Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru

Ići dole 
+2
Mixmaster
Redtag
6 posters
AutorPoruka
Redtag
Visitor
Redtag


Broj poruka : 355
Datum upisa : 15.06.2012

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyPet 20 Jul 2018, 22:26

Biševina, Skadarsko jezero

Biševina je prirodno vodoizvorište u Skadarskom jezeru, sa koga se snabdijeva vodom crnogorsko primorje. Biševina je pritoka Karatune,
koja se ulijeva u jezero. Pripada  Žabljaku Crnojevića. Najlakši put do tog sela vodi preko Golubavaca i mosta na Vukovcima. Nekih 20 minuta vožnje iz Podgorice.

Mještani su dovoljno ljubazni, ali i prijatno iznenađeni ovom vrstom ribolova, a poznato je kroz istoriju da niko ne poznaje bolje od njih ćud ribe iz jezera.

Ovaj raj za oči posjećujem već desetak dana i sretno izjavljujem da sam pecao klena (mada ga ovdje zovu klijen),
zadovoljavajući i tešku narav svog apetita.

Koristio sam bambule i policelonske bube, veličine 6-8. Ostale recepte muva nijesam testirao.

Voda je pretopla za kombinezon, te sam koristio mokro gaženje, povremeno se vraćajući do restorana na pauzu za pivo.

Klijen je plašljiv, te se krije u debeloj hladovini ispod bezbrojnih lokvanja. Ali i radoznao, kad ga zagolica "plop" od bambule.

Vodostaj opada, te se riba povlači ka dubini, ostavljajući mi za sada skromne primjerke 300-500g.
Već maštam kako će veći vodostaj donijeti i kapitalne ulove,ali otom potom.

Evo nekoliko fotografskih detalja sa ove mušičarske destinacije:

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Screenshot_2018_07_20_22_21_59_676_com_miui_gallery

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru IMG_20180720_213809

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru IMG_20180720_213853

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2012


Poslednji put izmenio Redtag dana Čet 26 Jul 2018, 22:55, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptySub 21 Jul 2018, 11:07

Vrhunska tema!

Ovo sam proučavao putem Google Earth-a i baš ovu destinaciju procenio kao veoma dobru za mušičarenje klena. Htedoh da budem prvi, ali me Redtag preteče. Laughing

Mislim da je ovo pravi raj za klendžije (to jest mušičare), ali me muči i to koliko su dugački tereni koji su pristupačni za gaženje. Gledajući satelitske slike, pogodan je izlaz ove reke iz tog jezera, a kakav je ostatak, to sada zna samo Redtag, koji bi mogao još malo da nam opiše ovu novootkrivenu mušičarsku destinaciju.
Nazad na vrh Ići dole
Redtag
Visitor
Redtag


Broj poruka : 355
Datum upisa : 15.06.2012

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyČet 26 Jul 2018, 23:10

Hvala, Mixmaster!

Idemo dalje...Chub from Skadar Lake!

Još jedna simpatična rijeka, pritoka jezera.
Kad turista dođe do Žabljaka i restorana kod Karla, može čunom preći Karatun i zapuititi se ka Biševini ili pak,
upustiti se u planirano krstarenje ovom neobičnom rijekom (u školi sam učio samo o Rijeci Crnojevića Ufffff ).
Nije bistra kao Biševina, ali plijeni ljepotom.

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2013

Ima veoma malo mjesta za pecanje sa obale, pa je dobar čun u ovom kraju kao član porodice. Možda i belly boat,ko zna...
Koristeći gostoprimstvo ljubaznih domaćina, odlučih se malo provozati po komšiluku.

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2014

Uprkos činjenici da u jezeru živi preko 40 raznih vrsta riba (vrati se kući prazne čuvarke,ako smiješ!), ovih dana samo klendžišem.
Kako i ne bi kad mi na štapu uvijek igra "ala od sala".

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2015

Elem, postah i nekakvi "učo", jer mi lokalna dječurlija i šira raja, traži poznate bambule i papučarke.

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2016

Žabljak, a time i Karatun, imao je svojih uspona i padova u istoriji, što se tiče ribolova.

Kad su ga Osmanlije osvojile, ribolov je stao i riba se uvozila od Skadra. Oporavak je učinio Ivan Crnojević, učinjevši taj srednjovekovni grad ribolovnim centrom. Međutim, kao i Rijeka Crnojevića, njegova svrha je prestala da postoji novim pomorskim putevima.

Radoznali pogledi otkrivaće zapuštene kuće, stare mreže i podvodne bubnjeve za hvatanje ribe, kao znake tradicionalnog ribolova iz prošlosti.

Opisano okruženje, topla voda, ogromna hladovina ribama i meni, lak pristup ribolovu i jeftine cijene hrane i pića, signali su da ovdje još ima kiseonika za novi život. U sred ovakve ljepote:

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2017

Zamislite da ovdje vježbate za međunarodna takmičenja (npr.mušičarite krapa), da boravite na čunu ili vozite pentu, nosite prsluk za plivanje, upošljavate unutrašnje organe ogromnim količinama ribe (mada,samo forsiraju krapa i jegulju) i vadite "ale koje izazivaju bale".

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2018

I pored svega toga, sretnete u prolazu na čunu neke Evropljane, koji su nas stavili iza žute linije da čekamo u redu, pokažete im nekoliko elemenata ovog iščezlog svijeta i dobijete afirmaciju da Crna Gora ima mnogo sinonima da bude ribolovna Oaza.

Što nam to donosi još, vidjećemo....
Nazad na vrh Ići dole
Lale
Guide
Guide
Lale


Broj poruka : 2333
Lokacija : Berane
Datum upisa : 21.08.2010

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyPet 27 Jul 2018, 21:39

cool photos Bravo Igore odlicna reportaza.... ziveli .....
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyPon 30 Jul 2018, 20:23

Crna Gora je raj za klendžije. Drago mi je da u toj zemlji ima sve više onih kojima pege nisu neophodne na ulovu.
Nazad na vrh Ići dole
Stimulator 64
Visitor
Stimulator 64


Broj poruka : 324
Godina : 60
Lokacija : Zaječar, Srbija
Datum upisa : 16.04.2009

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyPon 30 Jul 2018, 23:13

Veoma zanimljivo! Bravo za reportažu! sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
Redtag
Visitor
Redtag


Broj poruka : 355
Datum upisa : 15.06.2012

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptySre 01 Avg 2018, 00:05

Waterfall,

Skadarsko jezero je nestvarna priča, sačinjena od mnogobrojnih poglavlja, koja opisuju okolna sela. Jezero je gostoljubivo svakom avanturisti, a za mene nudi sjajan hobi u kajakingu. Nego, to su samo razmišljanja, dok "glavonja" čeka nestrpljivo moj fly casting.

U neđelju sam bio do Male Morače, rijeke koja je nastala kao predvojnica glavnog toka Morače. Takođe, pripada okrugu Žabljaka Crnojevića.

Pitoma na svoj način, sakrivena iza brda Vranjina, o koje se lome jezerski vjetrovi, pruža utočište mnogima koji misle da je ovo mjesto za odmor. Jednodnevni, da.

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2019

Klen, vrlo oprezan, čak i više nego što sam navikao. Međutim, bambule čine svoje, pa sam uradio selfi uslugu nekolicini finih primjeraka:

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2020

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2021


Hm, najljepše usne u ovom kraju,jelda? sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
Redtag
Visitor
Redtag


Broj poruka : 355
Datum upisa : 15.06.2012

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyPet 26 Apr 2019, 20:58

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2028

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2030

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2029
Nazad na vrh Ići dole
Redtag
Visitor
Redtag


Broj poruka : 355
Datum upisa : 15.06.2012

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptySre 01 Maj 2019, 17:06

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2032

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2031
Nazad na vrh Ići dole
Redtag
Visitor
Redtag


Broj poruka : 355
Datum upisa : 15.06.2012

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyČet 02 Maj 2019, 17:38

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Img_2033
Nazad na vrh Ići dole
Redtag
Visitor
Redtag


Broj poruka : 355
Datum upisa : 15.06.2012

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptySub 20 Jul 2019, 18:59

Ovako je svaki dan. Jezero, moj drugi dom.

Iako je off topic, na prvoj slici je brona, jedan od stanovnika jezera.

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru IMG-20190720-160158

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru IMG-20190720-160147

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru IMG-20190720-104357
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide
Silvio


Broj poruka : 1829
Godina : 45
Lokacija : Na Neretvi
Datum upisa : 28.12.2010

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyPon 22 Jul 2019, 09:05

kod nas se zove peškelj, sličan crvenperki ali bez crvenih peraja...
Nazad na vrh Ići dole
Redtag
Visitor
Redtag


Broj poruka : 355
Datum upisa : 15.06.2012

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyNed 03 Maj 2020, 16:14

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru IMG-20200503-154423
gif hosting
Nazad na vrh Ići dole
Peja
Guide
Guide
Peja


Broj poruka : 716
Godina : 46
Lokacija : Pozega
Datum upisa : 26.03.2011

Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru EmptyNed 03 Maj 2020, 22:16

cool photos, dobar post, cestitam
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru   Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mušičarenje klena na Skadarskom jezeru
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: