Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida

Ići dole 
+10
Falco
SnikS
Djomla-BL
ShoneFly
Sasats
Mafke
Pex
Madjoni
MaxFly
Mixmaster
14 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 EmptySub 27 Okt 2012, 22:20



Kod mene rekorde drze ribolovci prirodnim mamcima. Cesto unakaze krupne lenove visnjom,dudom i zivim cikovom
manjih dimenzija 4 cm. To ne zelim,ali sam jednom iz zezanja na FF stap stari SILSTAR 6-7 AFTMA, zakacio celu tresnju
i pustio nizvodno par metara u ulaz u vir,i gle,odmah kanapka ckalji uz obalu poce da vozi . Kontra,i borba od 3 min.

Nisam uspeo klena ni da dignem,a kamoli da ga vidim a tipet mi prereza omcicu. Nikad to necu da zaboravim,na drugi pokusaj
je pao kilas i brzo izaso iz vode. Eto da proverim tu foru na voce,udara ko blesav i to kapitalan klen,a ja i dalje masem suvom
po prelivima zadovoljan manjim primercima skocko Dodze po nekad i pravi glavonja cheers
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 EmptySub 27 Okt 2012, 22:56

Bogami Mix ,Mafketova papuča je opaučila onog klena sa Morave od pre neki dan :ziveli : kada dođem sledeći put u goste moraću malo više da ispitam te moravske glavonje
Nazad na vrh Ići dole
Milan VB
Visitor
Milan VB


Broj poruka : 400
Godina : 36
Lokacija : Vrnjačka banja
Datum upisa : 25.09.2012

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 EmptyPon 29 Okt 2012, 11:54

Interesantna tema...
Klen jeste daleko ispod pastrmke po atraktivnosti zasluzeno ili ne diskutabilno je pitanje.....
Sad malo ramisljam o tome zasto je to tako i dosta stvari mi pada na pamet....
Klena ima u vecini reka i mnoo je lekse uloviti klena nego pastrmku a mi smo takvi (vecina) da uvek vise cenimo stvari do kojih teze dolazimo, drugo sto po meni ima mozda najvise uticaja sto se pastrmka vise ceni od klena je staniste ove dve ribe koje se vrlo razlikuje....
Ja cu pre da idem 150 km na neku cistu lepu planinsku reku da uzivam u cistoj prirodi i da lovim pastrmke nego 10 km da lovim klena na reci gde moram da gledam prvo dal cu da preskocim deponiju ili cu da je zaobidjem da bi dosao do vode po kojoj moram da pazim da ne ugazim u neki sporet ili skoljku od nekog krsa.....
Mislim da su staniste klena koje je u 80 % slucajeva preprljavo i rasprostranjenost klena glavni krivci sto se na klena gleda kao na ribu nze klase.....

Nazad na vrh Ići dole
Bahus
Guide
Guide
Bahus


Broj poruka : 1001
Godina : 59
Lokacija : Zaječar
Datum upisa : 01.03.2012

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 EmptyPon 29 Okt 2012, 12:53

Svako ima svoje vidjenje i posmatra iz svog ugla a po mom licnom zapazanju i ako je cele sezone uglavno lovim klena nemogu sebi dozvoliti da ove dve ribe uporedjujem a po meni bi bilo,kao kad uporedjujes traktor sa automobilom,jedna je tipicna grabljivica a druga svastojed bez zuba,razlika imedju ove dve ribe je kao nebo i zemlja,po meni bi bilo atraktivnije upecati pastrmku,divlja,brza kao vetar i borbenija.Misljenja sam da ih ne treba a i ne sazluzuju da se uporedjuju jer sasvim razlicit pristup se primenjuje u lovu ovih vrsta,recimo jos nisam cuo da je neko pastrmku ulovio na sljivu hm a stanista im se razlikuju.To sto pojedini tvrde da je neki pramusicar lovio klenove na nekoj izgubljenoj reci u istoriji ne mozemo uzeti za ozbiljno,treba i to vreme posmatratati u kontekstu klimatskih desavanja u proslosti kao i u hidrografiji vodotokova tog vremena a da ne govorimo o prisustvo salmonida u vecem broju nego sto je sada,podatak koji je izneo rimljanin odnosi se na pegava i sarena stvorenja.Ako pogledamo a dozvolicete da pokusamo rastomaciti sa etimoloske strane rec PAS -TRMKA ,znaci sarenka od korena reci* pas,takodje rec S-TRMO vam vec poznato.Tako da je sasvim opravdan naziv u savremenom slovenackom jeziku se jos ovek koristi ovaj naziv za ovog salmonida,,SARENKA,,.
Nazad na vrh Ići dole
Gamarus
Guide
Guide
Gamarus


Broj poruka : 1471
Godina : 51
Lokacija : Bihać BiH
Datum upisa : 03.10.2012

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 EmptyPon 29 Okt 2012, 13:25

Ja se nebih složio da je teže loviti pastrmku nego klena.Prvo klen je puno plašljiv za razliku od pastrmke,hrani se opeznije a mamac zna puno brže ispustiti.Bez obzira što im se staništa razlikuju i što klen voli malo mirniju i topliju vodu način ishrane im se podudara u nekoliko stvari,klen hoće uzeti ribicu ,tulara,mušicu a ne samo plodove koji padaju dudove višnje i tako nešto.Na Uni ima klenova do 4 kg i lovimo ih na bijele male strimere ali su za razliku od pastrmki puno oprezniji prilikom uzimanja mamca.Dok pastmka ako je na lovu izleti sva iz vode za mušicom to klen kod nas barem neće uraditi.Na Uni ga zovu mudracem samo zbog načina ishrane ima ga u izobilju jer nije toliko popularan za mušičarenje kod nas.Ne zato što ima dost salomonida nego što ga je teško loviti i kad jednog izvadiš čekaš pola sata da se ostali vrate.Tako da po meni i klen ima značajno mijesto u mušičarenju kao i ostale vrste riba.Kod nas se i plotica dobro lovi na tulare i imitacije trave a ove godine zabilježeni su ulovi podusta na mušičarski pribor. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Milan VB
Visitor
Milan VB


Broj poruka : 400
Godina : 36
Lokacija : Vrnjačka banja
Datum upisa : 25.09.2012

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 EmptyPon 29 Okt 2012, 14:39

Ja sam misljenje da je klena mnogo lakse uloviti iz razloga sto ga ima u skoro svim vodama i ima ga dosta.....
Ako hocu da ulovim klena odem na moravu nadjem neki preliv i samo bacim neku plivajucu tamnu musicu par metara pre pocetka preliva i mudrac je na udici u 99 % slucajeva.... Ne kazem ja da nije klen pametniji od pastrmke, slazem se sa svim sto je gore nepisano a tice se ponasanja klena nego jednostavno mi je mnogo lakse da dodjem do klena nego do pastrmke..... Na primer nikad mi se nije desilo da odem da pecam klena i da ne ulovim ni jednog a mnogo puta mi se desilo da proddjem bez pastrmke.....
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 EmptyPon 29 Okt 2012, 14:48

Mislim da je zabluda da klen nema zube, kako napisa Bahus. Istina je da klen ima strahovite zube!

Ulovite klena od preko pola kilograma. Čim ga izvadite, dok živ i dobro raspoložen, gurnite mu kažiprst u grlo.

..Ustvari, nemojte, jer me posle možete optužiti za telesne povrede. Laughing

Ono što upadne u zube pastrmke ili štuke, neretko uspe da preživi. Ono što upadne među zube klena, smesta se pretvara u kašu.

To vrlo lako možete proveriti i u njihovim želucima. Kod pastrmke, videćete cele račiće, insekte i ribice. Kod klena do želuca dospeva samo kašica od tih istih stvorenja.
Nazad na vrh Ići dole
Gamarus
Guide
Guide
Gamarus


Broj poruka : 1471
Godina : 51
Lokacija : Bihać BiH
Datum upisa : 03.10.2012

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 EmptyPon 29 Okt 2012, 15:00

Milane ovisno o vodi na kojoj si lovio i još puno faktora naprimjer atmosferskom pritisku,izboru odgovarajuće mušice itd.
U pravu si da klena ima više jer živi u jatima i lakše ga je pronaći.Ti si se pretpostavljam izverzirao za klena pa ti je tako lakše.Ali za pastrmku moraš da ideš malo više i vidjećeš da uspijeh neće izostati.Vjeruj da je alapljivija od klena puno samo je vrijeme hranjenja odabir imitacije pa i prezentacija bitna a sve to već znaš .Zbog dobrih ulova klena vjerovatno ti se neda trošit vrijeme na pastrmku.Bitan faktor su i vode na kojima si navikao loviti,ali vjeruj zainteresiaj se malo više za pastrmku dobićeš rezultate .Pozdrav i bistro. Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 178523
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida
Nazad na vrh 
Strana 3 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: