Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemTražiRegistruj sePristupi

Nišavske mladice na Fly

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

Broj poruka : 10000
Godina : 50
Datum upisa : 05.08.2008

Nišavske mladice na Fly - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 11:12

Ja u Berane najviše volim da dođem kada me pozovete na neki skup koji organizujete, pa se lepo svi družimo. Na to sam mislio.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 11:24

Ček' jednu sliku da ubacim i u ovu temu, kad je neko prelistava, da se i to vidi:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Poslednji put izmenio Mixmaster dana Ned 14 Jan 2018, 11:59, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Batarihter
Fly fisherman
Fly fisherman
Batarihter

Broj poruka : 48
Godina : 40
Datum upisa : 08.03.2016

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 12:01

...prelepa riba...i fotka... cool photos
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 14:06

Ova tema bi bila nepotpuna i bez malo istorije.

Kada sam ovo predao upravi firme koja gazduje donjim tokom Nišave, u kome sada živi mladica, navodno je predočeno
"dežurnom stručnjaku" koji se na to kiselo osmehnuo, u fazonu "Valjda mi znamo šta i kako treba..." Laughing  
Nadam se da danas, posle 6 godina, bolje "znaju".  Laughing

Oni nisu poverovali u moje priče da u Nišavi može da živi mladica, ali neko drugi jeste.

Hvala Bogu za ovaj Internet, Youtube, Facebook i forume

Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko

Broj poruka : 5216
Godina : 35
Datum upisa : 09.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 18:29

Da nije bilo nekih entuzijazista koji su se osmelili da kupe mladicu i puste u Nisavu ( i ne samo u Nisavu ), tako reci krijuci sve ovo sto si predlagao bilo bi uzalud.
Nazad na vrh Ići dole
Murino
Admin
Admin
Murino

Broj poruka : 31690
Datum upisa : 26.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 18:31

Mene zanima, da li se znaju imena tih ljudi ?

Predlagača za poribljavanje znamo . Medjutim, odakle mladica u Nišavi, odnosno ko je Nišavu poribio mladicom, ko je kupio tu ribu ... meni sada nije baš sve najasniije ... ?

Ova tema je nepotpuna ako se ne pomenu svi koji imaju direktnog učešća i zasluge u ovoj priči !
Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 20:33

Nije dobro čak ni pisati da je poribljavano, a kamoli obelodaniti ime "tajnog poribljavača". Taj je "oštetio" naše "stručnjake" za dosta para koje su mogli da maznu na neki projekat tipa "Nišava, nova mladičarska reka", da su odmah prihvatili moje predloge. Oni tragaju za njim, ne bi li ga prijavili. Već se uveliko raspituju, nadajući se smernicama.

Njih mnogo ne zanima Nišava, mladica, ribolov itd, nego lova, koju im očigledno neko "mažnjava".

Zato, batalite to, nego se u ovoj temi usredsredite na legalne stvari, poput ulova, strimera, terena, ideja, predloga....
Nazad na vrh Ići dole
Murino
Admin
Admin
Murino

Broj poruka : 31690
Datum upisa : 26.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 20:52

Pa zašto onda sebi daješ sve zasluge Placko

Onda je red da dio pohvala za nišavske mladice pripadne i tim ljudima ma koliko su oni nelegalno indrukovali ovu ribu u Nišavu.

Priča mora biti kompletna ili jednostavno prebaci ovaj tvoj ulov u Mušičarenje mladice gdje će ljudi hvaliti tvoj ulov i interesovati se o ulovu, strimeru, terenu, vremenu ...

Mene zanima odakle mladica u Nišavi ?  Da li je to uradjeno namjenski i od strane ljudi koji su gazdovali rijekom ili je to
uradjeno od strane NN lica kao neki (nelegalni) eksperiment i pojedinačni pokušaj, jer od toga zavisi kako će se tema razvijati .
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 21:16

Ja sam pripisao i deo zasluga onome ko je poslušao moje predloge, napisavši u prethodnom postu "...Oni nisu poverovali u moje priče da u Nišavi može da živi mladica, ali neko drugi jeste..." Međutim ,taj "neko" nije nikakav genije, već osoba koja je sledila ideju koja nije, niti je mogla biti, rođena u njegovoj glavi.

Kad već pišemo o tome, ja razmišljam i ovako:

Zamišljam seljaka koji živi na nekom brdu a ne zna šta je šljiva, iako je ta biljka idealna za sadnju i rod na tom mestu. Dođe stručnjak i kaže mu "Ovde zasadi šljive i imaćeš neverovatan rod". Seljak poveruje, posadi i zaista dobije šljive...

Kolika je zasluga tog seljaka koji je kupio sadnice i posadio šljive, a kolika ovog ko mu je to savetovao uz garanciju?  Laughing Seljak bi do kraja života na tom brdu jeo gloginje i njegova jedina zasluga je što je pametan pa sluša. Po meni, nije vredno nekog posebnog pomena.

E, isto tako je i sa mladicom i Nišavom. Ako vi ovde znate za nekog Nišliju ili Piroćanca koji dobro poznaje i Nišavu i mladicu, a da mene ne zna i da nema Internet, pa je u svojoj glavi sam povezao te dve stvari, dajte mi njegovo ime, da ga i ja upoznam.  Laughing

Poslednji izmenio Mixmaster dana Sre 10 Jan 2018, 21:52, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptySre 10 Jan 2018, 21:23

Murino ::
....odakle mladica u Nišavi ?  Da li je to uradjeno namjenski i od strane ljudi koji su gazdovali rijekom ili je to
uradjeno od strane NN lica kao neki (nelegalni) eksperiment i pojedinačni pokušaj, jer od toga zavisi kako će se tema razvijati .

Jedino što se zna i što se sme znati je ko je to predložio. Izvršitelji su mogli biti:

a) Firma koja upravlja vodom

b) Sledbenici ideje koji nemaju strpljenja da sačekaju pa su ih ilegalno ubacili

Ni jedni ni drugi se ne oglašavaju, ali je malo čudno da se oni koji upravljaju rekom (ovi pod a) ne javljaju i ne hvale, tako da sumnje padaju na NN izvršioce (ove pod b), koji se ni u snu nikada neće javiti, jer bi u suprotnom bili veoma strogo kažnjeni.
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall

Broj poruka : 1018
Godina : 62
Datum upisa : 26.10.2015

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptyČet 11 Jan 2018, 08:20

Zakoni su manje-vise isti u svim drzavama. A zakon kaze da se nesmije samoinicijativno poribljavati niti jedna voda. To je prekrsaj podlozan krivicnom gonjenju.
Tako da i ne cudi sto se taj "kriminalac" ne hvali time sto je Nisavu naselio Mladicom.
Inace, poribljavanje novim vrstama i treba biti popraceno nekakvim predradnjama u smislu da se utvrde sve posljedice po vodu nakon sto se u njoj nastani nova vrsta.
Nisava, ocito, posjeduje uvjete za salmonide, (ako je vjerovati Mixu ono sto navodi o promjeni rijeke nakon izgradnje brane) tako da ne vjerujem da ce salmonidne vrste nastetiti rijeci, naprotiv.
U ovom slucaju, iznimno, mogu pohvaliti tog ilegalca. Inace generalno sam protiv da se riba nasumice ubacuje tamo gdje se kome prohtije.
Moje simpatije prema ilegalnom poribljavanju Nisave su bazirane na onome sto je o toj vodi pisao Mix. Nedostaje nam samo da se netko pozabavi pracenjem cijelogodisnje temperature vode i to barem 5 godina za redom.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptyČet 11 Jan 2018, 11:34

Ja znam tačno i temperaturu i protok, ne 5 godina, nego 40 godina unazad. Maltene u dan. Takođe, znam otprilike gde koja riba leži u svakom viru na preko 100 km reke. Znam koji insekt živi iza kog kamena i kakav je bentos u kom delu reke. Tačno znam i gde je svaka kanalizaciona cev i koliko i kako utiče na živi svet. Znam gde i kad su hvatani koliki klenovi, skobalji, mrene, mladice i pastrmke. Nepogrešivo pamtim kad je počela promena Nišave usled rada HE i kako se svaki vir i brzak menjao iz godine u godinu.....Odličan sam poznavalac ribljeg sveta, entomologije, reke Nišave, uzgoja slatkovodnih riba i mušičar-ubica, koji je samo iz Nišave izneo preko 10,000kg ribe ulovljene mušičarenjem.

Nažalost, upravo takvih se naši "stručnjaci" najviše boje i izbegavaju ih. Ja sam u kontaktu sa njima, pa to dobro znam. Od mene im preti opasnost da ih za samo par minuta razgovora uhvatim da blage veze nemaju šta znači reč Trichoptera, gde živi Ecdyonurus, a hvatao sam ih čak i da su ubeđeni da je "rainbow trout" naša potočna pastrmka. Laughing Ubeđen sam da bar 50% njih ne razlikuje linjaka i lipljena. Laughing  Ne zezam se.

Evo, upravo sada su ispali teške budale sa ovim nišavskim mladicama, samo zato što nisu prihvatili moj predlog.

Heh, kad malo bolje razmislim, to je dobro, jer će sledeći oberučke da prihvate, ne čekajući da se opet obrukaju. Laughing

P.S.

Inače, ja dobro poznajem tog "kriminalca". Šta mislite, da nisam možda i ja ubacivao mlađ? Em je ideja moja, em najbolje poznajem Nišavu, em najbolje poznajem mladicu, em odlično poznajem proizvođače mlađi, em nemam druga posla, em sam već prijavljivan vlastima da sam to radio, em sam ih odmah našao gde leže... Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Gegula
Guide
Guide
Gegula

Broj poruka : 717
Godina : 43
Datum upisa : 04.11.2009

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptyČet 11 Jan 2018, 11:42

Mixe gresku si napravio,nisi trebao javno o ovome,cutis i pecas i vas par sto ste poribili i bole vas uvo,ovako sad ce mesarosi da se sjate i istrebe je...u svakom slucaju bravo od mene.... I lake it
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide
Silvio

Broj poruka : 1777
Godina : 41
Datum upisa : 28.12.2010

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptyČet 11 Jan 2018, 11:44

Ako je do sad nisu pokupili velika je šansa da će opstati... naravno pod uvjetom da ih je ostao dovoljan broj da se izmrijeste jer sad bi se već trebale mrijestiti ako su iznad 70cm.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 EmptyČet 11 Jan 2018, 13:15

Shvatam vašu zabrinutost, ali daću vam par ohrabrujućih činjenica:

1. Broj ribolovaca na Nišavi se toliko smanjio u poslednjih par decenija, da se na mnogim mestima (desetinama kilometara toka) jedva probiješ do reke, jer nema nikakve putanje niti tragova ljudi. Ogromna većina onih koji su preostali, isključivo šetaju na retkim mestima do kojih mogu da priđu automobilom do reke. Pešačenje preko 200m za 95% njih je apsolutna nepoznanica.

2. Broj potencijalnih krivolovaca je po mojoj proceni došao na 5% od onoga što je bilo pre npr 20 godina. Sela su opustela, a gradski ljudi su ipak postali civilizovaniji i uposleniji (ne šunjaju se po rekama, nego rade)

3. Nišava ne teče kroz vukojebinu i nedođiju, nego protiče kroz grad sa najaktivnijim mušičarskim klubom u Ex YU iz koga često dolaze vesti o neverovatnim revirima, manifestacijama, inovacijama... Drugi grad je Pirot, takođe bitna tačka na mušičarskoj mapi Evrope, u kome ima puno sportista među kojima i veoma istaknutih mušičara. Kada biste samo znali samo kakva mušičarska trgovina postoji u Pirotu, zastao bi vam dah. Dakle, postoji kultura, koja je najvažniji pokretač i garancija da bi ovakve stvari mogle zaživeti. Po tome je Nišava ispred nadaleko čuvenih balkanskih reka i revira, pored kojih ne da nema univerzitetskih, ekonomskih i kulturnih centara, nego ni mušičarskih.

4....

5....

6....

Mogao bih da nabrajam do sutra stvari koje vam možda u prvi mah nisu pale na pamet, a vrlo su bitne za dalji pozitivni razvoj ove pojave.

P.S.
Na primer, više puta sam, nakon obajvljivanja, prošao pored lako prepoznatljivog mesta na kome sam napravio snimke kako vadim mladice. Ne videh ni živu dušu čak ni tu, a ako bi neko poverovao u postove sa foruma i Facebooka tamo bi trebalo da budu razapeti šatori ribolovaca, koji danonoćno preoravaju vir u potrazi za mladicom koju će odmah da zakolju i okreću na ražnju. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole

Nišavske mladice na Fly
Nazad na vrh 
Strana 2 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje ostalih vrsta riba-
Skoči na: