Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Teški klenovi

Ići dole 
+4
Ervin-Eko
Vlajkoni
Mixmaster
Mafke
8 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyPon 04 Jun 2012, 16:01

Moj pozdrav i iskreno postovane Mixe,zbog titule FC instruktora,naravno.

Molio bih samo da mi desifrujes tvoj post na strani 1 ove teme,gde se obracas Eki,kako ces na Vapi klendziskim zabacem da ''nacrnis klena'',kao sto si mnogo puta to uradio na Grzi i Crnici ''Mafketovom terenu.

Sta tu nije jasno?


KADA SI UPOZNAO MARTA MESECA ANTARESA IZ CUPRIJE,KOJI JE I SAD NA FORUMU,NISI MU SE POHVALIO ULOVIMA KLENOVA NA GRZI. REKAO SI DA SI UHVATIO JEDNOG LEPOG!

LEPO STO SI BIO ISKREN I''NACRNIO''TOG JENOG SA GRZE. DOBRO DOSAO PONOVO ,JEZERO JE PREPUNO KLENOVA KAPITALACA.





Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyPon 04 Jun 2012, 18:54

Opa, psihološki momenat. Laughing

Ovo se može tumačiti samo kroz psihologiju. U prethodnom postu se pominje neka izmišljena anegdota, na osnovu koje je autor (koji me nikada nije ni video ni čuo) izvukao zaključak da sam ja mušičar-klendžija vrlo skromnog ulova i znanja.

Zanimljivo.

Izvlačiti zaključke na osnovu izmišljotina i nekakvih glasina nije baš pametno. Predlažem Mafketu da mi se pridruži u nekom klenolovu, pa onda piše o mojim ulovima. Ja volim društvo "nevernih toma". Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyPon 04 Jun 2012, 21:17

Na otvoru sezone si bio na Grzi i slikao se sa Antaresom(Dragan),covekom iz Cuprije.Nista nije izmesljeno ,niti sam ja covek koji se time bavi..Samo mi nije bilo jasno kako to nagrdi preplasene klenove sa Grze?!

Covek mi je samo rekao da se nisi hvalio,vec da si skromno rekao da si uhvatiio jednog lepog klena .Kakve momente spominjes??

Nikada nisam sumnjao u tvoje ribolovacko znanje,NE IZVCI,svi forumasi znaju da si vrhunski klenaros sto i verujem,ali za klenove sa Grze...


Stvarno nemam pametnija posla,nego volim ISTINU .A covek sa kojim si se slikao( druzenje i susreti cl.forum.na Grzi ),simpaticni brka ,te postuje i ne misli o tebi nista lose...

Toliko od mene,a dovoljno mi je. ENDE
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyPon 04 Jun 2012, 22:13

Ovo su sve same gluposti.

Na dan kada sam se na Grzi upoznao i slikao sa Antaresom, nisam pecao. Štap mi je ostao u automobilu (zato što nisam poneo dozvolu), a sve vreme sam proveo uživajući u fotografisanju i posmatranju drugih mušičara. Dakle, ne samo da nisam upecao klena, nego uopšte nisam ni pecao. Mislim da Antares to dobro zna i da on zapravo nije rekao ovo što Mafke "navodi".

Inače, na Grzi sam, kada sam je češće posećivao, uspešno lovio klenove. Bio sam jedan od retkih (možda jedini) koji je uspešno vadio i njih pored kalifa i potočara. Sećam se da sam im se posebno radovao, jer je njega tamo 50x teže uloviti od kalife, a 20x od potočare. Često sam posećivao taj (u to vreme) revir, ali nisam primetio da ikome (od mnogobrojnih posetilaca) uspeva da prevari ijednog klena sa tog jezera.

Kad malo bolje razmislim, možda je neko čuo tu moju hvalisavu priču da sam ja "jedini" koji ima uspeha u lovu gržanskih klenova, pa je ta reč, kružeći godinama od uva do uva nečijom slučajnom ili namernom greškom preobraćena u "jedan".
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyPon 04 Jun 2012, 22:33


Znaci setiosi se ''izmisljenih anegdota''. Antares nije ni rekao da si pecao,bio je otvor na pastrmku,nego da ste razgovarali. Znam da nisi pecao,pisao si vec.

A ako si na Grzi ''nacrnjivao'' klenove,onda svaka cast. Meni to ne polazi za rukom,priznajem. Nije me sramota da kazem,a tebi skidam kapu i verujem na rec.

Izvini ako sam te uvredio,ja lazov nikad nisam bio,nesporazum je ocigledan.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyPon 04 Jun 2012, 23:29

U redu je. Bila je zanimljiva diskusija.

Za one koji ne znaju o čemu se radi, jezerski klenovi sa izvora Grze su ekstremno oprezni i selektivni. Kod njih ne pomaže "klendžijski zabac", već sijaset drugih stvari poput prikradanja u aligator-stilu, praćenja kada je koji od njih najraspoloženiji, izbegavanje false castinga, ne pokušavanja "napamet", najfinijih "roll pickup-ova", veoma dugih predveza...

Zapravo, to su možda najteži klenovi za uloviti koje sam ikada video. Mnogi mušičari su ih gledali i raspametili se, ali sve se uglavnom završi na tome...
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyUto 05 Jun 2012, 10:07

Pa upravo zbog toga sam i zbunjen. Naime,ko god da ode na Grzu posveti se pastrmci tako da je klen nazanimljiv. Ljudi potezu duzi put,da bi u prelepoj
prirodi gubili vreme na klenove.

Takvu gresku pravim i ja,pa ne posvecujem ni malo paznje klenu (imam ga ispred zgrade). Medjutim posmatrajuci veliko jato klenova na Grzi od riba od 800-1000 gr,pokusao sam jednom i ja ''nesto''. Imam dugo iskustvo,odeven sam bio kao''predator'',sklopljen vizuelno s prirodom 100%.

Ne znam sta nisam probao tog dana,ali nista .

Klendziski zabac ih je toliko poplasio,kao da sam bacio ciglu,racunao sam ''klen kao klen ,sad kad jurne'',svaki ''normalan'' klen di lupio,ali kontra efekat.

Bozeeee kad se setim,ma bio sam neprimetan,tih ,cak sam sacekao drugo jato sa vec zabacenom plivajucom muvom na dugom predvezu i na 1 m od njih ''oziveo''muvu vrhom stapa, isto bezanje ud raub.

E,sad je jezero prekriveno samo krupnim klenovimai sledeci put cu mu se ponovo posvetiti posle 10 god.

Sto rece Mix ,ovo samo radi OBAVESTENOSTI,da su ovi klenovi za svakog neuhvatljivi,pa otud moja sumnja na Mixov skromanu izjavu kolegi iz Cuprije.

Mixe,trebao si konkretno da kazes da si se nalovio klenova i odas neku foru,ne bi doslo do zabune!

Izvini za off ,duzan sam bio da objasnim za ove LUDE klenove! ZNACI NIJE BIO ""KLENDZISKI ZABAC''U MIXOVOJ POSETI GRZI !


Poslednji izmenio Mafke dana Uto 05 Jun 2012, 10:56, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Vlajkoni
Fly fisherman
Fly fisherman
Vlajkoni


Broj poruka : 96
Godina : 58
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.05.2008

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyUto 05 Jun 2012, 10:11

Ne volim da se ukljucujem u teme gde ima prepucavanja ali me ovde nesto zaintrigiralo. Randjo, Mafke, bio sam u situaciji da gledam klenove a da im ne mogu nista. Elem imao sam pleteni predvez za #4 i tipet 0.125. Probao sam da produzim tipet do nekih 3m ali nista. Da li je tipet bio predebeo? Da li bi bilo bolje da sam imao predvez od monofila? Da napomenem nisam mlatio bez veze vec ciljano na pojedine ribe ali kako plasiram muvu tako se one polako spustaju ka dnu. Svaka pomoc dobrodosla
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyUto 05 Jun 2012, 10:30

Kolega, izgleda da je Mix kompetentniji od mene + smo mu usli u temu ''klendziski zabac'' affraid

Obrati paznju na garderobu (neupadljivu),i pristup mestu,mozda su te primetili ali se i dalje normalno ponasaju, sto je cesta pojava kod klenova pa samo
ignorisu muve ili se elegantno sklone.

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyUto 05 Jun 2012, 10:58

Vlajkoni ::
Ne volim da se ukljucujem u teme gde ima prepucavanja ali me ovde nesto zaintrigiralo. Randjo, Mafke, bio sam u situaciji da gledam klenove a da im ne mogu nista. Elem imao sam pleteni predvez za #4 i tipet 0.125. Probao sam da produzim tipet do nekih 3m ali nista. Da li je tipet bio predebeo? Da li bi bilo bolje da sam imao predvez od monofila? Da napomenem nisam mlatio bez veze vec ciljano na pojedine ribe ali kako plasiram muvu tako se one polako spustaju ka dnu. Svaka pomoc dobrodosla

heheh, ovo je dokaz da su teme sa prepucavanjima ipak korisne. Kroz nešto bučniju razmenu postova, na videlo izlaze i brojne zanimljivosti, pa tako dobismo i novu temu o "teškim klenovima", koji "ne sarađuju".

Klen je inteligentna riba, sa veoma razvijenim čulima, koja brzo uči. Uz to, to je jedna od najplašljivijih riba. Iskusne klendžije dobro znaju i da je selektivan, iako mu je jelovnik prilično širok.
U ozbiljnom lovu na klenove, treba imati sve to u vidu, a nikako ne poći sa predrasudom da je klen glupa riba, jednostavna za mušičarenje. Oni koji tako gledaju na klena (ili bilo koju drugu ribu) nikada neće imati zavidan ulov.
Kao što je ponekad izuzetno lako loviti lipljena, pastrmku ili štuku, tako je ponekad prilično lako loviti i klena. Isto kao i kod ostalih vrsta, na idealnoj temperaturi, bistrini, privučen prisustvom nekih insekata ili druge hrane, i on postaje lak plen. Međutim, nije uvek sve idealno, pa i klenovi nisu jednostavni za bocnuti. Dešava se da ih gledamo kako patroliraju ispod površine, a na prezentaciju naše mušice reaguju ili bekstvom ili ne obraćajući pažnju na nju.

Rešenje nije jednostavno. Moramo odgonetnuti uzrok takvog ponašanja. Da li su klenovi naviknjuti na jednu vrstu hrane, pa im je sve ostalo sumnjivo? Ako je u toku najezda pupa midževa, a klen se obilato sladi samo njima, sve ostalo mu može biti nezanimljivo i veoma sumnjivo. Ako je temperatura vode suviše niska, možda su klenovi blizu površine samo zbog malo sunčanja, bez ikakvog interesovanja za hranu. Može se desiti da su prešli na biljnu hranu i da ih zanimaju samo rečne alge. Neretko, klenovi postaju oprezni i "teški" zato što su naplašeni - Nikad se ne zna koje pre nas pokušavao da ih ulovi. Klen koji jednom otkrije opasnost, dugo ostaje neraspoložen, a to vrlo često prenosi i na ostale klenove koji ga okružuju...
Nazad na vrh Ići dole
Vlajkoni
Fly fisherman
Fly fisherman
Vlajkoni


Broj poruka : 96
Godina : 58
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.05.2008

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyUto 05 Jun 2012, 11:27

Situacija je sledeca: Tara, jezero nije Zaovinsko nego no drugo manje u kome navodno ima i pastrmke, avgust mesec, predvece. Sitne klenove vatam na svaki zabac. Posto to pomalo dosadi ciljano trazim krupne. Kad ih nadjem sve (po meni) odradim kako treba i ..... nista. Ni napad, NISTA. Muva prvo sam pecao na cini mi se Vesticu, koja je radila tako tako, posle na CDC mrava na 19 - svaki zabacaj riba doduse sitna. Doktore sta mi je?
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyUto 05 Jun 2012, 12:04

Tesko je odgovoriti ovako izdaleka. Moze biti da je greska u tome sto si lovio sitne klenove, pa tako manje/vise uznemirio krupne. U musicarenju krupnog klena jedna od najbitnijih stvari je izbegavanje kontakta sa sitnim. Krupni mudrac ne oprasta bilo kakvo brckanje.
Moze biti i da nisi koristio muvu koja bi zainteresovala krupne klenove. Oni se ne hrane na isti nacin kao sitni i obicno traze drugaciji mamac. Mozda je trebalo da koristis krupnije muve.

Mozda je trebalo da koristis klendzijski zabac, a mozda i prikradanje u aligator/stilu.
Nazad na vrh Ići dole
Vlajkoni
Fly fisherman
Fly fisherman
Vlajkoni


Broj poruka : 96
Godina : 58
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.05.2008

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyUto 05 Jun 2012, 12:20

Ma znam da je tesko odgovoriti na pitanje sta bi bilo kad bi bilo, mene je generalno interesovalo koliko debljina tipeta moze da utice na uspesnost lova klenova na stajacim odnosno "mirnim" vodama
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyUto 05 Jun 2012, 12:33

Mix, Mafke, sta vi mislite da je uzrok takvog ponasanja tih klenova na tom jezeru da su bukvalno neuhvatljivi?
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi EmptyUto 05 Jun 2012, 13:57

Mixmaster ::


Za one koji ne znaju o čemu se radi, jezerski klenovi sa izvora Grze su ekstremno oprezni i selektivni. Kod njih ne pomaže "klendžijski zabac"

Eko braticu ,secas se Mixove ''pretnje'' sta ce da uradi na tvom terenu u bistroj vodi ''nacrtanim''klenovima,isto sto je radio vise puta na Grzi i to sve ''klendziskim zabacajem''.

tema ''klendz.zabacaji'' st.1-za neupucene



KAKO SAD DA PROTUMACIM OVAJ MIXOV POST Ufffff pobijanje svojih ubedjenja:ha ha ha ha: Mixe,Mixe SAH-MAT

Ma zezam se,verujem Mixu da je opak klenaros i da je hvatao one klenove. Ja se nisam potrudio sem 1 h pre oko 10 god. ali sam dao sve od sebe. Evo ubuduce ,a to je za par dana

dok Saleja bude bockao pastrmke,DEDA (valjda naucih nesto za 10 g, Laughing ),ce samo da se koncentrise na klenove od 50 cm. Saleja se prosli put savrseno prikrao i prezentovao sa

velike daljine finu muvu,pored same grdosije na povrsini i nista. Zakljucili smo da je na povrsini da se ugreje na jutarnjem Suncu i da se ne hrani.

I Mix kaze da nije video divljije klenove,stvarno nemam pojma. Potrudicu se,ako nista,onda u nekom toplijem mesecu. Voda je ledena!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Teški klenovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Teški klenovi   Teški klenovi Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Teški klenovi
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Klenovi iz 2015.

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: