Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Uopšteno o Nimfarenju !

Ići dole 
+39
Dalibor Petrov
Mili
Mr.Zacoola
Saleja
Alp
NMilanovic
Renafly
Angel
Milan VB
Mandrak80
Silvio
Djomla
Gamarus
Fly Carpenter
Zeka
Micko
Predrag
Fićo
Sasats
Labud
Oholi2
Los_Pecaros
Gledni007
Sasa Ljumovic
Balta
Sasa D
Murino
Ivica R.
Sale
Radojica-pop
Pajo
Brankoogi
Ervin-Eko
Mixmaster
Sumadinac
Madjoni
NikolaCG
Oholi
Bogi
43 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Sledeći
AutorPoruka
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptySub 07 Nov 2009, 15:59

Evo i ja da se malo uključim u ovu temu.

Po meni ne treba razlikovati nimfe za tirolac i za ff.

Sve vrste podvodnih muva mogu da se koriste i za jedan i za drugi nacin lova.
E sad one muve koje sam ja nekada koristio za lov tirolcem se razlikuju od muva koje sad koristim za nimfarenje, ali to je moj sadasnji izbor a ne
razlika u kvalitetu ili izbjegavanje onih starih i jako lovnih muva.
Jedno je sigurno Nikola da i jedne i druge muve love i da netreba medju njima praviti nikakvu razliku.
U CG su pretezno muve koje se koriste za tirolac mahom napravljene od konca koje se kasnije lakira i te muve budu jako izdrzljive.
Nozice su od pijetla a glava kao sto spomenuste od lanca noktoreza.
Po meni vezano za nimfarenje najvaznije je dobro voditi nimfu.Dzabe nekome i najlovnija muva, ako je nezna baciti i voditi kako treba.
Nazad na vrh Ići dole
Pajo
Visitor
Pajo


Broj poruka : 423
Godina : 53
Lokacija : Nikšić, Crna Gora
Datum upisa : 10.01.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptySub 07 Nov 2009, 20:28

Sasa D ::

Po meni vezano za nimfarenje najvaznije je dobro voditi nimfu.Dzabe nekome i najlovnija muva, ako je nezna baciti i voditi kako treba.

AMIN!! Ja sam Placko jedan od tih...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.mccann.co.me
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptySub 07 Nov 2009, 20:41

Sasa Ljumovic ::
Evo ti ga drug, ja imam preko 50 ekstra nimfi ali zaludu kad ne znam da je vodim, probao sam u Andrijevicu ali ništa.
Treba neko da mi pokaže kako se to radi, pa ćemo vidjet hoće bit kakvog boljitka...

Ja sam današnji dan proveo gledajući O. EDWARDSA kako lovi nimfom....i malo su mi neke stvari jasnije.

Samo da mi je kakva normalna voda da to isprobam...umjesto toga POTOP!
Placko


Poslednji izmenio NikolaCG dana Sub 07 Nov 2009, 20:42, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptySub 07 Nov 2009, 22:14

Do letos nisam imao prilike da se ozbiljnije posvetim nimfarenju, bilo je nekih pokušaja ali slabo je to išlo.
Prvi put kada sam bio na Tari Ivica mi je pomogao oko nimfe dosta, i na drugi zabačaj imao sam ribu koja je spala,
oduševio sam se ( mada sam iskidao taj dan ohoho nimfi).
Ceo dan sam ja posvetio nimfarenju i bilo je ulova, naučio sam da vidim ugriz što mi je bilo bitno.
Odsad skoro svaki put kada negde odem na pecanje ja po malo sa nimfom pročešljam, čisto da se podsetim.
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 12:09

Nimfarenje je po meni najteži vid mušičarenja i zato većina mušičara bježi od njega.

U CG konkretno gdje sam počeo mušičariti nije postojao ama baš niko ko bi mi pokazao kako treba nimfariti.
Tek upoznavanjem Ediba, Ada,Aca Djukića i gledajući Devića shvatio sam i vidio šta je u stvari nimfarenje.
Svi oni imaju različite načine nimfarenja, ali kad to sve dobro prostudiraš dobiješ nekoliko načina nimfarenja koji ti mogu pomoći u različitim situacijama.
Konkretno Edib je veliki majstor u ovom načinu lova.
Kada njega gledate to izgleda jako jednostavno, ali kad ti to probaš da ponoviš nije ni malo lako.
To je covjek koji mi je posvetio nekoliko izlazaka na vodu da bi mi prenio znanje koje on posjeduje iz nimfarenja.
Tek tad sam ja poceo shvatati neke stvari i poceo uciti nimfarenje.Jos uvijek sam teski pocetnik, ali posto sam jako uporan sledece godine ću mnogo
više vremena posvetiti ovom načinu lova da bi postao sto svestraniji mušičar.
Još nešto moram napisati a to je da ako neko uhvati ribu na nimfu to ne znači da zna nimfariti.

Evo mog primjera a to je da kad sam prvi put nimfario na Ribniku uz pomoć indikatora ulovio sam preko 30 riba medju kojima i svog najvećeg lipljena.
Tad sam pomislio, E, kako je lako nimfariti i ja to sad znam.

Problem je nastao kada sam ja na taj isti načcin pokušao nimfariti na Limu. Tek tad sam shvatio da ja pojma nemam o tom načinu lova i da trebam
kod nekoga potražiti pomoć.Pravi čovjek i znalac za to bio je Edib i od njega sve počinje.
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 12:50

Sasa D ::
Nimfarenje je po meni najteži vid mušičarenja i zato većina mušičara bježi od njega.




Apsolutno tačno....meni lično i najdosadniji način mušičarenja Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Balta
Fly fisherman
Fly fisherman



Broj poruka : 99
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 13:10

Nimfarenje nije najdosadniji način pecanja.

Pre je malo zahtevnije od pecanja suvom jer musicu ne mozemo da pratimo pogledom.
Da je nimfarenje pecanje kao na dubinca i cekanje da riba zagrize mozda bi i bilo dosadno, nimfarenje je tehnika koja drzi musicara non stop u "pokretu"
i to je ono sto ovu tehniku cini zanimljivom. Za suvu ne treba mnogo korekcija na vodi brzo se svaki musicar prilagodi takvom pecanju,
vecinom se provede pecanje uz pracenje musice pogledom u iscekivanju da riba izleti i pokupi je.
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 13:27

Ovde se slazem sa Baltom, i meni je bilo a i sad je teško često da primetim ugriz, ali izmislili ljudi indikatora pa nemam ni tu roblema,
mada ga polako izbacujem, jer vremenom se učim i navikavam da osetim ribu...
Nazad na vrh Ići dole
Balta
Fly fisherman
Fly fisherman



Broj poruka : 99
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 14:00

Da dodam...

Nimfarenje prema nekoj "definiciji" je prezentacija vestacke musice/nimfe ispod povrsine vode, obzirom da ta musica/nimfa imitira nedozrele insekte
koje svoj veci deo zivota provodi ispod vode. Kod nimfarenja teskim nimfama najbitnija je prezentacija i da je ona sto prirodnija pri cemu se obicno
oponasaju nacini kretanja pojedinih vodenih insekata koji zive u vodi. Postoji dosta nacina nimfarenja, jedan koji ja najcesce koristim na vodi je
pecanje nimfom uzvodno tako da je struja nosi kao da je mrtva. Kada se uznemiri prava larva/nimfa umesto da nastave da plivaju, one ce nakratko
da se puste da ih nosi struja dok se recimo ne oporave i nastave svoje kretanje.

Pecanje nimfom moguće je i nizvodno i ukoso. Ali, mišljenja sam da je najbolji način uzvodno.

Kod prezentacije uzvodno, zabacujemo nimfu uzvodno i ukoso tako da struja donese musicu natrag do nas brzinom kojom tece reka.
Pri takvoj prezentaciji musica/nimfa sa dobro uskladjenim predvezom potone do nivoa gde se nalaze ribe ili recimo gde mi mislimo da se nalaze
ribe, a pritom ih struja nosi nizvodno poput prave larve/nimfe. U takvoj prezentaciji najbitnije je da se odrzava kontakt sa musicom, onaj deo kanapa
zajedno sa predvezom se mora non stop dovlaciti tako da nam nema previse labavog kanapa ne bi li se pri tom lakse osetio udarac i da bi pre svega
doslo do pravovremene kontre. Mada je tehnika uzvodno jednostavna, prava vestina dolazi do izrazaja kod detektovanja griza ili udarca ribe.
Obzirom da se kanap zajedno sa predvezom vraca nosen recnom strujom, pri cemu se to odvija postojanom brzinom koju nista ne remeti, jedino
larva/nimfa koja padne na dno ili riba koja ju je uzela moze zaustaviti kanap i predvez i povuci ga sa povrsine. Treba dosta iskustva da bi se to
dvoje razlikovalo. Jedan od nacina razlikovanja je i kretanje kanapa zajedno sa predvezom, ako se radi o kacenju za dno ili neko rastinje
kanap/predvez jednostavno krenu prema dnu, a ako je to udarac ribe onda se preko kanapa/predveza detektuje iznenadni ubod tj. veoma oštro i
kratko kretanje kanapa/predveza uzvodno ili u stranu. Ovo pravilo ne vazi uvek, a jedini su pokazatelji kod ovakvog nacina pecanja.

Pored ovog nacina prezentacije postoje i mnogo drugih nacina od vodjenja imitacija koje naravno koristimo prema potrebi i vodi na kojoj lovimo.
Kod recimo vodjenja raznih imitacija nimfi treba ostaviti utisak neceg zivog i potencijalno jestivog za ribu na koju smo se nameracili, sto cesto zavisi
od toga sta imitiramo nasom vestackom musicom i kako u sustini treba da se ona vodi npr. da se krece po dnu, da se krece sitnim trzajima dok je
nemocna protiv recne struje, da se krece prema povrsini preobrazujuci se u neki drugi stadijum zivota i sl.

Jedan od nacina nimfarenja koji se ja verujem nacesce koriste, bilo uzvodno, ukoso ili nizvodno.

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
Balta
Fly fisherman
Fly fisherman



Broj poruka : 99
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 14:13

Oholi ::
Ovde se slazem sa Baltom, i meni je bilo a i sad je teško često da primetim ugriz, ali izmislili ljudi indikatora pa nemam ni tu problema,
mada ga polako izbacujem, jer vremenom se učim i navikavam da osetim ribu...

Na manjim rekama je dovoljno propratiti vrh kanapa, a kada neku imitaciju želimo da vodimo kroz vodene slojeve na način pokretanja nimfe tako da
imitiramo nešto živo u vodi onda nema potrebe za praćenje ni vrha kanapa ni postavljanja raznih indikatora, često takva vodjenja musica zaustavi riba
pre nego li neko podvodno rastinje ili neka slomljena grana koju ne vidimo pod vodom. Zamisli da ides napred i neko te odjednom povuce za jaknu od
pozadi.

Tako je slično i sa ovim načinom nimfarenja/vodjenjem nimfe. Sve je u rukama, u levoj višak kanapa u desnoj osetljivi mušičarski štap koji veoma
dobro zna da zapleše nad vodom.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 18:35

Nimfarenje nije bauk, niti vrhunski stil mušičarenja.

Naprotiv, to je veoma jednostavan i odavno poznat način lova ribe. Jedini problem je što je mušičarenje prvenstveno lov površinskim mamcima,
pa je to ono što privlači veliku većinu mušičara i po čemo je sport dobio naziv. Kada se susretnemo sa potrebom da svojim mušicama džigujemo,
plovkarimo i bunarišemo, svi smo pomalo razočarani i nespretni, jer od našeg sporta ostaje vrlo malo. Sve se pretvara u preoravanje dna, bez
mahanja, često bez ikakve potrebe za mušičarskim štapom, koncem i čekrkom. Uglavnom počinjemo da ličimo na "obične" ribolovce, a jedino nas odvaja to što
držimo u rukama mušičarski pribor, za kojim u većini slučajeva i za najubitačnije tehnike nimfarenja, zapravo nema potrebe.

Za češko nimfarenje i metod sa indikatorom, koji su u novije vreme ubedljivo najpopularniji, logično rešenje je match štap od 3.5-4.5 m i mašinica
sa običnim monofilamentom. Kod ovih tehnika nimfarenja, mušičarski pribor je obična maska i nepotrebna smetnja.
I ja često nimfarim, ali smatram da je nimfarenje bez zamahivanja koncem ipak odvojeno od mušičarenja i da je poseban sport. Mislim da se u
klasično mušičarenje može ubrojati "Countdown", "Sawyer", "Wetfly swing" i slični nimfaroški metodi koji su vezani za mušičarski pribor i
zabacivanje mahanjem, ali kada mušičar zabacuje plovak ili spušta strunu bez konca neposredno pod vrh štapa, to treba isključiti iz sporta koji se
zove "mušičarenje-fly fishing".

Mislim da je upravo zbog toga sve uobičajeniji naziv "nimfarenje" ili "nymphing", čime se jasno pravi razlika.
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 18:48

Zar nije češka nimfa zabranjena kod nas? scratch
Ipak je mnogo 3 mušice na predvez i tad te ništa ne odvaja od običnog tiroldžije.
Nazad na vrh Ići dole
Balta
Fly fisherman
Fly fisherman



Broj poruka : 99
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 19:21

Ne bih mogao da se složim sa gosn Mixmasterom.

Kada se izbaci indikator, kao i razna druga pomagala umesto njega, kada se izbaci dzigovanje sa pet grama otezanim musicama, plovkarenje i bunarenje
sa dva metra predveza, nimfarenje je mogu reci veoma zahtevno. Normalno je da se vecina pocetnika razocara jos u startu, ali vise iz neznanja, pa su
stoga nespretni sa musicarskom opremom jer nema ko da ih usmeri tamo gde treba. I sa nimfama tj. jednom nimfom skladno otezanom na kraju
predveza, moze veoma lepo da se musicari i na daljinama preko petnaest, dvadeset metara. Ali i to je verovatno do svakog od nas. Razlike ima dosta,
a cesko nimfarenje ovde ne treba ni pominjati kao i musicarenje sa tri musice na predvezu. Ko ima volju on ce i nauciti da nimfari sa jednom nimfom,
bez dodatnih pomagala u vidu indikatora i plovkova, ko nema volje njemu ostaju indikatori, bunarenja i plovkarenja.

Bar u ovoj temi treba izbeci priču o češkom nimfarenju.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 19:53

Poznajem mušičare koji su učili od starih nimfaroša, kojima je dryfly mušičarenje teško razumljivo, isto kao što je onima koji počinju sa suvom muvom nezgodno nimfarenje. To zavisi od toga šta si prvo naučio i ko ti je učitelj.
Drugo, ako u mušičarenje prelaziš iz redova plovkaroša i lovaca prirodnim mamcima, nimfarenje će ti u startu biti mnogo prijemčivije od suve muve. Evo primera:

Prošle godine sam upoznao jednog ribolovca koji je specijalnim sistemom sa prirodnim mamcem pokušavao da ulovi pastrmku. To je u zemlji u kojoj živi dozvoljen i uobičajen način ribolova. Skrenuo sam mu pažnju da to ne sme da radi kod nas i pokazao mu mušičarenje.
On je već u prvom ribolovu nimfama imao ulov vrhunskog nimfaroša, jer je samo promenio štap, a umesto prirodne larve stavio veštačku. Po njegovim rečima, to mu je čak i poboljšalo ulov!


Poslednji izmenio Mixmaster dana Ned 08 Nov 2009, 20:03, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 EmptyNed 08 Nov 2009, 20:00

E pa stvar je u tome kako ko uživa. Meni je merak da se igram sa jednom nimfom pa bilo koliko da ulovim nije bitno.
A češku nimfu koristio bi kada bi išao na pecanje zbog hrane jer bi verovao da tako mogu više upecat.
Jedina prednost češke nimfe je ta što možemo da je spustimo i u najači brzak i ništa više, ali to za mene nije mušičarenje.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! - Page 5 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Uopšteno o Nimfarenju !
Nazad na vrh 
Strana 5 od 14Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Nimfarenje (Nymphing)-
Skoči na: