Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Oporavak lipljena od uboda!

Ići dole 
+3
Mixmaster
Silvio
Sasa D
7 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyUto 30 Jul 2013, 14:06

U ovoj temi bi htio da vidim vasa misljenja o datoj temi.Sta vi mislite i sta ste iskusili na vodi?Koliko vremena treba lipljenu da se oporavi od kada je ulovljen i kada pocinje ponovo da se hrani,tj,kad opet mozemo istog uloviti i jeste li ikada ulovili istoga lipljena?
Prvo vi napisite vase misljenje,a onda cu ja slikama i tekstom opisati moje skorasnje iskustvu na ovu temu!
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide
Silvio


Broj poruka : 1829
Godina : 45
Lokacija : Na Neretvi
Datum upisa : 28.12.2010

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyUto 30 Jul 2013, 14:38

Sve ovisi, koliko je dotični bio dugo na udici, tj. koliko dugo se zamarao maltretirao itd. Ako je uzeo i odmah ubrzo po kontri spao ili prekinuo predvez nema razloga da ne uzme opet... Kako i svaka druga riba.
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyUto 30 Jul 2013, 14:39

Silvio ::
Sve ovisi, koliko je dotični bio dugo na udici, tj. koliko dugo se zamarao maltretirao itd. Ako je uzeo i odmah ubrzo po kontri spao ili prekinuo predvez nema razloga da ne uzme opet... Kako i svaka druga riba.

Uzmimo u obzir lipljena koji je izvadjen vani pa vracen uz normano zamaranje i barbles udicu!
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide
Silvio


Broj poruka : 1829
Godina : 45
Lokacija : Na Neretvi
Datum upisa : 28.12.2010

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyUto 30 Jul 2013, 14:41

Pa mislim da bi takav lipljen do 30cm mogao za 10-30min opet da uzme...
Ali nadodao bih to ovisi također i o veličini ribe njenom iskustvu kao i njenoj nazovimo je osobnosti.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyUto 30 Jul 2013, 15:04

Može se desiti da takav lipljen nastavi da se hrani nakon nekoliko sati, ali neretko i da se izvrne i ugine za isto to vreme.

Ja sam lovio lipljenove koje sam bockao prethodnog dana (sveža ranica na ustima), ali sam i nalazio leševe u plićaku, kada u "no kill" reviru uzvodno od mene ima mušičara.

Sve zavisi od postupka prema ulovljenoj ribi i (vrlo bitno!) dužine zamaranja.
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide
Silvio


Broj poruka : 1829
Godina : 45
Lokacija : Na Neretvi
Datum upisa : 28.12.2010

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyUto 30 Jul 2013, 15:26

Da ja sam doživio također da mi se nakon malo duljeg zamaranja lipljena 35-40cm u jakoj matici na nimfu tulara isti otkine nizvodno nekih 15tak metara, ali nakon 5 ili 10 min taj isti lipljen se pojavi u plićaku i kao da ugiba neće da bježi to jest vjerojatno UGIBA...
Ali sam npr. malog lipljena 23-5 cm zakačio na suhu 16ku CDC jednodnevku i nakon kontre usljed lošeg čvora ili izderanog tipeta 0,8 lipljen mi otkine ali isti taj uzme s mojom muhom u ustima za šta ja znam 5-15min mi uzme na mokru  12ku i vrati mi muhu thanks you .
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyUto 30 Jul 2013, 16:09

Silvio ::

Ali sam npr. malog lipljena 23-5 cm zakačio na suhu 16ku CDC jednodnevku i nakon kontre usljed lošeg čvora ili izderanog tipeta 0,8 lipljen mi otkine ali isti taj uzme s mojom muhom u ustima za šta ja znam 5-15min mi uzme na mokru  12ku i vrati mi muhu .

Prvi put cujem od tebe za ovako nesto!Jako cudno da lipljen tako brzo krene u lov,jos sa musicom u ustima!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyUto 30 Jul 2013, 16:15

Pretpostavljam da može da se desi da je lipljen tom mušicom bio zakačen sa strane u neko mesto bez nerava. Ako ribolovac neosetno pokida strunu u deliću sekunde, prilikom kontriranja, lipljen može maltene da ne oseti šta se dogodilo i da nastavi da jede.
Nazad na vrh Ići dole
Omar
Guide
Guide
Omar


Broj poruka : 2296
Godina : 49
Lokacija : Plav
Datum upisa : 11.03.2009

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyUto 30 Jul 2013, 17:23

MOje iskustvo na Limu .
Upecam Lipjena na suvu #16 grizly palmer, brzo vadjenje , brzo vracanje .
Lipjen se parkira na isto mjesto ( 3m od mene ).
Nakon tacno 10min, isti lipjen ponovo kupi suvu muvu.
Zabacim istu muvu , iz cistog interesovanja da li ce reagovati na nju.
U prvoj voznji je kupi . Vadim , vidim ranicu od predhodnog uboda. vracam.

Lipjen oko 27cm.
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide
Silvio


Broj poruka : 1829
Godina : 45
Lokacija : Na Neretvi
Datum upisa : 28.12.2010

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptySre 31 Jul 2013, 10:31

Ja sam bio ubjeđen 1000% da npr. Meka nema šanse da ponovno uzme nakon što je bila na udici, ali ove godine sam se uvjerio da je i to samo jedna od predrasuda. Zakačio sam meku od cca 800gr znači fina riba cca.30 cm koja mi se nakon kraćeg drila otkači uz obalu, riba je imala specifičan izgled zdepasti sa nesrazmjerno velikim repom čak i za meku ali je ipak za 5-10min opet uzela muhu tad sam je izvukao i primjetio trag od uboda uz rub onog brka sa strane, riba je uzela opet na istom mjestu u 1m kvadratni.
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyČet 01 Avg 2013, 03:13

Po meni.

Adekvaran pribor i predvez - Rezultat je minimalno zamaranje ribe (mislim na nepotrebno odugovlacenje).

+ Meredov na sve to (jos bitniji za eventualno merenje, sikanje ulova i sl.)

Udice bez povratne kuke (oslobadjanje bez dodatnog povredjivanja) i nema razloga da tako tretirana riba ubrzo ne pocne ponovo da se hrani.

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyPet 02 Avg 2013, 10:40

Primetih nešto diskutabilno u ovom naslovu. Lipljen najmanje treba da se oporavlja od uboda. On treba da se oporavi od teške iscrpljenosti i gnjavaže koju trpi prilikom izvlačenja i kasnije u našim rukama. Znamo dobro šta pretrpi ako hoćemo i da ga slikamo. Ta riba se najčešće vrlo snažno koprca i otima, pa se vrlo često mušičari služe snažnim stiskom, kako bi ga umirili. Takođe, nikada ne treba zaboraviti i na to da lipljen u vodi ima prirodne neprijatelje, koji vrlo brzo osete miris i pokrete povređene ribe, koju momentalno registruju kao plen(!). Pored lipljena je blizu i mladica, vidra...Ti grabljivci ih stalno nadgledaju. Povređeni lipljen je nešto kao da neku antilopu koju stalno posmatraju lavovi uhvatimo, izmorimo i malo povredimo, pa vratimo pred lavove. Stradala bi još pre nego što bi se dokotrljala do krda!

Ubod je samo jedan od problema i to manji.
Nazad na vrh Ići dole
NB.Geronimo
Visitor
NB.Geronimo


Broj poruka : 253
Godina : 56
Lokacija : Sarajevo
Datum upisa : 24.05.2008

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyPet 02 Avg 2013, 13:48

Mixmaster ::
Primetih nešto diskutabilno u ovom naslovu. Lipljen najmanje treba da se oporavlja od uboda. On treba da se oporavi od teške iscrpljenosti i gnjavaže koju trpi prilikom izvlačenja i kasnije u našim rukama. Znamo dobro šta pretrpi ako hoćemo i da ga slikamo. Ta riba se najčešće vrlo snažno koprca i otima, pa se vrlo često mušičari služe snažnim stiskom, kako bi ga umirili. Takođe, nikada ne treba zaboraviti i na to da lipljen u vodi ima prirodne neprijatelje, koji vrlo brzo osete miris i pokrete povređene ribe, koju momentalno registruju kao plen(!). Pored lipljena je blizu i mladica, vidra...Ti grabljivci ih stalno nadgledaju. Povređeni lipljen je nešto kao da neku antilopu koju stalno posmatraju lavovi uhvatimo, izmorimo i malo povredimo, pa vratimo pred lavove. Stradala bi još pre nego što bi se dokotrljala do krda!

Ubod je samo jedan od problema i to manji.

sa ovim se slažem. zaista mislim da je ubod najmanji problem. u svemu ovome. predugo zamaranje mišiće puni mlijecnom kiselinom i količina odredjuje oporavak plus stisak prilikom slikanja razmišljao sam i ranije o ovome. tako da sada slikam jednu ribu obično prvu koju ulovim. da imam podsjetnik za taj dan ribolova ako naleti nešto. bas vrijedno poslije još jednu i to je to čak i najveći moj lipljen od 54 cm imam 5 fotografija u dvije poze i to je to mislim da je sve trajalo manje od pola minute u međuvremenu je bio u meredovu
a sad uzimanje nakon uboda desavalo mi se to. da istu ribu ulovim nakon nekog vremena ponovo vidim po ranici i mjestu gdje sam ulovio a lovio sam i pastrmke i lipljena govorim o divljim ribama ne o onim ubacenim one znaju skro pa odma ponovo uzeti ali mislim da nam one i nisu tema
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyPet 02 Avg 2013, 13:54

Slazem se sa vama da je ubod najmanji problem,a svo ostalo mrcvarenje veci problem kod opoiravka lipljena.Imao sam misljenje da cek i sa malim zamaranjem i vracanjem lipljena on nebi uzimao hranu neko vrijeme,ali ste me vi kolege tu razuvjerili.
Ono sto znam iz svog iskustva je to da smo recimo Milom Maric i ja ulovili istog lipljena u Zlorecici.On uvece na padavca #8,a ja ujutru na nimfu fazana #14.Lipljen je imao 40.5cm.
Bero, daj postavi sliku tog lipljena od 54cm i gdje je ulovljen?
Nazad na vrh Ići dole
NB.Geronimo
Visitor
NB.Geronimo


Broj poruka : 253
Godina : 56
Lokacija : Sarajevo
Datum upisa : 24.05.2008

Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! EmptyPet 02 Avg 2013, 14:00

postavio sam već ranije u temi Ribnik to je onaj od prošle godine kad je snijeg pao u maju počeo je padat poslije tog lipljena zezali smo se da je odma snijeg pao čim sam ja velikog lipljena ulovio Ufffff 
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Oporavak lipljena od uboda! Empty
PočaljiNaslov: Re: Oporavak lipljena od uboda!   Oporavak lipljena od uboda! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Oporavak lipljena od uboda!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Lov lipljena nimfama
» Lov lipljena po mjesecima
» Lov lipljena suhom muhom

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje lipljena-
Skoči na: