Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Micro skagit

Ići dole 
+3
NMilanovic
Mr.Zacoola
Ivants
7 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptyUto 07 Nov 2017, 13:39

Skoro izađe ovaj video, mnogo korisna stvar

Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptyUto 07 Nov 2017, 13:51

Upravo na to i mislim, odlican video!! sampion 1
I ovaj je super za odgledati, ima neki nastavak te price, isto sa Ed Ward-om!

Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptyUto 07 Nov 2017, 13:57

Da vrlo dobar video, ustvari svi koje je snimio Ward na ovu temu su odlični
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptyUto 07 Nov 2017, 14:07

Imam osecaj da ce mi ovo postati jedna od omiljenijih tema  Laughing

Skagit je meni uvek bio prvenstveno zanimljiv ali uopsteno meni je nosio koliko prednosti toliko i mana gledajuci globalno sve ribolovnim situacije.
Neke stvari su lakse i uspesnije a prvenstveno mnogo prakticnije, dok je za neke druge situacije, tipa "upstream dry fly" na pr., mozda pametnije izabrati nesto drugo.

Za vecinu voda ili ribolovnih situacija koje ja licno obilazim, ili nailazim kao problem, za sada je prvenstveno univerzalnije resenje bio neki jednorucni stap.
Medjutim .. ono sto me trenutno fascinira je bas ta prica oko tih novih kratkih OPST Commando glava ..
Pogotovo sa Commando Floating vrhovima i normalnim konusnim predvezima posle njih.
Dosta toga novog dodaju u tu pricu i prvenstveno je uvode u jos univerzalniju i zanimljiviju dimenziju.

Jedan isti stap koji normalno koristis i uz njega rezervna spuna sa adekvatnom Commando glavom + Lazar line i par sto plivajucih sto tonucih vrhova uz adekvatne obicne ili poli predveze i ti si kompletiran.
Sve sto normalnim koncem mozes dopunjava Skagit nedostatke a sve situacije u kojima skagit prvenstveno olaksava zivot si resio prosto sa rezervnom spunom u djepu!!

Evo par videa .. na sta konkretno mislim.



Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptyUto 07 Nov 2017, 14:21

Ovaj drugi video je više egzibicionistički, ali prvi i još par koje je snimio Ben Paull i Trevor Covich svakako upotpunjavaju priču. Samo reči hvale imam za Commando kao i za Lazer line. Ja bolji runnig line nisam probao ili imao.
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptyUto 07 Nov 2017, 15:36

Sve mi je jasno..!!        

Ne mogu da saberem koliko sam samo puta bio u situaciji da nekim kracim lepim stapom meracim na suvu u sred tipa Nisa-ve.
I da se usput naravno mucim i obaram probajuci da zabacim nekog strimera/mokru sa istim tim stapom, gde treba, znaci gotovo svaki ribolov.

Znaci pod hitno .. na rezervnu spunu ide ..
Lazar line + neka super kratka 150-170 Grein glava + neki 5 feet ~ 40 Grain tonuci ili 5-7.5 feet / 20-35 grain plivaji tip. + adekvatan predvez.
Moze za ... 7' 6" #3  (to ima) ili 8' / 8'4" / 8'6" neki lep #3/4 mid to tip stapic (to planiram sledec)


Jos zanimljivije mozda .. 8' #5 mid flex ZXL, (to imam), violina za kucanje krupnih suvih do 15m .. ali 110% ussles za stimera ili mokru u daljem pokusaju.
Za njega .. OPST Comm. head od 200 Greina, sa istim tip-ovima u istoj prici, taj stap pretvara u pracku, garant kaci manjeg strimera na grane u drugoj obali!!

Ne mogu da saberem ni koliko sam puta pola ribolova proveo na Moravi takodje uzivajuci sa suvom a onda istim tim stapom, ne retko do pojasa u vodi, pokusavao da obrnem nekog krupnijeg stimera za bucova..
I naravno prica skroz jasna .. ultra fast, tip flex prangija u broju #6 i ceo dan se sa njim natezes dok ti ruka ne otpadne da bi sebi ostavio mogucnost adekvatnog stimerisanja kad zatreba!
Jos ako dune blagi vetaric... Nesto  tipa Metod ili neka saltwater jaka 6-tica najboje resenja..
Koliko puta se nadjem na sred nekog mirnog vira, malte ne ledjima uz granje, a gospodin raubuje na drugoj polovini reke, pa ti majstore rolaj do njega ako mozes!!
Ne mora samo ni taj primer to mi je prvo proslo kroz glavu.. generalno razni su problemi spajati suvu i strimera + jos nesto izmedju za razne vode ili ribe.

Znaci .. 9' #6 i neka 225 Greina super kratka glava uz Lazar line i neki 7,5 feeta-35 ili cak 10 feeta-50 greina plivajuci tip (duzi, da se dobro ankeruje) i pucaj na drugu obalu...

Ili jos bolje neki lep 9' stap u broju #5 (mesto fast toljage #6) i da ceo dan uzivas na suvu .. A uz njega isto to samo glava od 200 Greina (koju sam vec uplanirao uz mid flex 8' #5) i brige nemas.
Dok prevezes/kratis (sta god) predvez sa suve na stimera jos lakse zamenis cekrk/spunu i vozi!!


PS.
Na raznim videima koje sam do sad nailazio po netu tog tipa obicno su komentari bili .. To sam ja sam prepravljao neki stari konac i seko ga da dobijem kracu glavu sa tim greinima ali tip joj je ovakav onakav, pa ovaj poli onaj poli .. testiraj, probaj!!
(cak sam jedan jeftiniji DT #7 i ja spremio da operisem i kalemim na nimfarosku 0-lu za neki lagan 3/4 stap .. mozda i dalje probam ali kupujem Lazar line 200%)

Skagit dopuna za fine jednorucne stapove za suvu.. A po svim komentarima jos izgleda i radi bas kao sto treba. San!!
Prosto da se covek zapita.. sto do sad niko nije uzeo da omasovi te super kratke glave van klasicne WF price ..
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptyUto 07 Nov 2017, 17:16

Takodje skroz zanimljivo ..
Evo jedan klasican Microspey video ali opet vezan za te kratke OPST glave.
Na snimku je neki test te kombinacije sa Boron III TH microspey stapom .. 3wt. Mislim da je to 10’6″ a da je #4 11'.

Sve jedno, moderan lagan stapic oko 11 feeta u nekoj brojci #3-4 kupljen u spey varijanti ili prepravljen od nekog "nimfaroskog" stapa tih dimenzija i ovaj komplet mislim da daju takodje novu sirinu sta je sve moguce na vodi raditi sa jednim stapom.
Ili jednostavno koriscen u nekoj varijanti prvenstveno vodenih zabacaja, bez dodatne drske, sa klasicnim jednorucnim stapom namenjen vise za klasicno nimfarenje.

Nimfarenje na duzini stapa ++ (lagan stap u dimenziji 11' #3, sta mu smeta da nimfaris uz pesmu .. dodatna drska ispod cekrkai ili bez nje)
Nimfarenje sa istim stapom ali dalje od duzine stapa ++ (uz pravilan izbor tip-a ili polija + predveza, ili kao Ameri uz indikator,  jako realno)

Mokra / manji strimeri +++ (rodjen za to, bez daljeg komentara, ustvari mozda pitanje .. ko jos vuce strimera nimfaroskim stapom? :) )
Suva + (ako se trazi "upstream dry" .. pa natezao bi se sa nekim ovehearom ali daleko od uzivanja.. ili jednostavno zamenio cekrk sa klasicnim koncem za suvu pa lovio ako ne trazi vecu distancu)
(Ali ako se trazi kao za lipca u vecini situacija .. da mu nizvodno ispravis muvu i pustis voznju da tece .. ili da raspalis 20m pa garant bi se nesto vec snasao i ovom shooting head varijantom)


U opste mi nije nemoguce da zamislim sebe na nekoj vodi tipa Lim .. Sa samo takvim stapom u ruci!
Nimfaris pesmu pevas, bucne na suvu ispod tebe .. ok resicemo.
Skidaj nimfe menjaj tippet i rolaj suvu uz neki Reach Cast ili mozda pravilniji Reach Mend posle stopa i uzivaj u voznji.
Poranio si na vodu .. Lipac jos nije aktivan ili je sunce palo iza brda a ti se zadesio na mestu zgodnom za pastrmku... Mokra, strimer opet pesmu pevas!!
U najmanju ruku kao ideja zanimljivo!!!



Kako ideja izgleda uz 0 bacackog znanja.. uz klasican nimfaroski stap .. pa i tako ne deluje lose!!

Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptyUto 07 Nov 2017, 17:24

Jos dva videa koja verovatno upotpunjuju moju tenutnu zaludjenost ovim novim OPST kratkim glavama..

Skagit Spey Rods 7'9" Micro Spey .. #3. Stap sa kojim bi verovatno bilo moguce sasvim normalno bacati klasican neki WF3 konac i suvu muvu.



Jedan lep mix svega .. Everything you need to know about OPST Commando Skagit



Ako je neko isprobao ove OPST glave, rado bih zeleo da cujem utiske iz prve ruke .. ili bilo koje misljenje o svemu tome!! Pozz!
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptySre 08 Nov 2017, 08:29

Čitava ova priča traje već neko vreme, a prve detalje oko ovoga sam pročitao na Skagitmaster forumu, a potom i na Speypages, pre nekoliko godina. Pioniri u tom poslu, Ed Ward i Jerry French, su ispitivali razne varijante, a ideja je bila, meni skroz bezazlena, da se ostane u formi i van sezone lososa i stilheda, znači korišćenje dvoručnjaka što duže tokom sezone. I evo, napraviše strunu koja rešava većinu situacija na vodi.
Ja je imam od početka prošle sezone, i nabavio sam je prvenstveno za Echo Glass switch klase 3, a potom koristio i za jednoručni štap klase 4, težine 175 graina, Koristio sam je za nimfarenje skobalja, pecao klena i suvim, mokrim i strimerom, a bacao sam i strimera za beluna, čak sam malo pecao i mrenu. Sve može, ali nije za uzvodni ribolov. Što je voda brža to su problemi veći do tačke da ju je vrlo neugodno koristiti. Nije za bacanje u dalj, što i sam Ward kaže, ako je to cilj onda je bolje potražiti neki drugi model. Ovom mojom kombinacijom sam bez problema bacao 20-tak metara, za dalje je vrlo neugodno. Ne mogu se ispoštovati osnovni principi castinga, gubi se anchor, opasno i po štap i po ribolovca i vrlo neugodno. Može se bacati touch and go tehnikom a i overhead-om, što možete videti i na prethodnim video zapisima. Prva tehnika zahteva puno vežbanja, a druga je ok ali je struna u letu vrlo nestabilna, prezentacija loša i vrlo se mora voditi računa o running line-u.
Za tipove sam koristio Rio iMOW light tipove i ova struna odlično nosi tipove do 5-5, pola sink ostalo intermedijalni, a probao sam i Airflo poly-e. Poly je odličan u salmon verziji dok sa Trout verzijom nisam čaš zadovoljan, ali reč je o intermedijalnim i flivajućim. Sink poly radi odlično, bez obzira na brzinu tonjenja, čak i trout light od 5 fita radi odlično.
Mislim da je za svakog ko se želi baviti ovim, vrlo bitno da zna prvo šta su ograničenja, a potom sam dođe do onog šta je dobro, a još bitnije je da se očekivanja smanje na minimum, da se čovek ne razočara u samom startu, ne zbog nedostataka strune već zbog nedostataka tehnike. Sama tehnika je vrlo specifična, u smislu što se radi sa kratkim glavama, sidrenje se radi vrlo blizu ribolovca, tempo zabačaja je specifičan, setovanje treba da bude vrlo precizno, a zavisi i od dužine i težine tipa i imitacije. Mnogo sitnica koje direktno utiču na sam zabačaj.
Čitav ovaj koncept je vrlo popularan, što potvrđuje i činjenica da su najpoznatije firme koje izrađuju strune napravile po jednu ovakvu liniju, prvo Rio skagit max trout, pa Airflo Scout pa SA Spey ligh skagit head, i još neki majstori koji prave custom glave za neke svoje a i druge štapove.
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide
Silvio


Broj poruka : 1829
Godina : 45
Lokacija : Na Neretvi
Datum upisa : 28.12.2010

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptySre 08 Nov 2017, 15:48

Meni je bacanje jako elegantno, imam kolegu fanatika koji peca svičem na Neretvi (doduše rijetko) ja bi jako rado probao tehniku pogotovu jer je Neretva jako velika i jaka rijeka u donjem toku tako da od nekog gazanja po njoj i u ljetnim mjesecima nema baš puno fajde izuzev da se čovjek utopi.
Dosta ima šljapkanja kanapom što mi odmah govori da na manjim i bistrim rijekama nema baš razlog da se proba ali Neretva i daleki zabačaji to bi moglo da funkcioniše Bravooo Naravno treba neko da pokaže praktično.

Ivants poziv ako te put nanese u moje krajeve javi se da probamo ove tvoje tehnike rado ću ti biti domaćin i za smještaj i hranu majstore.
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 EmptySre 08 Nov 2017, 22:47

Hvala Silvio na velikodušnom pozivu, nadam se da ću uspeti da obiđem tvoje krajeve
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Micro skagit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Micro skagit
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» "Tungsten beads-Micro"

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING :: Fly Casting VIDEO-
Skoči na: