Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Tenkara Fly fishing (uopšteno)

Ići dole 
+25
Gamarus
Edin-NP
Mohiko
Omar
NMilanovic
Sasats
Damirt82
Ivants
NB.Geronimo
Murino
Alp
Mafke
NikolaCG
Saleja
Alibaba
Sale
Gegula
Madjoni
BlackBelt
Oholi2
Crni
Ervin-Eko
Micko
Fićo
MikiTenkara
29 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Sledeći
AutorPoruka
MikiTenkara
Guide
Guide
MikiTenkara


Broj poruka : 2507
Godina : 49
Lokacija : Podgorica
Datum upisa : 09.11.2008

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 13:41

Otvorih ovu temu, jer mi se način lova Japanskom tradicionalnom tehnikom, učinio više nego zanimljiv.
Mislim da je Tenkara idealna za naše planinske rijeke, gornji dio Tare, Morače, za Zlorečicu, Komarnicu.....
I naši su djedovi lovili "ljeskovakom" pa i Tenkara nije ništa naprednija, a ono što mi se kod ove tehnike lova dopada,
je nevjerovatna jednostavnost .

Štap, kanap i mušica.

Imam namjeru da što prije dodjem do ovog štapa, i da isprobam lov na malim rijekama i planinskim potocima.

Kako vam se dopada ovaj način lova mušicom ?

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Tenkara

Nazad na vrh Ići dole
http://www.tenkarastream.blogspot.com
Fićo
Guide
Guide
Fićo


Broj poruka : 2183
Godina : 65
Lokacija : Berane
Datum upisa : 28.08.2009

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 15:33

E Miki da znaš samo šta sam potočara ulovio na taj način to je i dan danas kod nas zastupljeno u Bistricu, Šuekularsku, Kaludarsku i
ostale rečice, preko ljeta ima dosta ribolobaca koi pecaju na ovaj način samo što su ljeskovake i trske(bambus)štapove zamijenili
ovim takmičarcima od 3 ili 4m,obično vežu dvije mušice i to 10-ke ili 8-ce manje od toga ništa, iduće sezone probaj i uživaj ali i
ponesi dosta mušica jer dosta ostane na grane.
Nazad na vrh Ići dole
Micko
Visitor
Micko


Broj poruka : 260
Godina : 46
Lokacija : Štrpce-Kosovo i Metohija
Datum upisa : 13.09.2008

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 17:03

Kakav se predvez koristi za ovu vrstu pecanja?
Nazad na vrh Ići dole
Fićo
Guide
Guide
Fićo


Broj poruka : 2183
Godina : 65
Lokacija : Berane
Datum upisa : 28.08.2009

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 17:20

Micko ::
Kakav se predvez koristi za ovu vrstu pecanja?
Ako od mene tražiš odgovor evo to je obično kanap(šnjur)bar tako sam ja čuo da se zove obično bi koristili od roletni samo tanjih dimenzija,ta dužina bi bila od prilike pola dužine štapa, a onda predvez ne tanji od 0,20 koi bi prelazio dužinu za nekih 30cm. i na takav predvez bi se vezale dvije mušice slikaću kako je izgledalo to od prilike da bi viđeli.
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 17:47

To mu dodje ovako...

Nazad na vrh Ići dole
Fićo
Guide
Guide
Fićo


Broj poruka : 2183
Godina : 65
Lokacija : Berane
Datum upisa : 28.08.2009

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 18:06

Ovo je kanap sa kojim sam ja pecao, a imam i video zapis kako ja pecam
na taj način ali ne znam da to postavim.

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Kanap010
Nazad na vrh Ići dole
Crni
Guide
Guide
Crni


Broj poruka : 1994
Godina : 45
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 07.03.2010

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 18:09

Iskreno ne vidim neku posebnu razliku u odnosu na klasicno musicarenje na manjim rekama.
Uglavnom se lovi na dve do tri duzine stapa pa sve to dodje gotovo isto.Mislim da je jedina prednost Tenkare
sto se lakse kontrolise musica zbog duzine stapa.
Nazad na vrh Ići dole
Micko
Visitor
Micko


Broj poruka : 260
Godina : 46
Lokacija : Štrpce-Kosovo i Metohija
Datum upisa : 13.09.2008

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 19:25

Hvala puno na pojasnjenju.Veliki pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Oholi2
Visitor
Oholi2


Broj poruka : 151
Datum upisa : 06.10.2010

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 20:33

Crni ::
Iskreno ne vidim neku posebnu razliku u odnosu na klasicno musicarenje na manjim rekama.
Uglavnom se lovi na dve do tri duzine stapa pa sve to dodje gotovo isto.Mislim da je jedina prednost Tenkare
sto se lakse kontrolise musica zbog duzine stapa.

Pribor je lakši dosta, a kanapa nema, samo ekstra dug predeni predvez...
Nazad na vrh Ići dole
Fićo
Guide
Guide
Fićo


Broj poruka : 2183
Godina : 65
Lokacija : Berane
Datum upisa : 28.08.2009

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 21:19

Da vjerovatno da je sad to modernizovano i da upredeni predvezi imaju prednost,ali mi smo to kopirali od starijih ribolovaca,
a neki su vezali deblji najlon oko 0,35 pa na dno pola metra tanjeg i dvije mušice,a imao sam priliku da kod nekih vidim da su
vezali na vrh 0,4o pa sve tanji i tanji do na dno 0,20 to je ono konusasti čvorovani predvez ali ovo sa kanapom je bilo
dugotrajno i nije se mrsilo.
Nazad na vrh Ići dole
Crni
Guide
Guide
Crni


Broj poruka : 1994
Godina : 45
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 07.03.2010

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 23:12

Misar ::
Crni ::
Iskreno ne vidim neku posebnu razliku u odnosu na klasicno musicarenje na manjim rekama.
Uglavnom se lovi na dve do tri duzine stapa pa sve to dodje gotovo isto.Mislim da je jedina prednost Tenkare
sto se lakse kontrolise musica zbog duzine stapa.

Pribor je lakši dosta, a kanapa nema, samo ekstra dug predeni predvez...
Kad sam napisao da ne vidim posebne razlike mislio sam na stil pecanja na malim rekama...

Evidentna je razlika u priboru, ali sam stil je dosta sličan.
Nazad na vrh Ići dole
MikiTenkara
Guide
Guide
MikiTenkara


Broj poruka : 2507
Godina : 49
Lokacija : Podgorica
Datum upisa : 09.11.2008

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 23:18

Crni, draž je u tome što nema čekrka, zar ne.

Kontrolišeš ili vodiš mušicu na kratkom odstojanju, zamaraš ribu samo štapom, bez povlačenja strune,
i još ti se struna ne mrsi po kršima i panjevima oko tebe...

Nadam se da ću isprobati ovaj način mušičarenja iduće sezone.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tenkarastream.blogspot.com
Crni
Guide
Guide
Crni


Broj poruka : 1994
Godina : 45
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 07.03.2010

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyNed 31 Okt 2010, 23:30

Miki u pravu si,nemam ja nista protiv Tenkare.Nisam imao priliku da probam ovaj nacin pecanja pa sve zakljucke donosim onako na
prvu loptu.Kao sto im prednosti mislim da ima i mane.Jeste da kod Tenkare lakse vodis musicu ali sta se desava kad dodjes do dela reke
gde je reka dosta obrasla?Tu ne mozes ovim stilom lako da plasiras i provedes musicu kroz lovnu zonu kao musicarskim stapom recimo
od 8 fita ili manjim.Ili recimo da moras da bacis malo duze jer mesto i polozaj ribe to nalazu...U principu sve je stvar ukusa i licnih afiniteta,
ja bih recimo voleo da probam da vidim kako sve to izgleda uzivo ali ne bih nikad zamenio musicarski stap tenkara stapom.
Nazad na vrh Ići dole
Oholi2
Visitor
Oholi2


Broj poruka : 151
Datum upisa : 06.10.2010

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyPon 01 Nov 2010, 00:09

Crni, nema bitnije razlike,ali cak i malo kanapa van stapa malo poremeti sistem,a dug predvez bez kanapa mnogo olaksava vodjenje muve
koje je prirodnije dosta, znam jer sam probao, doduse sa cekrkom...inace volim da pecam na blizu pa sam veoma svestan prednosti kad
je samo predvez na vodi,a vrlo cesto mi je samo muva na vodi. a sto se daljine tice,imas dve opcije ili da preskocis tu ribu ili da pecas kao
i da sada :).

Inace ovo pecanje na blizu mi je naj efikasnije na pocetku sezone po povisenim vodostajima,prisunjam se mestu gde mislim da je riba i
lovim, vrlo cesto mva ne igra nikakvu ulogu jer je prezentacija skoro pa savrsena
Nazad na vrh Ići dole
BlackBelt
Visitor
BlackBelt


Broj poruka : 166
Datum upisa : 31.08.2010

Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) EmptyPon 01 Nov 2010, 08:02

Lov Tenkara-tehnikom,praktikuje se na malim rječicama i potocima.Kod nas se lovilo na potpuno identičan način:prut(od lijeske)po mogućnosti što tanji i što duži,dlaka-struna najviše dužine štapa i jedna muva,a ako muva nije davala rezultate alternativa je bio skakavac,u čiju popularnost ne treba sumnjati.
Tenkara-kod nas se i dan danas upražnjava(doduše veoma rijetko) isključivo u sjevernim krajevima.Tamo dje se jedva sastavlja kraj s'krajem i dje za drugi vid ribolova nema mogućnosti.Njeno polako nestajanje uslovili su nezasiti apetiti stanovništva u lovu ribe,pa stoga danas vidjeti Tenkara-lovca je prava atrakcija!

Vjerovali ili ne, lov ribe ranije bilo kojom tehnikom nije bio kuriozitet već naprotiv smatralo se da su ribolovci ljudi,koji isključivo potiču iz manje imucnih porodica.Tako da se u svakom mjestu(u nasem kraju) pri pomenu prezimena nekog od ribolovca znalo odprilike i njegovo materijalno stanje.
Bilo je slučajeva,dje su pojedine familije iako lošeg imovnog i materijalnog stanja,svojim ukućanima strogo zabranjivale svaki vid ribolova,kako ne bi bili "žigosani"
Danas je nešto sasvim drugačije,sami najbolje znate koliko vam treba novca da bi kupili prosječnu opremu,a o ostalim vidovima ribolova:morski,jezerski...da ne govorim!

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty
PočaljiNaslov: Re: Tenkara Fly fishing (uopšteno)   Tenkara Fly fishing (uopšteno) Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Tenkara Fly fishing (uopšteno)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 13Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Sledeći
 Similar topics
-
» Tenkara oprema
» Tenkara Flies
» Tenkara International
» Tenkara video
» Tenkara Nymphing

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Tenkara fly fishing-
Skoči na: