Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Tehnike mušičarenja klena na brzacima

Ići dole 
+3
Mohiko
Clavis
Maksmare
7 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Maksmare
Fly fisherman
Fly fisherman
Maksmare


Broj poruka : 10
Godina : 40
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 17.04.2013

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptyUto 08 Apr 2014, 14:31

Poštovane kolege otvaram ovu temu sa idejom da svi koji imaju iskustvo lova klena na brzaku ostave svoje korisne instrukcije nama koji ga nemamo. Zanima me kako se postavi mušičar u tom slučaju, kako se baca muva, koja je muva efikasna, i kakvi su rezultati...koliko je meni poznati itekako se u brzaku nalaze krupni klenovi leti ali bi voleo da mi to potvrdite ako ste imali iskustva...
Nazad na vrh Ići dole
Clavis
Guide
Guide
Clavis


Broj poruka : 545
Godina : 38
Lokacija : Ključ
Datum upisa : 10.12.2011

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptyUto 08 Apr 2014, 18:45

Nisam uspio da pronađem temu gdje je stavljen klip al znam gdje mu stoje svi klipovi isplati se "subscribe" ;) , a ima sigurno štogod i napisano na ovu temu odmah ispod njega. Aktera ćeš pozanti garant, e sad možda ti i koju kaže na ovaj slučaj. Ja svu klenovinu koju sam našao u brzacima bilo je sasvim slučajno.

Nazad na vrh Ići dole
Mohiko
Guide
Guide
Mohiko


Broj poruka : 550
Godina : 46
Lokacija : Zvornik
Datum upisa : 11.08.2012

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptyUto 08 Apr 2014, 21:27

I mene ovo interesuje,iz mog ličnog iskustva na površinske muve kod mene je ovo nemoguće!
Često sam gledao klenove kako jure za muvom niz vodu pokušavajući da je sustignu :(
Veću nadu polažem u manje strimere i neke veće nimfe ili nešto između ovoga dvoga.
Nazad na vrh Ići dole
Clavis
Guide
Guide
Clavis


Broj poruka : 545
Godina : 38
Lokacija : Ključ
Datum upisa : 10.12.2011

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptyUto 08 Apr 2014, 22:09

Meni je prošlo ljeto jedan sašio na imitaciju sedža sa ljubičastim zadkom kojim sam ganjao lipljena :) druge prilike na strimera u pola 6 ujutro u mutnom brzaku... 100 klenova 100 ćudi, 100 lipljenova jedna muha.
Nazad na vrh Ići dole
Maksmare
Fly fisherman
Fly fisherman
Maksmare


Broj poruka : 10
Godina : 40
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 17.04.2013

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptyUto 08 Apr 2014, 23:02

Ovo me bas zanima, koliko je meni poznato.kada su velike vrucine najveci klenovi se u brzaku rashladjuju i to bi moglo biti pravo mesto na kome moze da se pronadje krupan klen...e a kako? Koja muva i kako da je bacimo a da nam kanap ne pokvari nameru, brzak moze biti veoma nezgodan i povlacenjem kanapa moze da oda nase namere...dakle ko ima iskustva sa ovom materijom neka nam napise koju recenicu...
Nazad na vrh Ići dole
Milan_klenaros
Visitor
Milan_klenaros


Broj poruka : 231
Godina : 28
Lokacija : Doboj
Datum upisa : 22.03.2014

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptyUto 08 Apr 2014, 23:20

Једно моје запажање.. најбоље у брзацима сам пролазио са густо палмерованом "Вештицом".. Али када попије воде и са благим цимање(скоро као стримерисање) .. нема фулања :)
Nazad na vrh Ići dole
Pishta
Visitor
Pishta


Broj poruka : 240
Godina : 42
Lokacija : Trnava,Jagodina
Datum upisa : 20.01.2014

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptySre 09 Apr 2014, 07:19



Pozdrav kolege!

Za mene su brzaci garancija za ulov klena,posebno u toplijim mesecima u god. Posto klena lovim na imitacije skakavaca i raznih kopnenih insekata koje odlicno plivaju ja po staroj navici ove imitacije pustam nizvodno. Brzake volim jer se klen ne ustrucava previse da napada imitacije,jedina da kazem mana sto se tice brzaka za mene je to sto su primerci klenova koje lovim manji.Ribolov mi je jako zanimljiv,ali su u pitanju klenovi od 20 tak do 30 cm maksium za mene.
Nazad na vrh Ići dole
Maksmare
Fly fisherman
Fly fisherman
Maksmare


Broj poruka : 10
Godina : 40
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 17.04.2013

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptySre 09 Apr 2014, 11:02

Pishta ::


 Pozdrav kolege!

Za mene su brzaci garancija za ulov klena,posebno u toplijim mesecima u god. Posto klena lovim na imitacije skakavaca i raznih kopnenih  insekata koje odlicno plivaju ja po staroj navici ove imitacije pustam nizvodno. Brzake volim jer se klen ne ustrucava previse da napada imitacije,jedina da kazem mana sto se tice brzaka za mene je to sto su primerci klenova koje lovim  manji.Ribolov mi je jako zanimljiv,ali su u pitanju klenovi od 20 tak do 30 cm maksium za mene.

Koja reka je u pitanju kolega i da li u njoj ima krupnijeg klena? Ja sam mislio da u brzacima ima krupnog klena u letnjim mesecima...sada si me načisto zbunio  Placko 
Nazad na vrh Ići dole
Pishta
Visitor
Pishta


Broj poruka : 240
Godina : 42
Lokacija : Trnava,Jagodina
Datum upisa : 20.01.2014

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptySre 09 Apr 2014, 12:13


Ima kolega lepih komada u brzacima,ali ga dobijaju na punoglavce,zabice i cikova celog od 3-4 cm na pustanje otezanjem i vecim plovkom teleskopskim stapovima sa masinicama. I na manje voblere kidise u jakoj struji.

Ja koristim plivajuce imitacije i zadovoljavam se cestom akcijom i ovih sitnijih. Lovim na manjoj reci nedaleko od JA,u malo tisim delovima kada se sunca jato,moze se primetiti neki krupniji komad i prevariti ga suvom imitacijom. Ja kao pocetnik forsiram plice brzake,a tu na svaki zabacaj klenova ima,ali kao sto rekoh sve sitniji. Vredelo bi pokusati nekim dobro otezanim pesom,u sred brzaka i verujem da bi pravilnim vodjenjem zaheftao neki komad pristojne velicine.

Za sad samo planiram,ali nikako da se bacim na delo Ufffff 
Nazad na vrh Ići dole
Maksmare
Fly fisherman
Fly fisherman
Maksmare


Broj poruka : 10
Godina : 40
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 17.04.2013

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptySre 09 Apr 2014, 18:02

Clavis ::
Nisam uspio da pronađem temu gdje je stavljen klip al znam gdje mu stoje svi klipovi isplati se "subscribe" ;) , a ima sigurno štogod i napisano na ovu temu odmah ispod njega. Aktera ćeš pozanti garant, e sad možda ti i koju kaže na ovaj slučaj. Ja svu klenovinu koju sam našao u brzacima bilo je sasvim slučajno.

Pogledao sam ovaj zapis ali mi nije pomogao da dodjem do odgovora na pitanja koja me zanimaju, mislim da nije loše znati i ove cake vezano za pecanje na brzaku, mix to sasvim sam siguran dobro radi kao i dosta kolega na ovom forumu ali ih za sada nema da nam odgovore na ova pitanja... No 
Nadam se da će se uključiti svi koji su imali iskustva sa mušičarenjem klena na brzaku, suvom muvom, može i neka nimfa ili neka druga zanimljiva muva koja daje rezultate na brzim vodama...
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptySre 09 Apr 2014, 22:50

Mušičarenje klena suvom muvom u jakim brzacima je prava stvar. Štaviše, na nekim rekama je najpametnije tražiti ga baš na takvim mestima. Na primer, baš takva je moja Nišava. Ko na njoj traži klenove na "lepim" i mirnim mestima neće se proslaviti.

Izgleda da klen ide za hranom koja je neretko u brzoj vodi. Naravno, bambula je carica brze vode i to ona krupna. Malo teže (gotovo nemoguće) je isprovocirati klena da se sa dna brzaka digne na nežni nečujni BWO#16, ali ako mu lupi bambula #8 eto njega da proveri šta je to. Kad vidi debelo crno meso klepnuće je kao pastrmka sedža.  Laughing 
Nazad na vrh Ići dole
Maksmare
Fly fisherman
Fly fisherman
Maksmare


Broj poruka : 10
Godina : 40
Lokacija : Kraljevo
Datum upisa : 17.04.2013

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptySre 09 Apr 2014, 23:11

Mix zanima me jos kako da bacam bambulu a da mi je kanap ne povlaci...to mi nije bas naj jasnije, da li je pametno stajati uzvodno i samo da kazem spustiti bambulu ili je bacati sa strane...ako bi mi malo to pojasnijo dugovao bi ti pivo kad dodjes u Kraljevo na moravu...
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptySre 09 Apr 2014, 23:17

Maksmare, za to postoje razni zabacajni trikovi, kako na vodi nabaciti sto vise strune koju brzak lagano ispravlja a musica ide lagano svojim putem.
Mislim da je to rijecima barem meni malo teze opisati ali potrazi malo po YT i pronacices razne snimke vezane za ovakvu situaciju.
Meni iskreno dosta toga je pomogao moj drugar Veljko Andric, i ono sto mi je nekada bilo nezamislivo sad je stvar igre.
A inace redovno lovim klena u brzake i tacno znam sta te muci.
Ja uvek kada dodje do kraja voznje nabacim jos koji mending na vodu i produzim kretanje musice.

E sad sve zavisi od brzaka do brzaka, i od struje koja je na povrsini i u zavisnosti od toga zauzimamo polozaj koji nam najvise odgovara.

Bukvalno svaki brzak ima neku svoju idealnu poziciju.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptyČet 10 Apr 2014, 07:07

Maksmare ::
Mix zanima me jos kako da bacam bambulu a da mi je kanap ne povlaci...to mi nije bas naj jasnije, da li je pametno stajati uzvodno i samo da kazem spustiti bambulu ili je bacati sa strane...ako bi mi malo to pojasnijo dugovao bi ti pivo kad dodjes u Kraljevo na moravu...


Ovo je vrlo dobro pitanje, ali odgovor zahteva jednu džepnu knjigu da bi bio potpun. Prezentacija muve klenu je posebna nauka ništa manja od prezentacije pastrmki. Zapravo složenija je, a o zabacivanju salmonidima je napisano bezbroj knjiga. Zato ću, nažalost, dati nepotpun odgovor.

Klen je jedna od najosetljivijih riba na greške u prezentaciji muve, tako da maltene svaki zabac i bilo koja radnja koja prati navođenje muve klenu pred nos moraju biti perfektne. Salmonidi će vam oprostiti ponešto, ali ozbiljniji klen ima razvijeniju inteligenciju za provaljivanje bacačkih prevara i greški.
Zato, čak i pre nego što započneš prilaženje vodi treba da proračunaš na kojoj poziciji u viru ćeš pustiti korenje (stati i obavljati ribolov). Dakle, već na 20m od obale počinje mudra prezentacija muve, to jest ono što neki zovu "fly casting".
Ukoliko mušičar ne ume da napravi poseban plan za svaki vir sa kog mesta će najbolje zabacivati i voditi muvu već je u problemu. Nadam se da je jasno da nije svaka pozicija na ribolovnom mestu jednako pogodna za perfektno plasiranje mamca. Stanete li na pogrešno mesto džabe vam i IFFF i EFFF i AAPGAI fc instruktorska diploma.
E, sad, ne znam kako bih jednom rečenicom odgovorio na ovo pitanje. Ne umem to da uradim. Ja se solidno snalazim i zabacujući uzvodno i sa strane i nizvodno. Možda je najvažnije naglasiti da je u svakom slučaju poželjan "klendžijski zabac". Za ozbiljniji uspeh obično je neophodno da muva padne prva (pre konca) uz oštar stop i umereno lupanje. Dakle, sve što ste naučili o zabacivanju od instruktora ili sa Youtubea, pa sve to korigovano u taj pomalo zaj.... zabac.
Klendžijski zabac ima i druge prednosti, vrlo bitne u ovom slučaju. Kada muva padne prva lakše je obaviti mending još u vazduhu, a i sam taj trouglasti oblik voda-konac-ribolovac daje jedan period slack-line-a koji je vrlo često sasvim dovoljan da ne započne drag pre nego što glavonja zine na muvu...

Neću više da pišem o ovome jer ne pijem (obećano) pivo.  Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Clavis
Guide
Guide
Clavis


Broj poruka : 545
Godina : 38
Lokacija : Ključ
Datum upisa : 10.12.2011

Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima EmptyČet 10 Apr 2014, 07:34

Citat :
Kada muva padne prva lakše je obaviti mending još u vazduhu

Čista esencija odgovora :) Mada nisam pokušavao ove vratolomije dok je u vazduhu, oproste pastrmke lupkanje kad je konac već u vodi. U glavnom mending radiš opisivanjem polukružnice vrhom štapa u kontra smjeru kojim voda teče. Nešto kao kilav lijen roll cast nagnut u stranu pa još i nedovršen :P . E sad koliko ti "trbuha treba" sam procjeni.

A evo ti i ovaj vazdušni koji izgleda elegantnije:

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty
PočaljiNaslov: Re: Tehnike mušičarenja klena na brzacima   Tehnike mušičarenja klena na brzacima Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Tehnike mušičarenja klena na brzacima
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: