Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Zmije otrovnice i mjere zaštite

Ići dole 
+5
Bojanbl
Mixmaster
Mafke
Damirt82
Miran
9 posters
AutorPoruka
Miran
Visitor
Miran


Broj poruka : 218
Godina : 62
Lokacija : Sarajevo BiH
Datum upisa : 29.09.2010

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptySre 18 Apr 2012, 20:20


Zmije otrovnice i mjere zaštite!

Bistro svima!

Svi smo se susretali sa raznim vrstama zmija na nasim prostorima i nije problem ih raspoznati itd...itd...
Kroz dugogodisnje bavljenje alpinizmom i to posebno onim expedicionim imam poprilicno iskustvo upravo
sa najotrovnijim zmijama,a poskok je upravo to,veoma opasna zmija.Imao sam tu cast da me u razmaku
od svega dvije godine dva puta ujede i naravno niti jednom nisam stigao do ljekara koji je u mom slucaju
bio udaljen par dana hoda.Necu Vam objasnjavati nista vise jer sve o nasim zmijama mozete pronaci na netu.
Zeliv Vam opisati moje iskustvo u datom momentu i pojasniti neke metode zastite nakon ujeda poskokoka
ili sarke.Dakle,ujed nije bog zna sta,mozda cesto i uopste ne obratite paznju dok se provlacite kroz granje
ili kamenjar.Tek nakon nekoliko sati,barem u mom slucaju pocinje oticanje u predjelu mjesta gdje se nalaze
limfni cvorovi.Mjesto ujeda blago otece i bolno je, ali ne strasno.Kako sam prosao silne obuke i treninge
u svom sportu znam da ne smije,ponavljam

NE SMIJE SE ISISAVATI RANA!!!
(I to bez obzira na zdravlje zuba i sl.)
NIKAKO ZAREZIVATI RANU NOZEM ILI SL.
NIKAKO SEBI, I AKO GA IMATE UBRIZGATI SERUM

To je ljudi ono sto ne smijete nikako ciniti!!!

Sad cu pokusati objasniti ono sto mozemo uciniti,naravno i pojasniti nesto o specificnosti ponasanja
zmija u nasim balkanskim vukojebinama u kakvim uglavnom mi i volimo boraviti jer tamo su i nase ljepotice,ribice!!!

Nas narod kaze da je zmija ljuta u proljece i to je tacno jer je prosao dugi perio hibernacije,otrov je izuzetno
koncentrisan za pocetak lova.To se upravo pocinje desavati ovih dana,zato svima poseban oprez upravo sad!!!
Ljeto je sasvim druga prica jer zmije su u stalnom ritmu lova i probavljanja hrane i veoma pazljivo ga doziraju.
Ujedi otrovnica u ljetnim mjesecima najcesce su manje opasni za vecunu zdravih,odraslih ljude nego npr.ujed pcele.
Kako niti jednom nisam stigao do ljekara pretpostavljam da su ti ujedi bili veoma dozirani,odnosno upozoravajuci.
Dakle,otrovnice fantasticno kontrolisu ujed za ubijanje plijena i odbrambeni ujed!
Tako sam ja i dan danas ovdje sa Vama da podijelimo iskustva.

Evo sta trebamo i moramo uciniti nakon sto smo ujedeni.

NIKAKO NE UBITI ZMIJU,NEGO POKUSATI UTVRDITI VRSTU O KOKOJ SE RADI

OSTATI POTPUNO MIRAN I ZAUSTAVITI SVAKO KRETANJE KAKO BI SMO SMANJILI CIRKULACIJU

KAKO JE ZMIJSKI OTROV TERMO LABILNE STRUKTURE POTREBNO JE MJESTO UJEDA MAKSIMALNO
ZAGRIJATI U STO KRACEM VREMENU.TO MOZETE NAPRAVITI PROKUHAVANJEM MANJE KOLICINE
VODE I STAVLJANJE VRUCIH OBLOGA NA MJESTO UJEDA I UOPSTE UTPLJAVANJEM RANE.

STO PRIJE OTICI DO NAJBLIZE LJEKARSKE SLUZBE.


Ono sto vodi ka ovakvim postupcima podrazumijeva da nikada u takvu divljinu,cesto bez signala mob.telefona,
bez prometne putne komunikacije ne odlazimo sami i ne pripremljeni,odnosno slabo obuceni.
Geronimo,zmije nikada nikome ne padaju za vrat,jer na drvecu su visoko i zasticene su.Samo treba gledati i biti
oprezan.Na zmije uglavnom vecaina ljudi obraca paznju u vrijeme kada je najveca vrucina.To je pogresno jer one
ne vole vrelinu,sklone se,zavisno od doba godine na drvo u kakav panj,ispod nekog kamena,lima, bacenog kartona,
mogu se zavuci i kakvu konzervu...Ovo je,na zalost, vrlo cest opis krajolika u kojem mi cesce boravimo nego u
netaknutoj divljini! Zmije su izrazito nocni predatori,a u to vrijeme i posebno predvecerje vecina ljudi je najmanje
oprezna! Toliko za sada,nadam se da ce jos neko strucniji od mene dati poneko objasnjenje.

Bistro svima i jos jedan podatak umalo da zaboravim.Tamo nekih 80 tih godina u Jugoslaviji je u jednoj
godini od ujeda zmija umrlo svega troje ljudi,a od udara groma stradalo gotovo 300!!!

Pa sad Vi vidite!!!

Nazad na vrh Ići dole
Damirt82
Guide
Guide
Damirt82


Broj poruka : 1359
Godina : 41
Lokacija : Kotor Varoš
Datum upisa : 08.05.2011

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptySre 18 Apr 2012, 20:42

Bravo Mirane. Odlične informacije. To je suština onog što bi mi ribolovci trebali znati. Dobro si rekao. Od poskoka odrasli čovjek ne može umrijeti ako je zdrav i što bi stari rekli ako je u snazi. Poguban bi bio za "manje" organizme, recimo djecu. Takođe simptomi su, pored otoka, mučnina, vrtoglavica, povraćanje, sve u zavisnosti, kao što Miran reče, od doziranja otrova, a vjerujte da ga poskok ne troši uzalud na velike organizme, kao što su ljudi i velike životinje, već ga čuva za manje koji su mu prirodni plijen u ishrani. I takođe pri susretu sa zmijom čovjek treba da ostane pribran. Jer vjerujte da se one više boje nas i izbjeće svaki susret koji može da ih ugrozi.
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptySre 18 Apr 2012, 21:10

Mirane hvala na informacijama,retko su na zalost ljudi hladnokrvni poput tebe. Menije skrenuta paznja da ujed sarke nije smrtonosan ali ujed poskoka je daleko opasniji.

Jednom coveku iz komsiluka posle ujeda sarke je noga nenormalno otekla,ali nije isao kod lekara sampion 1

Ucini ce se vecini da ujed otrovnice uzimas zdravo za gotovo,meni se svidja tvoj pristup jer ja i ne marim za zmije i ostale
zivotinje i nisam panicar. Po prirodi sam hladnokrvan,tako sam se cupao iz najdudljih virova na Drini,kada su se kolege
vec oprostile od mene stvarno ha ha ,uvek isplivam ''ovakvi kao ja, ne dave se lako''

(Ko to tamo peva ha ha ha ha ).
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptySre 18 Apr 2012, 22:01

Hvala Miranu za vrhunski post.
U ovom slučaju imamo ekskluzivnu mogućnost da o ujedu poskoka čitamo iz "prve ruke".
Nazad na vrh Ići dole
Bojanbl
Fly fisherman
Fly fisherman
Bojanbl


Broj poruka : 57
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 16.05.2010

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptyČet 19 Apr 2012, 00:00

dobar post
Većina ujeda u predjele tijela gdje nema puno kapilara je bez životne opasnosti (što se tiče naših otrovnica)...
Mene interesuje onaj dio o "ubrizgavanju seruma"? Jel se ne preporučuje samostalno ubrizgavanje seruma zbog mogućeg alergijskog napada ili nešto drugo?
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptyČet 19 Apr 2012, 00:32


Ne preporučuje se ako nemaš uz sebe i dozu adrenalina,jer neki ljudi padaju u šok kad prime serum Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Miran
Visitor
Miran


Broj poruka : 218
Godina : 62
Lokacija : Sarajevo BiH
Datum upisa : 29.09.2010

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptyČet 19 Apr 2012, 15:35

Pokusat cu malo objasniti zasto ne smijemo sebi ubrizgavati serum.
Da bi to ucinili moramo biti u bolnickoj ustanovi jer testiranje na antiviperum traje vise od jednog sata,razni su tu
parametri u pitanju,nravno za svakog covjeka ponaosob.Zato mi to i ne smijemo sami ciniti.Madjo je naveo samo
jedan od razloga za to.Druga stvar je samo skladistenje samog seruma koji je kao i otrov, takodje termo labilan.
Dakle potrebno ga je skladistiti na temperaturama manjim od 3 stepena celzijusa,a to je gotovo nemoguce.
Iznad plus 3 on se kristalizuje i onda je neupotrebljiv.
I jos nesto o samim otrovima sarke i poskoka.
Otrov sarke je samo krvni,znaci djeluje na krv i krvotok
Otrov poskoka djeluje dvojako,to znaci i na krvni i na nervni sistem, potpuno isto kao u npr.kobre!
Dakle, u nepristupacne predjele nikad sami i potruditi se biti maksimalno pribran i miran!!!

Bistro!
Nazad na vrh Ići dole
Raka Hardy
Guide
Guide
Raka Hardy


Broj poruka : 1487
Lokacija : Mali Zvornik
Datum upisa : 10.11.2010

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptyNed 22 Apr 2012, 20:44

Samo jedna od opasnosti po zaljubljenike u prirodu. Lep opis jedne od naših otrovica.
Zmije svakako dobro, treba poznavati, naročito ako se bavite planinarenjem, ribolovom i lovom.

Nazad na vrh Ići dole
Murino
Admin
Admin
Murino


Broj poruka : 31734
Datum upisa : 26.04.2008

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptyPon 30 Apr 2012, 10:09

Ovaj (nažalost) nije imao sreće jer ga je Fićo nenamjerno pregazio svojim autom

Zmije otrovnice i mjere zaštite 02311
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Djomla
Visitor
Djomla


Broj poruka : 413
Lokacija : Uzice
Datum upisa : 05.05.2008

Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite EmptyPon 30 Apr 2012, 18:09

Mirane druze, otrov zmije nije termolabilan u meri da ces inhibirati njegovo dejstvo zagrevanjem! stop  Cak sam siguran da ces tako pojacati njegove efekte na stetu organizma jer temperatura kao sto znas siri krvne sudove i povecava cirkulaciju a samim tim i transport otrova kroz telo! Ovaj 'savet' verujem da je izvukao neko priucen jer je otrov zmija enzim (proteinske strukture) a oni se denaturisu na odredjenim temperaturama..sto u ovo slucaju nema logike! Sa nekim drugim otrovima (npr:riba) je druga prica.

Moj savet, koji prenosim od strucnih ljudi koji se bave herpetologijom, je da prakticno nista radikalno ne treba raditi kod ujeda otrovnice! Postoji ona statistika koja govori da u Evropi, tipa od 100 ujedenih ljudi nastrada 1 i to najcesce osoba koja ima slabiji imunitet (starija, bolesljiva..), a njih 10 ima koplikacije zbog infekcije mesta ujeda. Ukratko bitna i istinita cinjenica je da 'tezina' ujeda zavisi od kolicine ubrizganog otrova (kao i lokacije na telu) koja je najcesce ne predstavlja kompletnu zalihu (postoje ujedi otrovnica kada ne ubrizgaju nista), tako da se mnogi ujedi manifestuju blaze nego kada zmija lovi. Lov joj predstavlja esecijalnu aktivnost, dok samoodbrana u pocetku ne (ako ne nastavimo da je ugrozavamo).
Kao sto znate, zmije se hrane glodarima i svakako je cest problem kod ujeda pravi i infekcija rane. Doktoru se treba obratiti sto pre iz razloga sprecavanja nekorze tkiva koje moze ostaviti trajne posledice ili u tezim situacijama zbog stabilizacije rada bitnih funkcija. Poenta je da ne povecavamo drasticno cirkulaciju nakon ujeda.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty
PočaljiNaslov: Re: Zmije otrovnice i mjere zaštite   Zmije otrovnice i mjere zaštite Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Zmije otrovnice i mjere zaštite
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Zmije i ostali reptili ...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: Ostali stanovnici voda i priobalja-
Skoči na: