musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Fly tying materijali i alatke za početak

Ići dole 
AutorPoruka
Mirko Mrdak
Visitor
Visitor

Broj poruka : 102
Godina : 25
Datum upisa : 18.03.2017

PočaljiNaslov: Fly tying materijali i alatke za početak   Uto 13 Nov 2018, 19:33

Naručio sam preko bogdangawlick-a bobinu, finišer, ravnjač dlake, kontra pincetu i male makazice 7.5cm. Da li mi je to dovoljno za početak i da li bi valjalo još šta. Ove zime oću da počnem da pravim svoje mušice pa me interesuje još i koje su mi to za početak najlakše za vezati a opet da su lovne i koji mi materijali za to trebaj (suve i nimfe, možda neka mokra). Naravno i udice i veličine udica spram tih mušica za početak. Stega je posebna stvar i za nju tek treba da vidim kako ću i šta. Hvala na bilo kakvom odgovoru i bistro!
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Guide
Guide

Broj poruka : 818
Godina : 60
Datum upisa : 26.10.2015

PočaljiNaslov: Re: Fly tying materijali i alatke za početak   Uto 13 Nov 2018, 20:05

Imenjace, dobrodosao u svijet FT. Nema veceg zadovoljstva nego loviti na svoje musice.
Trebat ce ti jos par osnovnih alatki ali u principu sa ovim se moze vec radit. (ako imas stegu, naravno)
Najbolje je krenuti sa onom musicom koja se pokazala najbolja na tvojoj vodi.
Ili ako bi isli generalno onda je Fazanka u svim svojim varijantama musica sa kojom treba poceti. Vise je razloga tome, od toga da nije teska za vezivanje pa preko toga da radi u svim velicinama pa do toga da se moze vezivati kao nimfa sa tungstenom ili sa malo olovne zice. Moze se vezat i kao emerger za u film (za sto je ustvari i kreirana) a moze i kao suha uz neke modifikacije.
Makar bi za suhu preporucio Red Tail zbog toga sto je ta musica lagana za vezivanje i solidno lovna, posebno za Klena, a u isto vrijeme te tjera da ispravljas pocetnicke greske koje ce se sigurno pojavit. Tu prvenstveno mislim na pocetnicku gresku koja je vrlo cesta a to je da se ne ostavi dovoljno mjesta za zavrsni cvor nego se sa njime prekrije i jedan dio usice udice. A isto tako je dobra za naucit pravilno koristit pero iz pjetlovog skalpa za nozice.
Materijal za Fazanku su ti Fazanovi isperci, Zica za porebrenje i neki materijal ta torax. Obicno Paunovi isperci ili neki dabing.
Za red tail ti treba crvena vuna, Paunov isperak i isperak Pjetla.
You Tube je postao prava enciklopedija znanja i obavezno ga koristiti ga u procesu ucenja.
Jos bi ti preporucio da ne saras. Mislim na ono da vezes jednu musicu suhu, pa onda neku nimfu, pa neku drugu suhu...
Uzmi jednu musicu i vezuj je na najvecoj velicini dok je na savladas. Kad nisi zadovoljan zilet i ispocetka. Kad savladas tu musicu na velikoj udici uzmi za jednu velicinu manju i tako do najmanje. (izbjegavaj u pocetku udice manje od #16)
Onda prelazis na neku drugu musicu i pomalo ces uci u carobni svijet FT
Koliko god sam napisao nisam napisao nista, mogao bi o tome satima.
Sjedni i kreni, ne kupuj puno u pocetku, neka ti se iskristalizira kroz rad sto ti je neophodno a sto nije. Jos ako ima netko da ti pokaze super ali nije presudno.
Sretno!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9985
Godina : 49
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Fly tying materijali i alatke za početak   Sre 14 Nov 2018, 17:27

Ako skineš ovu moju aplikaciju za pametne telefone videćeš koji su ti materijali potrebni za najpopularnije muve, a taman ćeš da vidiš i step by step kako da ih praviš.
Nazad na vrh Ići dole
Murino
Admin
Admin

Broj poruka : 30313
Datum upisa : 26.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Fly tying materijali i alatke za početak   Sre 14 Nov 2018, 21:14

Pa čekaj uredniče, lijepo je to što radiš za novac, ali čemu onda služi forum! Ovdje ima bar 50 tema i 200 SbS, a ti ga šalješ sa foruma Placko Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Fly tying materijali i alatke za početak   Čet 15 Nov 2018, 12:21

Heh, "novac" mi ovde nije namera, niti da oteram člana foruma. Istina je da nema razloga da čoveku ne preporučimo neki dobar Youtube video, SBS sa bilo koje stranice ili smart phone aplikaciju koja je na svetskoj listi #1 (fly tying), naročito ako je autor jedan od ključnih urednika foruma, moja malenkost.

To ne da ga neće oterati, nego će, po svakoj logici, primamiti člana i uputiti ga na činjenicu da se nalazi na mestu gde prisustvuju ljudi koji su značajni u svetu fly tyinga, autoriteti koje ima razloga da posluša i ispoštuje.

Ako su moje aplikacije preuzete u preko 50,000 primeraka u USA i bar još toliko u UK, francuskoj, Italiji, Rusiji, Japanu, Kini, Argentini...čime prevazilaze tiraže bilo koje knjiga o fly tyingu na čitavoj planeti, što bismo ih krili od članova našeg foruma?

Valjda treba to da ističemo...

P.S.
Otkud znate da nemam odobrenje da delim SBS-ove iz ovih aplikacija na ovom forumu? Šta ako raspalim da otvaram teme, jednu po jednu? A? Pazite se, mene zabavljaju takve stvari. Hajde, još malo me "naljutite" i ima da pošizite od mojih fly tying mustri. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
BojanGM
Fly fisherman
Fly fisherman

Broj poruka : 25
Godina : 34
Datum upisa : 15.01.2016

PočaljiNaslov: Re: Fly tying materijali i alatke za početak   Čet 15 Nov 2018, 18:50

Mixmaster ::
Ako skineš ovu moju aplikaciju za pametne telefone videćeš koji su ti materijali potrebni za najpopularnije muve, a taman ćeš da vidiš i step by step kako da ih praviš.

Ja sam sad skinuo aplikaciju i uopste nece da otvori nijedan sbs,uvek vraca na pocetni ekran
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Fly tying materijali i alatke za početak   Pet 16 Nov 2018, 10:43

Probaj ovu, ona sigurno radi. Uzgred, te aplikacije nisu ništa drugo do jednostavni sbs-ovi, kakvih ima podosta i na Youtube-u i mnogim sajtovima, kao i knjigama, časopisima. Samo su pretočeni u savremeni i veoma popularni format.

Jednostavna objašnjenja su najbolja.

Evo i jednostavnog odgovora na pitanje iz naslova:

Potrebni alati:
1. stega
2. bobina (držač kalema konca)
3. kontrapinceta
4. makazice
5. finišer

ostali alati jednostavno spadaju u "ostalo", što se po potrebi kupuje kasnije, ali retko zatreba

Potrebni materijali za 90% muva:
1. konci (osnovni i za tela)
2. perje petla - hackle (najpopularniji materijal za tzv nožice muva)

e, sad ide poveći razmak, pošto i sa ova dva materijala možeš da smotaš sijaset ubitačnih muva, pa nastavljamo:

3. dabinzi - dobra stvar za brzo formiranje debljih i čupavih tela ili grudi
4. fazanov i paunov rep - najpopularnije perje posle petla
5. CDC perje - veoma popularno za krila, posebno lipljenskih suvih muva
6. polipropilen traka - odličan matrerijal za krila, popularan kod klendžija i pastrmkaša, mada ga koriste i pame
tniji lipljenaši

i tako dalje...

Ako hoćeš strimere, trebalo bi da imaš još i ovo:
1. fleševi - razne svetlucave niti
2. polarnu lisicu
3. marabu perje
4. bucktail
5. zec

...i tako dalje
Nazad na vrh Ići dole
Mirko Mrdak
Visitor
Visitor

Broj poruka : 102
Godina : 25
Datum upisa : 18.03.2017

PočaljiNaslov: Re: Fly tying materijali i alatke za početak   Pet 23 Nov 2018, 19:26

Hvala miks na obimnom i preciznom odgovoru. Dovoljno mi je ovo što si predložio od materijala da znam šta sledeće da poručim ;) Sreća pa pijevca mogu da nabavim kad ga god neko pikira za supicu ;) Aplikaciju ću probati svakako i pored toga što mi je ovaj forum potreban za 90% stvari ;)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Fly tying materijali i alatke za početak   

Nazad na vrh Ići dole

Fly tying materijali i alatke za početak
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
musicarenje.net :: FLY TYING :: UPOMOĆ !-
Skoči na: