Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Elipsoidni zabac

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Elipsoidni zabac Empty
PočaljiNaslov: Elipsoidni zabac   Elipsoidni zabac EmptySub 25 Dec 2010, 12:25

Elipsoidni zabac


Prelistavajući FC literaturu i sajtove, pre par godina dođoh do saznanja da zabac koji decenijama uspešno koristim
i kome sam podučavao na desetine početnika ima svoje nazive. Fly Casting teoretičari su ga nazvali ELLIPTICAL
CAST, OVAL CAST, CONSTANT TENSION CAST, BELGIAN CAST, SWING AROUND CAST...

Retko smo viđali da ga neki FC instruktori koriste i pominju, jer se on baš i ne podudara sa nekoliko bacačkih
teorija, koje su upisane kao osnova "pravilnog" zabacivanja. Kod njega nema oštrog "stopa", a bacača konstantno prati
prijatan osećaj pune kontrole, to jest, stalne zategnutosti konca i opterećenosti štapa...

Ovu prelepu i korisnu tehniku zabacivanja, koja je najbolji izbor u 90% mušičarskih situacija, sada mnogi prisvajaju.
Zato možemo pročitati i čuti da zasluge za nju pripadaju nekom Austrijancu, Ircu ili Belgijancu. Ja tvrdim da je
elipsoidno zabacivanje oduvek bio izbor samoukog bacača i inteligentnog mušičara. Posebno je uočljiva njegova
popularnost kod onih koji nikakav dodir sa sertifikovanim FC instruktorima i FC teoretičarima nikada nisu imali...



Predlažem samoukim bacačima da uporede svoju tehniku sa ovom.


Poslednji put izmenio Mixmaster dana Sub 19 Maj 2012, 14:02, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
Ranko
Guide
Guide
Ranko


Broj poruka : 1045
Godina : 67
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.06.2008

Elipsoidni zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Elipsoidni zabac   Elipsoidni zabac EmptySub 25 Dec 2010, 12:58

ODLICNA TEHNIKA ZABACAJA OVA DVA GOSPODINA CUVENI I PRIZNATI GOS... HEBESON I GEBETSROJTER
KAO I GEBETSROJTEROVA TEHNIKA ZABACAJA. OVA TEHNIKA DANAS JE UVAZENA KOD VELIKOG BROJA INSTRUKTORA ! Ranko!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Elipsoidni zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Elipsoidni zabac   Elipsoidni zabac EmptySub 25 Dec 2010, 16:44

Vrlo je zanimljivo posmatrati mušičare koji nemaju nikakav kontakt sa zvaničnim učiteljima zabacivanja. Ja uživam u perfektnim prezentacijama nekih od njih. Sednem na obalu i posmatram. Zapravo, većina iskusnih i uspešnih mušičara perfektno koristi bar neku tehniku zabacivanja. U suprotnom, ne bi imali ulov za pohvalu. Možda ne znaju kako se zove ono što rade, ali sasvim sigurno znaju šta rade, dokgod im se u čuvarci koprcaju solidne pastrmke, lipljenovi, klenovi...

Iako kod takvih obično nema pravilnog loopa (petlje), bilo kakvog zaustavljanja (stopa), a vrlo često ni double haula, mušica im pada perfektno, precizno i gotovo uvek na željenu daljinu. Takvi se nikada ne žale da su im zabaci prekratki, niti osećaju ikakve bolove u ruci. To je zato što koriste vrhunski, elipsoidni zabac. Na većini naših voda ovo je apsolutno dominantna tehnika zabacivanja, perfektna za korišćenje na manjim i srednje velikim rekama. Meni se odlično pokazala čak i na većim rekama, jer uz pomoć dobro izvedenog double haula pruža mogućnost veoma kvalitetne prezentacije i na distancama od preko 20 metara, što je uglavnom previše na gotovo svim vodama.

Konstantna zategnutost sistema i odlična kontrola kretanja muve doprinose da se elipsoidnim zabacom muva gotovo uvek spusti bolje nego klasičnim overhead zabacom, koji je po mom iskustvu uvek lošiji izbor ukoliko nismo na otvorenom prostoru ili livadi.

Ja tokom ribolova vrlo retko izlazim na čistine, tako da je elipsoidni zabac moj #1.

P.S.

Za Gebetsroithera sam prvi put čuo tek nakon dvadesetak godina korišćenja ovog zabaca. Svaka mu čast - pametan čovek, ali taj zabac ni ja, kao ni većina balkanskih mušičara, nismo od njega naučili.


Poslednji izmenio Mixmaster dana Sub 01 Jan 2011, 12:08, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Nico
Fly fisherman
Fly fisherman
Nico


Broj poruka : 22
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 15.04.2010

Elipsoidni zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Elipsoidni zabac   Elipsoidni zabac EmptySub 01 Jan 2011, 11:01

Potpuno se slazem sa Mixmaster/om, ovakav yabacaj i sam koristim a niko mi nije pokazao.
Sam se nametnuo kao najbolje resenje .
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Elipsoidni zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Elipsoidni zabac   Elipsoidni zabac Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Elipsoidni zabac
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING-
Skoči na: