Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Odnos prema ribi = sport!?

Ići dole 
+11
BlackBelt
Goci
Pedja
Alp
Nikolats
Crni
Sasats
Madjoni
NikolaCG
Los_Pecaros
Mixmaster
15 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 18:58

U ovom našem sportu već godinama se provlači jedna veoma čudna, po meni besmislena stvar.
Navodno, bolji (ili veći) sportista je onaj ko sa vode ponese manje riba.

To je besmisleno!

Mušičarski sport i veština se ogledaju u bogatom ulovu, a ne postupku sa njim. Ne može se sportom smatrati puštanje ulovljene ribe, jer taj trenutak ne zahteva nikakvu ribolovačku (mušičarsku) veštinu. Naprotiv, sve radnje koje je mušičar obavio pre toga su vrlo zahtevne i složene pa se upravo to može smatrati sportom, dok je sve što se dešava nakon savladavanja ribe izuzetno jednostavno i ne spada u mušičarenje.

Ja bih rekao da se oslobađanje riba može nazvati plemenitim, a ribolovac (koji uopšte ne mora biti mušičar) koji tako postupa, plemenitim čovekom. Naravno, samo u slučaju da su mu namere plemenite, a ne da to radi zato što je tako propisano ili niko u njegovoj familiji neće da čisti, sprema ili jede ulovljenu ribu (tj, ne zna šta će sa njom, pa je pušta).

Važno je napomenuti da čovek koji oslobađa ulov može biti veoma nevešt ribolovac i loš sportista, dok nasuprot njemu, neko ko ima običaj da zadrži ulov, može biti vrhunski, vešt mušičar i odličan sportista.

Na otvaranje ove teme me nagoni sve češća primena reči "sportski", "sportskiji" itd, kod ribolovaca koji love ribu varalicama, glistama, hlebom, pa čak i mrežama! Sve češće od njih čujem da su "sportskiji", jer ulov navodno vraćaju. Ne mogu da prećutim takvu besmislicu.


Poslednji put izmenio Mixmaster dana Sub 23 Okt 2010, 19:05, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
Los_Pecaros
Guide
Guide
Los_Pecaros


Broj poruka : 1614
Lokacija : Na vodi
Datum upisa : 01.04.2009

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 19:02

"Ne čačkaj mečku" Mixeeeeeeeee......... help 1

Opet će urednici da me opominju kad počnem... ccccccc

Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
http://www.montenegro-fishing-paradise.com
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 19:03

Pažljivo pročitaj moj post, pa se nadoveži na temu. Slobodno, ovo je vrlo važno i zanimljivo.
Nazad na vrh Ići dole
Los_Pecaros
Guide
Guide
Los_Pecaros


Broj poruka : 1614
Lokacija : Na vodi
Datum upisa : 01.04.2009

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 19:26

Slazem se da je zanimljivo... a da je vazno? Hm. Moguce nekima... Bravooo

Da se "nadovezem"... eeee... od kad se nijesam... "nadoveza`". help 1 Ups! sampion 1

Ovako dragi moji decki,

za pocetak, predpostavljam da cemo/te se sloziti da sama rijec SPORT predstavlja jedino... i samo... takmicenje. Nemo` te mi samo (molim VE) o plemenitom takmicenjeu... ka` Boga VE molim! Nista plemenito nema u mrcvarenju riba.

Da bi "nesto" imalo kvalifikaciju SPORT-a, mora imati i takmicarsku komponentu u sebi, jel` da?

SPORT je, prije svega (da budemo iskreni).... muska stvar. Znam, znam... i dame se takmice "tu & tamo" itd. ali, u principu, muski hormoni su ti koji su od rodjenja "nastelovani" da nas guraju "u boj" s konkurencijom. Niko nam (nikad) nije objasnio ZASTO... ali to se (valjda) predpostavlja "da treba tako". I mi (muskarci) se dovijeka i (nazalost cesto) samo i samo... takmicimo. U svemu & svacemu. Po cio dan. Po svaku cijenu!

Bitno je biti najbolji, najbrzi, najjaci, naj... naj... "Drugo mjesto se ne vazi". Takodje je "jako bitno" imati bolji auto, stan, "jaci" ziro-racun... Hm... "bolju zenu", vise ljubavnica... a NAJVAZNIJE od svega je... imati (bar za po` centa).... veci RACKU od.... e to je bitan detalj SPORT-a... od KOGA???

Pa... od onog pored sebe. Od komsije. Od druga iz firme. Od drugara ribolovca. Od brata rodjenog (u krajnjem slucaju).

Eto... i kad "absolvirasmo" (prokleti) muski EGO... da vidimo sad STA (za ime Boga) SPORT kao takav ima da trazi u ribolovu ??? !!!

Tu "lezi zec".

Da vidimo kako-ko kapira znacenje ribolova. Na taj nacin cemo (bar ja tako mislim) i saznati zasto neki od nas vole da ribolov opisuju kao uzivanje u prirodi, udovoljavanju urodjenim instinktima lovaca... dok ce drugi moci jasno da kazu/napisu... da im je cilj uloviti JEDNU RIBU VISE od ostalih koji se takmice. Cenat duzu. Kilo tezu... pa na bilo koji nacin morali da to ostvare. Svi koji se takmice znaju TACNO da od uzivanja u ribolovu na takmicenjima nema NISTA.

A kad je tako vec... ljudska cud nam je (vjerujem) poznata.... SPREMNI SU na prevaru.

Zato na kraju ovog uvodnog posta moj stav:

- pojmu SPORT u kontekstu s ribolovom (kakvog ga ja dozivljavam) nema mjesta.

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.montenegro-fishing-paradise.com
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 19:36

Ja bih se nadovezao na predposlednju Mixovu rečenicu. Ne bih se složio da se samo u nemušičarskim krugovima koriste tim izrazom,
(sportski) koji je potpuno neadekvatan za bilo koju vrstu ribolova. Kod mušičara mi se čini da je to itekako izraženo i učestalo,možda
ponajviše. Jeli "sportski" na nimfu, dvije mušice, itd, itd...

Slažem se da je potpuno besmisleno.


Velika je ovo demagogija. Mix kaže da se mušičarski "sport", ogleda u bogatom ulovu. Slažem se osim u djelu da to ima veze sa
sportom. Neznam za sport gdje je kranji epilog nekoliko mrtvih životinja! Odavnina postoje lov i ribolov.
Nadmetanje u tome ko će više da ulovi (ubije) postoji takođe! Tu mjesta sportu nema! Bogat ulov = ubijanje= sport?

Čudno zar ne?

Kada govorimo o odnosu čovjeka prema prirodi, prema ribi, prema rijeci i okolini......riječ plemenit bi bila najadekvatnija!
Zato možemo govoriti koja je vještina, tehnika mušičarenja, plemenitija od neke druge.
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 19:48

Aman ljudi.....tako je opšteprihvaćeno stanje...
Za lov i ribolov zapadnjaci kažu sport...tako je i kod nas.....samo kod nas nije sportski kad se ubije nešto scratch
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 19:58

Madjoni ::
.....samo kod nas nije sportski kad se ubije nešto scratch

Pa jeli? :-))
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 20:12

NikolaCG ::


Pa jeli? :-))
Eh...ako si Englez ili Njemac jeste.....ako si neko drugi vjerovatno nije Laughing
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 20:22

Mislim da je glavno pitanje dozivljavate li ribolov kao sport? ako smatrate da je musicarenje sport onda mu sigurno pristupate takmicarski....
jer cilj i smisao svakog sporta je takmicenje ... sa drugom koji je posao sa vama na reku , sa ribolovcima koje sretnete na obali ...... i na
kraju sa nama na ovom forumu gde ponosno pokazujete fotografije ulova ...
Nazad na vrh Ići dole
Crni
Guide
Guide
Crni


Broj poruka : 1994
Godina : 45
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 07.03.2010

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 20:27

Musicarenje/ribolov i lov tesko da se moze nazvati sportom,hobijem mozda a to dal' je plemenito...nema niceg plemenitog kad ribu
probodes kroz usta i vucaras je po viru.To sport,lepo rece Madja to nam je sa zapada...kao i milion drugih stvari.
Ovde cemo sad da mlatimo praznu slamu i ubedjujemo jedni druge kako smo bas mi u pravu...

100 ljudi 100 cudi...100 zena 200 sisa ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 20:58

U ovoj temi bi trebalo diskutovati o ljudima koji ribolov nazivaju sportom, a one koji ribe vraćaju, boljim sportistima.
Sve češće samo takve i nazivaju sportistima, dok one koji nisu skloni oslobađanju ribe smatraju "nesportskim" ribolovcima.

Ja se tome protivim!

Na mestima gde je dozvoljeno poneti propisno ostvareni ulov, ne može se sportska vrednost jednog ribolovca meriti time šta
radi sa ulovom, već isključivo po komplikovanosti načina na koji je ostvaren i po njegovoj vrednosti izraženoj u masi ili broju komada.

Ne može onaj ko u toku dana na crviće ubode tri beovice, dve bodorke i jednog klena i pusti ih, biti bolji sportista od mušičara
koji ubode 30 krupnih klenova, od kojih 10 komada zadrži i ponosno šeta u svojoj mrežici, poštujući sve moguće propise ( u Srbiji, npr.).
Nazad na vrh Ići dole
Nikolats
Visitor
Nikolats


Broj poruka : 311
Godina : 41
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 12.05.2009

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 21:20

Mixmaster ::


Ne može onaj ko u toku dana na crviće ubode tri beovice, dve bodorke i jednog klena i pusti ih, biti bolji sportista od mušičara koji ubode 30 krupnih klenova, od kojih 10 komada zadrži i ponosno šeta u svojoj mrežici, poštujući sve moguće propise ( u Srbiji, npr.).

Ne možeš o jednom ribolovnom danu da donosiš zaključke ko je bolji, siguran sam da taj sto lovi na prirodne mamce nekim danima
ulovi više ribe, a ko je taj što SVAKI IZLAZAK na vodu ima po 30 krupnih klenova?ali i neka bude da je taj musicar kvalitetniji kao
ribolovac, ali kao čovek nije sigurno...
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 22:05

Kvalitetan ribolovac ili ne, zagovornik C&R ili ne...tako se ne dokazuje da li je neko "kvalitetniji čovek" (kako napisa Nikolats).
Čovek može da bude kriminalac, prevarant, zločinac, diler heroina, gay-prostitutka..., a da na vodi odglumi plemenitost.
Iz vlastitog iskustva (poznajući na stotine ribolovaca) znam da neki veoma loši ljudi biraju upravo sportski ribolov, da bi kroz
njega olako prikazali neke kvalitete, koje u stvarnosti nemaju.



Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 22:21

Mixmaster ::
Kvalitetan ribolovac ili ne, zagovornik C&R ili ne...tako se ne dokazuje da li je neko "kvalitetniji čovek" (kako napisa Nikolats).
Čovek može da bude kriminalac, prevarant, zločinac, diler heroina, gay-prostitutka..., a da na vodi odglumi plemenitost. Iz vlastitog iskustva (poznajući na stotine ribolovaca) znam da neki veoma loši ljudi biraju upravo sportski ribolov, da bi kroz njega olako prikazali neke kvalitete, koje u stvarnosti nemaju.



Odličan post Mixe...živa istina.
Dodao bih ovom nizu i razne džukele...i seoske i gradske...postaju odlični i bacači i vezači ...čak i nauče dosta o mušičarenju jer tu na
neki volšeban način pronađu kao sebe Rolling Eyes a pogotovo kad nađu još publiku (kao što su forumi) đe ih neko kao nešto čita i sluša,
a u privatnom životu nemaju s kim kavu popit geek ...kad takvim ambicija proradi nema stajanja Laughing
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Los_Pecaros
Guide
Guide
Los_Pecaros


Broj poruka : 1614
Lokacija : Na vodi
Datum upisa : 01.04.2009

Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? EmptySub 23 Okt 2010, 22:35

Tako je momci!

La-ga-no... dolazimo/te do sustine price o "Sportskom ribolovu".

Covjek koji voli vodu & ribolov ide da peca za SVOJ merak i najcesce... SAM! Samo najiskreniji prijatelj ti ne smeta na vodi.

Ovi gore pomenuti, upravo obrnuto rade/zele... sto vise svedoka da bi (eventualno) EGO bio nahranjen...

"To" nema veze s ribolovom, uopste. Ima veze sa psihom. Dalje ne bih. Ne interesuje me. :)
Nazad na vrh Ići dole
http://www.montenegro-fishing-paradise.com
Sponsored content





Odnos prema ribi = sport!? Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Odnos prema ribi = sport!?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 7Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» Sport? Ribolov?
» Fly Fishing: The Lifetime Sport

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: OFF TOPIC :: GARAŽA-
Skoči na: