Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Ukljeva ili...?

Ići dole 
+7
Pex
Mixmaster
Madjoni
Mohiko
Mafke
Raka Hardy
Ervin-Eko
11 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 09:47



Cuo sam da se sa tog jezera od krljusti ukljeve pravi detalj za nakit od ''pristojne'' vrednosti. Tajnu tog zanata cuvaju malobrojne porodice,vekovima.
Nazad na vrh Ići dole
Milance
Visitor
Milance


Broj poruka : 191
Godina : 61
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 08.05.2008

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 12:24

Ovo je običan "keder" (kako ga ovde kod mene zovu) tj. beovica, šištavac, zelenac ili kako ga već ne zovu. Latinski Alburnus alburnus.
Raste do 30cm po literaturi...


Poslednji izmenio Milance dana Sre 15 Avg 2012, 12:51, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mohiko
Guide
Guide
Mohiko


Broj poruka : 550
Godina : 46
Lokacija : Zvornik
Datum upisa : 11.08.2012

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 12:31

Ja nisam bio siguran na Rakinoj fotografiji da utvrdim detalje.Slažem se sa vama da je ovo klasična "Beovica".
Inače na Drini ima i Sabljara (Pelecus cultratus) koji budu i oko 25cm.
Pa sam pomislio da je on!
Nazad na vrh Ići dole
Milance
Visitor
Milance


Broj poruka : 191
Godina : 61
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 08.05.2008

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 12:53

Da se samo ogradim - ne znam da li je ukljeva koju love na Skadarskom jezeru ista riba - moguće da jeste!
Jedino ne znam zašto bi ijedan ihtiolog ribu na Drini zvao tim nazivom!!!
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 14:14

Mafke ::


Cuo sam da se sa tog jezera od krljusti ukljeve pravi detalj za nakit od ''pristojne'' vrednosti. Tajnu tog zanata cuvaju malobrojne porodice,vekovima.

Biseri ;) gledao sam i ja emisiju .
Nazad na vrh Ići dole
Mohiko
Guide
Guide
Mohiko


Broj poruka : 550
Godina : 46
Lokacija : Zvornik
Datum upisa : 11.08.2012

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 14:43

Milance ::
Jedino ne znam zašto bi ijedan ihtiolog ribu na Drini zvao tim nazivom!!!

Ja nisam čuo ko je i kada vršio riblju osnovu na Drini?
Nazad na vrh Ići dole
De Koeljo
Fly fisherman
Fly fisherman



Broj poruka : 2
Datum upisa : 29.06.2012

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 14:50

Daleko je ovo od ukljeve,ukljeva ne može da poraste veća od 20 cm i to maximalno,zelena su joj ledja i duguljasta je i ima manji obim krljušti od ove ribe.
Inače je ima u Skadarskom jezeru( to joj je obitavalište zimsko) a sad ljeti je ima u Morači i Zeti do Danilovgrada.Ovo dosta govori i kom slivu pripada vrsta ribe. o.k
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 17:48

Mixmaster ::

P.S.

Na Ervinovoj slici, kojom otvara ovu pogrešno nazvanu temu, je klen. Među milionima klenova, naravno, rodi se i poneki degenerik. Ova riba, sa deformisanim ustima, stara je i mršava, ali je ipak klen. Lovio sam i ovakve i debele i grbave i jednooke i gole (bez krljušti)....

Ovo klen nije niti ima veze sa klenom.
Niti ima ista peraja, usta, glavu.... mozda bi i prihvatio ovu tvrdnju da sam samo jednu ovu ribu ulovio, ali ove godine imao sam ih par na stapu i ne moze svaka od njih da bude degenerik.
Pre nego sto sam otvorio temu konsultovao sam se sa par ribolovaca, koji se dosta dobro razumeju u ihtiologiju i najveci broj odgovora sam dobio da se radi o ukljevi dok su pojedinci tvrdili da se radi o klenicu ali nisu bili sigurni.
Sve se cesce ova riba lovi kod nas i dosta njih je smatraju da se radi o ukrstanju klena i belice.
Mada ova riba je duplo borbenija od klena i mnogo vise puta halapljivija.

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 19:05

Ervin-Eko ::
....
Pre nego sto sam otvorio temu konsultovao sam se sa par ribolovaca, koji se dosta dobro razumeju u ihtiologiju....i dosta njih je smatraju da se radi o ukrstanju klena i belice...


Možemo li da saznamo imena tih stručnjaka, koji tvrde da se ukrštaju beovica i klen?
Nazad na vrh Ići dole
Raka Hardy
Guide
Guide
Raka Hardy


Broj poruka : 1487
Lokacija : Mali Zvornik
Datum upisa : 10.11.2010

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 19:40

Mix, pustimo malo net i šta tamo piše jer, malo ko je posvetio pažnju nekim vrstama riba te je pisano za 3 ribe različite, da je jedna.

Beovica u ova riba koju sam pokazao, kod mene, bitno se razlikuju. Ja pišem ono što gledam svaki dan.

Inače, ova gore Ervinova riba nije klen. Možda grešim, pa ću reći da najviše liči na klenića, jer sam ga takođe lovio, ali klen, mislim da nije.

http://sr.wikipedia.org/sr/Кленић


Neka svako fotografiše beovice koje lovi pa da ih uporedimo detaljno sa ovom ribom koju sam pokazao... :ziveli :

Još nešto.. Beovica je standardan borac, a ova riba je jača od lipljena! sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 21:06

OK. Čak i da je klenić, to nema nikakve veze sa skadarskom ukljevom.

Rako, ja vrlo rado mušičarim beovice, kada primetim da ima krupnih komada, i tvrdim da je to prilično snažna i živahna riba. X puta sam izjavio da bi bila veoma nezgodan protivnik, poput pastrmke, da je veća. Čini mi se da je tako.

Daj još koju sliku te čudne drinske beovice, da je još bolje vidimo i uverimo se da je drugačija od ostalih.
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptySre 15 Avg 2012, 23:22

Milance ::
Da se samo ogradim - ne znam da li je ukljeva koju love na Skadarskom jezeru ista riba - moguće da jeste!
Nije ista riba ali pripadajau istom rodu alburnus ,otud i sličnost i zabuna
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Milance
Visitor
Milance


Broj poruka : 191
Godina : 61
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 08.05.2008

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptyČet 16 Avg 2012, 07:50

Dosada se nisam osvrtao na Ervinovu ribu - ali sudeći po slici to je klenić (Leuciscus leuciscus). Evo skeniranih crteža iz moje literature:

[You must be registered and logged in to see this image.]

A Rakina riba (isto sudeći na osnovu ove dve sasvim solidne fotke) ne može biti ništa drugo nego beovica Alburnus alburnus:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Što se tiče ukljeve ajmo Madjoni i ostali domaćini angažujte se malo :)
Na zvaničnom sajtu Nacionalnog parka Skadarsko jezero piše da je to alburnus alburnus (tj. isto obična beovica)!!!

http://www.npskadarlake.org/kalendar_detalj.asp?sifra=488

A ja u literaturi ne nađoh neku posebnu vrstu a nisam uspeo ni na net-u da pronađem koja je (ako je) podvrsta roda Alburnus!!!

Evo i linka za rod Alburnus na (po meni) najreferentnijem sajtu za identifikaciju riba :

http://www.fishbase.org/identification/SpeciesList.php?genus=Alburnus
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide
Sale


Broj poruka : 1437
Godina : 47
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 04.12.2008

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptyČet 16 Avg 2012, 08:18

Mito sto posuto si u pravu, ukljeva je ista kao beovica , povrusa , zeka sa Drine itd , ovakve kao sto Rakic lovi imaju kod nas na Moravi naprimer
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Milance
Visitor
Milance


Broj poruka : 191
Godina : 61
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 08.05.2008

Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 EmptyČet 16 Avg 2012, 08:34

Mixmaster ::
Ervin-Eko ::
....
Pre nego sto sam otvorio temu konsultovao sam se sa par ribolovaca, koji se dosta dobro razumeju u ihtiologiju....i dosta njih je smatraju da se radi o ukrstanju klena i belice...


Možemo li da saznamo imena tih stručnjaka, koji tvrde da se ukrštaju beovica i klen?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ime stručnjaka je Dr. Peter S. Maitland. Autor knjige, profesor Univerziteta u Glazgovu, član Royal Society of Edinburgh,
autor nekoliko knjiga i preko 200 članaka iz oblasti "freshwater aquatic biology"...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ukljeva ili...? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ukljeva ili...?   Ukljeva ili...? - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ukljeva ili...?
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje ostalih vrsta riba-
Skoči na: