Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida

Ići dole 
+10
Falco
SnikS
Djomla-BL
ShoneFly
Sasats
Mafke
Pex
Madjoni
MaxFly
Mixmaster
14 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 00:53

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida



Nije retkost da čujemo ili čak pročitamo da je mušičarenje klena jednostavno, glupo, bezvredno, pa čak i primitivno.
Oni koji to izjavljuju uglavnom su ponositi salmonidni čistunci.

Evo teme koja će omogućiti raspravu mušičara koji visoko cene mušičarenje klena sa onima koji se sa time nikako ne mogu složiti.


Započeću je svojim mišljenjem i poređenjem klena sa salmonidima:


1. Klen je vrlo nepoverljiva riba vrlo oštrih čula. Mušičar koji bi da nalovi klenove, mora se kretati mnogo tiše i pritajenije od salmonidaša.

2. Klen je inteligentna riba, sa dužim pamćenjem od salmonida. Jedan pogrešan pokret ili zabac učiniće da toj životinji više ni na kraj
pameti neće biti da uzme bilo kakav mamac, a velike su šanse da će jedan uplašeni klen alarmirati i ostale u viru, tako da se najsitnija
greškica može pretvoriti u propali pokušaj da se išta ulovi.

3. Jednom li se klen podigne ka muvi i odustane od nje, teško da će pomoći ponovno zabacivanje, promena muve itd...
Tog potražite tek sledećeg dana.

4. Klen jeste svaštojed, ali zar to nije i grabljiva pastrmka? Ima perioda kada nije probirljiv, ali to je zapravo retkost. Neretko i on
započinje selektivnu ishranu, pa postaje gotovo neuhvatljiv iako ga gledamo pred sobom.

5. Ako je neka riba "tippet shy" - plašljiva od strune, to je onda klen. Pastrmka i lipljen se i po tome teško mogu porediti sa njim.

6. Klen je osrednji borac. Svi salmonidi su jači od njega. Neki to uzimaju kao njegovu manu, ali ja se sa tim neću složiti. Meni ništa ne smeta
što se ta riba malo manje otima, jer nisam od onih koji uživaju u predugom batrganju nedužne životinje koju sam zakačio udicom. Klen mi je
zapravo idealan borac, koji priđe ribolovcu sa dovoljno rezervne snage i na slabijem tippetu, dok salmonidi u tom slučaju dolaze polu-mrtvi,
pa ih ponekad jedva povratimo u život ako ih puštamo.

7. Pastrmka i lipljen su najpopularnije mušičarske ribe jer ih je zapravo najlakše naći i loviti mušičarenjem. Sve ostale vrste su manje
proučene, a tehnike mušičarenja klena nećete naći niti u mnogo knjiga niti na previše sajtova. Popularnost mušičarenja salmonida je u
opadanju, dok je popularnost mušičarenja klena u porastu. To se jasno vidi na domaćim sajtovima.

8. Drugi razlog popularnosti salmonida je njihovo cenjeno meso. Klen se smatra sirotinjskom i jeftinom hranom, pa je zato ranije svrstavan
u drugorazredne ribe. Vreme kada se pecalo zbog mesa je prošlo, tako da je i ova podela jednostavno nestala...


Ovde prekidam, jer je post predug...

Nazad na vrh Ići dole
MaxFly
Visitor
MaxFly


Broj poruka : 297
Godina : 44
Lokacija : Villach,Östereich
Datum upisa : 01.01.2011

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 01:11

Mixmaster ::
Nije retkost da čujemo ili čak pročitamo da je mušičarenje klena jednostavno, glupo, bezvredno, pa čak i primitivno.
Oni koji to izjavljuju uglavnom su ponositi salmonidni čistunci.Evo teme koja će omogućiti raspravu mušičara koji visoko cene mušičarenje
klena sa onima koji se sa time nikako ne mogu složiti.




Slazem se u svemu sto je Mix napisao....Samo bih jos dodao da ko se nauci,u pocetku,musicariti klena puno lakse uhvati pastrmku na musicu nego onaj koji
je u pocetku musicario pastrmku pa posle hoce da musicari klena...
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 02:31

Generalno se slažem sa Mixom,ali ... Laughing
Recimo stavka7.Ko kaže da mušičarenje treba da bude teško i komplikovano?Ne treba lol!

Popularnost salmonida nije i neće biti nikad u opadanju.
Druga je stvar što ih je nažalost sve manje i tom stilu dodao bih i tačku 9 a to je da je klen riba budućnosti Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Pex
Visitor
Pex


Broj poruka : 467
Godina : 48
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 13.02.2010

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 08:23

Klen je veoma,veoma atraktivna riba za lov bar meni i to iz razloga koje je gore Mix naveo,a i mnogo ga ima na skoro svim vodama.
Neretko se dešava da i neki klen pruži dobar otpor na štapu pogotovo oni jezerski.Što se tiče gornjeg posta i onih osam tačaka u potpunosti
su istinite i uzrok su dobrog poznavaoca klena tako da tu nema šta da se komentariše.Salmonide su po meni mnogo lakši plen od klena jer
su nekako grabljivije i neopreznije.Dešavalo da mi pastrmka dođe skroz do nogu dok juri nekog šljapika jer je zaluđena tom hranom i ne
gleda ništa sa strane,ima samo za cilj da ga uhvati,prosto me isprepada u vodi.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 10:08

Znate li da je ova tema zapravo stara koliko i mušičarenje?

U istoriji mušičarenja zapisano je da je u antička vremena neki Makedonac, u okolini Soluna, mušičario isključivo pastrmke. Kao poznavaocu mušičarenja
klena i reka u tom delu sveta, odmah sam primetio neverovatnu nelogičnost u tom "podatku".

Ako je pramušičar kojim slučajem zaista lovio pastrmke, nije mogao da ne ulovi i klena, jer ga u svim potocima i rekama u okolini Soluna, a naročito
Verije, ima u izobilju, za razliku od pastrmke, koja je veoma retka. Dakle, taj pastir koji je mušičario crvenom vunicom namotanom na udicu, nikako nije
mogao da izbegne klenove. Siguran sam da je daleko češće mušičario njih nego pastrmke.

Začudo, mušičari ovog sveta, zavedeni pastrmkom i njenom popularnošću kod ondašnjeg engleskog plemstva, nisu ni pomišljali na to.
Decenijama smo slušali i čitali "pastrmka, pastrmka...pastrmka i samo pastrmka".
E, onda su dolazili da istražuju na kojoj je to reci, između Soluna i Verije (tako piše u zapisu) taj pramušičar bockao pastrmke. Nisu mogli da je nađu,
jer im se u priču nikako nisu uklapale reke na koje su tu naišli. Tople i prepune klenova. Vratili su se, ali je nisu našli.

Ja bih je vrlo lako i brzo našao. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 11:47

Kolege koje su privilegovane da zive u blizini Bosanskih voda,zaista uzivaju u prirodi i vodama svetske klase. Razumem pristrastnost sto se tice ''plemenitih riba'',uostalom zbog njih dolaze i iz drugih zemalja.Sto se tice klena,ne razumem kako neko moze da ga nipodastava kao plen musicarskog sporta,pa Englezi
se oduseve kada prevare u manjoj reci klena od kg vise nego 30 pastrmki iste velicine da su ulovili.

Evo jednostavne cinjenice,na reci Grzi pastrmkice u prelivu, od 10-15-tak cm s obale dodirujem vrhom stapa i igram se sa njima,da dodir pecnu stap kao
struja. Odemo li npr. na neku ciprinidnu recicu i priblizimo se klencicima od 10-15 cm,beze kao munja,a oni od 400 gr imaju ''fakultet'' u odnosu na pastrmku.
Licno mi nisu nedostupne i udaljene pastrmske vode (30-45 km),ali radije biram klena ,koji zna i da iznenadi borbenoscu,a sunjanje vise podseca na lov,
cesto sam i na kolenima dok zabacujem. Lov na pastrmku mi je vise izgovor za uzivanje u prirodi i lepoj vodi.

Oprostite mi na iskljucivosti,postovane kolege :ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 18:22

Dodao bi jos nesto na onaj mixov post . Gde cu ja da uhvatim pastrmku od kilogram i koje su sanse da ce se to dogoditi?
Ulov klena od kilogram, pa cak i dva je veoma verovatan sampion 1 ne uzimam u obzir gradac i slicne plati i uhvati vode u
kojima se iste ribe bodu po ko zna koliko puta pa cesto forumasi prepoznaju ribu koju su ulovili na koleginim fotografijama.
Imam utisak da je situacija vrlo slicna van revira kod kolega iz Bosne ?Ili mozda gresim ?
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 18:52

Još nešto je zanimljivo.

U mušičarenju salmonida, mi Balkanci nismo svetska sila. Zapravo u tome smo vidno zaostali za Zapadom i uglavnom od njih učimo. Nema šanse da se to preokrene. Pre nego što je kod nas mušičarenje postalo opšte prihvaćeno i popularno, tamo su napisane na stotine knjiga o onome što mi uglavnom tek sada učimo o mušičarenju salmonida.

Sa druge strane, u mušičarenju klena, mi smo svetska velesila i nema šanse da nam neko u tome parira. Umesto da se time ponosimo i da tu svoju mušičarsku posebnost istaknemo, mi kao da to prikrivamo i stidimo se toga.

To je zbog kompleksa. Stidimo se sami sebe i imamo jaku želju da što više nalikujemo Zapadu, pa sve ono u čemu odskačemo, krijemo.

Eeee, kada bi Zapad otkrio lepotu mušičarenja klena, više bi njihovih turista-mušičara dolazilo na Balkan zbog toga, nego zbog salmonida, koji su im se davno "na glavu popeli".
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 19:01

Trout rules lol!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
MaxFly
Visitor
MaxFly


Broj poruka : 297
Godina : 44
Lokacija : Villach,Östereich
Datum upisa : 01.01.2011

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 19:07

Ahahaha Mix čitajući ovaj tvoj zadnji post zamišljam Engleze,Francuze,Švabe i ostale "zapadnjake" kako se šunjaju,pužu,gmižu i polako prilaze Srpskim i Bosanskim vodama ne bi li uhvatili klena od pola kg ili više... ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 19:12

Madjoni ::
Trout rules lol!

....u Crnoj Gori, dragi kolega. Laughing

U Srbiji, otkad znam za mušičarenje, većina mušičara izuzetno ceni i najčešće upražnjava mušičarenje klena. Zapravo, gotovo sam potpuno siguran da je u Srbiji klen glavna i osnovna mušičarska riba za preko 50% mušičara.

Dakle u Srbiji "Chub rules" Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 19:24

MaxFly ::
Ahahaha Mix čitajući ovaj tvoj zadnji post zamišljam Engleze,Francuze,Švabe i ostale "zapadnjake" kako se šunjaju,pužu,gmižu i polako prilaze Srpskim i Bosanskim vodama ne bi li uhvatili klena od pola kg ili više... ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

Da smo malo pametniji, bilo bi upravo tako.

Zapadnjaci imaju dovoljno lipljena i pastrmke (uglavnom više nego ovde) i sve oko tog ribolova je odavno prestalo da bude posebno, a mnogima i zanimljivo.

Ono što balkanski mušičari umeju sa klenovima bilo bi pravo otkrovenje i osveženje za zapadne mušičare. Vrlo brzo bi im se razjasnilo da je mušičarenje klena u najmanju ruku jednako zanimljivo mušičarenju pastrmskih riba. Da ne pominjem bucova...(ne odgovara naslovu).

Mix klen/bucov je za većinu njih nešto neistraženo i zanimljivo, a jednako atraktivno kao mix pastrmka/losos. Naravno da bi dolazili kod nas na časove.

Samo im to treba predstaviti na pravi način, ali mi to ne umemo. Mi samo umemo da se pravimo Englezi,a to nam baš i ne priliči. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
ShoneFly
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2015'
ShoneFly


Broj poruka : 2568
Lokacija : bare,rukavci,kanali
Datum upisa : 25.06.2009

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 19:46

Ljudi u Nemačkoj reče mi drugar koji tamo radi na nekoj rečici koju gleda sa mosta svaki dan ,klenovi od 2-3 kg se dižu kad im baciš kamenčić u vodu ,koliko je njima zanimljiv klen čisto sumnjam . Kaže da ih niko ne peca ima ih ko pleve...


Poslednji izmenio Sone dana Pet 26 Okt 2012, 19:52, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Djomla-BL
Guide
Guide
Djomla-BL


Broj poruka : 530
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 30.03.2009

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 19:47

Sasats ::
Imam utisak da je situacija vrlo slicna van revira kod kolega iz Bosne ?Ili mozda gresim ?

Nije slična situacija, čak naprotiv, ima jako lepih primjeraka ribe za uhvatiti van revira, jug Srbije je kao i većina teritorije Srbije, deficitarna sa vodama salmonidnog karaktera ili su to jako male reke, i to je vjerovatno jedini problem, u Bosni svaka reka i potok preko 150 m nadmoske visine ima pastrmku ili lipena u svom toku....
Evo mali dio ulova od proljetos ostvarenih sa divljeg Vrbasa (ulovi mojih poznanika i kolega na muhe i varalice)

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida 55707230753209548781723

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida 54831833135049893301375

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida 54038538258797511696818

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida 53478133953897163971482

Uhvaćeno je još dosta riba od 1 pa do 5-6 kg.
Klena niko ne omalovažava, ima dosta ekipa koje ga love i ja sam jedan od njih, znam često otići na klena na mahač, ali ipak pogledajte slike gore pa sami zaključite klen ili salmonid sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida EmptyPet 26 Okt 2012, 19:51

mogu li da zakljucim iz tvog posta da je vrbas veoma bogat ribom? bio sam u zabludi da je uglavnom zastupljen sitan lipljen i poneka pastrmka sorry ako su ovakvi ulovi cesti nemam komentar :ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida   Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mušičarenja klena vs mušičarenje salmonida
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: