Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Nimfarenje kanapom

Ići dole 
+3
Waterfall
Ivica R.
Face90
7 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Face90
Guide
Guide
Face90


Broj poruka : 663
Godina : 33
Lokacija : Bijelo Polje
Datum upisa : 26.04.2012

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyNed 29 Sep 2019, 18:43

Pozdrav svima, vec duze vremena pokusavam da naucim tehniku nimfarenja kanapom ali mi bas nesto ne ide, kod nas dosta ljudi peca direkt tehnikom, koja je stvorena za takmicarsko musicarenje, ok to i pozdravljam,ali u slobodnom ribolovu ovo moje gore navedeno je mnogo izazovnije i ljepse. Pricajuci sa Veljkom Andricem i jos nekim ljudima koji su kompetentni za to rekli su da direkt nema veze sa musicarenjem, sto i jeste i ne treba neka logika da se zakljuci, ali opet ne osudjujem direkt jer i ja sam pecam u nuzdi tako a nekad i sama situacija nalaze. Na You Tube nema ama bas nikakvih snimaka sto se toga tice, e sad trebaju mi vasi komentari. Tacnije ima najvise Amerikanci koji pecaju sa indikatorima. Pozz
Nazad na vrh Ići dole
Ivica R.
Guide
Guide
Ivica R.


Broj poruka : 1381
Godina : 39
Lokacija : Kolašin
Datum upisa : 24.06.2008

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyNed 29 Sep 2019, 23:22

Fina tema Dino!!
Evo imam ja jedno pitanje za tebe.
Dodješ sa mušičarskim priborom na vodu i na 3 metra ispred tebe stoji lipac od 50+ cm i imaš štap od 10 ili 9 fita da li možeš da mi objasniš kako da prezentujem imitaciju a da se sve na kraju zove mušičarenje koje zadovoljava tvoje kriterijume? Kako pravi mušičar reaguje u toj situaciji? ziveli
Nazad na vrh Ići dole
Face90
Guide
Guide
Face90


Broj poruka : 663
Godina : 33
Lokacija : Bijelo Polje
Datum upisa : 26.04.2012

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyNed 29 Sep 2019, 23:26

Ivo druze stari :D , ja sam odgovorio gore da zavisi od situacije , a konkrentrno sto se situacije tice koju si dao 10 fita stap i direkt.Valjda je tako skocko ha ha ha ha
Ps.Ako gledas kroz takmicarski dio direkt to je ok a kroz klasicno musicarenje vjerovatno da postoji nacin i za to...
Nazad na vrh Ići dole
Ivica R.
Guide
Guide
Ivica R.


Broj poruka : 1381
Godina : 39
Lokacija : Kolašin
Datum upisa : 24.06.2008

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyNed 29 Sep 2019, 23:36

Pa zašto onda direkt nije mušičarenje? Uhvatio sam ribu mušičarskim štapom i jednom mušicom bez otežanja i konta kuke, nijesam ja kriv što je riba stala ispred mojih nogu pa ne mogu da rasučem kanap 20 metara da bih je uhvatio. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Face90
Guide
Guide
Face90


Broj poruka : 663
Godina : 33
Lokacija : Bijelo Polje
Datum upisa : 26.04.2012

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyPon 30 Sep 2019, 00:33

Znam Ivice sta pokusavas da mi kazes , ali si mi pricao situacije u kojima ti cesko , evropsko ili direkt ne pomazu , a to su velike dubine i daljine , znas i ti sam gdje si morao tako da pecas.Pa sam htio da uporedim misljenja ljudi , jedno u odnosu na drugo i obrnuto.Nadam se da ce se ljudi jos ukljuciti...
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall


Broj poruka : 1092
Godina : 66
Lokacija : Na Gacki
Datum upisa : 26.10.2015

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyPon 30 Sep 2019, 05:48

Ivica R. ::
Pa zašto onda direkt nije mušičarenje? Uhvatio sam ribu mušičarskim štapom i jednom mušicom bez otežanja i konta kuke, nijesam ja kriv što je riba stala ispred mojih nogu pa ne mogu da rasučem kanap 20 metara da bih je uhvatio. Laughing
Ivice, velika je razlika kad klasicnim musicarskim priborom provuces nimfu ribi koja je na duzini stapa od tebe ili kad se namota 20-30 metara najlona na musicarski cekrk pa se zabacuje kao da se lovi spiningom ili na plovak. Gledao sam covjeka koji je namotao na musicarski cekrk 30 ili vise metara najlona i lovio je streamerom tako da je odmotao najlon pod noge i zabacivao gdje je htio isto kao sto to rade oni koji love spiningom. Mislim da je svaki ribolov gje je predvez duzi od duzine i pol stapa izasao iz okvira onog sto nazivamo musicarenje.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica R.
Guide
Guide
Ivica R.


Broj poruka : 1381
Godina : 39
Lokacija : Kolašin
Datum upisa : 24.06.2008

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyPon 30 Sep 2019, 07:49

Pa i takmičarska pravila(FIPS) jasno regulišu maksimalnu dužinu predveza koja može biti dvije dužina štapa a poslije predveza naravno ide mušičarska struna. Ja isključivo pričam o ovakvim varijantama mušičarenja jer se naglasak stavlja uvijek na ovo "takmičarsko mušičarenje" što još uvijek ne mogu da skapiram šta znači?!
Zbog čega bi na primjer nimfarenje indikatorom bio nešto više mušičarski kad koristimo klasični balon kao pomagalo da usporimo sistem i da uočimo udarac! Zar to ne liči više na lov na plovak za skobalja nego na mušičarenje?
Šta je sa mušičarima koji koriste tungsten pastu ili olovne sačme na predvezu da spuste nimfu na dno? Zar to ne liči na neke potpuno druge vrste ribolova gdje se takva olova i koriste?!
Nazad na vrh Ići dole
Ivica R.
Guide
Guide
Ivica R.


Broj poruka : 1381
Godina : 39
Lokacija : Kolašin
Datum upisa : 24.06.2008

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyPon 30 Sep 2019, 07:59

Ja opet postavljam pitanje kako se peca riba na 2 metra od ribolovca klasičnim mušičarskim štapom od 9 fita predvezom od isto 9fita plus tipet 50cm? Ja jos ne mogu da ukapiram kako ću da izvučem kanap u ovoj situaciji i kojom tehnikom da lovim?
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall


Broj poruka : 1092
Godina : 66
Lokacija : Na Gacki
Datum upisa : 26.10.2015

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyPon 30 Sep 2019, 11:09

Neke regule sportskog ponasanja na vodi su odavno definirane. Otezavanje predveza bilo tunsten pastom ili olovnom kuglicom ne ulazi u sportsko ponasanje. Isto i indikator griza. To sto ima dosta kolega koji to upotrebljavaju ne znaci da je to u redu. Cesko nimfarenje je prihvaceno kao legitimna tehnika i ja je koristim makar puno vise volim loviti suhom i mokrom muhom nego nimfom.
Kad govorim o predugim predvezima tu mislim na tkzv. Francusko nimfarenje. To definitivno nije disciplina koju bi ja prihvatio kao musicarsku. Tako bi isto mogli lovit i direktasom ili mach stapom.
Sto se tice takmicenja ne mogu polemizirat jer se nikad ne takmicim i sve sto bi napisao bilo bi bez tezine ali mi je logicno da musicar, kad je na takmicenju, koristi sve pravilnikom dozvoljene tehnike. U protivnom bi sam sebe onemogucio u postizanju nekog zapazenog rezultata.
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall


Broj poruka : 1092
Godina : 66
Lokacija : Na Gacki
Datum upisa : 26.10.2015

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyPon 30 Sep 2019, 11:10

Ivica R. ::
Ja opet postavljam pitanje kako se peca riba na 2 metra od ribolovca klasičnim mušičarskim štapom od 9 fita predvezom od isto 9fita plus tipet 50cm? Ja jos ne mogu da ukapiram kako ću da izvučem kanap u ovoj situaciji i kojom tehnikom da lovim?
Upravo tako kako lovis ti i svi mi ostali, izvuce se predveza koliko treba i vodis nimfu kroz brzak sto blize ciljanoj ribi.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica R.
Guide
Guide
Ivica R.


Broj poruka : 1381
Godina : 39
Lokacija : Kolašin
Datum upisa : 24.06.2008

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyPon 30 Sep 2019, 12:02

Pa naravno. Ali isto tako postoje rijeke kao Krušnica, Gacka, djelovi Lima i Tare i mnogih drugih rijeka gdje sve i da hoćemo da lovimo direkt na kratko to nije izvodljivo, prosto se mora loviti kanapom na daljinu. Tako da se ova priča svodi na znanje što više tehnika kako bi se mušičar snalazio u svim situacijama i uspještno pecao ribu. Zbog toga nijesam za isključivanje tehnika već za učenjem novih uz korišćenje starih. Direkt nam pomaže da hvatamo ribe na kratkim a lov pomoću kanapa na srednjim i većim distancama.
Takodje nijesam pristalica kačenja svega i svačega na mušičarskom priboru samo da bi se uhvatila riba, tipa toga namotavanja ogromnog najlona ili lov samo sa bekingom u špulni kao i mnoge druge gluposti koje se svakodnevno pojavljuju i probavaju.
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall


Broj poruka : 1092
Godina : 66
Lokacija : Na Gacki
Datum upisa : 26.10.2015

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyPon 30 Sep 2019, 12:34

Ivice, ovo sto cu te pitat je off topics ali mi se ne otvara nova tema a tice se opterecivanja sistama.
Kako gledas na sinking tip Fly Line i sinking Leader? Ovdje mislim na streamer za Mladicu i Pastrvu.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica R.
Guide
Guide
Ivica R.


Broj poruka : 1381
Godina : 39
Lokacija : Kolašin
Datum upisa : 24.06.2008

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyPon 30 Sep 2019, 15:50

Što se tiče sink tip kanapa radi se o potpuno normalnom kanapu sa pretežno wf konusom kod koga prednji dio tone odredjenom brzinom dok je drugi dio plivajući kanap. U osnovnim podjelama su zastupljeni izmedju ostalog i različiti tonući kanapi i imaju svoje zvanična obilježja koja se pretežno odnose na brzinu tonjenja. Ne mogu da zamislim mušičarenje na jezerima bez neke vrste tonućeg kanapa. Na rijekama takodje kada se love grabljivice dosta često treba koristiti intermedijalni ili tonući kanap. Ajde kad sam već kod ovoga da pomenem još jednu stvar a to je zabluda mušičara kada love strimerima na dubinama obično "pumpaju" strimere ogromnim olovima i tungstenima koji posle prestavljaju ogroman problem kod zabacaja, i veoma je opasno i po mišičara i po opremu u slučaju kontakta. Mišljenja sam da imitacije isključivo treba spuštati pomoću kanapa (tonućeg ili int) a dok imitacija treba da bude sa nekim standardnim otežanjem ili čak bez ikakvog otežanja, onda možemo lijepo i bezbrižno da "mašemo" a da naša imitacija lovi na željenoj dubini.
Za predveze ne znam na koje tačno misliš ali na primjer poli lideri su sasvim ok i mogu pomoći za spuštanje imitacija. Ima i jedna grupa predveza sa nekom olovnom žicom u jezgru i za njih stvarno mislim da su beskorisni i mnogo kruti i zabacaj ne liči ni na šta. Takvo mušičarenje zaista ne volim.
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall


Broj poruka : 1092
Godina : 66
Lokacija : Na Gacki
Datum upisa : 26.10.2015

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyUto 01 Okt 2019, 11:00

U potpunosti se slazem sa konstatacijom da streamer treba biti slabo ili nikako opterecen a da ga treba potopiti kanapom sa tonucim vrhom. Ja koristim i RIO VeersiLeader koji je isto tonuci a na njega dodam metar i pol do dva metra tippeta. Sa tom kombinacijom se Streamer moze voditi sasvim sporo a da ne pada na dno. Ako koristite Booby streamere bez opisane kombinacije oni su neupotrebljivi.
Nazad na vrh Ići dole
Filip
Visitor
Filip


Broj poruka : 381
Godina : 44
Lokacija : Skopje
Datum upisa : 16.10.2013

Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom EmptyUto 01 Okt 2019, 11:42

Ivica R. ::
Tako da se ova priča svodi na znanje što više tehnika kako bi se mušičar snalazio u svim situacijama i uspještno pecao ribu. Zbog toga nijesam za isključivanje tehnika već za učenjem novih uz korišćenje starih.

dobar post
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ribar.com.mk
Sponsored content





Nimfarenje kanapom Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje kanapom   Nimfarenje kanapom Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Nimfarenje kanapom
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Nimfarenje !!!
» Nimfarenje na Limu
» Nimfarenje pastrmke

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Nimfarenje (Nymphing)-
Skoči na: