Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Gleđ muve - lako, a dobro!

Ići dole 
+5
Mohiko
Ervin-Eko
Gamarus
Crni
Dragan Tasic
9 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyPet 11 Jan 2013, 22:36

Gleđ muve!

Pre dosta vremena pisao sam o fazanovim kvilovima, i kako ih pripremiti.

O paunovim kvilovima svi znate,isto i o badrljicama pevca,ali neki neznaju o, ja sam nazvao GLEĐ,
jer nije u pravom smislu kvil.Mnoge ptice imaju na perima šare, a na nekima se to ne vidi.
Potrebno je da skinete što tanji deo pera, i nije važno koliko je široko - najednostavnije je sa krila.
Samo je važno da se krene sa vrha pera (gde je pero usko), jer tako ne ostaju isperci.
Žiletom pažljivo zasečite vrh pera,uhvatite prstima i povlačite prema najdebljem delu.
Preporučljivo je da gleđ zgulite do kraja.Kod jastreba i sove su odlična pera, golub,
... ma može skoro sa svih.

Evo ovo se dobije...

Gleđ muve - lako, a dobro! 20125713

Nazad na vrh Ići dole
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyPet 11 Jan 2013, 22:39

Nećete dobiti baš to pošto ovde ima već farbanih.
Dobićete ukovrđanu traku koju stavite u šerpu sa vodom i one će se potpuno ispraviti.

Gleđ muve - lako, a dobro! 35886062

Nazad na vrh Ići dole
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyPet 11 Jan 2013, 22:43

Vidite da se sa jedne i druge strane gleđi nalazi tanka linija i da je gleđ malte ne poluprovidna
...a opet je dosta jaka.Ako želimo sada je možemo farbati.

Gleđ muve - lako, a dobro! 27884530

Nazad na vrh Ići dole
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyPet 11 Jan 2013, 22:57

Možemo je koristiti na dva načina.

Prvi je da namotavamo segmente jedan do drugog kao na mojim ninfama, ili ako pravimo kamenjarke-
sve jedno dali ninfe ili suve, i druge.Kako su linije sa jedne i druge strane gleđi,tako ćete dobiti odlične prelaze,
a pod uslovom da ste pravilno namotali podtelo,dobićete i rebra.Kod Klinka i pupa, možete ostaviti mali deo
da se vidi podtelo i tako se isto dobije dobar efekat,ali treba voditi računa na boju podtela i na konac kojim
se radi podtelo.Mislim da je ovo jasno.Imate fotografije mojih nedavno napravljenih ninfi pa pogledajte.

Drugi način ću malo bolje objasniti.Rekao sam da nije važno ako uzmete i veću gleđ sa krila.Naime,ako
radimo jednodnevke,majske -padavce, kada izvadite gleđ iz vode,videćete da po sredini ima liniju.Ako gleđ
preklopite na pola,videćete da maltene puca po toj liniji.Neće se razdvojiti,ali uzmite skalper i precizno idite
po toj liniji.Ja to radim tako da prislonim gleđ na prst pa povlačim gleđ a skalper držim na gleđi.

Dobićeete ovo...

Gleđ muve - lako, a dobro! 17759653

Nazad na vrh Ići dole
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyPet 11 Jan 2013, 23:05

Vidite da je sa jedne strane ostala šara.Znači sada imate dve gleđi spremne za motanje.
Pri motanju jednodnevki vrlo je važno da budete precizni sa izradom podtela, jer znate da kako kvilovi
tako i gleđ ne trpi neravnine i neravnomerne prelaze.Jedan od načina dobijanja konusa jeste da sa
jedne i druge strane udice navežemo tanku badrljicu koja ide konusno od debljeg ka tanjem,i pri
kraju je isečemo u V.Ja za male jednodnevke koristim badrljicu CDC pera.

To nimalo ne otežava muvu-naprotiv.

Gleđ muve - lako, a dobro! 25446530

Nazad na vrh Ići dole
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyPet 11 Jan 2013, 23:10

Dobijen je konus.Sada po sredini navežemo konac koji želimo da bude podtelo.
Dobar je onaj koji se širi i dobro pokriva, ja koristim većinom čaraparske,jer tanki osnovni prave žljebove.
Kad smo do kraja tela navezali konac za podtelo,navežemo gleđ,od početka pa do kraja tela pr tome
vodeći računa da nam sa unutrašnje strane (do udice) bude namotan ddeo koji želimo da motamo.

Gleđ muve - lako, a dobro! 35988973

Nazad na vrh Ići dole
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyPet 11 Jan 2013, 23:14

Namotamo podtelo,namotamo gleđ ,lakiramo i to je to.Naravno ima mnogo varijanti,
ali ovo je suština.Nadam se da će se ovaj moj način nekome dopasti, i da sam
nekom od mladih vezača pomogao.

Pozdrav!

Gleđ muve - lako, a dobro! 27750971

Nazad na vrh Ići dole
Crni
Guide
Guide
Crni


Broj poruka : 1994
Godina : 45
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 07.03.2010

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyPet 11 Jan 2013, 23:50

VRHUNSKA FORA,ODLICNO OBJASNJENA DO DETALJA!!!! sampion 1

Mastore nisi pomog'o samo mladjim vezacima pomog'o si cak i onima koji imaju poprilican broj musica iza sebe.Meni si pokazao ovu foru nedavno i mogu reci da sam u najmanju ruku odusevljen jer kombinacija ima milion od suvih,emerdzera,mokrih,nimfi...pa ko sta voli.

KAPA DOLE :ziveli :

Nazad na vrh Ići dole
Gamarus
Guide
Guide
Gamarus


Broj poruka : 1471
Godina : 51
Lokacija : Bihać BiH
Datum upisa : 03.10.2012

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyPet 11 Jan 2013, 23:59

Lijepo kao i obično Tasa nas počasti svojim majstorskim saznanjima veoma poučno.

Mada si i meni otvorio oči za neke kombinacije ponovo hvala.
Gleđ muve - lako, a dobro! 178523
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptySub 12 Jan 2013, 00:12

Cika Taso hvala vam.
Jednom sam pokusao nesto slicno ali nije bilo to.
Dopada mi se i ovo sa badrljicama za konus....
cestitam thanks you
Nazad na vrh Ići dole
Mohiko
Guide
Guide
Mohiko


Broj poruka : 550
Godina : 46
Lokacija : Zvornik
Datum upisa : 11.08.2012

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptySub 12 Jan 2013, 00:35

Ja ovo nisam znao a nikao da pitam.No sad je objašnjeno i ne da sam vam zahvalan!!!
Kao što Mafke kaže TASA-NASA thanks you
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptySub 12 Jan 2013, 07:47

Svaka cast majstore!Od velike si pomoci na ovom forumu!


Poslednji izmenio Sasa D dana Ned 13 Jan 2013, 10:35, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Clavis
Guide
Guide
Clavis


Broj poruka : 545
Godina : 38
Lokacija : Ključ
Datum upisa : 10.12.2011

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptySub 12 Jan 2013, 22:09

Jedan od boljih, a i korisnijih tutoriala do sad! U mom skromnom iskustvu, muha namotana quillom je bila džoker, barem na "mojim" vodama. Ništa prirodnije segmentiranje nije kao kod ovakvih tijela, sve i da hoćeš pogriješiti ne možeš jer je sam materijal od sebe konusan. A tek prednost zagasitog prirodnijeg pigmenta....nema te svile koja će ga zamjeniti. U kutiji uvijek imam dvije tri "ostrugane".
Ovo sa gleđi mi je bila enigma do sad.
Hvala Vam puno.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptySub 12 Jan 2013, 23:35

Hvala momci.Ja ne znam da li je neko to ovako radio.Ja ogulio,probao i učinilo mi se dobro.
Javljaju se kolege, i nije im jasno oko guljenja.Znači,isčupa se pero,npr.iz krila i ne otklanjaju se isperci,već se žiletom sastruže što je moguće tanje pri vrhu pera nekoliko milimetra,toliko da se uhvati noktima,i povuče se ka debljem delu.
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! EmptyNed 13 Jan 2013, 00:16

Da dodam, spoljna strana badrljice oguli se.
Makar sam ja tako radio. scratch
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Gleđ muve - lako, a dobro! Empty
PočaljiNaslov: Re: Gleđ muve - lako, a dobro!   Gleđ muve - lako, a dobro! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Gleđ muve - lako, a dobro!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Lako je kad ima ribe
» Lako do trajne nimfe
» Muve......

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY TYING :: Step by Step (Flies)-
Skoči na: