Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Časopisi vs Sajtovi

Ići dole 
+3
Alp
Mafke
Mixmaster
7 posters
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 14:26

Izgleda da je vreme da se otvori ova tema, o kojoj često razgovaramo.

Da li su časopisi potrebni ili ne? Da li su prevaziđeni? Kupujete li ih? Neću da pitam da li posećujete sajtove, jer ste već ovde.


Voleo bih da vidim vaše odgovore.

Ja sam jedno vreme "gutao" časopise, ali to je bilo tokom prošlog veka. Tada nije bilo drugih izvora informacija o vodama, ribolovu i mušičarenju.

Sada, kada samo jednim dodirom tastature, na ekranu dobijamo sve što nam padne na pamet, ja ne vidim razlog da trošim pare na časopise.
To se posebno odnosi na preostale domaće časopise, koji su se sveli na prepisivanje sa Interneta, najčešće domaćih foruma.
Primetio sam da, čim neko ostvari dobar ulov i postavi slike i priču na neki forum, to isto izađe u sledećem broju nekog časopisa.
Očigledno je da uređivati časopis, u 21. veku, znači špijunirati forume i ubeđivati njihove članove da pošalju slike i tekst.

Jedan po jedan polako propadaju i lako je pretpostaviti da ih uskoro možda neće ni biti. Kako ko od nas dobije Internet, svoj džeparac
preusmerava na pametnije i korisnije stvari.
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 15:52



Tako je Mixe,danas je dovoljno pritisnuti dugme i sve je tu,tako da se ni ja ne secam kada sam kupio zadnji casopis. Medjutim,i ja sam kao i

ti gutao casopise,jos od prvog Zov-a i produzio s ''gutanjen'' redova cije sam potpisnike nazvao legendama FF-a kod nas.Pominjao sam imena

koja se i dalje postuju,ali si ti sa nipodastavanjem reagovao i izjavio da kod ''nas'' nikad nije bili legendi vezanih za FF.

Zasto si uludo trosio vid ''gutajuci'' od ljudi puno starijih od tebe,kada ni malo postovanja nisi ukazao ljudima od kojih smo zajedno ''gutali''

dok se neki forumasi nisu ni rodili?????


OVO TI ODAVNO PAMTIM !!!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 16:43

Ih, Mafke, ti odmah okrenu temu kakvi su autori tekstova u časopisima. Ovo bi moglo da ode u off, ali neće, jer si možda pogodio "u sridu".
Zaista moje mišljenje o jednom broju autora novinskih tekstova nije baš sjajno.

Časopisi su oduvek bili pogodni za svakojake "autore". Razni prepisivači, kradljivci tuđih ideja, nedoučeni mušičari, trgovci muvama...
koji nemaju pojma o ribolovu, oduvek su nalazili odlično mesto u časopisima i objavljivali tekstove sa kojima nemaju baš mnogo veze.
Internet forumi se i u tome bitno razlikuju. Zapravo, to je jedna od najvećih prednosti sajtova. Na sve što napišeš, dobijaš i replike i
dodatna pitanja, koja otkrivaju koliko je autor potkovan znanjem, iskrenošću, iskustvom.... Ovde je teško varati ljude, a da to niko ne
primeti, dok časopis omogućava svakome da bez takve bojazni piše štogod mu padne na pamet.

Na primer, ne mogu da zaboravim neke prevare, kao članke o mušičarenju štuka ili o mušičarenju bucova, u jednom časopisu objavljenom
devedesetih, koje je napisao čovek koji te ribe nikada (bar do tada) nije ulovio mušičarenjem. Pored njih, stajala je reklama za njegove
muve, kao nagrada za "trud". Takva prevara je vrlo teško ostvarljiva na današnjim sajtovima. Ovde bi takav "autor" bio raskrinkan već
nakon par pitanja koja bi usledila nakon tako teških laži.

Iako ih mnogi sve redom smatraju legendama, ni svi autori novinskih članaka iz pred-internet ere nisu bili nikakvi stručnjaci niti poznavaoci
mušičarenja. Kako sam kog od njih upoznavao, otkrivao sam da je tu bilo dosta korisnika vaser-kugli, kavijara, tirolaca, raznih nemušičars-
kih sistema...a vrlo malo pravih čistokrvnih i uspešnih mušičara. Tu je najviše bilo vezača muva, koji su sve to radili sa namerom da prodaju
što više svojih proizvoda. Oni sami bi vam dugo pričali isto što ja sada pišem.

Ruku na srce, mnogi od tih tekstova su bili korisni, jer su neki od njih očigledno posedovali stranu literaturu iz koje su prepisivali.

Ali, bilo je i puno nagađanja, koja se nimalo nisu podudarala sa mušičarskom praksom.

Naravno, bio je tu i par autora iz čijih tekstova se odmah videlo da su pravi mušičari na koje sada možemo biti ponosni.
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 17:20


Mixe,kao i uvek maestralno opisano.

Nemam zivaca da se upustam dalje u diskusiju,dovoljno mi je sto si priznao bar ''nekog'' starog kolegu, za razliku od proslog puta! Bravooo



Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 17:34

Ne beži Mafke tako brzo. Laughing Malo ću baš tebe (pošto si tu, pa si mi prvi pao na pamet) uzeti za primer u jednoj priči koja nema nikakve veze
sa tobom, znajući da nećeš to pogrešno da shvatiš i da se naljutiš.

Ti, na primer, nisi mušičario mladicu, ali odmah možeš da sedneš i napišeš članak o tome za novine, zar ne? To svako od nas može.
Sedneš pred računar, otvoriš teme o mladici po raznim sajtovima, pročitaš i napišeš lep članak.
Razmisli malo. Nisi lovio tu ribu, a članak bi izgledao solidno.

Na forumu, ako napišeš post o mušičarenju mladice, odmah će te neko uptati koliko si komada do sada ulovio, gde, kako...tražili bi ti slike...

Dakle, kad bi želeo da budeš autor teksta iz oblasti u kojoj nisi iskusan (bar ne još uvek), idealno bi bilo da se javiš nekom časopisu i on bi
to oberučke prihvatio.
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 17:52


stvarno ha ha Mixe,pa nisam ja takav lik,niti mi nisu jasne takve osobe. Razumemo se 100%,nikad nisam isao tom logikom,pa puno stva-

ri primam zdravo za gotovo jer polazim od sebe. Nikad nisam lagao i svakom kolegi verujem na rec.

ZAISTA SU LJUDI KOJI IZMISLJAJU, ZA MENE BOLESNI ( PSEUDONOMICA FANTASTICA )!!!

A mladicu u zivotu ne planiram da musicarim,video sam sta radi Sportex-u 100gr varalicarcu i kako vristi Tvin Pauer SIMANO 4000 help 1


:ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 18:33

Mix, u tvojem mudrovanju ima nesto istine. Upitno je samo koliko si kvalificiran po tom pitanju dijeliti ljudima lekcije. Jesi li pokusao razmisljati o tome kako bi se ti proveo kada bi se pokusao hvaliti svojim "rekordnim" ulovima, recimo..., hajde, ni blize ni dalje, nego u nego u Sloveniji. Medju skupinom 30-godisnjaka koji se bave time 10 ili vise godina. Smijala bi ti se i konobarica u birtiji. Da ne kazem kako bi se proveo u prakticnoj "izmjeni" iskustava s ribicima natjecateljima svjetske klase, turnirskim bacacima, ozbiljnim uciteljima musicarenja, profesionalnim ribolovnim novinarima ili ribolovnim vodicima iz bijelog svijeta. Iako ti se u tom okruzenju nitko normalan ne bi smijao nego bi ti pokusao pomoci. Jer omalovazavanje ljudi koji se trude nesto napraviti nije lijepo. U tom smislu shvati i komentar moje malenkosti.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 19:04

Alp, naravno da u mom "mudrovanju" ima istine.

Verujem da ti dobro znaš o čemu pišem, jer pripadaš retkim pre-internetovskim autorima novinskih članaka o mušičarenju.

Ostatak tvog posta mi je (priznajem) potpuno nejasan, jer se u ovoj temi pokušavamo baviti poređenjem časopisa i sajtova.
Niko ovde ne bi trebalo da piše o sebi, svojim ulovima, moćima itd, već o tome koliko su časopisi velika "sila" u odnosu na Internet.

Po meni, a pretpostavljam i po ostalima koji su svakodnevno satima na svetskoj mreži, časopisi ne mogu ni da priđu ovoj "novotariji", pa
ne preostaje ništa drugo nego da se začudimo što još uvek poneko pokušava da nam ponudi štampane magazine sastavljene gotovo
isključivo od onoga što redovno vidimo na sajtovima. Još čudnije je što pokretači takvih časopisa pripadaju potpuno nepoznatim i nebitnim
ljudima u svetu ribolova.

Poznajući neke od novajlija u ribolovnom štampanom novinarstvu, pouzdano znam da se ne radi ni o kakvom pokušaju da
"se napravi nešto", već o zakasnelom pokušaju da se naprečac prodre u vrh ribolovnog društva, na način koji nikoga obaveštenog odavno
ne impresionira.

Ti si Alp pisao mudre tekstove pre više decenija, kada je to imalo veliku vrednost. Glupo je što će to nekome zlonamernom izgledati kao
šlihtanje, ali usudiću se da tvoje tekstove izdvojim u red najboljih iz pre-internetovskog perioda. Ovi što danas, sa zakašnjenjem od više
decenija, glume znalce koji bi da pišu na papir, umesto na Internet, su uglavnom potpuno nebitni i bezvredni.
Nazad na vrh Ići dole
Milance
Visitor
Milance


Broj poruka : 191
Godina : 61
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 08.05.2008

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 19:27

Ehehehe nemoj tako Alp dobar post
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptyPet 28 Okt 2011, 19:56


Sajtovi su jako korisna stvar,uz pomoc njih ljudi nauce i presisaju znanje nekog ko je bubao iz casopisa 15 god. za 1 -u god.

Ali niko ne moze da mi zameni ono slatko iscekivanje novog casopisa,rezanje musica iz novina i lepljenje u svesku cele noci.

A. Puskadija je jedan od ljudi koji je imao najlepsi stil pisanja,jos uvek pamtim njegove recenice iz casopisa 90-91.

Nema slihtanja i poltronisanja kada je ALP u pitanju,naravno i MMG je prvi izbacio leksikon musica kod nas i dosta toga vezano za Entomologiju.
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptySub 29 Okt 2011, 09:56

Vremena su se promijenila definitivno !
Doduše nedostaje mi ono čekanje do izlaska sledećeg broja omiljenog časopisa i iščitavanje svega,od korice do korice cheers
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Djomla-BL
Guide
Guide
Djomla-BL


Broj poruka : 530
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 30.03.2009

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptySub 29 Okt 2011, 10:22

Uffff jako lepa tema, sve zovove od 1 broja do tamo nekog 400- stotog sam imao i jako često ponovo prelistavao u isčekivanju novog broja, pa
bistro novine, pa ribolovački magazin...itd.... Onda vremenom sam skupio dosta ličnog iskustva i shvatio da mi ti članci više ne predstavljaju
neku nepoznanicu i prestajem sa kupovinom istih.....
Nakon nekog vremena dobijem nekoliko desetina časopisa (neću imenovati kojih) koji su relativno skoro počeli da izlaze i šta vidim, jako jako
loše textove, ne toliko loše u smislu informacija, koliko u autorima samih textova, mani je nepojmljiva činjenica da neko napiše text u novinama
koje čita hiljade ljudi na osnovi jednog pokušaja pecanjai još pogotovo sa slučajno ulovljenom ribom...

A vidio sam masu takvih textova u skorije vreme...
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptySub 29 Okt 2011, 11:05

Ja lično volim da čitam časopis mušičar i imam sve brojeve od prvog do poslednjeg , redovno ih prelistavam ponovo zavaljen u fotelju. Forumi su super stvar ali još uvek mi nekako štampana reč i slika pod prstima i prelistavanje časopisa pričinjavaju zadovoljstvo. Ranije sam skupljao stripove pa tako imam Dilana Doga od prvog broja .kolekcionar sam ,to volim. Pisao sam takodje za istoimeni časopis ali samo ono što sam lično doživeo na vodi bez preteranog pametovanja,opisivajući autentične dogadjaje iz sveta warm water mušičarenja ,više da budu kao neka zanimljiva priča .Nebuloza mi je da neko prepisuje tudje reči i da od toga pravi kao sopstveni članak sa potpisom kao i da piše elaborate o mušičarenu nekih riba iz siromašnog ličnog iskustva (a čitao sam takve članke u raznim časopisima) ali takodje takve stvari se mogu pročitati i na forumima .Tako mi u životu ne bih palo na pamet da pišem o mušičarenju lipljana ,mladice,klena .. poznavanju insekata i slično jer sam lično tanak po tom pitanju .Ukusi se razlikuju mislim da nema potrebe za ovo vs ono ,svako čita ono što voli ili ako mu se nesvidja jednostavno ne čita .Ima dosta mušičara koji ne prate forumeili ne koriste internet uopšte tako da im je zanimljivo ono što mogu da nadju po magazinima ,ili grešim... Svejedno ,ovo je moje subjektivno mišljenje.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi EmptySub 29 Okt 2011, 12:12

Na forumima su postovi početnika dobrodošli i poželjni. Ovde se vrši brza razmena informacija i dopuna onoga što je izostavljeno.

Za razliku od toga, u časopisima, tekst mora da dođe od iskusnog mušičara ili novinara, jer nema tih mogućnosti.
Ono što napiše mora da ima čvrst "koren", kako se ne bi "klimalo". Tu nema "reply", "edit"... Jednom napisano, mora biti besprekorno.
Kada sam video čiji i kakvi se sve tekstovi objavljuju u našim časopisima i kakvi dunsteri ih uređuju, razočarao sam se i shvatio da ne
treba trošiti vreme i novac na takve gluposti.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Časopisi vs Sajtovi Empty
PočaljiNaslov: Re: Časopisi vs Sajtovi   Časopisi vs Sajtovi Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Časopisi vs Sajtovi
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: OFF TOPIC :: GARAŽA-
Skoči na: