Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Ukljeva ili...?

Ići dole 
+7
Pex
Mixmaster
Madjoni
Mohiko
Mafke
Raka Hardy
Ervin-Eko
11 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptyČet 26 Avg 2010, 22:44

Pre neki dan bio sam iznenadjen kada sam upecao na Vapi "neku" ribu.
Kasnije sam saznao da se radi o ukljevi i čuo sam da ih u Plavskom jezeru ima baš dosta.
I ranije sam ih lovio, ali im nisam pridavao neki značaj.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Raka Hardy
Guide
Guide
Raka Hardy


Broj poruka : 1487
Lokacija : Mali Zvornik
Datum upisa : 10.11.2010

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptyUto 14 Avg 2012, 11:47

Nisam siguran koja je ovo riba. Možda je ukljeva, ali malo drugačija nego sa Drine.

Inače, veoma interesantna riba za mušičarenje suvom muvom. Kupi kao lipljen i borac je kao pomenuti. Kapitalne su preko 25cm.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptyUto 14 Avg 2012, 12:41



Uzivanje je zagarantovano, uz pomoc osetljivog pribora. Malo mi je krupna za ukljevu scratch
Nazad na vrh Ići dole
Mohiko
Guide
Guide
Mohiko


Broj poruka : 550
Godina : 46
Lokacija : Zvornik
Datum upisa : 11.08.2012

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptyUto 14 Avg 2012, 13:07

Sabljar?
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptyUto 14 Avg 2012, 15:59

Ni prva ni druga nijesu ukljeve!Bar nijesu ko ove naše ođe Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Raka Hardy
Guide
Guide
Raka Hardy


Broj poruka : 1487
Lokacija : Mali Zvornik
Datum upisa : 10.11.2010

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptyUto 14 Avg 2012, 21:33

Ovo je ukljeva, 100%. sampion 1
Ihtiolog, kada je radio riblju osnovu, upisao ju je kao ''UKLJEVA''. Inače, pojavil ase kod nas pre nekih 4-5 godina.

O daaa, kapitalne lovim ovde. sampion 1

Evo još fotkica.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Raka Hardy
Guide
Guide
Raka Hardy


Broj poruka : 1487
Lokacija : Mali Zvornik
Datum upisa : 10.11.2010

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptyUto 14 Avg 2012, 21:33

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptyUto 14 Avg 2012, 21:38



Rako,prelepe su skocko cestitam
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptySre 15 Avg 2012, 00:20

Ova riba se u Srbiji zove beovica. Može i uklija, zekica, keder, belica, kaugler, haubler, bejavica... Alburnus alburnus. O mušičarenju ove vrste imamo otvorenu temu:


mušičarenje beovice
Nazad na vrh Ići dole
Raka Hardy
Guide
Guide
Raka Hardy


Broj poruka : 1487
Lokacija : Mali Zvornik
Datum upisa : 10.11.2010

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptySre 15 Avg 2012, 01:34

Oprosti Mix, ali ova riba nema veze sa beovicom.
Beovica, Uklija, Zeka, Zelenkara... su sasvim drugačije i ne rastu ni blizu koliko Ukljeva. Na hiljade beovica sam ulovio. Na treningu po 5-6kg...

Ova riba koju sam pokazao i Beovica - nebo i zemlja, bez uvrede. :ziveli :

Kapitalna beovica je od 12cm. 15 je retkost! Iako mnogi kažu , pa i u literaturi sam nalazio da su beovica i kaugler, jedno te isto.. Jesu, ali... Gen je pukao negde.. Kaugler raste i preko 25cm.

No, ova riba, zove se Ukljeva. Možda im je predak isti, ali velika razlika... Uopšte ponašanje, oblik tela, peraja....

Ako sam ulovio ukljevu od 31cm, onda sam po ovoj priči ulovio beovicu dinosaurusa! sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptySre 15 Avg 2012, 01:45

Ovo na slici nije ukljeva nit ukljeva raste do 31cm,nit uopšte živi u dunavskom slivu Laughing
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Pex
Visitor
Pex


Broj poruka : 467
Godina : 48
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 13.02.2010

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptySre 15 Avg 2012, 06:09

Kod mene na Zavojskom jezeru ima beovica i preko 25
ili ih mi samo tako zovemo a nemamo pojma da je to neka druga riba.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptySre 15 Avg 2012, 09:01

Pex, pravilno ih nazivate. Beovica dostiže dužinu i preko 28 cm. Kapitalke su najčešće na jezerima i u rekama blizu ušća u jezero. Dobro su poznate (ovde na jugu Srbije) ogromne beovice iz Bovanskog, Zavojskog, jezera Ćelije...iste kao sa Zvorničkog i sličnih jezera.

Naziv "ukljeva" je potekao sa Skadarskog jezera. Pod ovim naslovom može se pisati samo o čuvenoj ribi iz te vode, a nikako o beovicama iz reka i jezera Srbije i okolnih zemalja. To je potpuno isto kao kada bi neko otvorio temu "Mušičarenje blatnjače" i tu opisivao lov jezerskih pastrmki iz (na primer) Vlasinskog jezera.

P.S.

Na Ervinovoj slici, kojom otvara ovu pogrešno nazvanu temu, je klen. Među milionima klenova, naravno, rodi se i poneki degenerik. Ova riba, sa deformisanim ustima, stara je i mršava, ali je ipak klen. Lovio sam i ovakve i debele i grbave i jednooke i gole (bez krljušti)....


Poslednji izmenio Mixmaster dana Sre 15 Avg 2012, 09:18, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptySre 15 Avg 2012, 09:16


Beovica u V. Moravi u vecim jatima skuplja hranu s'povrsine redovno,a malo dalje od obale redovno se love krupnije. 20 cm je prosecna,dok sam primetio da je na Z. Moravi,kod

Kraljeva mnogo sitniji ''sistavac'',kako beovicu tamo zovu.

Sad ste me zbunili,zar je moguce da ne mozemo da utvrdimo o kojoj je ribi rec JEDNOGLASNO Ufffff

Znam da je zovu jos i bucovcic i da se pominju neke podvrste iz roda gde pripada beovica scratch

Narod krupne beovice zove i ''sabljar''.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? EmptySre 15 Avg 2012, 09:24

I nije tako teško usaglasiti se oko ukljeve. Potražite ukljevu na Google. Izaći će sve sami sajtovi o Skadarskom jezeru. To je čuvena riba iz tog jezera, u čiju čast se održava čak i festival "Dani vina i ukljeve".
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ukljeva ili...? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ukljeva ili...?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje ostalih vrsta riba-
Skoči na: