Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mušičarenje skobalja

Ići dole 
+62
Stars Member
Ogi
Platipus2000
Mare035
Ermedin
Radojica-pop
Filip
Bahus
Zarkotekica
Clavis
Silvio
Peja
LaBobo
ErnestTatar
Pustolov_pecaros
Falco
MaxFly
Sale
Mohiko
Flya
Gegula
Ivants
Cheda
Sale guitar
NMilanovic
Bahat
Acter fly
Damirt82
Mediteran
Saleja
Lale
Djomla-BL
Pedja GM
Raka Hardy
NB.Geronimo
Bojovic Danijel
Crni
Mafke
KobraKV
Helti
Labud
Murino
Musicar
Omar
Davor
Vjeko
ShoneFly
Pex
Ervin-Eko
Madjoni
Micko
Sasa D
Zvezdan
Mixmaster
Brankoogi
Acapapec
MikiTenkara
NikolaCG
Nikolats
Sasats
Angler
Trn
66 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 16 ... 24  Sledeći
AutorPoruka
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySub 07 Jan 2012, 14:04

Pa da kod nas na jugu se uvek najvise cenila priroda .. cheers

Potvrdjujem ovu tvrdnju o Nisavskim skobaljima ..
Prisustvovao sam letos lepom broju ulova i od preko 2kg (parkirao sam 1 slicnog i u svoje ruke)
Na Nisavi (Nis-kom keju u sred grada) vec godinama u nazad tokom leta naidju jata skobalja sa vidjenim primercima i do 3kg
Nisavski skobalj je izuzetno borbena riba (mozda zbog temperature vode ili ishrane) razlikuje se od moravskih skobalja "tvrdji je
"nekako deluje vise atletski
( u odnosu na moravske prasice scratch)

Tokom leta Nisava obiluje mladom zelenom travom a temperatura vode je i dalje relativno hladna za doba godine ..
(mozda zato skobalja i ima u tom broju i velicini)
Prilicno efikasno se lovi na sve sisteme sa travom, uglavnom se peca na brzim delovima reke gde je voda dubine 30-50 cm
Uverio sam se da plovkarosi imaju dosta problema zbog mesta na kome se jata nalaze plica i brza voda a skobalj zahteva
izuzetno lagan sistem.. isticali su se samo pravi majstori.
Sve to je idealno za musicarenje .. pa cheers

Nisava zakon
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptyNed 05 Feb 2012, 00:32

Malo kasnim sa slikom .. evo i moje dobitne kombinacije od letos (malo razvakana ali proverena)

Udice: gornja F11-2SH, donja F110 #14 (povezane monofilom)
Glava: tungsten perla
Telo: mix finog PP


[You must be registered and logged in to see this image.]

Meni je ova klasicno plovkaroska varijanta sa dve udice dala rezultat na brzem delu reke
(bice da tu skobalj voli da skuplja krupnije komade odkinute trave ili se tako jednostavno lakse zakaci)
Na sporijoj vodi bolje se pokazala varijanta sa jednom tankom udicom i kracim repom.
(generalno od svih sarenila meni se na Nisavi ova tamnija varijanta ucinila najboljom)
Nazad na vrh Ići dole
Sale guitar
Visitor
Sale guitar


Broj poruka : 373
Lokacija : Beograd-NBG
Datum upisa : 20.03.2010

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptyNed 12 Feb 2012, 21:51

Jedna fina slicica Morava-Krusevac

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySre 20 Jun 2012, 05:59

Kako me je frustrirao skobalj juče ,mušičariti ovu ribu u mom slučaju je mazohizam ,prvi put sam pokušao da mušičarim skobalja u životu i posle pola sata plasiranja raznoraznih nimfi u jato skobalja uspem jednog da dobijem na bloody princ nimfu ali zbog neiskustva mi se ubrzo otkačio ,lepa riba 400-500 gr sigurno ,posle sam čuo da sam trebao da mu udarim malo jaču kontru da mu probije usta što ja nisam uradio .Kasnije sam se još 2 sata trudio ,ma kakavi neće ni da pipnu beže od nimfe ko djavo od krsta ... Pokušavao sam i sa raznim suvim muvama ,ponekad krenu za suvom ali brzo odustanu ,valjda provale prevaru ..Vodostaj je bio jako nizak ,a oni su se zadržavali u malo dubljim delovima dubina malo više od pola metra ..

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Zvezdan
Guide
Guide
Zvezdan


Broj poruka : 561
Godina : 45
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 22.06.2009

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySre 20 Jun 2012, 06:54

Probaj da im bupneš neku nimfu sa tungsten glavom po sred jata,da pljusne,i dobro obrati pažnju,jer će se desiti da se munjevito dignu dva tri komada.Ja sam ih na ovu foru lovio kad nikako drugačije nije hteo.Da je težak,jeste.
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySre 20 Jun 2012, 07:09

Pokušavao sam druže svašta ,čini mi se da kad padne nimfa u vodu u sred jata oni se razbeže,možda zato što je vodostaj na Ljigu jako nizak pa ih uplaši ,baš sam se potresao gledajući ih kako me poprckuju u mozak

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySre 20 Jun 2012, 11:04

Zeznut je gleda samo sto lakse da se najede pa mora bas da ga pogodis sta je on smislio tada da jede.. ja sam pola leta prosle god proveo jureci ga .. sto na Nisavi sto na Moravi.

Na Nisavi sam u sred jula pa moze se reci i fino prolazio na imitaciju trave (ima par slika iznad postovana bas imitacija sto mi je donela jednog od skoro 2kg) a probao sam sve moguce ostale kombinacije suvih i nimfi -- ko kamenjem da sam ga gadjao i ako je reka prepuna larvi .. Hladnija reka puna mlade trave mislim da tu nema sta da mu se izmislja trava i "."

Dok u isto vreme na Moravi kontra prica .. ni da cuje za travu ..
Imao sam par sitna na laganu nimfu + 1 olovce iznad nimfe sa indikatorom (nisam odusevljen ko plovkom da ga pecas) .. A sa tungstenom sam imao udarce ali nikako lepo da ga nabodem izgleda da mnogo "mrljavo uzima tezi mamac ili ga brzo ispljune - (valjda naviko da pluje kamencice kad cupa travi pa treba neka nenormalno precizna kontra - tipa cim ga osetis na udici vec je kasno)

Polazio mi je vise puta na krupnu muvu tipa bambulu #12 ali nisam uspeo da ga zakacim - a cim stavim sitniju muvu ni da cuje - (kasnije su mi i kolege rekle da skobalj veoma cesto radje uzima krupnije komade kad se hrani na povrsini pa da to nije cudno)
Gledao sam Randju vise puta kako ih bocka na Moravi na suvu .. Ali to je vec nesto sto ja ne umem da izvedem .. menja covek muve malte ne za svaku ribu posebno i dolazi do rezultata .. trazi neko ozbiljnije iskustvo i osecaj ..

Moj zakljucak je da nema univerzalne formule .. ali da je odlicna zabava za nadmudrivanje .. jer taj uvek nesto jede samo je pitanje kako i sta ..
Nazad na vrh Ići dole
Djomla-BL
Guide
Guide
Djomla-BL


Broj poruka : 530
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 30.03.2009

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySre 20 Jun 2012, 14:32

Teško se kači zbog njegovih specifično postavljenih usta, to je i glavni razlog lošije realizacije.
Šone obavezno probaj muhe tipa larvi - crvića žuto-narandžastih nijansi, bijele boje i muhe tipa red tag.
Na suhu zaboravi, gdje ćeš škobalja loviti na suhu muhu, to meni totalno nemoguće izgleda, ja stalno pokušavam da zamislim položaj ribe dok kupi suhu muhu i nikako mi ne polazi za rukom da to skontam?
Uzmemo li u obzir kako su mu postavljena usta, meni je najlogičnije da pliva leđno dok kupi suhu muhu, možda neko i uhvati na suhu, ali dok ne vidim svojim očima ne verujem, a uhvatio sam tone škobalja na sve moguće mamce ali na suhu muhu nikada, nisam nikada ni vidio da kupi na površini sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySre 20 Jun 2012, 14:53

Hvala Mladjo na savetu druže red taga i belog crvića sam bacao ali mislim da su me do tada već provalili gde se nalazim pa je izostala akcija .Krenuću sa ovim muvama sledeći put kad budem u prilici .
Nazad na vrh Ići dole
Sale guitar
Visitor
Sale guitar


Broj poruka : 373
Lokacija : Beograd-NBG
Datum upisa : 20.03.2010

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySre 20 Jun 2012, 15:26

Da dodam i ja da sam se jedno dobrih sat-dva vremena posvetio skobalju i nista,jedno potezanje sam imao na imitaciju obicnog belog crvica i to je to...Probano sve vec sto je Shone naveo + sam imao super imitaciju trave ali dzabe mislim da to nije voda za to..goli kanap kad se baci preko i oko jata beze kao bombu da sam bacio,cak sam bacao i uzvudno ili malo dalje od njih pa navlacio na jato....cenim da samo na ludu srecu moze da se dobije,a pecati ga ciljano tamo umoran
Zanimao sam se sa klencicima koji su jako sitni 10-15 cm....i ima ih bas dosta kao i skobalja koji su....u proseku 15 do 25-30 cm
Nazad na vrh Ići dole
Damirt82
Guide
Guide
Damirt82


Broj poruka : 1359
Godina : 41
Lokacija : Kotor Varoš
Datum upisa : 08.05.2011

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySre 20 Jun 2012, 19:47

Ja sam škobalja najviše dobijao na Red Tag-a i to udica #10, mesnatije tijelo, naravno nimfa je u pitanju. Kao što Djomla reče, usta su glavni krivac. Pokuša on nimfu da pokupi, ali se to najčešće završi kačenjem sa strane usta, mnogo više nego da je baš pokupi kako treba.
Nazad na vrh Ići dole
Cheda
Fly fisherman
Fly fisherman
Cheda


Broj poruka : 56
Datum upisa : 05.01.2011

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptyČet 21 Jun 2012, 07:23

Sone i Sale gde ste pecali na Ljigu, bas u Ljigu ili nizvodno?
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptyČet 21 Jun 2012, 07:51

Chedo baš u Ljigu i malo uzvodno do brane .
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySub 23 Jun 2012, 20:47

Opet mi se otkačio danas jedan skobalj (udario na oranž perlu) ,ova riba je odlučila da me izludjuje [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 EmptySub 23 Jun 2012, 22:45

Samo strpljivo. Skobalj nije lak plen.

Ni plovkarošima ne udara skobalj na svaki zabac. Ponekad danima nemaju uspeha.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje skobalja   Mušičarenje skobalja - Page 9 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mušičarenje skobalja
Nazad na vrh 
Strana 9 od 24Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 16 ... 24  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje ostalih vrsta riba-
Skoči na: