Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

  Uzvodno ili nizvodno zabacivanje

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Pishta
Visitor
Pishta


Broj poruka : 240
Godina : 42
Lokacija : Trnava,Jagodina
Datum upisa : 20.01.2014

   Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje Empty
PočaljiNaslov: Uzvodno ili nizvodno zabacivanje      Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje EmptySre 08 Okt 2014, 16:46



Pozdrav kolege,

pitanje ''uzvodno-nizvodno'' me jako kopka. Kao stari varalicar nizvodno pecanje mi je preslo u rutinu. Musicarskim priborom praktikujem prvo sto
mi na pamet pada, uvodni nacin ribolova. Lakse se prilazi krupnijim klenovima. Citajuci stare casopise primetio sam da se lovom imitacijama
kopnenih kukaca preporucuje nizvodno pustanje imitacije.

Ne bih da uvredim niti jednog kolegu,ali bih savet najradije od nekog veterana u lovu klena ff priborom. Zanima me takodje na manjoj reci kada se pojaca frontalni vetar,odustati od lova tog dana ili preci recicu i pecati nizvodno. Nisam nikakda nizvodno zabacivao muvu i ne znam da li je takav nacin ff-a sigu-
ran po pitanju ulova ?

HVALA !
Nazad na vrh Ići dole
Pishta
Visitor
Pishta


Broj poruka : 240
Godina : 42
Lokacija : Trnava,Jagodina
Datum upisa : 20.01.2014

   Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Uzvodno ili nizvodno zabacivanje      Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje EmptySre 08 Okt 2014, 17:11



G. Mixmaseru, pa ''pucam'' na tebe breeeeeeee bounce . Najvece iskustvo imas u musicarenju i sa razlicitih terena. Sasa TS takodje puno lovi,
ali je koncentrisan na Moravu,Strelac poznaje ovu temu,dajte nesto scratch
Nazad na vrh Ići dole
Mr.Zacoola
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Mr.Zacoola


Broj poruka : 1812
Godina : 35
Lokacija : Niš
Datum upisa : 02.02.2009

   Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Uzvodno ili nizvodno zabacivanje      Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje EmptySre 08 Okt 2014, 17:35

Ja ne znam šta tačno znači veteran u lovu klena FF priborom, ali znam šta znači i kako izgleda uspešno mušičarenje klena i puna čuvarka... Laughing

Kako god okreneš, postavio si pitanja koja se tiču jedne komplexne teme koja ne može da se konkretizuje u potpunosti. Ipak, postoje neki šabloni u lovu klena koji su, pretpostavljam, primenljivi na svim meridijanima.
Klen ne voli vetar - to je osnovno. Smeta mu zatalasana površina vode i tad nije previše zainteresovan za hranu sa površine. Ne pričam o sitnim ribama koje su manje - više uvek aktivne. Ako ste kojim slučajem rešili da ipak pecate klena po vetrovitom/nestabilnom vremenu, najbolje što možete da uradite je da prvo potražite neku zavetrinu, odnosno mesto gde su negativni efekti vetra minimalni i probate da iščačkate koju aktivnu ribu. Ako takvih mesta (na vašu žalost) nema, onda možete da se latite nimfe, strimera ili u krajnjem slučaju neke upadljive suve muve (Bambula je neprikosnovena, naravno), mada... sve je to kako kaže naš narod - "tanka svirka" ako pričamo o ozbiljnim ulovima. Sačekajte vedro i stabilno vreme i krenite u ozbiljan klenolov. ;-)

Što se tiče zabacivanja i prezentacije, ja sve praktikujem, ali se gotovo uvek trudim da ne bacam nizvodno osim kada ispod sebe vidim ozbiljnog klena (ili više njih) koji se sunča blizu površine i traži muvu "na penal" koju mu samo lagano spustim direktno na glavu. Takodje, u jesenjem ribolovu, kada klen krene aktivno da skuplja maslinaste jednodnevke na površini (obično su to BWO, a zatim i LDO, pa i midževi - koji nemaju veze sa jednodnevkama) i probućka kao lipljan - "lipljanski" i možete da pristupite ribolovu, plasirajući muvu blago nizvodno i voziti je do aktivne ribe. Osim ovih situacija, razlozi da klenu ne bacate nizvodno bilo kakvu suvu muvu su višestruki. Lošija prezentacija, plašenje riba koncem, što nizvodnim spuštanjem, što kasnijim podizanjem celog sistema sa velike površine vira, itd... Jednostavno, ne znate gde su ribe, a puno je načina da ih uplašite. Ovo pričam o suvoj mušici, ne o nimfama, mokrim mušicama i strimerima - njih izmedju ostalog, možete i nizvodno da spuštate/swing-ujete.

Dakle, koristite poprečne, blago uzvodne, krajnje - uzvodne zabačaje koji su precizni i odmereni i ne trudite se da obarate lične rekorde u dužini zabačaja - to je za livadu.
Nazad na vrh Ići dole
Pishta
Visitor
Pishta


Broj poruka : 240
Godina : 42
Lokacija : Trnava,Jagodina
Datum upisa : 20.01.2014

   Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Uzvodno ili nizvodno zabacivanje      Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje EmptySre 08 Okt 2014, 18:15



Mr. Zacoola,napisao si ga za knjigu komotno sampion 1 Brine me izjava ''da sacekam lepse vreme'' Crying or Very sad
Evo uz kucu mi protice reka puna klenova,toplo je a raznih insekata sam se danas u setnji nagledao.
Na toj reci ne postoji mogucnost poprecnog zabacaja,ili-ili. Reka je uska i bistra,namreskana povrsina poremeti uocavanje ribolovca pa
cesto pecam po vetrovitom vremenu,ipak su to kao sto kazes sitniji klenovi u poredjenju sta krije ova brdska recica.
Ovih dana je prijatno za pecanje bilo iako tmurno vreme,cekao sam momente kada vetar zastane na pet sekundi pa sam bockao ribe u meri.

Hvala ti na pojasnjenju suva-nizvodno,jer zaista sam strahovao od neprirodnog paranja vode muvom isvim dodatnim nepogodnostima.
Malo dalje mi je reka veca i po mirnim mestima nema veze na koju stranu bacam. Muci me ova uska reka uz kucu.
Hvala sto si mi pomogao . Sto se tice ''veterana'',mislio sam na dugogodisnje musicare koji su isprobali sve uslove.
Ima par kolega u JA,ali tesko ih je navatati,tako da mi ovaj post puno znaci.

Pecam na suve jednodnevke i od foama kao bambula imitacije i po koju bubu . Forsiram krupne foamke ovih dana a kako vreme kaze
i do kraja meseca.

Pozdrav !
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

   Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Uzvodno ili nizvodno zabacivanje      Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje EmptySre 08 Okt 2014, 19:09

Možeš sasvim normalno da bacaš suvu muvu uz vetar. Jeste da klenovi uglavnom preferiraju stabilno vreme, ali ponekad na nekim vodama može super da se prođe i po vetru. Male rečice su dobre za te stvari jer talasi nikad ne mogu da budu kao moravski (dobri samo za surfovanje). Uostalom, i kad duva vetar bolje je biti na vodi nego kod kuće.  Laughing

Za to je potrebna samo jedna Fly Casting lekcija.

Kada zabacuješ uz vetar potrebno je da maksimalno suziš loop, tako da liči na ekser ili još bolje iglu za šivenje. Nasuprot tome, kada ti konac leti niz vetar (u istom zabačajnom ciklusu, ali kod zabaca unazad) loop je poželjno da se otvori i pusti da ga vetar sam odnese kao neko jedro.
Kako suziti loop? Jednostavno - vrh tvog štapa treba da se kreće pravom linijom, a nikako kružnom. U ovom slučaju napravi kružni (polukružni) pokret kada bacaš unazad kako bi otvorio loop (opusti zglob), a kada kreneš napred zategni zglob i gurni štap pravom linijom kao po nekoj zamišljenoj šini uz oštar stop. Tako će konac dobiti "ekser" oblik konca (tight loop) i probušiti vetar kao da ga nije ni bilo.
Nazad na vrh Ići dole
Pishta
Visitor
Pishta


Broj poruka : 240
Godina : 42
Lokacija : Trnava,Jagodina
Datum upisa : 20.01.2014

   Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Uzvodno ili nizvodno zabacivanje      Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje EmptySre 08 Okt 2014, 19:54



BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO i hvala puno. Gledao sam tvoj klip o kastingu i puuuno si objasnio,sustinu samu.
Kapiram sve,ali ce morati i malo livada da radi ipak Ufffff . Znaci,stop obavezan a ne produzeno spustanje stapa skocko
Reka mi je idealna,samo taj vetric da savladam !


HVALA i pozdrav !
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





   Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Uzvodno ili nizvodno zabacivanje      Uzvodno  ili nizvodno zabacivanje Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Uzvodno ili nizvodno zabacivanje
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Zabacivanje

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: