Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemTražiRegistruj sePristupi

Mušičarenje mrene

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Sledeći
AutorPoruka
Gegula
Guide
Guide
Gegula

Broj poruka : 717
Godina : 44
Datum upisa : 04.11.2009

Mušičarenje mrene - Page 22 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptyUto 31 Okt 2017, 20:40

E moj Sale ne znas ti sta je mekousna ,zajebana vrsta izuzetno ,pecas mrene i palamudis bez veze ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Stars Member
Guide
Guide
Stars Member

Broj poruka : 577
Godina : 43
Datum upisa : 30.10.2014

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptyUto 31 Okt 2017, 21:04

Da se oglasim i ja, al ko najveci duduk u lovu ciprinida mahacem!
Ne sumnjam da je mrena teska.za ulovit, i da je sjajan borac.....
Al ne opravdavam olovo na sistemu. Otezati muvu ok, al.stavljati otezanje mimo toga sam protiv!.
Cilj ne opravdava sredstvo u fly fishingu...bar kod mene
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

Broj poruka : 10000
Godina : 51
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptyUto 31 Okt 2017, 21:30

Neka mi ne zameri, ali oko ovog otežanja se ne slažem sa Stars memberom.

Ne mislim da mušičar dodaje otežanje iz nesportskih pobuda, već da bi njegova nimfa bila teža nego što ju je (greškom) napravio. Neće valjda da prekine ribolov i trkne do kuće da ispravlja grešku, kada može da doda otežanje na tippet.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats

Broj poruka : 4279
Godina : 47
Datum upisa : 04.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptyUto 31 Okt 2017, 21:46

Kvalitetna prezentacija je moguca samo na tri nacina .
1. pomocu vise muva od kojih je jedna sidro i uopste i ne sluzi za pecanje vec samo da potopi muvu koja lovi ...kao sto to rade takmicari .
2. pomocu jedne muve odgovarajuce velicine i izgleda i par olovnih dramlija da bi se zadrzala u zoni akcije
3. pomocu nekog ekstra fast sink predveza i odgovarajuce nimfe ili nimfi
trenutno nisam opremljen za opciju tri a od prve dve mi je bliza opcija dva jer u svakom slucaju koristim ekstra otezanje a posto nisam na takmicenju nemam potrebe nikoga da zavaravam da ga ne koristim Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Stars Member
Guide
Guide
Stars Member

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptySre 01 Nov 2017, 11:01

@
Sasats

E tu sam te ceko! Opcija br 3.

Ako se prilagodi pribor i sistem zadatoj meti, jedna nimfa je dovoljna (neotezana ili malo otezana).
Sto se predveza i mow tip-ova tice, ima ih od plutajucih do onih koji tonu ko olovo za dubinku.
Dobijes zeljenu dubinu, a mahanje je prijatno i za oko i za ruku....

Necu nikad zaboraviti situaciju u Plavu prije 4-5god kad poznanik odluci da predje na nimfu...
na prvom zabacaju sam pomislio da neke rakete nadlijecu teren, a ono, on stavio olovnu suzu od 3-5g
i posle nje na nekih 40cm dvije nimfe....moro sam se izmaci da ne ostanem bez glave, a i on je
iz par puta zamalo ostao bez iste....

ps.
sasats, znam da si dobro upoznat sa skagit glavama, mow tip-ovima i raznim predvezima, zato me cudi da
ne vozis opciju 3
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptySre 01 Nov 2017, 17:36

Stars Member ::
@
Sasats

E tu sam te ceko! Opcija br 3.

Tu sam ja tebe ceko cheers nisam bas tebe nego bilo koga ko hoce konstruktivno da pise u temi a ne da me ubedjuje da mi je reka prljava a riba ruzna i neukusna  stvarno ha ha

nisam bio opremljen za opciju tri . zatekla me mrena nepripremljenog pa sam se snalazio sa cim raspolazem . sad cu da ti opisem problematiku a ti pomazi kako da se prevazidje problem . najgora varijanta je olovo na predvezu jer je otezanje u tacki. to je najtezi deo sistema koji non stop kaci za kamenje dok se kotrlja po dnu . nimfarenje mrene je najblize tehnici ceskog nimfarenja . nece drugacije da uzme vac samo na duzinu do dve duzine stapa . jedino na toj distanci mozes da joj navedes muvu po samom dnu brzinom toka , u odredjenom trenutku zadrzis i pustis i tada osetis veoma blag udarac i tu je riba sampion 1
znaci , van stapa koji je 11 ft imam oko metar kanapa , intermedijalni poli lider od 10 ft , 60ak cm monofila 0.20 tri olovne kuglice ukupno 1.5g , 60ak cm monofila 0.18 i muvu sa tri mm tungstena .
kakav predvez postoji koji bi mogao da zavrsi posao ? potreba je da tezina bude skoncetrisana u prvom metru predveza ?

trenutno imam ovu varijantu dodatka predvezu koji je napunjen tankom olovnom zicom . kraci od 35 i duzi od 65 cm . racunam da ce se tako rasporediti tezina i eliminisati kacenje olovne sacme za dno.
ako ti ili neko drugi ima bolju varijantu za ovu problematiku raspolozen sam da procitam study

[You must be registered and logged in to see this image.]

Poslednji izmenio Sasats dana Sre 01 Nov 2017, 22:17, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants

Broj poruka : 209
Datum upisa : 13.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptySre 01 Nov 2017, 17:48

Ne uključujem se u temu jer nemam dokaza (slike) ali znaš da skagit sa svim svojim đakonijama moze da resi problem
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster

Broj poruka : 10000
Godina : 51
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptySre 01 Nov 2017, 22:03

Pažljivo čitam, jer ću ovim možda da nađem namenu svom "switch" štapu, koji nikako da "oženim". Laughing
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic

Broj poruka : 2245
Godina : 41
Datum upisa : 13.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptyČet 02 Nov 2017, 00:51

Tu i jeste problematika, nije grabljivica u tom smislu, trazi taj neki precizan dead drift uz dno + da primetis udarac.

Ima i "elegantnijih" tehnika koje to resavaju, (ali prvenstveno su vezane za sto tanji tippet) ovde je problem sto tu glupost oko 0,18-20 jednostavno nosi voda a kad treba sitniji "mamac" spustiti na dno u toj varijanti bez dodatnog otezanja gotovo da nema nista od posla.
+Loviti oko duzine stapa na reci, u ovom slucaju, sirine 50+m je ceso prilicno zaludno... Zato je jesen realnija, riba je na drugacijim mestima, lakse joj je prici ali opet.

Prbao sam taj dodatak punjen zicom, cak sam i menjao zicu za neku sto mi je delovala teze Laughing ,  kao pomaze ali u malo mirnijoj vodi..
Cim je dosta brza voda i njega nosi pa koliko pomaze toliko i ...
Tonuci predvezi su slaba pomoc, trazi se fokusiranije opterecenje blize mamcu.. (nije stimer u pitanju pa da ga vuces blize dnu kako god ti uspelo)  

Nisam ljubitelj sacme i dodatnih otezanja ali mislim da su u pravu kada kazu da je to isti djavo...
Sve jedno je.. da li imas 3 sacme iznad nimfe od ukupno 1,5g ili navezes kao ja neku nimfu sa tungstenom velicine klikera + filovanu olovom, pa direkt na nju manju nimfu na kojoj u stvari lovis.
Podjednako je ruzno i jedno i drugo, stim sto se ova sidro nimfa usput i kaci 'de stigne pa je sacma cak verovatno i prakticnije resenje!!

PS. Tesko je tu sad razmisljati o uspesnom lovu a pricati o lepoti nacina lova.
Globalno ta riba se najuspesnije lovi specificnom tehnikom zadrzavanja krupnih plovaka koje nose mamac precizno iznad dna..
Po prirodi stvari, neminovno je da svaka uspesnija tehnika i sa musicom mora bar u nekom smislu pomalo da lici i na to ..

Mrena je prvenstveno lep sportski ulov i fenomenalan osecaj na stapu, mozda i u kategorija "zasto da ne ako vec moze" ili ako kao recimo na takmicenju mora!
Ali realno da se prica ne vodi Novembra a da se o akciji ne misli kad je dobar deo ribljih vrsta na kraju aktivnosti ili zabrani, verujem da bi ovu temu retko ko i citao.

Vecina tih nimfaroskih tehnika (pogotovo teskim nimfama) nije nesto specijalno lepa a dobar deo tih tehnika je jos lakse izvesti i bez musicarkog konca, ma i cekrka :).
Po meni cim si vezao nimfe za tippet (ako izdvojim neku varijantu recimo "up stream light nymphing" fazona ili neku pricu sa duzim zabacajima na stranu) vec si se po meni dobrog dela lepote musicarenja i odreko, pa sad tacno koliko je manje i bitno. pozz
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Ivants

Broj poruka : 209
Datum upisa : 13.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptyČet 02 Nov 2017, 11:15

Skagit tehnikom se lovi nizvodno i sistem je zategnut i nije teško detektovati udarac, a prezentacija nimfe ili strimera je sasvim korektna. Najveći je problem što su pozicije, gde se mrena nalazi, obično kanali koji nastaju prelazom plićeg dela u dublji, a po pravilu najkrupnije su u početnom delu kanala. Evo zašto. Zavisno od brzine i dubine skagit sistem se baca normalno na struju ili čak blago uzvodno, uzvodno mendovanje i puštanje sistema da potone. Ako bacate u plitko, brzotonući tip vrlo brzo pada na dno i počinje da kači i koči vršni deo što dovodi do preticanja ostalog dela sistema, tj vršni deo zaostaje i pravi se stomak u vodi što pri zatezanju sistema dodatno ubrazva nizvodno kretanje nimfe ili strimera, a to ni belun ne bi jurio. Na reci od 50 i više metara širine trba naći poziciju sa koje je moguće izbeći ovakav razvoj događaja, što ponekad nije moguće, a često se mora daleko bacati što opet ima svojih loših strana kao što su različite brzine struja koje je na većoj distanci nemoguće kompenzovati. Što je distanca na kojoj se lovi kraća i problemi su manji. Ako konfiguracija dna nije kao iz prethodnog slučaja lov se znatno olakšava.

Nazad na vrh Ići dole
Clavis
Guide
Guide
Clavis

Broj poruka : 544
Godina : 35
Datum upisa : 10.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptyČet 02 Nov 2017, 13:22

O kojoj prosječnoj dubini se priča?
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptyČet 02 Nov 2017, 16:58

Lovna dubina je do metra uglavnom . U brzoj vodi, dno krupan kamen .
Veoma dobri postovi . i milanovicev i ivanov sampion 1 . Šta je problem kod lova mrene? Problem je sama prezentacija . Kako da nimfa prodje i zadrzi se u zoni aktivnosti . Nece mrena da pojuri za nimfom kao lipljen i pastrmka .
Nazad na vrh Ići dole
Stars Member
Guide
Guide
Stars Member

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptySub 04 Nov 2017, 19:40

Ide to na bosanski nacin nimfarenja...nek se neko javi strucniji da pojasni,ako ne, ja cu kad ugrabim.
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptySub 04 Nov 2017, 20:52

Posto cesto idem u CG poznat mi je taj naziv i znam na sta mislis .. Stim sto ga u Srbiji retko ko zove "Bosanski" a neverujem ni da ga u Bosni zovu "na nas nacin". :))
Salim se naravno .. sitniju numfu na tippet oko 0,20 ne mozes spustiti bez dodatnog otezanja ni na marsovski nacin .. a bez tog mini rola i kolabiranja strune ne treba pokusavati ni uz to dodatno otezanje. (ako se na takve bukove misli)

Jedna od osnovnih tehnika nimfarenja ako prica nije na duzini stapa a nimfu treba spustiti do ozbiljne dubine ali osnova te price je dugacak i sto tanji tippet, ovde je problematika malo drugacija. (bas sam na to I mislio u nekom od ranijih postovao kao "Ima i "elegantnijih" tehnika")

Ta tehnika je perfektna i jako lovna, a mending uz dodavanje konca daje tu zivost laganoj nimfi i njeno blago uzdizanje.
Ovde se trazi potpuni dead drift uz samo dno, ne dize se mrena za musicom kao lipljen a detekcija udarca gledajuci kada ce vrh konca da zastane je takodje problematicna.
Mada sta god je natera da uzme mamac daje ozbiljne sanse da se zakaci makar i bez kontre.
Generalno mozda i ne postoji bolje resenje od tog ako se peca na daljoj distanci ali taj tippet i dodatno otezanje koje sa sobom namece dosta odvajaju pricu od najlovnijih osobina te tehnike.

U svakom slucaju pravilno razmisljanje, tako se nesto uglavnom i ja trudim ali sa daleko slabijim rezultatima od klasicnog bunarenja na kracoj distanci!

Poslednji izmenio NMilanovic dana Sub 04 Nov 2017, 23:01, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 EmptySub 04 Nov 2017, 22:20

Vezano ili ne vezano za ovo nasu pricu..

Amerika, Kanada pogotovo velike i brze reke Aljaske .. ljudi nimfare uglavnom na jedan nacin.
I generalno ako nekome u Americi kazes da nimfaris prvo ce da pomisli da si na sistem navezao 2-3cm veliku plasticnu loptu (slicno kao vaser kuglu) ispod nje par olova pa na kraju nimfe.

To je kod njih apsolutno normalno, majstor uzme 12-14' dvorucnjaka zavitla taj (kako god ga lepse nazvali) plovak sa jedne na drugu obalu i to potpuno opusteno zove nimfarenje.

Vezano za ovu nasu pricu to bi ujedno bilo i ubedljivo najbolje resenje na vodi te velicine i uslovima terena na kojima se mrena najcesce nalazi.
Naravno ne postoji ni jedno objasnjenje kako ili koliko se to onda razlikuje od klasicnog ribolova na plovak i zasto bi se neko uopste onda trudio to radeci na musicarac kada je bilo kakvim petljasem, sve to a malte ne isto, lakse izvesti.. ali tako je takoje glumatamo gospodu pa prica ide..

Jedna zanimljiva slika koja dopunjava pricu .. a i video koji je vezan za nju nije potpuno gubljenje vremena odgledati. Euro Nymphing vs Indicator Nymphing

Evo i jedan video sa reke koja podseca na Moravu, koju cesto pominjemo u ovoj temi .. I kako uz RIO Fly Fishing Products zamisljaju nimfarenje sa laganijom nimfom na takvoj vodi!!
(majstor cak i objasnjava da sto vislje treba drzati stap da mu voda ne povlaci konac / indikator .. samo sto ga jos i ne zadrzava skroz kao plovak) :))

I ovaj je dobar .. Primer moderne Skagit price (nije nimfa/mokra ili strimer sa sinking tipovima, Ivants je tu dao odlican opis i majstor je za tu temu) neko njihovo nazovi nimfarenje.

PS. Van teme ali .. Inace meni je skroz zanimljiva cela ta OPST Commando Skagit prica.
Treba ozbiljno ispratiti te nove OPST Commando shooting glave, imaju jako lepa resenja i za single hand light stapove pored ostalog a daju i nove aspekte celoj toj prici.
Treba makar iz-googlovati jos neki njihov video koga to zanima!!
Mozda bi bilo zanimljivo da pokrenemo i skroz novu temu za tu pricu, ako je Ivants rad da je pokrene verujem bi se dosta ljudi zainteresovalo. pozz[/i]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje mrene   Mušičarenje mrene - Page 22 Empty

Nazad na vrh Ići dole

Mušičarenje mrene
Nazad na vrh 
Strana 22 od 24Idi na stranu : Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje ostalih vrsta riba-
Skoči na: