Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Uopšteno o mušičarenju klena !

Ići dole 
+16
Nemanja79
Peka
Durlanac
Murino
Fićo
BlazoCG
Pex
Acapapec
Mixmaster
Pedja
LeDukri
Dragan Tasic
Cicvara
Lepenac
Madjoni
Sasats
20 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyPet 20 Mar 2009, 22:54

Pošto živim na obali Zapadne Morave, a do prve pastrmske vode imam 36 km , moj najveći broj izlazaka na reku je baš lov na ovu ribu.
Pa zato pokrećem ovu temu da klenaroši razmene iskustva i da bi se ostali koji mu nisu posvećivali pažnju zainteresovali za lov ove ribe.
Klen nije ni malo lak za pecanje na mušicu, veoma je oprezan i plašljiv. Mnogo je oprezniji od pastrmke (bar prema mom iskustvu) .
Svaka nepažnja i neopreznost poplašiće klenove i rasterati ih sa mesta na više sati. Pogrešno bačena mušica ili struna bačena preko ribe
takodje dovodi do neuspeha.Ima dana kada uopšte ne mogu da ih nadjem, a kada uspem da ih lociram bačena muva ih uopšte ne interesuje.
Sitan klen je lak plen i nije ga posebno tesko uloviti, sa krupnijima je druga priča....
Klen nije posebno probirljiv i uzeće skoro svaku mušicu, ali neće svaka dati iste rezultate, neke će biti mnogo uspešnije od drugih.
Ja na Zapadnoj Moravi najčešće lovim na mokre muve jer sam primetio da mi se na suve većinom javlja sitnija riba....


Poslednji izmenio Sasats dana Sub 21 Mar 2009, 19:45, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptySub 21 Mar 2009, 01:02

Odličan uvod u ovu temu Sale dobar post

Moraš doći malo na Zetu da vidiš kako je plašljiv, mislim da ćeš posle toga još više voljeti Moravu ha ha ha ha :ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Lepenac
Fly fisherman
Fly fisherman
Lepenac


Broj poruka : 61
Lokacija : Surdulica
Datum upisa : 24.02.2009

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptySub 21 Mar 2009, 17:20

КЛЕН -

Pиба на коју су многи мушичари Србије упућени. Зато,БРАВО на избору теме, али мислим да не припада овој тематској целини(РИБЕ),јер се
не ради о клену као врсти, већ о начину лова клена мушичарењем, а сам сам је пронашао само зато што сам листао најновије теме, па мислим
да може проћи незапажено, а тема завређује велику пажњу. Мени је "микс"вода, у којој се може упецати и по која "краљица"далеко 60-ак км.,
а чисто салмонидне воде 100 км.,па и то са пастрмкама од којих једва који примерак досегне границу мере и збок којих,пецајући,останете без
половине опреме и одеће,провлачећи се кроз грање и трње приобаља и саме реке. Не сматрама га другоразредном рибом и мишљења сам да је
изузетно атрактиван за мушичарење,а то мишљење се односи на крупније комаде,које је веома тешко,чак и теже од других врста преварити.

Не бих се сложио,кад су крупни кленови у питању,да нису пробирљиви,јер сам више пута доживео да га гледам како се са дна лагано подиже
на мушицу,дотакне је врхом усана,а потом се још спорије врати у безбедне дубине и тако све док му се не нађе права,па тек онда - цап.а
то отвара низ питањакао што су која је права и кад,којом техником и како је водити? Ко га лови,значе да оно "ко клен на удицу" и нема много
везе са реалношћу. Пецам га углавном на језерима,неретрко из чамца,што је опет нешто друго у односу на реке. Тема би се могла проширити и
на друге циприниде које се лове мушицом. Пар пута сам караша ловио циљно и имао резултате,а деси се(за сада верујем - случајно) и по који
омањи шаран,као и ,на реци, по који скобаљ и мрена.

Дакле, многи мушичари који чекају да оду "по своје "на неку од пастрмских вода,што је свакако врх мушичарења,имају и у својој непосредној
околини могућност да ослушкују фијук канапа и да дођу до улова вредног и за хвалу и за сликање.

Верујем да ће постављена тема,уколико заживи, дати многе одговоре и допринети стицању нових и преношењу личних сазнања.

Бистро!
Nazad na vrh Ići dole
Cicvara
Guide
Guide
Cicvara


Broj poruka : 704
Lokacija : Lešnica
Datum upisa : 10.11.2008

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptySub 21 Mar 2009, 19:09

-Sale odlična tema, pisaćemo. skocko


A bucov, u brzoj Drini, a i mrenu ću da probam dosad nisam, pošto me je Đole pojačao sa štap. Klen može da se peca ceo dan i svaki dan i ima ga,
kad uzima suvu to je tek pravo, mada je Saša u pravu i ja ga više lovim na mokru, i najlovinja bar meni Profesor, ili ga ja suviše forsiram, al retko
omane.

Ali najvažnije za klena je prilaženje reci sa što manje buke, šljapanja po vodi itd. i naravno plasiranje mušice na pravo mesto.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyPet 25 Dec 2009, 18:05

Odlične rezultate u lovu klena imao sam koristeći Petrovićevog/ Vilijamsov/ mrava.

Na ovu muvu lovio sam baš krupne klenove.
Prvog sam napravio pre 20-ak godina u svemu po recepturi iz Petroviceve knjige /farbani paun u crno, crno farbana jelenska dlaka kao pokrov/.
Tokom godina modifikovao sam ovu muvu u smislu pokrova. Umesto jelenje dlake stavao sam kao pokrov crni poliopropilen, a kasnije crni foam.

Moja zapažanja su sledeća:

- mogu se menjati materijali za izradu tela, ali krila MORAJU biti snežno bela
- noge moraju biti svetlo braon i ne mnogo guste...
- ako se pokrov radi od poliopropilena mora biti blještavo crni
- ako se pokrov radi od foama, najbolji je orginalni.
Nije skup, mek je i svetluca, dobije se kao kocka pa sam u početku imao problem sa sečenjem na odgovarajuću debljinu,
sve dok ga nisam provukao kroz mesoreznicu.
- važna je i debljina zatka.


Ova muva može biti plasirana kao suva ili mokra. Najbolje rezultate sam imao kada se plasira kao suva /ne reaguje se na udarce sitnig klenova/,
pa se malo povuče da potone u vodeni film i pusti se da ga voda zanese. Tada udaraju krupni klenovi. Dobra je i u brzaku.

Inače, pri izradi policelonskih mušica za klena, isto kao i mušica od balze ili od materijala od kojih je napravljena bambula,MORA se paziti na derbljinu i
siluetu tela. Vrlo je važno kakav ce izazvatii pljusak pri padu u vodu mušica napravljena od ovakvog materijala.

Kako dosta pisete o Bambuli, okrenite je i videćete u čemu je lovnost ove muve...
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyPet 25 Dec 2009, 20:49

Dragane dobrodošao na forum cheers
Nije mi jasna ova zadnja rečenica o okretanju bambule?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Dragan Tasic
Guide
Guide
Dragan Tasic


Broj poruka : 921
Godina : 63
Lokacija : Niš
Datum upisa : 24.12.2009

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyPet 25 Dec 2009, 22:04

Radio sam mnogo musica od policelona, balze, materijala koji se koriste za djonove cipela, papuca, materijala za izradu bambula i dr.

Po mom iskustvu, kada se rade ose i ostali kopneni kukci osnovno je ne preteati u izradi zatka. Ako napravimo veci /okrugliji/ zadak, musica
suprotno ocekivanju ne napravi adekvatni pljusak u vodu /otpor vaxduha/. Kod bambule je to reseno konusom /kada je pogledamo kako je riba vidi/.
Ja unazad nekoliko godina pecam klena /kada su u pitanju kopneni insekti/ na policelonsku bubu koju su moji drugovi nazvali Tasina ludorija.

Izgleda tako da ih je bilo sramota da sa njo pecaju, dok nisu probali. Prvo sam imitirao svica /izduzeno telo, nikako predebelo, pokrov crni fuam, telo
narandjasti fuam izradjen po principu majske - cetiri do pet rebra, kao nozice - cetiri kratka isperka pauna/. I to je sve. Strasno lovi klena.
Medjutim ove godine sam istu muvu radio i sa zutozelenim fuamom kao telom, i to je tek ludnica. Te boje fuama nema, ali je moja zena kupila
Oriflejm viklere koje sam odmah uzeo /sada za malo para imam odlican materijal.

Izvinite, još se dobro ne snalazim sa ovim kompjuterom /sin me jos uči/ pa je postavljanje slika mušica za mene još uvek nauka.

Navedene mušice rade se vrlo lako.
Nazad na vrh Ići dole
LeDukri
Visitor
LeDukri


Broj poruka : 180
Godina : 39
Lokacija : Niš
Datum upisa : 29.08.2009

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyPet 08 Jan 2010, 22:44

Mušičarenje klena, iako mnogi kažu da je nezanimljivo, ume da bude prava poslastica za iskusne mušičre koji love pastrmku ili lipljena.
Imam prijatelja koji lovi klena kad god može tokom cele godine. Mnogi pecaroši, znaju za osobine klena – vrlo oprezan i plašljiv, a s' druge strane vrlo
halapljiv. Te „mane i vrline“ su baš to što ga čini atraktivnim za mušičarenje, posebno zagriženim ljubiteljima salmonida. Kao i pastrmke, i klenovi su lako
uočljivi u vodi. Ali i oni lako uoče pecaroša, pa je potrebna velika veština šunjanja ukoliko želimo biti neopaženi. Sposobnost da se plasira mušica, posebno
suva, je nekad od krucijalnog značaja. Iako klen važi za velikog oportunistu, koji će uzeti bilo koji mamac, s površine ili pod vodom, postoje situacije koje
mogu biti vrlo frustrirajuće. Ne mislim da je klen neki preveliki „izbirač“ kad je hrana u pitanju, kao neke druge vrste riba, ali sam primetio da postaje
takav negde maja i avgusta, posebno u jesen. To sam primetio i na rekama i jezerima. Krajem maja počinje da se solidno lovi suvim muvama i onim
polutonućim. Za razliku od letnjih meseci, kada bi imitacije trebalo da budu manje (ali nije pravilo), neka suva muva, recimo BWO (ili bilo koja koja ima
OLIVE ili SIVU boju), na udici br 14, mi je davala dobre ulove. Nimfama se takođe može dobro proći, ako ih ne otežamo mnogo i bacamo malo ispod
površine. Što se tiče boja koje su dobre za klena po meni su i zelena, braon i crna (mada nema pravila), imitacija nije toliko bitna koliko da se pogodi
prezentacija određene muve i njena veličina. Često se među mušičarima klena pominje da imitacija treba da bude što čupavija i da kada je plasiramo ona
napravi karakteristično „plop“. To je tačno i to klen voli, ali činimi se samo u letnjim mesecima, u junu i julu, do pred kraj avgusta. Tokom ovih meseci
klen je iscrpljen od mresta i uzeće sve što mu izgleda kao hrana. To je vreme kada se očekuju krupni insekti na vodi kao čto su pčele, ose, bumbari,
mravi, skakavci itd. vreme kada mušičarenje klena bude najzanimljivije, po meni. Jer tada zabačaj i prezentacija moraju da budu perfektni, što daje još
veću draž i ako se sve ispoštuje struna će biti zategnuta vrlo često a lakši štap se iskrivi u parabolu. Mamac bi trebalo da se plasira bliže obali. U mescima
posle, septembra, oktobra, imitacije moraju biti na manjim udicama, npr 14, 16 ili 18. Do skora sam i u ovom periodu pecao tako što sam muve plasirao
bliže obali, ali sam od iskusnog klendžije i odličnog poznavaoca ove ‚‚problematike‚‚ dobio savet da bacam ka sredini reke. I stvarno, na sredini matice
najkrupniji klenovi.
Nazad na vrh Ići dole
Pedja
Visitor
Pedja


Broj poruka : 375
Datum upisa : 16.11.2008

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptySub 09 Jan 2010, 00:11

LeDukri reci mi gde ganjas klena i tehnikom kojom ga dobijas( musica,vodjenje muhe,preliv,vir,brzak.........)

--Famozni--
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.org
LeDukri
Visitor
LeDukri


Broj poruka : 180
Godina : 39
Lokacija : Niš
Datum upisa : 29.08.2009

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptySub 09 Jan 2010, 12:01

Ganjam ga i u prelivu, i u viru i u brzaku, na celoj reci. Sve vise pustam bas dugu voznju musice, i to se pokazalo najbolje. Sto se izbora musice tice,
sve zavisi od reke na kojoj ga pecam, ali postoje i neke univerzalne. Svi smo culi za petrovicevog mrava, za bambulu, osu, BWO, obada, skakavca,
klenovku, vesticu itd. Evo na forumu su pravi majstori musicarenja klena. Gaga iz Vranja, nadaleko poznati Randja Mixmaster, odusevljen sam i sa
ulovima na nimfu Sase Ts. Ovi ljudi, kao i jos nekoliko za koje verujem da su "opasne klendzije", ce verovatno (ili su to vec uradili) objasniti bolje od
mene draz musicarenja klena!
Nazad na vrh Ići dole
Pedja
Visitor
Pedja


Broj poruka : 375
Datum upisa : 16.11.2008

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyNed 10 Jan 2010, 01:10

Hvala na konciznom i preciznom odgovoru.... sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.musicarenje.org
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyNed 10 Jan 2010, 11:43

Klen je prava mušičarska riba. Lovi se svim tipovima muva i svim tehnikama. Živi u gotovo svim tipovima slatkih voda.
Odlično je raspoložen na temperaturi vode između 6 i 30 stepeni, što je rekordni temperaturni dijapazon u ribljem svetu.
Može da se lovi i usred sunčanog dana, jer voli da se sunča, za razliku od većine popularnih mušičarskih riba.
Često i rado prilazi površini vode i vrlo je zainteresovan za zalogaje koji mu u tom sloju nailaze...
Da nema klenova, mušičari bi "plakali" za takvom ribom. Zapravo, kao da smo ga mi izmislili.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyNed 10 Jan 2010, 12:07

Ne znam šta bi dodao na ovo što je Mix napisao... dobar post
Nazad na vrh Ići dole
Acapapec
Guide
Guide
Acapapec


Broj poruka : 1246
Godina : 45
Lokacija : Grdelica
Datum upisa : 22.02.2009

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyNed 10 Jan 2010, 19:22

Lepo rečeno bata Mix cheers
Nazad na vrh Ići dole
Pex
Visitor
Pex


Broj poruka : 467
Godina : 48
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 13.02.2010

Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! EmptyPet 16 Jul 2010, 11:09

Upravo sam se prosetao do obliznje reke i video par klenova na povrsini kako se suncaju i skupljaju nesto sa povrsine.
mozak mi odma kaze da idem po stap ali telo kaze ne. velika je vrucina i tesko je napolju,mada sam juce u dva sata u
kombinezonu uhvatio tri komada, preko pola kila, na bambulu.

Bio sam sat vremena i prokljucao.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o mušičarenju klena !   Uopšteno o mušičarenju klena ! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Uopšteno o mušičarenju klena !
Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Sve o lovu klena

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: