Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mušičarenje klena suvim mušicama

Ići dole 
+97
BojanGM
Djomla
Thebane
Moravica fly
Mare035
Big Bad Wolf
Pishta
Mihailo Erovic
Milan_klenaros
Radojica-pop
Zarkotekica
ErnestTatar
NB.Geronimo
Peja
Renafly
Alp
Mijalko
Platipus2000
Sale
NMilanovic
Mohiko
Dragan Tasic
Pedja GM
MaxFly
Flya
Emporio Djuzini
Micko Nis
Ivants
NemaNja95
Jb.tm.Ro
Sale guitar
Predrag
Hypuris
Gegula
Bahat
Nikolats
Bahus
Zeljko80
MarkoTimokRiver
Mackey
Rade Mistopoljac
Milantaa
RadeZamora
Raka Hardy
Ogi
Sokre
Vjeko
Zvezdan
Fly Daddy
Sasa D
KobraKV
Djomla-BL
Oholi2
Falco
Nesha
Lale
Mediteran
Vladan_Nis
Durlanac
SnikS
Saleja
Musicar
Acter fly
Tomos rider
Mafke
Fly Carpenter
Peka
Crni
Pex
Gledni007
Fićo
Nemanja79
Masic
Ivica-fider
ShoneFly
Omar
Murino
Markovic
Bojovic Danijel
NikolaCG
Pedja
Jocko
Bugitrs
Ersin
Brankoogi
Saležupa
Madjoni
Razbojnik_93
Mr.Zacoola
Ervin-Eko
Cicvara
Lepenac
Mixmaster
Sasats
Oholi
Acapapec
Darko
101 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 29 ... 57  Sledeći
AutorPoruka
Darko
Visitor
Darko


Broj poruka : 209
Godina : 44
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 14.12.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySre 15 Apr 2009, 22:25

Tačno pre godinu dana sam upecao svoju prvu ribu na mušici,a to je bio klen....

To je bilo oduševljenje posebno zato što sam u isto vreme počeo da vezujem mušice i upecah ga na mušicu koju sam vezao (veštica).
Lepenac i Sasats su skoro sve rekli tako da je teško otkriti nešto novo nego samo potvrditi njihova iskustva.
Već godinu dana isključivo mušičarim klena i to isključivo na suvu mušicu, uglavnom na reci Rasini koja je udaljena od mog stana nepunih 500 m,
što mi omogucava ceste izlaske, ali nazalost uglavnom kratke,mada imam po koji I celodnevni ribolov. U svakom slucaju izlazim često i upravljam
se prema poslu, što znači da nekada idem rano ujutro, u podne ili predveče.
Samim tim polako počinjem da upoznajem navike klenova ,koje su po nekima vrlo predvidive, naravno svako ko mušičari ovu ribu zna da to nije
tako, klen zna da bude vrlo nepredvidiv.
Najviše klenova sam uspevao da upecam u priodu od 7 h do 9 h i to najčešće na Bambule 12,14 , Bwo 16 , Adams 14,16 ,
Witch (posebno palmerovane), 12, 14 .

Najveći klenovi u tom periodu vremena su bili do 300-500 gr, ali dešavalo se da baš radi extra, a isto tako je znao da ignoriše bilo kakvu suvu
mušicu iako su uslovi idealni,sada sam za takve situacije pripremio da probam mokre musice koje mi je preporucio @Sasats,pa videćemo.
Period od 9 h do 12 h, uglavnom sitniji klenovi retko neki krupniji , a od mušica uglavom Bambula 12,14 , Adams 14.
Period od npr. 12 h do 18 h je po nekima najslabiji period za mušičarenje klenova, a ja se apsolutno ne slažem sa tim.Najveće klenove sam imao u
periodu oko 16 h, zato ovaj period smatram najboljim, ali i najtežim. Klen je tada koliko sam mogao da zapazim najoprezniji a tada je najteze i
prišunjati se tako da stvarno mora da se prilazi što sporije i što obazrivije, nekada je najpotrebnije nekoliko minuta stajati u mestu kako bi mogao
videti klenove koji onda polako počinju da se naziru i opustaju. Najača mušica za taj period, kada sam pecao najveće klenove je Bambula 10 crna,
crna sa crvenim dupetom,u boji ose…svaka je extra.
E sad, period koji je po mnogima najbolji za mušičarenje klenova je od 18 h do 20 h,odnosno do sumraka.To je period koji retko kada mogu sebi
da priustim ,posebno na nekim ozbiljnijim mestima tako da neke znacajnije ulove nisam imao ,ali isto tako ne mogu da donesem bilo kakav
zakljucak jer su izlasci u tom periodu retki.

Klenove sam pored Rasine mušičario na Nišavi,Toplici i Belom Timoku.

Na Nišavi se nisam proslavio,mnogi musicari smatraju Nisavu mozda najtezom rekom za musicarenje klenova,ali ja mislim da ću ove godine proći
bolje jer mislim da sam gresio utoliko što sam mušičario kao na Rasini, znači bacao sam mušicu u tišim i mirnijim delovima reke, pretpostavljam a
uglavnom se iskusni musicari iz Nisa slazu sa tim(na Nisavi sam imao prilike da posmatram na delu vrhunskog majstora u musicarenju klenova,
Mixmaster-a, koji mi nije dopustio da se vadim na foru “nece danas da kupi”,posto je izvadio cuvarku sa bar 10-ak klena od po 500gr) .
Na Belom Timoku sam prosao solidno, od mušica sam uglavnom korisrio bambulu br.12, 10 a ribolov je svakako ulepšalo i druženje sa mušičarom
iz Niša Vlada-Gringo I Kosta (varaličar)
Na Toplici sam bio ponovo sa Mixmasterom koji mi je posle 10-ak minuta mušičarenja dao domaći zadatak, jer je na Bambulu br. 10 takoreći odmah
upecao klena od oko 800gr…Na Toplici sam dobro prolazio sa mušicom Adams br 14,a najbolje sa crnom bambulom br 10 na koju sam upecao i svog
najvećeg klena tog dana....koji je težio 1kg.

Iz svega gore napisanog svakako izdvajam dve musice i to Adams-a i bambulu,za mene apsolutni favoriti u raznim veličinama.Za ovu godinu sam
pripremio jos dosta musica koje cu isprobati ,a posebno cu da forsiram musice koje mi je preorucio Djole iz Nisa koje se prave od policelona,tako
da ću posle ove sezone imati sigurno sta da dodam.

Od ostalog naveo bih da sam tippet koristio u debljini 16 (braon boja) a ove godine cu forsirati 14.

Toliko za sada..... ovo su neka moja iskustva koja nisu nesto posebno velika, ali svakako imaću šta i da dodajem kako napredujem kao mušičar.


Poslednji put izmenio Feanor dana Sre 15 Apr 2009, 23:39, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Darko
Visitor
Darko


Broj poruka : 209
Godina : 44
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 14.12.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySre 15 Apr 2009, 22:31

Evo i nešto slika sa ulovima...

Toplica 1.kg

Mušičarenje klena suvim mušicama Toplica800x600

Prvi klen na mušicu...

Mušičarenje klena suvim mušicama Prviklen800x600

Mušičarenje klena suvim mušicama 1kg800x600

Rasina 800 gr.

Mušičarenje klena suvim mušicama 800grrasina800x600


Poslednji izmenio Feanor dana Sre 15 Apr 2009, 22:45, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Darko
Visitor
Darko


Broj poruka : 209
Godina : 44
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 14.12.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySre 15 Apr 2009, 22:36

A evo i mušica ...

Mušičarenje klena suvim mušicama Adamsp10

Mušičarenje klena suvim mušicama Banbule

Mušičarenje klena suvim mušicama Policelonke

Mušičarenje klena suvim mušicama Police10
Nazad na vrh Ići dole
Acapapec
Guide
Guide
Acapapec


Broj poruka : 1246
Godina : 45
Lokacija : Grdelica
Datum upisa : 22.02.2009

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySre 15 Apr 2009, 22:36

Bravooo Bravooo dobar post Kolega, mušićarski staž nam je skoro isti, pa sam s odusevljenjem procitao tvoje izlaganje super
A da ti kažem i ja mušičarim samo klena ............ne volim drugo.................... Ufffff
Šalim se .............volim nego nema cestitam
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySre 15 Apr 2009, 22:41

Meni se čini da tebi odlično ide skocko

Dobar text, sa dobrim zaključcima...
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySre 15 Apr 2009, 22:54

Moj mušičarski početak je baš vezan za klena i suve muve.....samo što ih tada nisam sam pravio vec sam ih kupovao kod Vanje u Nišu,
zatim mi je pravio jedan drug. Uglavnom su to bile policelonske muve.... na bambulu nisam nikad pecao ,ali zato ove godine hoću sigurno.
Vrlo brzo, već posle par meseci prešao sam na mokre muve tako da suve koristim vrlo retko, zato sa njima i nemam puno iskustva .
Zbog toga sam veoma pažljivo pročitao tvoj post i posebno me interesuje lov bambulom u brzaku gde se druge suve muve veoma teško
vode, a kod mene na Moravi tu se kriju najlepši klenovi....zato napiši nešto više o tome jer vidim da poznaješ ovu čuvenu muvu mnogo
bolje od mene.
Nazad na vrh Ići dole
Darko
Visitor
Darko


Broj poruka : 209
Godina : 44
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 14.12.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySre 15 Apr 2009, 23:00

Ja imam iskustva sa bambulom i napisaću sve sto znam, ali nadam se da ce se Mixmaster pre toga nadovezati i reći više o bambuli
i o mušičenju sa njom.


Poslednji izmenio Feanor dana Sre 15 Apr 2009, 23:25, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Acapapec
Guide
Guide
Acapapec


Broj poruka : 1246
Godina : 45
Lokacija : Grdelica
Datum upisa : 22.02.2009

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySre 15 Apr 2009, 23:05

Nek napiše svako ko zna nešto na ovu temu i dajte slike...............Živo me interesuje jer i ja nisam pecao na njih ................a probao bih Rolling Eyes Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySre 15 Apr 2009, 23:27

Mušičarenje klena suvim mušicama Klenna10

Nastavite...
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptyČet 16 Apr 2009, 00:08

Ako mislite da je lakše voditi bambulu u brzacima, nije. Poenta je što bolje pliva, polipropilen služi i kao indikator.
Tajna lovnosti je bućkanje pri padu u vodu, a to se postiže zabačajima gde prvo muva pada na vodu.
Nazad na vrh Ići dole
Darko
Visitor
Darko


Broj poruka : 209
Godina : 44
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 14.12.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptyČet 16 Apr 2009, 08:13

Oholi ::
Ako mislite da je lakše voditi bambulu u brzacima, nije. Poenta je što bolje pliva, polipropilen služi i kao indikator.
Tajna lovnosti je bućkanje pri padu u vodu, a to se postiže zabačajima gde prvo muva pada na vodu.

Lepo sročeno! dobar post
Nazad na vrh Ići dole
Lepenac
Fly fisherman
Fly fisherman
Lepenac


Broj poruka : 61
Lokacija : Surdulica
Datum upisa : 24.02.2009

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySub 18 Apr 2009, 00:50

ФЕАНОР...

Пажљиво сам прочитао твој пост и драго ми је да си за кратко време накупио доста искуства. Уочио си доба дана када најбоље ради, на коју
мушицу и када ће је узимати крупнији комади. За мене је твој текст био право освежење, јер дуго нисам ловио клена на рекама. Можда још да
обратиш пажњу на временске прилике, јер је клен на њих посебно осетљив.
Направио си свој избор мушица, а такав је увек најбољи, осим што му, по мом скромном мишљењу, недостаје - разбојник.
Та фантастична "фантастична" мушица заслужује истакнуто место у свакој кутијици, међутим,данас је, чини ми се, неоправдано запостављена.
Мислим да је на овом форуму има на свега једном месту. Једноставношћу израде од лако доступног материјала и својом ловношћу просто вапи
за већом пажњом. За њу (њега) нема одмора током целе сезоне, а узима је готово сва риба која се храни мушицама. Свакако није најловнија,
али је заиста најуниверзалнија. Њоме се може ловити од површине, па до самог дна уз примену скоро свих техника и начина виђења. Одглумиће тулара, мрава... па чак и рибицу. Једноставно, могућности су му огромне, али ми циљ овог јављања није његово фаворизовање већ топла
препорука. Наиме, како видим занима те лов клена мокром мувом,па бих ти препоручио да пробаш да потопиш разбојника (мени тако даје одличне резултате мада многи тврде да је он типична " сува") уз, наравно све остале препоруке колега са форума.
Ако ћеш прихватити моје сугестије, ево и пар савета:Како је ово мушица одличних пловних карактеристика, прво ћеш је потопити у воду и
прстима мало и нежно истискати тело (не и ножице) , као кад се испира сунђер, али и то најчешће неће бити довољно, па ћеш је након забачаја,
једном или пар пута нагло цимнути да запара површину и тако пробије тзв. водени филм. Уколико уочиш активност рибе на површини, мало је
испуцаш и ето ти суве муве и управо у томе лежи ДЕО њене универзалности (са намерним акцентом на "део"). Ја је посебно радим као мокру муву,
тако што јој правим подтело са намотајима танке бакарне жице у пар слојева или додавањем месингане кугкице. Њоме ћеш ловити ко и сваком
другом мокром мувом, а што опет највише зависи од места и дела реке на који ловиш.

Б и с т р о !
Nazad na vrh Ići dole
Darko
Visitor
Darko


Broj poruka : 209
Godina : 44
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 14.12.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptySub 18 Apr 2009, 08:52

dobar post

Ovakvi saveti su svakako dobrodošli, posebno za nekog kao ja, čiji mušičarski staž iznosi "jedna sezona".

Narvno da ću isprobati razbojnika, prošle godine nisam probao nijednom, ali nisam ih ni imao, navezaću i mokre i suve varijante pa ćemo
taman dopuniti ovu temu sa slikama i utiscima.
Nazad na vrh Ići dole
Cicvara
Guide
Guide
Cicvara


Broj poruka : 704
Lokacija : Lešnica
Datum upisa : 10.11.2008

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptyUto 05 Maj 2009, 19:29

-Bilo je još dva manja, na jednodnevku, a ovaj je na bordo bambulu, malo se vidi ispod ove travke, pre oko pola sata. Inače slabo radi, a i ja nisam bio dugo i nisam menjao mesto.


Mušičarenje klena suvim mušicama Picture003q
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama EmptyUto 05 Maj 2009, 20:23

Cicvara, Bravooo Bravooo Bravooo
Je li ovo GT four stap?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mušičarenje klena suvim mušicama Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje klena suvim mušicama   Mušičarenje klena suvim mušicama Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mušičarenje klena suvim mušicama
Nazad na vrh 
Strana 1 od 57Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 29 ... 57  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: