Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Leskovak - Balkanska "tenkara"

Ići dole 
+4
Omar
Murino
Fićo
Mixmaster
8 posters
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyNed 30 Jan 2011, 19:33

Leskovak - Balkanska "tenkara"

Naši najstariji mušičari su izgledali ovako. Tradicija mušičarenja na Balkanu potiče od ovakve gospode.
Prošle godine sretoh na Tari ovog mušičara stare škole, kome ne pada na pamet da menja svoju opremu i tehniku.
Tog dana je bilo puno mušičara na Tari i svi su ponešto ulovili. Ipak, ovaj gospodin nas je ulovom sve nadmašio.
Ništa on ne treba da menja, možda bi mi trebalo da se ugledamo na njega.

Nazad na vrh Ići dole
Fićo
Guide
Guide
Fićo


Broj poruka : 2183
Godina : 65
Lokacija : Berane
Datum upisa : 28.08.2009

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyNed 30 Jan 2011, 21:06

Poznajem Musu samo utisak kvari ovaj kombinezon a i ja imam jedan ljeskovak i na ljeto ga čeka aktiviranje.
Da me prođe želja... inače malo zeznuto za transport, ostalo je sve OK.
Nazad na vrh Ići dole
Murino
Admin
Admin
Murino


Broj poruka : 31734
Datum upisa : 26.04.2008

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyNed 30 Jan 2011, 21:15

Milorad (Musa) Vlahović iz Kolašina i starinska škola ribolova na "ljeskovak" ...
ispričao je tokom mitinga u Kolašinu meni i Ivanu Korhneru neke zanimljivosti i finese vezane za ovu tehniku.
Inače razgovor sa ovim originalnim mušičarem je bio jako interesantan...

[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji put izmenio Murino dana Ned 30 Jan 2011, 22:19, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Fićo
Guide
Guide
Fićo


Broj poruka : 2183
Godina : 65
Lokacija : Berane
Datum upisa : 28.08.2009

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyNed 30 Jan 2011, 22:03

Da kažem da Musa izvaredno mušičari i ovim savremenijim priborom i kad su počinjala takmičenja u Kolašin u 2 ili 3 prvenstva je učestovao,kad je postojala Jugoslavija kad su dolazili takmičari iz Niša, Vranja,Užica,Raške i još nemogu se sjetit svih, imam video snimaka dosta sa tih takmičenja ali neznam da to postavim da i vi gledate a neke da podsjetim na ta vremena i druženja,koristim priliku da ih sve pozdravim koi su tad bili na ta takmičenja.
Nazad na vrh Ići dole
Omar
Guide
Guide
Omar


Broj poruka : 2296
Godina : 49
Lokacija : Plav
Datum upisa : 11.03.2009

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyNed 30 Jan 2011, 23:19

Leskovak - moja prva ljubav .

Kao i mnogima od nas leskovak , prvi stap.
Tako sam i ja vec sa 7 godina zapoceo svoj ribolovni zivot upravo sa leskovakom , koji i poslije skoro 30god. ima svoje mjesto.

Cesto pecam njime , da me zelja mine !!!

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Omar
Guide
Guide
Omar


Broj poruka : 2296
Godina : 49
Lokacija : Plav
Datum upisa : 11.03.2009

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyNed 30 Jan 2011, 23:21

Jun 2009.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Omar
Guide
Guide
Omar


Broj poruka : 2296
Godina : 49
Lokacija : Plav
Datum upisa : 11.03.2009

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyPon 31 Jan 2011, 11:07

Da dodam da nista manji nije osjecaj ugriza ribe i samo vadjenje - borba , nego sa pravim musicarskim stapom.

Bitno je da stap bude sto tanji, duzi i pravlji ( sto je i normalno i svima poznato).
Po berbi - kidanju , stap ostavim da se osusi nedelju dana , negdje pored rijeke ili zbuna gdje sam ga i prekinu, jer me mrzi da ga vucem do kuce.

Koga to ne mrzi ili ima uslova , sirovi stap je dobro zavuci u neku cijev ili pravo crijevo , ako dozvoljavaju dimenzije istih ,
po susenju dobicete zadovoljavajucu pravinu stapa.

Napomenucu i to da sam leskovi stap kao klinac koristio i pri lovu klena na Plavskom jezeru ,
sa sistemom od 3,4m najlona , parce tale ( klip kukuruza ) umjesto plovka , olovo , neadekvatne udice ( sto bi mi stariji ribari dali ) i malo hleba.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Damirt82
Guide
Guide
Damirt82


Broj poruka : 1359
Godina : 41
Lokacija : Kotor Varoš
Datum upisa : 08.05.2011

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyČet 24 Nov 2011, 13:20

Takođe za pravost štapa možete ga objesiti na tavan, među šunke geek , i na drugi kraj svezati ciglu da visi, ili šta drugo. Pred tog što se dobro osuši dobro se i ispravi.
Nazad na vrh Ići dole
Mackey
Guide
Guide
Mackey


Broj poruka : 712
Godina : 37
Lokacija : Kolašin
Datum upisa : 11.10.2011

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyČet 24 Nov 2011, 13:37

i ja sam nekada pecao na ljeskovak s tim so sam ga kad se osusi kratio na mjestu dje je debeo od prilike 1cm, pravio nastavak od dugackog suvog drenovog pruta. spajao sam sa piksnom od stapa za skijanje. takav stap ima odlicnu savitljivost a u isto vrijeme je jak pa mogu da se izvade i krupni komadi bez lomljenja stapa.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.montenegrofishing.com/
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyČet 24 Nov 2011, 14:15

Nikad ne mogu da zaboravim odlazak kod babe i dede,a na hrastovoj supi ispod streje vire leskovaci sa namotanim najlonom i okruglim plo-

vcima kojima sam pecao prve ribe,linjaka,babusku i crvenperku po okolnim Slavonskim kanalcicima uraslim u lokvanje a sa 7 god.

Pogled na te leskovake i lupanje srca,sada ne bih ni s pribliznim odusevljenjem doziveo pa da sam u Orvisovom magacinu i da kazu: ''BIRAJ''

Posto me niko u porodici nije podrzavao u vezi ribolova ( sam sam ga zavoleo ),otac i ako vrlo imucan,''kaznio'' me ruskim teleskopom od 4 m.

Kasnije osvojih i zlato na takmicenju,ali nikog nije bilo briga,sem majke (imao sam 10 god i pecao sam sam,dok su uz ostale klince cucali ocevi)

Pobedio sam ubedljivo loveci belu ribu,na udici 22# i nastavio bez icije pomoci,sem casopisa do danas kada sam Slavonske kanale zamenio

planinskim brzacima.



Zahvaljujuci ''Rusu'' kojim covek moze bez problema ba omlati sve orahe i grane,niko mi u osnovnoj skoli nije ruku mogo da obori stvarno ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide
Silvio


Broj poruka : 1829
Godina : 45
Lokacija : Na Neretvi
Datum upisa : 28.12.2010

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyČet 24 Nov 2011, 15:42

DA ljeskov štap bijaše također i moj drugi izbor kod babe i dede a bio je urađen ovako kako je to mackey napiso s vrhom od drenova pruta ja sam mafke imao sličan peh kao i ti dobio sam prvi štap sa 5g od tetka ali bio je to puni štap 1,8m sa čekrkom zelene boje i zidarskim PVC kanapom zelene boje na koji sam mušičario od 5-7g onda sam dobio prvu spin silstar rolu i kompletirao spin komplet za rođendan 10ti sam uštedio nešto novaca a pokojni stari me ucjenio da ako pođem piti ne procjeđeno mlijeko (mlijeko od domaćih krava s kajmakom) da će mi dodati potrebne pare da kupim svoj prvi grafitni mušičarac 5cu silstar i mučio s ja jedno 3-4 dana ali nikako taj svježi kajmak da ode niz grlo pa odusta stari i dade lovu.
Ali kod bake na selu uvjiek ljeskov štap preko dana skakavac po ljeti i obad a jesen i proljeće kad zamuti glista i naravno suha muha u predvečerje koje sam tada redovno mažnjavao ujaku koji je živio s babom i dedom naravno nije prošlo puno vremena i ujak mene pođe žicati za muhe stvarno ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" EmptyČet 24 Nov 2011, 18:54


EEEHHHH.....brate, dugo sam furao crve i glistu.....dok sam ne skapirah varalice skocko .......i tako redom!!


POSTADOH COVEK.,
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty
PočaljiNaslov: Re: Leskovak - Balkanska "tenkara"   Leskovak - Balkanska "tenkara" Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Leskovak - Balkanska "tenkara"
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Tenkara Lines
» Tenkara Nymphing
» Tenkara video
» Tenkara oprema

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING-
Skoči na: