Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?

Ići dole 
+9
Sasats
Cicvara
Madjoni
Razbojnik_93
Ervin-Eko
Brankoogi
Mixmaster
Goci
Ranko
13 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptySub 11 Jul 2009, 20:32

E kada bi se revir formirao onda bi klena više cenili, posle bi videli koliko stvarno ima zaljubljenika u tu ribu.
Većina bi ostala da peca crvenperku i karaša po barama i pravdala se time kao skupa dnevna ili godišnja za klena, a u stvari ne isplati im se dati pare jer nemogu ribu nositi kući.
Mnogo mi je žao kada su ispravili u zakonu i povećali dnevnu kvotu sa 3 na 8 riba.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptySub 11 Jul 2009, 21:01

U Srbiji mirno živi i "radi" bar 10,000 ribokradica na klenove. Ako svaki od njih tokom sezone mazne prosečno samo 50 kg klenova, to je 500,000 kg.
Da li zaista neko može da pomisli da su klenovi u Srbiji i sličnim državama ugroženi od mušičara?
Na ovim forumima se okupljaju vrhunski klenaroši-mušičari. Sabrao sam im sve ulove, bilo da su ih pustili i slikali ili samo pomenuli i pomnožio sa 50.
Dobio sam 1000 kg.
Matematika je jednostavna nauka 500,000 : 1,000 = 500
To znači da klenovi imaju najmanje 500 puta moćnijeg neprijatelja od nas!!!! To je isto kao kada bi u voćnjaku zatekli bizona i poljskog miša kako brste jagode, a ustremili se na miša.
Bizon bi se obradovao tako glupom ponašanju zaštitnika jagoda.


Čini mi se da naši "zaštitnici" klenova ne smeju na "bizona", ali su se osmelili da napadnu "zeca".
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptySub 11 Jul 2009, 21:16

Po meni nije bitno koliko se pojede ribe za sezonu, već koliki se primerci pojedu?
Ima tu i onih malih od 20 cm pa i onih od 2 kg.
Koliko je bitno vratiti onog malog tako je i bitno vratiti i velikog klena nazad.
Nije ista ona mlađ ribe koju položi klen od 300 grama ili onaj od 2 kg, jer ona mlađ od velikog klena nasledi DNK od majke i kvalitetnija je nego ona od sitnog klena, brže se razvija i brže raste. Iz godine u godinu imamo sve sitnije klenove a to je zato što nemamo prave matice jer su završile u nečijem stomaku.
U Sloveniji je zabranjeno poneti klena težeg od kilogram, upravo zbog toga...
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptySub 11 Jul 2009, 23:26

Mixmaster ::
U Srbiji mirno živi i "radi" bar 10,000 ribokradica na klenove. Ako svaki od njih tokom sezone mazne prosečno samo 50 kg klenova, to je 500,000 kg.
Da li zaista neko može da pomisli da su klenovi u Srbiji i sličnim državama ugroženi od mušičara?
Na ovim forumima se okupljaju vrhunski klenaroši-mušičari. Sabrao sam im sve ulove, bilo da su ih pustili i slikali ili samo pomenuli i pomnožio sa 50. Dobio sam 1000 kg.
Matematika je jednostavna nauka 500,000 : 1,000 = 500
To znači da klenovi imaju najmanje 500 puta moćnijeg neprijatelja od nas!!!! To je isto kao kada bi u voćnjaku zatekli bizona i poljskog miša kako brste jagode, a ustremili se na miša. Bizon bi se obradovao tako glupom ponašanju zaštitnika jagoda.
Čini mi se da naši "zaštitnici" klenova ne smeju na "bizona", ali su se osmelili da napadnu "zeca".

Mix, razumem šta ti hoćeš da kažeš ,i delimično se slažem sa tobom.
Loš i nesavestan mušičar je takodje ribokradica....takav peca sitne klenove nedajući im šansu da porastu i mreste se.
Gledao sam kako ribolovac na vaser kuglu mlati klenove veličine beovice Ufffff Placko i uredno ih trpa u kesu, a to isto rade i mnogi musicari.
Slažem se da to nije glavni faktor konstantnog smanjenja ribljeg fonda,ali sigurno ima velikog udela u prosečnoj veličini klenova koji se love u
našim rekama...
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 01:03

Mušičari,ubice riba na mušicu...štete fond klenova.. scratch scratch scratch scratch
Aman za aman ljudi,ne budite smiješni lol! lol!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Cicvara
Guide
Guide
Cicvara


Broj poruka : 704
Lokacija : Lešnica
Datum upisa : 10.11.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 06:29

-U to da će mušičari smanjiti riblji fond nemogu da verujem, šta je onda sa ovim silnim tipovima što godinama love na prirodne mamce, oni tek nevraćaju ništa niti bi se mogli ubediti da vrate, a po virovima počiste dobre klenove na višnje , dudove i sl. Klena roba napadaju sa svih strana,kad bi prestao samo razno razni krivolov njemu reviri nebi trebali bilo bi ga svuda,a ostalim zabranama da negovorim, mera,broj kom i sl.

I još + kad bi ga samo lovili mušicom.E pusti snovi.
Nazad na vrh Ići dole
Hypuris
Visitor
Hypuris


Broj poruka : 114
Godina : 42
Lokacija : Sjenica-Niš
Datum upisa : 16.06.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 17:37

Nikada neću prihvatiti činjenicu da je mušičar ribokradica i čovek koji želi da nosi nešto kući zato sto je gladan. Za takvu vrstu "hobija" nije potreban
musicarski kanap, nego arsenal tipa: mreza, agregat i sl. Svoje kolege tretiram sa velikim postovanjem kao istomisljenike u pogledu istog nacina
lova i izrazavanja, a ne kao nekog sa "cegerom i kanapom". Družeći se sa Mixmasterom imao sam prilike da zahvaljujući njemu obidjem prepune
reke klenova meni i najomiljenije južne Srbije, u blizini sada vec moga grada Niša, naučm tehnike muščrenja kojima se pune cuvarke i nikada svoj
ulov nisam smatrao ribokradjom, iako je bio brojan.
U prethodnim postovima cujem dosta uvreda na racun musicara "ribokradica", i ni jedan konkretan primer da se obrazlozi i podkrepi takvo misljenje.
Zato sam zeleo da u ovom najkracem uvodu, pre nego se osvrnem na temu i ne predjem u offtopic (ako moderator bude ljubazan), skrenem paznju na
ono sto zaista meni bode oči čitajuć prethodne postove...

Cicvara lepo kaže (sorry na kradju autorskog prava)- I još kada bi ga lovili samo mušicom. Njegovim rečima mogao bih i da završim izlaganje na temu.
U nasoj zemlji postoji dosta "revira" klena i to na rekama koje i ne nose zvanican takav epitet, jedan od njih je i reka Vapa.
Mišljenja sam da za tako nesto trenutno nema potrebe, jer i krupnih ima tamo gde im je mesto.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 17:45

Hypuris ::
Nikada necu prihvatiti cinjenicu da je musicar ribokradica i covek koji zeli da nosi nesto kuci zato sto je gladan. Za takvu vrstu "hobija" nije potreban musicarski kanap, nego arsenal tipa: mreza, agregat i sl. Svoje kolege tretiram sa velikim postovanjem kao istomisljenike u pogledu istog nacina lova i izrazavanja, a ne kao nekog sa "cegerom i kanapom". Druzeci se sa Mixmasterom imao sam prilike da zahvaljujuci njemu obidjem prepune reke klenova meni i najomiljenije juzne Srbije, u blizini sada vec moga grada Nisa, naucim tehnike musicarenja kojima se pune cuvarke i nikada svoj ulov nisam smatrao ribokradjom, iako je bio brojan.
U prethodnim postovima cujem dosta uvreda na racun musicara "ribokradica", i ni jedan konkretan primer da se obrazlozi i podkrepi takvo misljenje. Zato sam zeleo da u ovom najkracem uvodu, pre nego se osvrnem na temu i ne predjem u offtopic(ako moderator bude ljubazan), skrenem paznju na ono sto zaista meni bode oci citajuci prethodne postove.
Cicvara lepo kaze(sorry na kradju autorskog prava)- I jos kada bi ga lovili samo musicom. Njegovim recima mogao bih i da zavrsim izlaganje na temu. U nasoj zemlji postoji dosta "revira" klena i to
na rekama koje i ne nose zvanican takav epitet, jedan od njih je i reka Vapa. Misljenja sam da za tako nesto trenutno nema potrebe, jer i krupnih ima tamo gde im je mesto.

Drugar,

Postoje plovkarosi ribokradice ,varalicari ribokradice,sarandzije ribokradice ...zasto nebi bilo i musicara ribokradica??meni nesmeta ako musicar uzme
neku ribu preko dozvoljenog broja, ali ribokradjom smatram uzimanje primeraka toliko sitnih da dobro moraš da pogledaš koja je vrsta u pitanju i to u ogromnom broju. Vidjao sam takve ribolovce na vodi lično, a ti ako neveruješ da postoje moras češće da izlaziš na reku.
Nazad na vrh Ići dole
Hypuris
Visitor
Hypuris


Broj poruka : 114
Godina : 42
Lokacija : Sjenica-Niš
Datum upisa : 16.06.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 20:43

Znam Sasats vidjao sam i ja nesto slicno, ali ja ovaj nash sport dozivljavam kao nesto posebno(da se ne uvrede kolege koji pecaju na drugaciji nacin), zbog samog pristupa ribolovu i svetu oko nas. Zbog toga ne upredjujem musicarenje i druge nacine ribolova. Obicno kod ljudi koji pocinju svoj put u musicarske vode. Njihovi ulovi su skromni i mali, naravno logicno, jer svi u samom startu nismo lovili kapitalne ribe, ja ih i danas jurim. Ja opravdanja nalazim u raznim stvarima, prvenstveno da prijateljima koji u pocetku njihovo zanimanje gledaju sa dozom neverice, pokazu kao ne jalov posao, a i dozom dokaza sebi da su na pravom putu, od necega se mora poci. Ovo govorim iz iskustva jer su moji izlasci brojni, i aktivan sam u samoj Musicarskoj sekciji USR Nisava Nis, gde u nasu flytying radionicu dolaze uvek novi i novi zaljubljenici u ovu nasu pasiju. Mixmastera sam gledao nebrojeno puta kako nekoga uvodi u svet musicarenja i pokazuje mu prve musicarske korake, i njihove prve ulove i odusevljenja, i ja sam doziveo da neko uci i od mene. Iz tog razloga sam naveo da treba posebno obratiti paznju na recnik ophodjenja prema kolegama, da ljudi koji tek stupaju na musicarsko tlo ne bi pomislili da je riba samo kapitalna riba, i da dok to ne urade nemaju sta da traze u musicarenju.
Ja nisam pristalica C&R, ali nikada nisam smatrao da sam losiji od kolega koji postuju ovaj princip. Daleko da sam mesar, ali svoju kapitalnu ribu uvek voleo da pokazem, jer se ovaj nas sport i dalje naziva LOV RIBE. Onda bih zato sebe zbog ribe koje zadrzim trebao osloviti "epitetom" ribokradice.
Nemoj da mislis da napadam tebe, ili osudjujem grubo neki tvoj stav, to mi nije bila namera ni u pocetku, jednostvno sam hteo da stvari nazovemo pravim imenom.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 21:18

Početnici u mušičarenju ...sad možemo i o tome šta je početnik ..jer ja sebe smatram jos uvek početnikom.Tek 5-6 god. se bavim ovim načinom
ribolova i smatram da jos puno treba da naučim...uglavnom svi počnu da mušičare tako sto predju sa drugog načina pecanja....takve nikako ne
opravdavam kada uzimaju sitnu ribu .covek koji prve korake u ribolovu pravi kao musicar sigurno ce pozeleti da zadrzi i sitnu ribu kao svoj prvi ulov .
Ali oni koji ih uče i pomažu im treba da deluju na njih da koliko bilo budu selektivni .neznam gde si procitao da neko kritikuje ljude koji zadrzavaju
svoj ulov??

Ja lično nemam ništa protiv toga i apsolutno mi ne smeta, samo ne volim da vidim kod musicara punu kesu klenova koji su velicine beovice.
Mene licno bi bilo sramota da prodjem obalom sa čuvarkom punom takvog ulova.
Nazad na vrh Ići dole
Brankoogi
Guide
Guide



Broj poruka : 754
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 06.09.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 21:20

Za mene ne postoje šarandžije ribokradice,koliko god da uhvate meni žao što nisu 1000 puta više, što nisu svakog iz vode izvadili!
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 21:23

Brankoogi ::
Za mene ne postoje šarandžije ribokradice,koliko god da uhvate meni žao što nisu 1000 puta više, što nisu svakog iz vode izvadili!

Zašto??

Ni ja ne volim baš skobalje i voleo bi da ih je manje u Moravi .od kad ga ima nenormalno puno brojnost druge ribe se smanjila,
ali ne mislim da treba da se unisti...
Nazad na vrh Ići dole
Brankoogi
Guide
Guide



Broj poruka : 754
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 06.09.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 21:27

Sasats ::
Brankoogi ::
Za mene ne postoje šarandžije ribokradice,koliko god da uhvate meni žao što nisu 1000 puta više, što nisu svakog iz vode izvadili!
zasto??ni ja nevolim bas skobalje i voleo bi da ih je manje u moravi .od kad ga ima nenormalno puno brojnost druge ribe se smanjila.ali nemislim da treba da se unisti

Ne sekiraj se ne može šarana niko da istrebi. To je najplodnija riba naših prostora i on će druge da uništi. A za lov je škobalj atraktivniji jedno 100 puta!
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 21:30

Ali ne reče zašto bi ga ti uništio ??
Nazad na vrh Ići dole
Brankoogi
Guide
Guide



Broj poruka : 754
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 06.09.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 EmptyNed 12 Jul 2009, 21:36

Sasats ::
ali nerece zasto bi ga ti unistio ??

Da li možeš da veruješ da ta riba uništava i skraćuje životni vek zatvorenih voda?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?
Nazad na vrh 
Strana 3 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: