Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Zašto baš lipljen ?

Ići dole 
+36
Bosko Vulevic
Ersin
Stimulator 64
Zeljko_72
Edin-NP
Hitna
Renafly
Boris
Silvio
NMilanovic
Bahus
NB.Geronimo
Mackey
Milosh85
Mitko
Los_Pecaros
Labud
ZmajodBosne
Mixmaster
Predrag
Radojica-pop
MM
Acapapec
Zeka
Ekoljuba
Brankoogi
Keno
Popov
MikiTenkara
Madjoni
Mr.Zacoola
NikolaCG
Ervin-Eko
Omar
Sasa D
Sasats
40 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
AutorPoruka
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptySre 01 Jul 2009, 23:59

Čitajući po forumu, razgovarajući sa kolegama mušičarima i prelistavajući štampu dolazim do zaključka da je lipljen najcenjenija i najatraktivnija
mušičarska riba. Odmah u startu ću reći da nisam imao prilike da ga lovim do sada pa me interesuju neke stvari....

- Tvrdi se da je nenormalno selektivan po pitanju izbora mušice...nisam probao i mogu samo da prihvatim...ali na svakom koraku vidim da čak i početnici
već na prvom izlasku bez posebnih problema, uz par saveta iskusnijih ,veoma uspešno love ovu ribu? To mi govori da ne zahteva neku posebnu prezentaciju kao pastrmka, a o klenu ( kome ako padne predvez preko glave nema ni govora o pecanju na tom mestu barem nekoliko sati) da ne govorimo....

- Vidim da sa izbacajem od nekoliko metara može priličo dobro da se peca, a koliko sam razumeo kreće se u jatu pa se da uloviti veći broj riba na istom
mestu bez pomeranja...

- Sa slika takodje vidim da na reci može loviti vise ribolovaca rame uz rame bez opasnosti da će jedan drugom plašiti ribu ?

Sve ove navedene osobine ima kod mene skobalj koga plovkaroši veoma rado pecaju....jedina razlika je što skobalj neće uvek da pokupi muvu možda
je razlog popularnosti lipljena to što veoma rado kupi suve muve, pa je ribolov atraktivan? ili to što se može pecati u društvu i ne mora se mnogo
pešačiti i lomiti po klizavom kamenju ?
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 00:08

Pozdrav Sale...

Odgovor na ova tvoja pitanja ćeš saznati tek onda kada odeš na rijeku u kojoj ima Lipljena i kada počneš da ga lovis.
Jako je zahtijevan i ne može se porediti sa klenom i pastrmkom u smislu prezentacije i težini lova.
Najteži je za uloviti, ali moraš razlikovati lov sitnog i krupnog lipljena.
Nazad na vrh Ići dole
Omar
Guide
Guide
Omar


Broj poruka : 2296
Godina : 49
Lokacija : Plav
Datum upisa : 11.03.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 00:19

Upravo kao što je i Sasa D. dao odgovor...

Sitniji lipjen se da lako prevariti, ali pod uslovom da tvoja muva max približno izgleda prirodnoj koju " tog trenutka " kupi. Nakon nekoliko minuta
( 10 - 20 - 30 ) kupiće neku drugu koja se u tom trenutku roji.
Tačno je to da se manje plaši koliko pastrmaka ili klen ( u mirnoj vodi ) i možeš ga pecati ispred sebe ili čak ispod sebe, na nekih 3 m.

Za krupnije Lipljene skoro da je sve misterija....
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 00:23

Sasa D ::
Pozdrav Sale.
Odgovor na ova tvoja pitanja ces saznati tek onda kada odes na rijeku u kojoj ima Lipljena i kada pocnes da ga lovis.Jako je zahtijevan i nemoze se porediti sa klenom i pastrmkom u smislu prezentacije i tezini lova.Najtezi je za uloviti ali moras razlikovati lov sitnog i krupnog lipljena.

Imenjače,

Isto i kod klena postoji ta razlika....sitnih do 20.cm mogu kad hoćeš da nahvatam 100.kom,ali krupne proko pola kila nećeš lako naći ,a još teže prevariti u većem broju ...... to ti je sa svakom ribom isto, ali ja i dalje nerazumem zasto je lipljen naj popularniji? Ne želim nikoga da naljutim ili nedaj bože uvredim ,
ali imam utisak da je popularan jer se lako lovi........nemoraš da mu se prikradaš, možeš da pridješ blizu, kreće se u jatu, lako uočiš da se hrani ....
čak sam slušao od ljudi ....kažite dali je istina....da prevrću kamenje nogama da bi podigli talog sa larvama insekata i tako iziritirali lipljena da počne da se hrani ili da možeš da mu pridješ blizu, čak i bliže od 5 metara
... Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 00:32

Opet ti po starom...

Nije lako uhvatiti lipljena.Možeš ga loviti na metar od sebe, ali ti to ne daje bolje rezultate u odnosu na lov ribe gdje moras da se sunjas.
Taj sistem sa kotrljanjem kamenja sam samo gledao na dvd-u iz Sibira a tamo ima ribe kao pljeve.
Moraš otići na lipljensku vodu i saznati sve što te interesuje.Ti si stvorio kod sebe neku pogrešnu sliku o lovu lipljena i samom pojmu te ribe.
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 00:39

Saša,

Ja sam skoro prvi put otišao na lipljena i uspeo sam da izvadim jednog malog, a tri da mi se skinu zbog štapa...

Mnogo je oštar i samo ga bocnem on se prevrne i to je to. Kada sam stao da odmorim i malo da jedem prišao sam obali da pogledam ima li šta da se
primeti, kada od jednom lipljen iz dubine izleće prilazi mi ispred nogu na pola metra od obale i bućne, a nije pokupio ništa, e sad da li je to samo hteo
da me pozdravi ne znam. Uglavnom prilazio mi je lipljen kasnije na tri metra od mene i sasvim se normalno ponašao kao da nisam tu, i tada sam
zaključio da nije plašljiv. Ovaj drug mi što je bio samnom baš je početnik i uspeo je da prevari jednog od 30+ cm, stajao je svo vreme na dva metra od
njega i dizao se za svakom mušicom, na kraju ga je prevario sa imitacijom majske mušice na osmici udici, to mi je malopre baš rekao u grad dok smo
bili. A ja svo vreme mislio da je bila desetka ili manja...
... Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 00:40

Ja nisam (još) kompetentan što se tiče lova lipljena na FF, ali evo moje iskustvo od proteklog vikenda sa Tare, na mjestu gdje znam da ga ima dosta!

Došao sam na mjesto, klasičan lipljenski preliv, i namjestio muvu, dva zabačaja - dva lipljena, i vidim riba radi! Otišao odmah, da probam jedno drugo
mjesto (neki moj experiment), i kad sam se vratio na predhodno mjesto, preliv, dva sata sam se mučio i nijednog izvadio nisam... a imao sam nekoliko
puta napad na muvu (SAMO NIKAKO KLASIČAN NAPAD NA MUVU!).
Nazad na vrh Ići dole
Mr.Zacoola
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Mr.Zacoola


Broj poruka : 1812
Godina : 35
Lokacija : Niš
Datum upisa : 02.02.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 00:54

Sasats ::
Sasa D ::
Pozdrav Sale.
Odgovor na ova tvoja pitanja ces saznati tek onda kada odes na rijeku u kojoj ima Lipljena i kada pocnes da ga lovis.Jako je zahtijevan i nemoze se porediti sa klenom i pastrmkom u smislu prezentacije i tezini lova. Najtezi je za uloviti ali moras razlikovati lov sitnog i krupnog lipljena.

Imenjace,

Isto i kod klena postoji ta razlika....sitnih do 20cm mogu kad hoces da nahvatam 100 kom,ali krupne proko pola kila neces lako naci ,a jos teze
prevariti u vecem broju to ti je sa svakom ribom isto,ali ja i dalje nerazumem zasto je lipljen naj popularniji? Ne zelim nikoga da naljutim ili nedaj
boze uvredim, ali imam utisak da je popularan jer se lako lovi........ne moras da mu se prikradas,mozes da pridjes blizu,krece se u jatu,lako uocis
da se hrani ....cak sam slusao od ljudi ....kazite dali je istina....da prevrcu kamenje nogama da bi podigli talog sa larvama insekata i tako iziritirali
lipljena da pocne da se hrani ili da mozes da mu pridjes blizu, cak i blize od 5 metara
Ufffff

Bravo Sale, u potpunosti se slažem s tobom. Nijedna krupna (matora) riba nije laka kao plen, nas - mušičara! Ja nemam neka iskustva s lipljanom jer mi
je najbliža lipljanska reka na oko 250 - 300 km od rodnog grada, ali na osnovu mog' kolikog - tolikog iskustva, koje se zasniva na pecanju u par navrata
na Drini, mogu da zaključim da je lipljan relativno laka riba za ribolov. Ogradjujem sem od grbonja "40 +", jer su par lipljana što sam upecao bili malo
preko mere. Nadješ mu muvu, a to nije bilo teško i samo napraviš nizvodnu, drag free (mada je kod nekih imitacija bio i poželjan "drag") vožnju i to je to!
O tome koliko je plašljiv, ne želim da pričam, jer nisam imao priliku da testiram tu njegovu osobinu, ako je uopste ima - u pravom smislu te reči.
Mogu jedino naglas da pomislim da ne bi trebalo da se razlikuje od ostalih rodjaka - salmonida, koji kad "prorade" (aktivna ishrana) ne mare mnogo za
externe faktore!:)

Lipljan je po meni najviše idealizovan zbog svog izgleda i salmonidnog pedigrea. Ni zbog čega drugog.
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 02:48

Sašats,

Prvo da pozdravim tebe i ovu temu jer je odlična i jasno mi je da si i kako si doveden do nekih dilema dobar post

Prvo,već je pomenuto,a to svi iskusniji ribolovci znaju,nije isto loviti mladunce i "prave" i velike ribe.Šta je veliki a šta mali lipljen?
Ja ih dijelim ovako:
- Mali do mjere (lako se love, uvijek gladni i neiskusni), dobri od mjere do 40cm (taj od 40 cm ima oko 700-800gr,i taj se da nekako prevariti)
i grbani ili barjaktari kako im tepam (u današnje vrijeme kapitalci preko 40 cm i kilo težine) koji sami odlučuju kad će se "prevariti".

Paralela sa klenom i ostalom bijelom ribom stvarno nema smisla,jes da lipljen nije vuk ali jagnjad i vukovi.... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Shocked Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Uf jedva čekam da te "nakači" koji od pravih lovaca na lipljena sa one strane Drine...
ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 02:56

Sasats ::


Isto i kod klena postoji ta razlika.sitnih do 20cm mogu kad hoces da nahvatam 100kom,ali krupne proko pola kila neces lako naci ,a jos teze prevariti
u vecem broju to ti je sa svakom ribom isto,ali ja i dalje nerazumem zasto je lipljen naj popularniji?nezelim nikoga da naljutim ili nedaj boze uvredim
ali imam utisak da je popularan jer se lako lovi........nemoras da mu se prikradas,mozes da pridjes blizu,krece se u jatu,lako uocis da se
hrani ....cak sam slusao od ljudi ....kazite dali je istina....da prevrcu kamenje nogama da bi podigli talog sa larvama insekata i tako iziritirali lipljena
da pocne da se hrani ili da mozes da mu pridjes blizu ,cak i blize od 5 metaraUfffff

Nije popularan jer se "lako" lovi...popularan je iz više razloga,evo ti moji:dobar je borac kao prvo i zna brate da te zeza lol!
U jatu se kreću mali,barjaktari su najčešće u parovima

Istina je živa ovo za prevrtanje kamenja, tako su ga lovili decenijama po Pivi, pod noge ti dođe lol!
Krupan klen je teži plijen na bistroj i mirnoj rijeci od lipljena, evo da ti javno priznam, samo da dodam da je ođe klen od pola kila mali a pod krupnim
mislim na bar kilo i više

Eh, još i ovo, razmišljaj o lipljenu kao o zlatu: sjajno je, lijepo je i rijetko je Idea Idea Idea Laughing
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
MikiTenkara
Guide
Guide
MikiTenkara


Broj poruka : 2507
Godina : 49
Lokacija : Podgorica
Datum upisa : 09.11.2008

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 06:40

Kratko i jasno...

Pastrmka, klen,grgeč...i ko zna koje sve ribe, ne love se samo na mušicu,iz razloga što su grabljivice...

LIPLJEN je mušičarska riba i nećeš ga dobiti na druge mamce (bilo je rijetkih slučajeva i svrstavaju se u puku slučajnost) osim vještačkih mušica.
Veoma borbena i atraktivna riba. Nikola (Kolasin), Madjoni, Sasa D...su ti odgovorili da krupnog lipljena nije lako uloviti, odnosno prevariti.
To je tačno,i ako nije plašljilva riba, zna da bude veoma selektivan prilikom hranjenja.

Kada budeš u prilici, posjeti lipljensku rijeku,i više nećeš biti u dilemi, zašto LIPLJEN. :ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tenkarastream.blogspot.com
Popov
Guide
Guide
Popov


Broj poruka : 559
Lokacija : Švajcarska
Datum upisa : 14.06.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 10:51

Nadovezao bih se malo na ono sto je Miki započeo i što je u pravo ne možemo uporedjivati klena (bela riba) i lipljena (salmonidna riba) dva različita
načina ishrane.
Klen jede svašta pa zato kada mu servirate neku mušicu i nema bas interesa da je uzme onda se obicno skloni, kod lipljena je to drugacije nymphe
i musice su maltene glavna hrana, ako ne pecate na slicnu musicu koju momentalno uzima na ili u vodi mozete ostati bez ulova, moja specijalnost je
bas taj lipljen, zasto?! i ja kao i Sale pre jedno dvadesetak godina slusao sam kako je tesko ulovitii lipljena jer je bistar kao lisica.
Raspitao sam se kod nekih Svajcaraca kako se peca taj lipljen, dobio sam neke nejasne odgovore ali je i to bilo dovoljno.
Za nekih tri godina proglase me u mom klubu za najveceg neprijatelja lipljena i nazvali me Popov kormoran. Sale i danas nakon dvadesetak godina
zna da mi pokida zivce kao nijedna druga riba.... a i to da kažem u Sloveniji pre par godina ulovim lipljena na strimera 65 cm, ali to je jedini moj
slučaj za toliko godina pecanje lipljena.

Dodao bih još da svaki odgovor koji si predhodno dobio sve je to tako, svako ima neki dozivljaj sa lipljenom, a svaki je drugaciji tako da je to
nepredvidljiva pa mozda i zato vrlo cenjena riba,kada ides na lipljena uvek je neizvesnost prisutna, mogao bih danima da ti pisem ali to trebas
licno doziveti i mozda ces da nadjes odgovor na pitanje, zasto LIPLJEN.

P.S kada je legendarni i najbolji musicar svih vremena Charles C Ritz ostajao bez ulova Lipljena, a pise da su ceo dan lipljeni kupili musice
na povrsini mozes da zamislis, zasto Lipljen.

Pozdrav Popov
Nazad na vrh Ići dole
MikiTenkara
Guide
Guide
MikiTenkara


Broj poruka : 2507
Godina : 49
Lokacija : Podgorica
Datum upisa : 09.11.2008

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 15:57

Na Štapu #3...
Zbog ovoga baš Lipljen...

Zašto baš lipljen ? Lipljenmedjurijecje
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tenkarastream.blogspot.com
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 17:07

Miki-fly ::
na satpu #3...
Zbog ovoga bas Lipljen...

Miki,evo zasto na primer klen....

Zašto baš lipljen ? P5190096resize

Nije ti to argument...cak je i teze ,siguran sam uloviti ovolikog klena ,ali to nije za poredjenje uposte.
gospodine popov bicu slobodan i bezobrazan ,a nadam se da necete zameriti,da upotrebim vasu fotografiju kao jedan argument ....

Zašto baš lipljen ? 25j9htv

Slažem se sa vama da je lipljen cisto mušičarska riba, dok klena love na svakakve načine, ali ovako ja nisam u drustvu uspeo da ulovim nijednu
drugu ribu nikada kod mene a da ne pricam o klenu...čak i beovice pobegnu ako se rekom negazi pazljivo. Sustina priče nije koja je riba fensy za
pecanje i lovom koje ribe ribolovac postaje pravi mušičar.Ja znam da sa mojim rekama ne mogu da se trkam sa vama.Prica je oko toga zasto je
lipljen najpopularniji?
Ja sam postavio neka pitanja, a od kolega sam dobio priču o selektivnosti lipljena??Opet ne razumem ništa??ali ispada ovako........
Dodjes kolima do reke i parkiraš na obali...obučeš neopren i udješ u vodu....ispred tebe na 2-5 m u bistroj vodi leže lipljeni svih generacija ...i onda
počinješ igru nadmudrivanja ....Naći pravu muvu??...Ovo meni ne zvuci uopste atraktivno help 1
Nazad na vrh Ići dole
Keno
Guide
Guide
Keno


Broj poruka : 569
Godina : 61
Lokacija : Novi Pazar
Datum upisa : 16.02.2009

Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? EmptyČet 02 Jul 2009, 19:16

Saša ,

Niko i baš niko ne može da objasni šta je to u nama što nas ispunjava zadovoljstvom kada vidimo onaj klobuk na povrsini kada riba kupi mušicu bez obzira
bio to klen, lipljan, pastrmka ili bilo koja druga riba, a ima ih mnogo koje se musicare i kada bi pitao bilo koga, zašto baš ta riba, siguran sam da će ti
navesti mnoštvo razloga i znaj da je u pravu jer je to ono sto ga ispunjava. Ovo ti govorim iz iskustva jer kao i ti zaista uživam kada zakacim dobrog klena
a veruj mi bilo ih je dosta. Diskusija o tome koja je riba kome atraktivnija za pecanje vodila bi se dugo i opet bi svako imao svoje razloge za i protiv i baš
zbog toga leži sva lepota mušičarenja gde svako nadje sabe u onoj vrsti ribe koja ga ispuni zadovoljstvom. Naravno ovo je moje mišljenje jer imam tu privilegiju i zadovoljstvo da na ovim rekama u mom okruženju mušičarim i klena i lipljana i zaista uživam kada prevarim krupnog klena ili kada zakačim lipljana i on skoči po metar iznad vode. Ono što ti osećaš kada musičariš klena siguran sam nije ništa manje nego kod onog ko mušičari bilo koju drugu ribu, zato samo napred iuzivaj....
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Zašto baš lipljen ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Zašto baš lipljen ?   Zašto baš lipljen ? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Zašto baš lipljen ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 10Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje lipljena-
Skoči na: