Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Back Cast - zapažanja

Ići dole 
+7
Beba
Alp
Predrag
Mafke
Zvezdan
Pex
Mixmaster
11 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 11:33

Back Cast - zapažanja


Da li je bitno šta se dešava sa celokupnim sistemom (štap, konac, predvez, muva...) iza naših leđa?

Pogledate li ponekad unazad? Kakav oblik ima putanja konca i muve iza naših leđa?

Zakačinjete li granje, travu i ostale ribolovce?...

[You must be registered and logged in to see this image.]
Karakterističan položaj "livadskog" bacača pri back castu - posmatranje

Ja nikada nisam gledao putanju muve i konca iza sebe. Kao ribolovac, imam hiljadu prečih stvari da vidim ispred.
Iza ribolovca nema ničeg zanimljivog. Uz to, dok je čuvarka puna, nema ni razloga da se proučava nešto što odlično
funkcioniše. Međutim, sledeći savete koje daju poznata imena zabacivanja (padoše mi šaka neke knjige, video, itd),
počeh da zagledam šta ja to radim sa koncem iza sebe, da muva uvek tako lepo padne i često prevari ribu.

Koja je to fizika koja od čoveka učini veštog mušičara, a ujedno i bacača?


Poslednji izmenio Mixmaster dana Čet 03 Feb 2011, 12:41, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Pex
Visitor
Pex


Broj poruka : 467
Godina : 48
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 13.02.2010

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 11:53

Mix odlična tema.

Ja često iz radoznalosti pogledam nazad da vidim kako mi ide konac,muva ali kao što si rekao imam više zanimljivih stvari napred tako da
to gledanje pozadi bude veoma kratko a i donekle dekocentriše mi lepo zabacivanje napred tako da je možda i nepotrebno gledati pozadi
sve dok ne budem primoran da se okrenem, a to je kada se muva negde zakači.
Nazad na vrh Ići dole
Zvezdan
Guide
Guide
Zvezdan


Broj poruka : 561
Godina : 45
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 22.06.2009

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 12:31

Ja moram da pogledam nazad kad lovim na nezgodnim terenima sa preprekama koje su ponekad tik iza leđa!Sve to traje samo trenutak!
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 12:35

Ma oseti se tajming kad se ispravi kanap pozadi,malo osecaja i za takt. Ma samo ispred sebe! skocko
Nazad na vrh Ići dole
Predrag
Guide
Guide
Predrag


Broj poruka : 1211
Godina : 50
Lokacija : Užice
Datum upisa : 05.10.2010

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 12:40

Tajming se ne oseca.....ali se oseca kada kanap dodje u zadnji polozaj i to se oseca po stapu.....ne mora da se gleda....
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 14:03

Ovo je doista dobra tema. Slika pokazuje bacaca (kolegu i prijatelja Mix-a) koji - iz slike se vidi- nije pretjerano cesto analizirao svoj backcast. Jer da je znao bi da mu pri ovakvom polozaju ruku pogled mora biti usmjeren prema dolje, na livadu, granje, kamenje... gdje mu se nalazi vrh strune i muha. Ne u vis gdje muha ne zapinje, a htjelo bi se biti.

Tocno jest da vrhunski bacaci, a dobri ribolovci, ne gledaju iza sebe kad love. To je pravilo. Samo to nije od osjecaja ili magicnih sila ribolovnih, vec od treninga. I na livadi. Svakom dobrom ribolovcu koji zna i bacati najsladja je poslastica kada nadje na mjestima sa zaraslom obalom okruzen 'majstorima' koji se nisu nagledali svog back casta. Tu se najljepse lovi.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 14:38

Momci, hvala što se ubacujete u temu.

Tačno je ovo što napisa Alp, da sam tek odskora počeo da analiziram svoje pokrete.

Primetih jednu bitnu stvar. Jedno je izvoditi super back cast, a drugo umeti ga objasniti rečima iz FC rečnika. Zato se trudim da što više koristim ribolovački govor, prepoznatljiv i onima koji ne listaju specijalne FC sajtove i literaturu. Možda će nekome moje reči zvučati neuko, ali sam siguran da će me ovako mnogo više ljudi razumeti. Drugačije se i ne može očekivati da svaki korisnik foruma ubaci i poneku svoju reč u ovu temu.

Super mušičar će u najvećoj džungli imati "oči na d.petu" i ceo dan precizno zabacivati bez ijednog kačenja, bez okretanja svoje glave i pogleda. Po mom mišljenju, za to je zaslužna 3D pozadinska slika koju krajičkom oka zabeleži pre početka ribolova. Naravno, za džunglu je potreban i precizan 3D back cast (ja to tako zovem), koji nikako ne može izgledati kao onaj koji se često preporučuje u prvim FC lekcijama za takozvani "klasičan" zabac.

Livada nije dobro mesto za uvežbavanje efikasnog back casta za različitie situacije. Livada je zamena za potpunu čistinu na vodi, a toga se u ribolovu nećemo nagledati ako tražimo ribu. Zato je možda bolje, ako vežbate u parku, da povremeno malo zađete u neku šumicu ili žbunje. Laughing Ako su ljudi već navikli da gledaju ribolovce kako zabacuju po parkovima, neće se mnogo začuditi ni kada nam samo oči vire iza nekog žbuna. Ne verujem da će im to biti išta čudnije od zabacivanja na čistini. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Zvezdan
Guide
Guide
Zvezdan


Broj poruka : 561
Godina : 45
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 22.06.2009

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 15:11

Ja tokom ribolova imam malo drugačiji problem jer mi prepreku u back castu često čine živi ljudi koji šetaju kejom. Dok bacam sa vrha
keja imam jako dobru percepciju stvari oko sebe,dok silaženje do same ivice sa vodom iziskuje često okretanje i permanetni pokušaj
da neki šetač ne ostane bez oka.
Nazad na vrh Ići dole
Beba
Fly fisherman
Fly fisherman
Beba


Broj poruka : 48
Godina : 49
Lokacija : Bor
Datum upisa : 27.12.2008

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 20:20

EVO JEDAN LIVADSKI POGLED U NAZAD...

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Crni
Guide
Guide
Crni


Broj poruka : 1994
Godina : 45
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 07.03.2010

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 20:41

Ne znam da li gresim ili ne ali ja do sada ne pogledah ni jednom svoj back cast.Ako nista vise uradicu to bar da vidim na sta lici.
Meni to okretanje unazad deluje neprirodno i vestacki jer sticem utisak(bar na slici iznad) da se vise obraca paznja gde je konac
pozadi a ne gde i kako ce pasti musica.
Nazad na vrh Ići dole
Ogi
Guide
Guide
Ogi


Broj poruka : 1324
Datum upisa : 21.03.2009

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 21:03

To se zove bespotrebno zevanje
ha ha ha ha
Po moji potoci nema mesta ni usi da ti prođu kamo li da se okrces...
Nazad na vrh Ići dole
Ivke037
Fly fisherman
Fly fisherman
Ivke037


Broj poruka : 12
Godina : 57
Lokacija : Kruševac
Datum upisa : 07.03.2009

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 21:42

Back cast (BC) treba da je isti kao Front cast (FC). Unazad treba samo baciti pogled zbog eventualnih prepreka koje mogu da dovedu do kidanja sistema. Valjda je bitnije i treba maksimalnu paznju posvetiti gledanju ispred gde se lovi. Inace i BC i FC i svi ostali zabacaji se trebaju vezbati recimo na livadi. A koliko sam primetio na fotografijama ni jedan back stop se ne zavrsava na 1 vec na pola tri :ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyČet 03 Feb 2011, 22:42

Samo ponekad zabac unazad treba da bude isti ili sličan zabacu unapred. Obično je to takozvani osnovni mušičarski zabac.

Mnogi korisni zabaci nisu jednaki pozadi i napred.

Meni ta simetrija obično donosi kačenje granja iza leđa.
Nazad na vrh Ići dole
Lepenac
Fly fisherman
Fly fisherman
Lepenac


Broj poruka : 61
Lokacija : Surdulica
Datum upisa : 24.02.2009

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyPet 04 Feb 2011, 00:07

Ја једноставно не умем, приликом "забаца" да погледам канап уназад. Тачније, кад год из радозналости покушам, забачај ми колабира. Претпостављам да ми тај додатни потез поремети ритам, али ме то нимало не фрустрира, јер мислим да је ово "твистирање" главом сасвим непотребно. Неко је овде већ поменуо да је то неприродно, а мени делује и ружно.

Како избећи, односно спречити качење муве о препреци иза нас? Мислим да је то немогуће праћењем канапа погледом.
Иницијатор теме је добро приметио и понудио једино решење - прво погледати ситуацију иза себе и готово инстинктивно меморисати, па кренути са бичевањем (пружити се онолико колико је јорган дуг) и наравно применити адекватне технике датој ситуацији.

Верујем да се свима дешавала ситуација на води, да се приликом махања, риба јави на другом месту у нашем видокругу у односу на циљано, те се у тренутку, у жељи да се управо тој риби пласира мува, промени правац или даљина забачаја и такав ме догађај посебно испуњава, још ако резултира уловом... Наравно, овако што неби било могуће, уколико нам поглед није стално усмерен ка води.

Nazad na vrh Ići dole
Ogi
Guide
Guide
Ogi


Broj poruka : 1324
Datum upisa : 21.03.2009

Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja EmptyPet 04 Feb 2011, 11:52

Najbolje resenje je da se stavi retrovizor....
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Back Cast - zapažanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Back Cast - zapažanja   Back Cast - zapažanja Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Back Cast - zapažanja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Roll cast - Switch Cast Excerpt from 'Casts that Catch Fish'
» Travelling Back In Fly Fishing
» 7 MILES BACK - MT Backcountry fishing
» Fly Fishing New Zeland Back Country
» Andes fly cast

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING-
Skoči na: