Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Micro skagit

Ići dole 
+3
NMilanovic
Mr.Zacoola
Ivants
7 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 51
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Micro skagit   Micro skagit EmptyUto 01 Okt 2013, 15:19

Konačno nađoh jedan video na ovu, meni, vrlo zanimljivu temu

Nazad na vrh Ići dole
Mr.Zacoola
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Mr.Zacoola


Broj poruka : 1812
Godina : 35
Lokacija : Niš
Datum upisa : 02.02.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptySre 02 Okt 2013, 22:38

Jaooo, ja kad' vidim ovakvo šljapkanje na flat-ovima, prosto se naježim! :S Možda grešim, a i bilo je diskusija tog tipa na forumu, ali ja ovde ne vidim realnu potrebu za skagit-om (šljapkanjem). Štaviše, za moj' dojam ribolova i pristupa istom - apsolutno nepoželjno.
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyČet 03 Okt 2013, 02:11

LOLLLLLLLLLL...

E poso sam juce da napisem isti post - pa sam se predomislio (uvek ja brbljam na istu temu)

Da ne sirim pricu postoji tema o tome, ali ovaj majstor (verujem da nebi ni pecao kod nas) ali da ga pustis na neku nasu vodu .. Pa prva tri dana mu nista nebi bilo jasno a onda bi batalio ili ribolov ili bi .... .. .
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 51
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyČet 03 Okt 2013, 08:25

Pošto sam ja postavio ovaj video osećam se prozvanim i pozvanim da malo prokomentarišem.
Prva stvar je predstavljanje konverzacije jednoručnih u dvoručni, tehnički. Već neko vreme pratim ovu priču, i sam sam se uključio u to, i svakako vrlo interesantne stvari mogu da se vide, naravno po nekim mojim shvatanjima. Ovo svakako nije priča za nekog ko je zadovoljan fabričkom strunom, onakvu kakvu je kupi i veruje prodavcima da je to baš ono što njemu treba.
Druga stvar, skagit kao neka tehnika, manje ili više prihvaćena, ima svojih prednosti i svojih nedostataka. To sigurno nije tehnika kojom bi trebalo loviti pastrmke na našim rekama, kad kažem naših mislim na reke u Srbiji, prosečne širine koliko je dugačka samo skagit glava, tj vrlo malim rekama. Takođe je vrlo ograničena, neću da kažem neprimenljiva, u lovu suvim mušicama, kao i u uzvodnom ribolovu. Znači postoje ograničenja, tj nedostatci tehnike, u primeni kod nas. To da li je primenljiva ili ne, svakako da je bilo diskusija na ovu temu, ne samo skagit već i drugih spey tehnika, prihvatiću mišljenje nekog ko je to stvarno probao. Kad kažem stvarno probao, mislim na to da je neko naučio barem neke osnove iz te oblasti, proveo neko vreme i uložio neki trud u celu priču i na kraju rekao "ovo nemože ovde da se primeni" ili "ovo nije za mene" itd. Svaku drugu konstataciju tipa "meni se čini", "ja mislim" i tome slično ne uzimam za ozbiljno već smatram da je to nečiji stav ili stvar ukusa, o kome se ne raspravlja. Pazite situaciju: krenuli ste u lov na klena, konvertovanim štapom, lovite klasičnom strunom, idete uz ili niz reku, i nailazite na brz deo gde biste probali skobalja ili mrenu. Jednostavno izvadite rezervnu špulnu sa ovim sistemom i nimfom "preorete" izgledan teren. Ako hoće nastavite, a ako neće, vrtite se na prethodno i nastavite dalje.
I još moram nešto da dodam, pošto je Milanović to pomenuo obratiću se njemu, a verujem da važi generalno, da dođeš na 100 km od kuće, na Z. Moravu, na naše terene, na kojima nikad nisi bio, pa i tebi će trebati minimum tri dana da se opasuljiš. Gledajući po slikama ulova na svim našim forumima ni mi sami se nenalovismo riba na našim vodama.
Molim vas da ne shvatate ovo lično, nemam ništa protiv bilo koga, ali se i ja ježim od paušalnih stavova i realnih potreba za bilo čime. Da li postoji realna potreba za mušičarenjem uopšte kad za lov ribe postoje mnogo efikasniji metode?
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyČet 03 Okt 2013, 13:32

Ivane, ja sa posebnom pažnjom pratim ovo, jer ću uskoro (kad mi se malo otegne novčanik do kolena Laughing ) da nabavim TH combo. Spazih jedan detalj u tvom postu koji me posebno zanima. Pišeš da je skagit loš "u uzvodnom ribolovu". Molim te da to pojasniš.
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 51
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyČet 03 Okt 2013, 14:09

Ajd pokušaću ukratko da objasnim. Prvo, kad sam rekao uzvodni ribolov mislio sam na pecanje gda voda nanosi musicu prema tebi, a ne iz nizvodnog ,promenom pravca, prebacivanju sistema uzvodno. Početak zabačaja treba da nastupi onda kada glava dođe do vršnog provodnika, kao i kod svih tipova zabacivanja u mušičarenju, vrh štapa je što bliže površini vode. Sistem treba da je ispravljen i zategnut. Kako voda nanosi sistem moraš brzo da radiš jer u pick up-u deo kretanja štapa je prazan hod, što remeti druge faze u zabačaju, što je voda brža to i rad ruku mora da bude brži. Druga stvar, kad ovo sve uradiš korektno, u sweep-u, kada treba da počneda da puniš štap i formiraš D-loop,pošto je ovo grupa Waterborne Anchor zabačaja, voda ti nanosi sistem i "olakšava posao" što dovodi do nedovoljne akumulacije energije. i imaš efekat underload-a, što opet ima negativan efekat na zabačaj. Tako da to postaje krajnje neugodno.
Ne znam da li sam dobro uspeo da objasnim ali mislim da tebi neće biti teško da shvatiš, instruktor si.
Ne bih sad da se raspisujem o celom zabačajnom ciklusu, nisam instruktor a i nije baš mesto za to.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyČet 03 Okt 2013, 16:00

Ja ne posedujem ovakav pribor , nisam ni probao tako da pecam , ne umem da zabacujem kao na snimku ali mislim da sam merodavan da se ukljucim u diskusiju sampion 1 

Siguran sam da mogu da komentarisem jer sam jedan prepodnevni ribolov proveo sa Ivanom . Pecali smo prosle godine skobalja na njegov poziv . prethodnih dana je imao lepe ulove na sitne nimfe na broju 14 i 16 .ja sam pecao klasicnim stapom klase 6 od 9 stopa . ivan mi je dao tonuci predvez tezine primerene klasi stapa i kanapa koji koristim. ispostavilo se da je predvez bio na granici mogucnosti klase 6 i imao sam velike probleme da bacim jedva oko 10ak metara . ali taj predvez je bio i suvise lagan da bi malu nimficu vodio po dnu na nacin potreban da bi se ostvario ulov .
Ivan je pecao na stap klase 3/4 koji je prepravio u dvorucni sa kanapom odgovarajucim za ovakve zabacaje . on je stapom dosta nize klase ovom tehnikom bacao kanap dosta vise klase i predvez tezi od onog koji sam ja koristio . bez problema daleko koliko je potrebno i na nacin kako je potrebno.
na kraju je rezultat bio ja nula a ivan nekoliko lepih skobalja . znaci pobedio je pribor i tehnika . mogu slobodno da kazem da nema sanse da se kod nas na moravi kvalitetnije nimfari sa nekom drugom tehnikom i drugacijim priborom nego sa ovakvim. za druge metode ribolova ...strimer , suva ... ove tehnika po meni nije efikasna
evo pronasao sam par fotografija od tog dana da bi ste videli pribor ribe i teren na kom se pecalo ...

[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji put izmenio Sasats dana Čet 03 Okt 2013, 16:05, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyČet 03 Okt 2013, 16:01

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyČet 03 Okt 2013, 18:28

Ja se unapred izvinjavam.
Komentarisuci onaj snimak nije mi se cinilo ni da je reka na snimku (sem detalj sa pocetka) nesto posebno velika niti mi je na prvi pogled bilo jasno da majstor nimfari.

Ja generalno pod velikom vodom podrezumeva reku koja prvenstveno zbog dubine ne dozvloljava da se ribi pridje na adekvatnu daljinu. Suprotno u opste ne vidim smisla bacati "sa obale" negde gde covek moze prici (a samim tim naravno i efikasnije loviti)

Ono sto mi je jasno upalo u oko na snimku je da konac na sve strane prsti oko njega.

Ili on peca na nekoj nenormalno bogatoj vodi ili je ta voda toliko divlja da se ribe plase jedino senke grizlija dok im pravi zasedu u plicaku. To mozda onda i ima smisla - Izaso covek da se malo rekreira masuci pa i ako poplasi 3/4 ribe oko njega on opet u toj 1/4 zvizne neku lepoticu od par kg i ode kuci srecan i zadovoljan.

E sad pogotovo na drugom delu snimka reka mi se cini "daleko od Morave" - recimo velicina nase Nisave a podjednako je bistra.
Sad ja na toj nasoj Nisavi svaki put glumim neku mutaciju rode i krokodila da jedva neki talasic podje od mene kad ulazim u vodu.
Ono izduvam dve cigare dok se pomerim 2m kroz vodu, bodem cak i senke uz obalu da bi se prisunjao ribi a cim iz bilo kog razloga slucajno sljapnem po vodi koncem razmisljam da izadjem napolje i preselim se jedno min 30m uzvodno. (kad vidim ovakav snimak - meni verovatno izadje alergija od silnog sunjanja i besumnog ribolova koji me svaki dan "zabavlja" - pa mi se otrgne i ovakav komentar)

Iskreno mi se stvarno svidja Saletova prica vezana za nimfarenje skobalja. Cesto pokusavam tematski da ga pecam kod nas na Moravi i iskreno bi voleo uzivo da vidim ovu tehniku vezano za tu pricu i Ivana na delu.

PS. Hvala za komentare dosta stvari mi je vezano za ovu tehniku sad jasnije.
Nazad na vrh Ići dole
Mr.Zacoola
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Mr.Zacoola


Broj poruka : 1812
Godina : 35
Lokacija : Niš
Datum upisa : 02.02.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyČet 03 Okt 2013, 23:56

Ivane, no hard feelings, opušteno! ;)

Ja sam svoj prethodni post uterao u pola strane, a onda izbrisao do postovanog, jer sam pretpostavljao da će tema da se razvije u ovom (extra!) pravcu. Ta gomila rečenica koje nisam postovao upravo su se odnosile na većinu stvari koje si ti napisao u svojoj prethodnoj poruci. Iako nikada nisam imao dodirne tačke sa skagit-om, apsolutno je jasno da ta tehnika nije primenjiva na malim pastrmskim rekama, da nije baš podesna za ribolov suvim mušicama, te uzvodnom ribolovu, itd... upravo zbog toga sam se i pitao šta onda radi tip sa klipa na reci koja je prosečne širine i dubine skoro pa kao naša Nišava? Danas svako na internetu može da pročita kada i gde je izvorni skagit nastao, te da mu je osnovna (možda i jedina?) svrha u situacijama kada treba da oremo dno i (eventualno) zabacujemo prilično teške mamce, pred čijom masom bi se postidele i varalice. Naravno, sve to uz poprečno/nizvodnu prezentaciju. Ok, potpis! Definitivno, čovek ne mora da poseti Ženevu i LHC kako bi znao koja je njegova primena i kako funkcioniše.

Drugi deo tvoje priče, a odnosi se na konverziju DH/SH je nešto drugo (inače, na to nisam ni posmislio u prvom postu), što svakako ne osporavam i stvarno je super da naši ljudi istražuju i drže korak sa svetskim trendovima. Ti si jasno pokazao/objasnio da je to praktična stvar i da ima smisla, s tim što sam pri mišljenju da ista ne isključuje ostale. O tome koliko je efektivnija, hm... opet diskutabilno. Saleja cepa mrene za 10 - na Moravi, a čovek je čak i grafit iz upotrebe izbacio - navuko se na staklence.

Na kraju, ovde niko nije hteo da bude paušalan već je komentarisana samo tehnika, tj. pristup ribolovu sa klipa koji si postavio.
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 51
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyPet 04 Okt 2013, 08:13

Sale čoveče ti imaš više mojih slika nego ja stvarno ha ha 
Kao što sam rekao prethodno, nemam ništa ni protiv koga, a i neljutim se. Obožavam da eksperimentišem, možda sam malo i "zastranio" u tom pogledu. Poenta celog mog pisanja je da spey, generalno, može da se koristi i za lov naših riba. Stvar je ukusa šta ko hoće i šta se kome sviđa. Postoje ograničienja u korišćenju, jer je tehnika razvijana u pravcu lova raznih vrsta lososa i steelheada i tačno je da ima i prednosti u korišćenju u nekim situacijama. Generalno, da bi se o tome pričalo, sagovornici treba (mora) da pozanju barem neke osnove.
Recimo skagit je takođe dobar u lovu klena mokrim mušicama i strimerima a nepraviziđen je za jesenji lov klena strimerom, provereno. Sve ovo što kažem odnosi se na terene na Zapadnoj Moravi gde najčešće pecam, a nevidim razlog zašto to nebi bio slučaj i za slične vode.
Tačno je takođe da postoje plivajući tipovi i da nemora samo da se ore po dnu, razlika u nekim segmentima zabačaja, jer je sila sidrenja slabija i za takav način ribolova poželjna je glava za nijansu lakša.
Tačno je da je neprimenljiva za lov salmonida na rekama u Srbiji, i da je vrlo ograničena, gotovo neprimenljiva za lov suvim mušicama. Imam ideju, ali još nisam probao, mada sam ubeđen da bambula može da se baca skagitom.
Moram još nešto oko šljapkanja. Situacija je sledeća, pecam skobalja na prelivu, zabacujem sve vreme i deo jata riba vidim i tu su. Krećem se niz vodu i nesmotreno pomeram kamen nogom i on proizvodi zvuk kao kad se kotrlja, koji i ja čujem. Znate kakva je reakcija onih riba koje vidim, a verovatno i onih koje nevidim, više ih tu nema. Slična je situacija sa bilo kojom incidentnom situacijom koju ja proizvdem. Znači nisu se poplašile od šljapkanja strune po vodi nego od mene.
Moram da kažem još da je skagit neprimenljiv na terenima sa vodenim rastinjem, gde je ono tik ispod ili iznad vodene površine, kao i to da je dovlačenje strimera, pri strimerisanju, ograničeno na dužinu skagit glave. Još nešto, iskustveno, u većini situacija nije produktivna metoda lova beluna, a još uvek je neproduktivna metoda za lov smuđa, mada se trudim da to promenim.
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 51
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyPet 04 Okt 2013, 11:18

Još jedna stvar koju sam možda trebao još na početku da kažem, a koja se odnosi na potrebu konverzacije. Svako ko je zainteresovan za ovaj pristup će pitati što to uopšte da radi, zašto jednostavno ne kupiti neku spey 4-ku i izbegne probleme pravljenja glave, tipa, dodavanja donjeg dela drške itd itd? Stvar je jednostavna, DH štapovi, čak i u najnižim klasama, su zaista moćni štapovi i ne trpe male udice (npr 16-tice) i tanke tipete (0,14 i tanje) jer im to nije ni namena. Imao sam 4-ku DH i sa njim sam imao baš ove probleme o kojima pričam. Redovno sam gubio ribe (najčešće skobalje) zbog pucanja tipeta i ispravljanja malih udica jer nesvesno "silujem" i sistem puca tamo gde je najslabiji. Takav problem se ne javlja sa ovakvim konvertovanim štapovima.
Nazad na vrh Ići dole
Mr.Zacoola
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Champion Fly Tying Competition 'Musicarenje.net 2012'
Mr.Zacoola


Broj poruka : 1812
Godina : 35
Lokacija : Niš
Datum upisa : 02.02.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyPet 04 Okt 2013, 13:02

Ivants ::
Još jedna stvar koju sam možda trebao još na početku da kažem, a koja se odnosi na potrebu konverzacije. Svako ko je zainteresovan za ovaj pristup će pitati što to uopšte da radi, zašto jednostavno ne kupiti neku spey 4-ku i izbegne probleme pravljenja glave, tipa, dodavanja donjeg dela drške itd itd? Stvar je jednostavna, DH štapovi, čak i u najnižim klasama, su zaista moćni štapovi i ne trpe male udice (npr 16-tice) i tanke tipete (0,14 i tanje) jer im to nije ni namena. Imao sam 4-ku DH i sa njim sam imao baš ove probleme o kojima pričam. Redovno sam gubio ribe (najčešće skobalje) zbog pucanja tipeta i ispravljanja malih udica jer nesvesno "silujem" i sistem puca tamo gde je najslabiji. Takav problem se ne javlja sa ovakvim konvertovanim štapovima.
Ovo je jako bitna stvar s obzirom na to šta bi trebalo loviti kod nas skagit-om. Ivane, kako si konvertovao štap, tj. rešio problem nastavljanja sekundarne drške štapa? Neki navoji ili...? Velika je šansa da se i ja upustim u sličnu priču, jer meni experimentisanje znači gotovo podjednako kao i sam ribolov.
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants


Broj poruka : 209
Godina : 51
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 13.02.2009

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyPet 04 Okt 2013, 13:33

Najteže je skinuti donji čep, ako ga ima, a ne oštetiti nosač čekrka. Ja sam to uradio na strugu i malo sam oštetio nosač čekrka, ali je još uvek funkcionalan, a pošto je za probu ostavio sam ga tako do danas. Donji deo plute sam napravio tako što sam od nekog starog štapa odsekao deo i epksidom zalepio na mesto gde sam skinuo čep, da ne ulazim sad u sitna crevca šta i kako. Našao sam jeftino BFC od 10 fita klase 3/4 i to i dalje koristim, nisam baš potpuno zadovoljan ali sam u fazi traženja drugog. Nemogu da budem neskroman, ali vrlo rado i vrlo često pecam sa njim.
Na jednom starom glass Shakespere-u klase 4-6 sam zamenio sve komplet i plutu i držač i dodao donji deo i to je u principu najlakše ali ne i najjeftinije. Nažalost za njega još nisam uspeo da napravim glavu, 225 graina mu je prilično lako, treba mi nešto teže i za tim tragam. Isto za probu jer kod štapova viših klasa teško je napraviti glavu odgovarajuće težine.
Najbolje od svega je to poveriti nekom majstoru, mislim na dogradnju donjeg dela, da to bude i lepo i funkcionalno. Znači ništa nisam kratio samo sam dodao i sad je štap duži za dodati deo.
Nazad na vrh Ići dole
Ducka
Visitor
Ducka


Broj poruka : 321
Lokacija : Niš,Srbija
Datum upisa : 21.02.2012

Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit EmptyPet 04 Okt 2013, 18:22

Moje Nišlije jako greše ako misle da je ovo besmisleno na našim vodama.
Ja mislim da je ova tehnika idealna za "napad" na kapitalne nišavske pegave ili velike moravske mrene za koje definitivno treba preorati dno.
U svakom slučaju, meni kao početniku u mušičarenju ovo su španska sela, ali za nekog majstora ovo može da bude samo jako dobro nadogradnja na već savladane tehnike.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Micro skagit Empty
PočaljiNaslov: Re: Micro skagit   Micro skagit Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Micro skagit
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» "Tungsten beads-Micro"

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING :: Fly Casting VIDEO-
Skoči na: