnovu moje priče, da li su pogrešili? Laughing

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Starijazz

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Rstpastrmka
Eto, napisah ceo "roman" u želji da se izgleda... Izborim sa vetrnjačama! Laughing Svakako, izneo sam samo svoje mišljenje i nadam se, uspeo da ga opravdam, pa vas unapred molim da ga ako se ne slažete s njim, ne iskoristite kao inicijalnu kapislu za nove, neprimerene rasprave na forumu, tj. u ovoj temi.

S poštovanjem,

Mladen Žacoola

Pozdrav!


Poslednji izmenio Mr.Zacoola dana Čet 20 Maj 2010, 05:15, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptySre 19 Maj 2010, 20:26

Mr.Zacoola ::
Ali sa druge strane mi nikako nije jasna ta jednosmernost i isključivost mušičara, koja se uglavnom svodi na "Ja pecam samo suvim muvama" i "Ja samo nimfarim"...! Čemu to?! Opet, naglašavam da mi nikako nije jasno zašto su ljudi tako isključivi, kada su sve tehnike drage nam veštine samo zavisno promenljiva u funkciji mušičarenja - ribolova! April je i došli ste na reku, koja je tri puta veća od poslednjeg septembarskog ribolova i svesni ste toga da je nimfa kamenjarke na udici #6 realnost... Ako kažete e yebi ga, mislio sam da može da se peca i nakon toga se vratite kući ili raspalite roštilj uz pivo, samo zato što ste zakleti "Dry Fly Angler" ja stvarno ne znam koji problem muči vašu mušičarsku ličnost!? Opozitna prethodnoj, ali situacija koja se svodi na isto, je kada u sred junskog sumraka, "zakleti" nimfaroš baca Princa, dok pastrmke divljaju na površini, iskačući za Ephemera Danica-om...

Pozdrav!

Svaka čast.....ovo je nešto najrealnije napisano u zadnje vrijeme na ovu temu!
Nazad na vrh Ići dole
Mr.Zacoola
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Mr.Zacoola


Broj poruka : 1812
Godina : 35
Lokacija : Niš
Datum upisa : 02.02.2009

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptySre 19 Maj 2010, 20:30

Hvala Nidžo!

Drago mi je da tako misliš...

:ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptySre 19 Maj 2010, 20:32

Žaki,odlično i odlučno.....brk u brk.......dako neki progledaju Laughing sampion 1 sampion 1 cool photos
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
OSX
Fly fisherman
Fly fisherman
OSX


Broj poruka : 23
Godina : 57
Lokacija : Sarajevo
Datum upisa : 11.06.2008

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptyČet 20 Maj 2010, 08:40

Jest, lijepo...

... al ova tema je nastala od price o OLOVU NA TIPETU, a ne o teskim nimfama... Izvedena je iz druge teme, naslov joj dadose administratori,
nisam je ja otvorio, (iako je moj post ispao prvi)...
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptyČet 20 Maj 2010, 10:18

OSX ::
Jest, lijepo, al ova tema je nastala od price o OLOVU NA TIPETU, a ne o teskim nimfama...
Izvedena je iz druge teme, naslov joj dadose administratori, nisam je ja otvorio, (iako je moj post ispao prvi)...

To se često dešava.

Cilj je da se zanimljive teme, koje nastanu u okviru neke sasvim druge, odvoje i postanu dostupnije članovima.
Tako ponekad neko "ni kriv ni dužan" ispadne autor teme.
Ništa strašno, OSX, kao ni to što neko kasnije na svoj način protumači naslov, pa objavi neka svoja iskustva.
Važno je da se objavljuje ono što nam je svima zanimljivo.
Nazad na vrh Ići dole
Musa
Guide
Guide
Musa


Broj poruka : 760
Godina : 39
Lokacija : Karlovac, Hrvatska
Datum upisa : 19.02.2009

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptyČet 20 Maj 2010, 12:03

Zanimljiva tema!

Hm... nemam baš puno za dodati, ali svakako se treba prilagoditi situcaji na vodi! Osobno sam nekako više za suhe muhe
( neizostavan izljev adrenalina kada riba krene pokupiti muhu), ali kada situacija na vodi diktira dugo onda može i nimfe, ali otežanja na tippetu su po
meni totalna glupost. Još najbolje da se stavi i indikator ugriza pa sve više to liči plovkarenju a ne mišićarenju!
Upravo je draž u ribolovu da neke ribe ostanu neuhvaćene!

Eto to je moje kratko mišnjenje o cijeloj temi koje možda svi neće uvažiti, ali nismo ni svi isti!
Nazad na vrh Ići dole
Sagemaster
Visitor
Sagemaster


Broj poruka : 422
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 21.12.2009

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptySub 22 Maj 2010, 08:26

Musa ::
Zanimljiva tema!

Hm... nemam baš puno za dodati, ali svakako se treba prilagoditi situcaji na vodi! Osobno sam nekako više za suhe muhe
( neizostavan izljev adrenalina kada riba krene pokupiti muhu), ali kada situacija na vodi diktira dugo onda može i nimfe, ali otežanja na tippetu su po
meni totalna glupost. Još najbolje da se stavi i indikator ugriza pa sve više to liči plovkarenju a ne mišićarenju!
Upravo je draž u ribolovu da neke ribe ostanu neuhvaćene!

Eto to je moje kratko mišnjenje o cijeloj temi koje možda svi neće uvažiti, ali nismo ni svi isti!

Poštovani kolega Musa,

nemojte unaprijed iznašati tvrdnje i stavove koje ćete i onako stjecanjem više iskustva sa nimfama pobiti.

Probajte sa otežanom nimfom na udici broj 18 ili 20 loviti u izrazito brzoj vodi. Probajte bacati isto sa 5-6 metara predveza.

Probajte otežanog steamera bacati sa 5 i više metara predveza na distance od 20 i više metara. (pod drugu obalu Gacke)
(ne slušajte gluposti o uskim loop-ovima jer im ovdje nije mjesto)

Probajte "grbicu " voditi konstantnom dubinom u filmu na dugom predvezu i primjetiti ugriz.

Uz vaš stav za Vas će ovo biti "mission unpossible". Dakle primite se posla i uvedite nove stavove u Vaš mušičarski Život.

Možda Vam moj indikator ne bi izgledao kao indikator a otežanje ne biste niti primjetili.
Nazad na vrh Ići dole
Fly Daddy
Guide
Guide
Fly Daddy


Broj poruka : 876
Godina : 53
Lokacija : Pored vode
Datum upisa : 02.06.2008

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptySub 22 Maj 2010, 09:26

Pecam iskljucivo na maksimalno otezane nimfe, a dodajem i tungsten ili dramlije olova na predvezu.
Nije mi jasno kako spustite nimfu tako brzo na dno a vir je dugacak 5-6 metara a dubok oko 2 scratch
Ako lovi pri povrsini onda je ok, skidam i ja olovo ali ako je zakucana za dno sta onda ?
Pecam ovako oduvek i svud. Nista mi ne smeta i ne interesuje me dali je stportski ili ne.
Indikator sam koristio samo jednom i osecao sam se kao da pecam na plovak, mislim da je to dobro za one
koji ne znaju da pecaju na nimfu jer im je problem da kanap bude stalno zategnut i ne osete na vreme kada riba pokupi nimfu.
Mozda gresim ali je to moje misljenje.
Mnogi se nisu slagali samnom ali posle par izlazaka na vodu su kupili pakovanje olova i drze ga u prsluku.
Ja pecam tako. Znači DA
Nazad na vrh Ići dole
http://zagubica.blogspot.com/
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptyPon 24 Maj 2010, 17:11

Nekad lipljen oće,što veli Renefly, " bambuljariju" ko šašav......bez sačmica ove teško idu dolje scratch scratch

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 14kb2he
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptyPon 24 Maj 2010, 17:55

Madjo, Madjo................. affraid affraid
Ovo je za lipca zakon, ali ja ih nemam vise ali sad znam gde ima......................... cheers o.k
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide
Sale


Broj poruka : 1437
Godina : 47
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 04.12.2008

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptyPon 24 Maj 2010, 18:45

Jesu ovo muve za tirolca ?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptyPon 24 Maj 2010, 19:40

Sale ::
Jesu ovo muve za tirolca ?
Ove sa slike ne... a bambulji i ostale poznate "bosanke" su originalno namijenjene baš tom načinu ribolova.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Renafly
Guide
Guide
Renafly


Broj poruka : 1568
Lokacija : Prijedor
Datum upisa : 05.12.2008

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptyPon 24 Maj 2010, 22:02

Madjoni ::
Sale ::
Jesu ovo muve za tirolca ?
Ove sa slike ne... a bambulji i ostale poznate "bosanke" su originalno namijenjene baš tom načinu ribolova.

Mogu i ove tvoje proci pod "bosanke'' ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Fly Daddy
Guide
Guide
Fly Daddy


Broj poruka : 876
Godina : 53
Lokacija : Pored vode
Datum upisa : 02.06.2008

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 EmptyUto 25 Maj 2010, 21:22

Evo su epoksi za tirolca od pre oko 15-ak godina. Opet slika losa sorry

Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Slika110
Nazad na vrh Ići dole
http://zagubica.blogspot.com/
Sponsored content





Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?   Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ? - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mušičarenje na (jako) otežane nimfe ... DA ili NE ?
Nazad na vrh 
Strana 3 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» Nimfe jednodnevki
» Lako do trajne nimfe

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Nimfarenje (Nymphing)-
Skoči na: