Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Klendžijski zabac

Ići dole 
+11
Goci
NikolaCG
KobraKV
Acter fly
Ervin-Eko
Alp
Omar
Sale
Mafke
Sasa D
Mixmaster
15 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 4 EmptyČet 28 Jul 2011, 17:00

Sale ::
Mixmaster ::
. Ko su instruktori koje ja povremeno kritikujem i nimalo ne cenim? .

Jel ih ne cenis kao osobe ili ne cenis posao kojim se bave tj . hobi , ili instruktazu ?

Opet smo u offu, ali red je da i na ovo odgovorim. Neki domaći FCI ne zaslužuju nikakvo poštovanje bilo kog od nas, jer su obični mušičarski početnici, navežbani samo za jedno - da polože jedan livadski ispit. Njihovo znanje i iskustvo je toliko, da neki od njih realno nemaju šta da ponude čak ni običnom početniku.

Jedan deo naših instruktora su puki prepisivači i prevodioci sa Interneta, koji nas često zamajavaju pišući ono što svako od nas i sam vidi na Youtube ili Sexyloops. Ljudi su to shvatili, pa je nekoliko FC okupljanja doživelo fijasko. Naravno, više nema zainteresovanih da im apsolutni početnici u mušičarenju i flycastingu drže časove. Jedino su preostala još neka deca, kao potencijalni posetioci takvih "časova".

Tu su i neki časopisi, koji se uglavnom dele besplatno (na primer, još nisam upoznao čoveka koji je platio "Spin & Fly", a znam bar 20 koji su ga dobili džabe), a pišu o njima kao nekakvim mušičarskim velikanima i značajnim ličnostima u našem svetu. To nema nikakvih dodirnih tačaka sa istinom. To bi bilo apsolutno isto kao kada bi neko instruktora vožnje automobila proglasio vrhunskim poznavaocem automobilizma - uglednom ličnošću iz tog sveta.

Drugo, diplomiranom FCI, instruktaža nije hobi, već posao kojim bi da se bavi. Ti ljudi su u taj papir uložili na stotine evra, što nesumnjivo ukazuje na to da bi, ako ništa drugo, vrlo rado da povrate bar uloženo. Ne verujem da među njima postoji neko ko će odbiti da primi ponuđenu lovu i reći "Meni je to hobi. Ne treba da se plati.", jer čak i njihova pravila zabranjuju takvo ponašanje....

Bla, bla, bla...


Klendžijski zabac, to je ovde tema. To je nešto o čemu ranije nismo čuli od naših FC instruktora. On donosi ovo:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ako ovo čitaju, možda ga nauče, pa ubace u svoja predavanja. Ko zna, možda im to dovede još nekog osim 5 drugara i zalutale dečice na "seminare".
Nazad na vrh Ići dole
Big Bad Wolf
Visitor
Big Bad Wolf


Broj poruka : 369
Godina : 53
Lokacija : Nis
Datum upisa : 18.04.2012

Klendžijski zabac - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 4 EmptyČet 26 Apr 2012, 21:27

Na pocetku je ova tema obecavala, sve dok se nije pojavio .......
Nazad na vrh Ići dole
http://www.gospodjastojana.com
Big Bad Wolf
Visitor
Big Bad Wolf


Broj poruka : 369
Godina : 53
Lokacija : Nis
Datum upisa : 18.04.2012

Klendžijski zabac - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 4 EmptyČet 26 Apr 2012, 21:34

Da MINIRA temu, pardon na inglis, to undermine topic
Nazad na vrh Ići dole
http://www.gospodjastojana.com
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 4 EmptyPon 04 Jun 2012, 11:12

Klendžijski zabac je opisan u jednoj mušičarskoj knjizi. To sam otkrio nakon što sam položio ispit za FC instruktora.
Autor knjige je jedan od mojih ispitivača, Mađar, MCI Akos Szmutni. U odeljku posvećenom mušičarenju klena opisao je
poseban "Cast For Chub", koji je gotovo identičan ovom "mom" zabacu.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Klendžijski zabac - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 4 EmptyUto 05 Jun 2012, 19:43

Mix, sada kada si prestao omalovazavati kolege i shvatio o cemu se radi, drago mi je da ti mogu cestitati na polozenom CI ispitu.

Jos vise mi je drago sto se moras odmoriti od priprema za polaganje. Sto znaci da si bio marljiv, ne samo polozio vec i kvalitetno naucio to sto si polagao.

Sto se tice ove konkretne teme drago mi je sto si shvatio da ne postoji nikakv "klendjiski drift", a zabac koji spominjes nije nikakva novost i "originalno otkrice" (naravno, nije ga ni Akos izmislio), sto sam ti ranije na ovom topicu bezuspjesno pokusavao objasniti. Pretpostavljam da ti je sada poznato da osim tog postoji i citav niz drugih slicnih nacina kako se postize efekt da muha lupne po vodi prije pada predveza.

A nadam se da ce pojam "cuvarice ili vrece" vremenom nestati iz tvog rjecnika, sto ce te uciniti postovanim i svugdje dobrodoslim clanom svjetske musicarske zajednice.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 4 EmptySre 13 Jun 2012, 18:11

Poštovani Alp!

Izvini što sam tek sad (nakon nedelju dana) video tvoj post. Nemam pojma kako mi je promakao.

Hvala ti na čestitkama, pohvalama i pomoći koju si mi ranije pružao u početnim fazama pripreme za ovaj ispit.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ipak, možda ću te i razočarati. Moj mušičarski i bacački stil se nije promenio. Moj ribarski-mušičarski govor još manje. SAmo sam nešto malo dodao svom mušičarskom iskustvu. To što sam postao i kolega ostalim FC instruktorima ne znači da sam do sada bio nebitan i glup. Zapravo, stvari stoje obrnuto. Mislim da sam i do sada bio odličan FCI, ali bez diplome. Sada sam još sigurniji u to.

Biti Fly Casting Instructor ne znači biti jedan od identičnih. Daleko od toga. Ja se itekako razlikujem od mnogih FCI koje sam imao priliku da upoznam. Time se posebno ponosim, kao i svojom mušičarskom karijerom i prošlošću, jer sam oduvek primenjivao veoma efikasne bacačke tehnike. Sada prilično dobro znam kako se zovu u zvaničnom FC svetu i kako se objašnjavaju zvaničnim FC govorom. Opet ih pokazujem, ali koristeći taj govor i par učiteljskih tehnika, sa amblemom FFF Certified FCI na rukavu, a uramljenom diplomom na zidu. Za te iste tehnike svi su i ranije govorili, a i sada kažu "wow". Ranije su mi govorili "wow" na reci, a sada i na livadi.

Takođe, moj pristup mušičarenju se neće promeniti. Ne mislim da sam ikada išta krivo radio, pa nema potrebe ni da bilo šta korigujem. Čuvarku sve ređe koristim, ali i dalje ne priznajem ničiji ulov koji niko nije video, premerio ili opipao, niti "znanje" koje ne donosi ulov. Naravno, ulov i dalje smatram najjačom "diplomom" u mušičarenju, FC-u, pa čak i Fly Tyingu.


Uzgred, moj "klendžijski zabac" je, kao što napisah, malčice različit od Akosevog. Njegov je overhead, a moja verzija je "swing around", najčešće sa kontrolisanim širokim swinging trodimenzionalnim loopom u backcastu.
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Klendžijski zabac - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 4 EmptySre 13 Jun 2012, 21:45

Mix, pretjerano hvaljenje samog sebe mozda nije bas najbolji nacin da se ne bude "nebitan i glup". Niti je "diploma" sama po sebi nacin kojim se postaje osobito bitan i pametan. Ucenje i rad na samom sebi s ciljem da se bude bolji, kojim se do diplome dolazi, to je prava vrijednost. Najbolji, najspretniji, najuceniji, najmudriji, ne samo u musicarenju, obicno najmanje pricaju o sebi i svojim diplomama. Niti nose etikete i naljepnice, osim kada su bas placeni za reklamiranje neceg (ipak se od para zivi).

Sto se tice ulova, odnosno cinjenice da ljudi koji bas ne znaju loviti ribe nikako nisu i ne mogu biti strucnjaci za musicarenje, tu se slazemo. Zato sam ti i pomogao. Medjutim, umjece lova riba je daleko manje zahtjevna disciplina od castinga, osobito tamo gdje riba ima. To moze svatko. Ako samo ulov postavis kao mjeru znanja i ljudske vrijednosti neces se bas naci osobito visoko rangiran. Sto isto tako ne treba biti razlog da ne drzis do samog sebe.



Poslednji izmenio Alp dana Čet 14 Jun 2012, 08:12, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 4 EmptySre 13 Jun 2012, 23:19

Alp, mudro pišeš.

Otvaraš mi svojim postom nekoliko tema, ali to ćemo neki drugi put. "Vrednost ulova", "Šta sa FCI diplomom?"... to su dosta debele teme, koje ćemo otvoriti jednog oblačnog i tmurnog zimskog dana. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Klendžijski zabac - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 4 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Klendžijski zabac
Nazad na vrh 
Strana 4 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Elipsoidni zabac

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING-
Skoči na: