Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Lov lipljena suhom muhom

Ići dole 
+33
Waterfall
Murino
Lale
Face90
NMilanovic
Bosko Vulevic
Miky
Stibra
ShoneFly
Bahus
Peja
Stimulator 64
Thymallus
Mohiko
Redtag
Damirt82
MM
Edin-NP
Ervin-Eko
Mixmaster
Sasa D
Labud
Predrag
NikolaCG
Ivica R.
Brankoogi
Keno
MikiTenkara
Davor
Bogi
Madjoni
Sasats
Renafly
37 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći
AutorPoruka
Renafly
Guide
Guide
Renafly


Broj poruka : 1568
Lokacija : Prijedor
Datum upisa : 05.12.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyNed 22 Mar 2009, 17:13

Evo i moj mali doprinos ovoj temi.

Lipljena lovim stapom WT.4 i 9 stopa duzine odnosno 2,70cm i ne brzim stapom znaci mekanije akcije. Sto se tice tehnike lovim iskljucivo nizvodno.
Musicu bacam koso i poprijeko.Uzvodno bacam jedino ako dobar lipljen izlovi u blizini.Jos jedan razlog zasto ne bacam uzvodno jeste da sam cesce
imao promasaja nego realizacija. Ponekad je potrebno musicom zaparati po povrsini a nekad samo da je nosi struja prirodno, opet sve zavisi od vode
do vode odnosno rjeke. Sto se tice muha na prvom mjestu su mi krejice velicine 14-18, emerdzeri, razne vrsta mrava, CDC i elk kadisi,neizostavni
red tag a od musica jos bi izdvojio Fazanov rep CDC vel 16i18.Sto se tice mjeseci izdvojio bi posebno juni mjesec i septembar. Doba dana, najbolje
je biti u zoru na vodi jer se tad jedino krupni i kapitalni primjerci mogu uloviti na suhu muhu.

Ovo je moje neko iskustvo u lovu na suhu muhu. Nadam se da ce i druge moje kolege podjeliti svoja iskustva sa nama.

Lov lipljena suhom muhom Aesche10
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyNed 22 Mar 2009, 19:30

Nisam znao da voli kad se zaustavi muva ? Onda mu dodje isto kao klen, jedino sto trebaju manje muve, ako pecas niz vodu znaci da se
kreces nizvodno?

Kontra nego za pastrmku ?
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyNed 22 Mar 2009, 19:35

Voli i da se zategnu muve ili muva lol! za to zaustavljanje ne znam study study
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Renafly
Guide
Guide
Renafly


Broj poruka : 1568
Lokacija : Prijedor
Datum upisa : 05.12.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyNed 22 Mar 2009, 22:00

Sasats ::
Nisam znao da voli kad se zaustavi muva ? Onda mu dodje isto kao klen, jedino sto trebaju manje muve, ako pecas niz vodu
znaci da se kreces nizvodno? Kontra nego za pastrmku ?

Nisam napisao da voli da se zaustavi muha nego da se njom malo zapara po povrsini ili zategne kao sto rece kolega Madjoni.Kad lovim krecem
se nizvodno.I jos da kazem da lipljen za razliku od pastrmke uopste nije plasljiv tako da mu mozete doci na par metara jedino u slucaju ako je
lipljen samac e onda je plasljiv.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyNed 22 Mar 2009, 23:57

To sam upravo i mislio ...mozda se nisam dobro izrazio....da bi zaparala povrsinu moras malo da je zaustavis , prikocis , povuces ...ili kako vec...??
Uglavnom to nisam znao, ali cesto to radim klenu kad nece da uzme. Ta mu riba dodje kao skobalj samo sto kupi muve . Svuda je ima ,ide u jatu ,
mozes da joj pridjes blizu , jede ceo dan (ili gresim?) Sada razumem zasto je popularan.
Kakav teren ( brzina vode, sastav dna, dubina ) je najbolji za suve muve. Ako imas neku sliku ubaci je pa objasni. Bas me zanima. Prelistavao sam
forum i nema konkretnih saveta za lov ove ribe.a i za svaku muvu autor tvrdi da je odlicna ? Nemoguće je da se peca dobro na 300 musica? Kakva
je to onda riba? Ova tema je odlično mesto da oni koji znaju daju uputstva nama koji ne znamo i da trajno ostane na forumu kao priručnik i budućim
članovima koji dodju.

Zato nemoj da budete lenji da pišete. Verujem da ima nas dosta koje zanima...


Pozdrav thanks you
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyPon 23 Mar 2009, 00:23

Upadaš u zamku Sale, dobar - loš policajac znaš staru foru koja još uvijek pali........ u ovom slučaju ma lako je ma nije lako ha ha ha ha

Skobalj? Bolje da ovo ne pročita neko ko stvarno cijeni lipljena inače smo nagrabusili i ti i ja ...

Sale, lov lipljena je posebna priča i odmah da napravimo jednu podjelu: Lov na male lipljane i lov na neke ozbiljnije primjerke. To su dva
dijametralno različita svijeta i mislim da će se svi sa mnom složiti.

Idemo redom, kreće se u jatima, tačno, što je manji to je jato brojnije, krupni su parovima....

Možeš da mu priđeš, tačno ali to ne znači da onom kapitalcu možeš i ponuditi muvu, pogotovo što zauzima najbolje pozicije u rijeci i za hranjenje
i za sakrivanje......

Jede cijeli dan? Mali možda, krupni lipljen.... sigurno ne ...

Što je popularan? Kako đe, kad sam ja bio mali, a Zeta krcata lipljenom bio je manje cijenjen od današnjeg klena, stari ribari su govorili
"pi to si uvatio" .

Meni je mio zato što zna da zajebava, krupni naravno.......plus odličan je borac :ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Bogi
Guide
Guide
Bogi


Broj poruka : 2297
Datum upisa : 29.04.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyPon 23 Mar 2009, 16:00

Sasats ::
a i za svaku muvu autor tvrdi da je odlicna ?nemoguce da se peca dobro na 300 musica?kakva je to onda riba?

Moguće je da se peca i na 400 muva i to dobro ali to ne zavisi od muva, i to ne znači da će tih trista da radi taj dan, od tih trista može se desiti da
radi samo jedna kombinacija, više zavisi od ribe tj. od Lipljana, od tih trista tvoje je da odgonetneš šta mu je danas na repertoaru, jer kada je Lipac
izbirljiv, on je izbirljiv do te mere da neće ništa ni slično da uzme, maltene traži skoro isto tj. kada je veoma selektivan, sa druge strane kada to
nije jede sve kao i Pastrmka čak ne bira nešto ni veličinu, jer mnogo neiskusnih mušičara koji se vode tuđim iskustvima tvrde samo ove i samo na
16, 18, 20 mislim na veličinu, konkretno na tari uzima neke imitacije suve i na većoj desetki udici koju zna čak i da ispravi.........Tara je idealno
mesto za svakog mušičara, nije ogromna, a nije ni mala, puna je i krcata je Lipljanom kao i Pastrmkom..............................u suštini kao mnogo
puta što sam rekao sve su muve lovne i one ružne i one lepe i one debele i one tanke i one velike i one najmanje, bitno je samo naći i ubosti taj
dan na vodi koja kombinacija je najidealnija tj. na Tari se to veoma lepo vidi kristalno bistra voda u kojoj naročito ovih dana se vide jata Lipljanova
i to sve onih komada od 35 + jasno se vidi kada je aktivan negde od polovine prema površini vode, kada stoji ukopan na dnu, i normalno svaki put
kad pokupi na površini, npr. najlakši primer je kad kupi na površini obično dobro se osmotri okolina i insekti koji su u to vreme aktuelni tj. koji se
roje i prema njima izaberemo imitaciju, ako sa imitacijom nema uspeha obično se menja i proba neka slična sa malo drugačijom nijansom kao i
veličinom može da se desi iste muve uzima je na 16, a na 14 neće......normalno tu su i različite reke i različiti tereni........mnogo je više onih
dana kada je probirljiv, nego onih kada jede sve živo u tome je cela poenta, pođeš na Lipljana sa trista muva misliš da si sve spremio upoznao si
većinu insekata kojima se on hrani, spremio kreacije od nimfi, mokrih do suvih varijanti, odeš na vodu kad tamo prc moša, neće ni da pogleda
muve, a to ja kada idem na Taru na neki dan nosim stegu obavezno......................sa sve materijal da se nađe ako zatreba......
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyPon 23 Mar 2009, 19:07

Madjoni, Bogi .....svaka čast za postove... Odlično objašnjeno thanks you

U kom mesecu je naj bogatiji lov?

Da li može tih 400 muva da se svede na neku manju meru? Jebi ga 400 pa od svake po 10 ...to je 4000?? Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
Renafly
Guide
Guide
Renafly


Broj poruka : 1568
Lokacija : Prijedor
Datum upisa : 05.12.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyPon 23 Mar 2009, 21:47

Sasats ::
Madjoni, Bogi .....svaka čast za postove... Odlično objašnjeno
U kom mesecu je naj bogatiji lov?

Da li može tih 400 muva da se svede na neku manju meru? Jebi ga 400 pa od svake po 10 ...to je 4000??

ha ha ha ha Druze ja ukupno nemam toliko muha skupa sa nimfama i strimerima.A naravno da se to moze svesti na manji broj
musica.Sto se tice mjeseca vec sam pomenuo mjesec juni.On je najbogatiji i veci broj musica je lovan.Uvecini slucaja red tag i oliv elk kadis ce
rjesiti slucaj kao i mrav.Jedino zna biti zajebano kad se predvece javljaju canide.Tad je bas zajebano prevariti lipena.Dobar je i septembar kao
i oktobar tada se love krupniji primjerci.Od musica uzima krejice,manje kamenjarke a naravno i mrav je ubitacan.
Nazad na vrh Ići dole
Davor
Guide
Guide
Davor


Broj poruka : 596
Lokacija : Prijedor
Datum upisa : 30.09.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyPon 23 Mar 2009, 22:03

Što se tiče lova Lipljana lovim ga meni najdražom tehnikom lova suhom muhom,sitnog Lipljena ćete lako prevariti sitnijim imitacijama jednodnevki ili
mrava ali krupnog Lipljena nećete sigurno tu se treba dosta potruditi. Krupan Lipljen je izuzetno oprezan i plasljiv, vi cete njemu prići na nekoliko metara
ali on će strugnuti u dubinu pravecu nepravilnu putanju kretanja i vjerovatno izgubuti iz vida,ali ipak poslije nekog vremena vratice se na isto mjesto gdje
ste ga zatekli. Lovim ga svim vrstama suhim muha jednodnevke, sedzeve i mrave. Nema tu puno izmišljanja Lipljen se lovi već dobro poznatim imitacijama
koje se nisu promjenile vec dugo dugo godina a tako ce i ostati u buduce,samo se mjenjaju varijacije na istu temu. Ja ga lovim na 10-tak suvih muha
raznih veličina i to je sasvim dovoljno za uspješan lov ove svakako vrhunske mušičarske ribe. Obično ga lovim bacajući muhu poprijeko i nizvodu, mada
koji put zabacim i uzvodu. Koristim duge, mekane predveze i veoma tanke najlone jer izbjegavam erektilno kretanje muhe po vodi, jer mislim da Lipljanu
treba servirati muhu na što prirodniji način sto svakako dovodi do uspjeha. Sto se tiče mjeseci za lov najbolji mjeseci po meni kraj Maja i cijeli Jun,pa
onda Oktobar i Novembar. Mada sam jednog suncanog Decembra doživio na Sanici najljepši dan u životu tako je dobro Lipljan uzimao da je to bilo van
svake pameti, ali oni najveći primjerci i dugo će mi taj dan ostati u sjećanju. :ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyPon 23 Mar 2009, 22:54

Sasats ::
Madjoni, Bogi .....svaka čast za postove... Odlično objašnjeno
U kom mesecu je naj bogatiji lov?

Da li može tih 400 muva da se svede na neku manju meru? Jebi ga 400 pa od svake po 10 ...to je 4000??
Sale,imaš raznih fora vezano za muve ......možeš kao neki da bacaš samo jednu muvu u raznim veličinima,neki to rade i čitav vijek........
Ja nijesam za to,uvijek pored aduta imam bar jednu novu da probam,tako mi je zanimljivije.......
vezano za lipljena i suvu muvu,moraš obratiti pažnju na još jednu stvar,vremenske uslove..........najbolje je kad je danima isto vrijeme
i stabilno,za razliku od pastrmke na manjim rijekama koje se pomame na kišicu recimo za lipa to ne važi..........
Što se mjeseci tiče,pa recimo jun predveče,jul- avgust kad su najveće žege rano ujutro,u rasvit znaju da se javljaju najkrupniji,
u 5 i po je kraj već.........i naravno jesen koja je izmišlenja za početnike u lovu lipljena,od kad izađe pa dok zađe sunce on kupi
ko šašav......
:ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Bogi
Guide
Guide
Bogi


Broj poruka : 2297
Datum upisa : 29.04.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyPon 23 Mar 2009, 23:26

Sasats ::
Madjoni, Bogi .....svaka čast za postove... Odlično objašnjeno

U kom mesecu je naj bogatiji lov?

Da li može tih 400 muva da se svede na neku manju meru? Jebi ga 400 pa od svake po 10 ...to je 4000??

Sve zavisi i od reke na koju kreneš, najbolje uđeš u Tara mušice i skineš recimo za tu reku kreacije po nekom tvom nahođenju jer iskustva su različita
niko od nas ne peca na iste imitacije od mušičara do mušičara imaš mnogo varijanti i razlika, ja nemam neko veliko iskustvo sa Lipljanom ali zato mi
je pastrmka godinama ispred nosa tako da mogu i da uporedim te dve ribe da i nema neke velike razlike u muvama, sve one koje ja koristim za
pastrmku koristio sam i za Lipljana i iste sam imao rezultate stim što ima odstupanja u pojedinim slučajevima u veličini kreacija i to da je Pastrmka
više plašljiva od Lipljana.......i normalno najviše zavisi i od terena i reka na koje ideš na nekim rekama imaš više pojedinih insekata nego li na drugin,
na nekim su konstantno aktuelne jednodnevnoice na nekim tulari sve to zavisi od terena, podneblja, doba dana, jutra, sumraka, boje vode količine,
dubine itd. itd.

Najbolje je kad se krene na neku ozbiljniju vodu da se odvoji neki dan više...............
Nazad na vrh Ići dole
MikiTenkara
Guide
Guide
MikiTenkara


Broj poruka : 2507
Godina : 49
Lokacija : Podgorica
Datum upisa : 09.11.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyNed 19 Apr 2009, 22:39

Ovog sam ulovio (i naravno vratio ), štapom #3/4, od 8ft, medium. Uživanje je mušičariti ovako laganim štapom i takodje strunom DT iste klase.
Pokupio je "fazanov rep" suvu.

Lov lipljena suhom muhom Lipljen40medjurijecje

Lov lipljena suhom muhom Lipljenmedjurijecje
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tenkarastream.blogspot.com
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyNed 05 Jul 2009, 18:59

Kolasin ::
Sasa,evo da ti ja dam par savjeta oko LAKOCE lova lipljana.

Kod nas u reviru ima bas dosta lipljana,pogotovo na sastavcima Tare i Svinjace,gdje svakog momenta mozes vidjeti minimum 100 lipljana u 20 m2.

E sad,od tih 100 lipljana,konstantno kupe njih 30-40,i svakoga jasno vidis dje i kada kupi.Promijene se nas 5-6 musicara i ponude bar 10 muva po jednome,koje su nekako slicne trenutnim muvama koje se roje i vjeruj mi da rijetko koji od nas uspije upecati preko 2 od tih koji se javljaju na povrsinu.

Desava se i to da ponekad pogodis muvu i da imas uspjeha,ali vecina nasih izlazaka se zasniva samo na mijenjanju musica u pokusaju da se pogodi prava imitacija onoga sto lipljan trenutno kupi.I kada procitas da je neko imao 10,20 ili vise lipljana na stapu,znaj da je od toga 90% sitnijih komada a samo 10% preko 30 cm,Za ove krupnije mora se pogoditi dosta bitnih stvari,pocev od izbora musice,prezentacije,vodjenja pa sve do same kontre i borbe sa njim.

Mnogi sa foruma koji su bili u reviru ce ti potvrditi da su bili prisutni u sami sumrak kada voda prokljuca od lipljena a da rijetko ko ima udarac a kamoli upecanu ribu.
To kada dozivis sve ce ti biti jasno o LAKOCI lova lipljana i zasto je on naj atraktivniji kao sto si ti pomenuo.

Ovo je samo moje misljenje i ne kazem da sam u pravu.

Pozdrav!!!

Ovo je vrlo interesantno i istina živa....zadnji put kad sam bio tamo nas 7-8 je bez ikakvog ali ikakvog rezultata bacalo sat vremena pred noć....

Mislim da je Goku zakačio jednog i to bi bilo sve scratch scratch scratch scratch
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom EmptyPon 06 Jul 2009, 21:44



Hajde neka neko ovo objasni meni neupućenom??...Vas 8 na reci...svako je sigurno izmenjao bar desetak i vise muva....znaci preko 100 muva??
Bili su sve dobri ribolovci, znači isključujemo neznanje....ovo mi deluje nemoguće...mada povezujem sa skobaljem na Moravi...zna i on predvece
da se podigne da reka proključa... isto kao da kupi insekte na površini....vise puta sam bacao sitne suve muve ,i nisam imao uspeha....moguće da
se riba ne hrani već se iz samo njoj znanih razloga podize na povrsinu, a nama mušičarima se čini da kupi muve...
scratch scratch study study
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Lov lipljena suhom muhom Empty
PočaljiNaslov: Re: Lov lipljena suhom muhom   Lov lipljena suhom muhom Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Lov lipljena suhom muhom
Nazad na vrh 
Strana 1 od 12Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći
 Similar topics
-
» Lov lipljena nimfama
» Lov lipljena po mjesecima
» Oporavak lipljena od uboda!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje lipljena-
Skoči na: