Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Klendžijski zabac

Ići dole 
+11
Goci
NikolaCG
KobraKV
Acter fly
Ervin-Eko
Alp
Omar
Sale
Mafke
Sasa D
Mixmaster
15 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 10:43

Razlika između uspešnog i neuspešnog mušičara-klendžije je između ostalog i u korišćenju specijalnog zabaca, to jest prezentacije muve namenjene klenu.
Mušičar koji pokušava da dođe do klenova istom bacačkom tehnikom koju primenjuje na lipljenovima ili pastrmkama, neće se proslaviti. U tom slučaju, mušičar najčešće ne shvata u čemu je problem i zašto se klenovi ne obaziru na njegovu muvu, iako je rešenje vrlo jednostavno.
Za razliku od salmonida, glavni pokretač klena ka muvi je trenutak njenog pada. Način na koji je ona pala je najznačajniji momenat u njenoj prezentaciji klenovima. Ako vaša muva pada na način koji nije po njihovoj volji oni će ili ostati nezainteresovani za nju ili se razbežati. Sa druge strane, pravilan pad muve, podići će klena čak i sa dna!

Najbolji klendžijski zabac je takav da muva pada pre konca (prva) ili istovremeno sa njim, uz umereno lupkanje. Zaustavljanje ruke nakon prednjeg zabaca je oštrije, a ruka umesto da nastavi lagani drift, pravi nešto brži i odsečniji pokret nagore - "klendžijski drift". Time se predvez isapravlja u vazduhu, ali usmeren ka vodi, jer je kod klendžijskog prednjeg zabaca ceo sistem blago nagnut ka vodi - nije paralelan sa njom.

Usavršavanje klendžijskog zabaca doprineće da klenovi počnu da napadaju vašu muvu bar desetostruko češće (!) nego ranije.
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasa D


Broj poruka : 5296
Godina : 46
Lokacija : Brčko-Andrijevica
Datum upisa : 07.02.2009

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 10:48

Jako je lijepo procitati tekst tipa ovog iz predhodnog posta,gdje covjek koji je usavrsio lov klena daje savjete i pokusava da pomogne kolegama koji
nemaju bas uspjeha u lovu klena.

dobar post
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 13:18

Lepo opisano Mixe,ja se trudim da mi se musica spusti kao''pahuljica snega'' ,a musica mi uvek pada prva,odnosno pre konca,samo

sto sam navikao da to povremeno izvodim kratkim dodirom leve sake na kanap odozdo kao cimkanje u odredjenom trenutku prednjeg zabacaja.


Poslednji put izmenio Mafke dana Pon 18 Jul 2011, 18:26, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 14:02

Drago mi je da vam se dopala tema i da je moj pokušaj da objasnim klendžijski zabac, koji mi je doneo par desetina hiljada kilograma opterećenja
na mušičarskom štapu, donekle uspeo.Samo, Mafke, ako tvoja muva pada kao pahuljica, to uglavnom nije dobro za klenove. Najbolje je da pada
uz zvuk kao da je (na primer) kupina pala na vodu sa visine od 1m.
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide
Sale


Broj poruka : 1437
Godina : 47
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 04.12.2008

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 14:07

Ja sam sigurno udesetostrucio ulov klena kada sam poceo da primenjujem ovaj zabacaj , tj prezentaciju muve klenu , bambula , papucica i slicne muve
samo ja lagano vucnem kanap pre ili u isto vreme kada i drift
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 14:14

Sale ::
Ja sam sigurno udesetostrucio ulov klena kada sam poceo da primenjujem ovaj zabacaj , tj prezentaciju muve klenu , bambula , papucica i slicne muve
samo ja lagano vucnem kanap pre ili u isto vreme kada i drift

To je to. Sale je istakao vrlo važnu stvar koju ja zaboravih da upišem.
Ovaj pokret levom rukom (ili samo prstima koji drže konac) pomaže ispravljanju sistema i njegovom "pikiranju" na vodu.
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 14:21

Naravno,kada pecam na babmulu ili vecu imitaciju kopnenih kukaca,tada morea da ''blopne'' musica,nisam mali.

Ali,zaboravio si,kako ti kazes da sam ja 99 % ''ultralight meraklija'',i da koristim minijaturne suve muve 16-20#,nece da buckaju scratch

Ti si se pokazao kod mojih dragih ljudi kao vrhunski klenaros,i zavredeo veliko postovanje. Jaaaako dugo pecam klena na muhu,

ali prihvaticu svaki tvoj savet,pa i pitati ono sto mi nije jasno u vezi FF-a.

Nazad na vrh Ići dole
Omar
Guide
Guide
Omar


Broj poruka : 2296
Godina : 49
Lokacija : Plav
Datum upisa : 11.03.2009

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 19:26

Ono sto sam ja zakljucio a posmatrajuci dragog kolegu - ucitelja Mixa i na osnovu svog licnog iskustva ( malog )
jeste vazno da se cuje kada pada muva , ali mislim da je vaznije ovo drugo o cemu je Mix zelio da nam kaze , a to je pad kanapa.

U pocetku sam i ja licno baca , za klena na pogresan nacin. Tacno je to se uplase i razbjeze.

Naucivsi od njega " klenaroski zabac " , bilo je vise uspjeha.
Tako da sam vec mogao samostalno da pecam pa cak i iz camca koji nije pogodan kada se radi o pecanju klena.
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 20:21

Mix, nema nikakva zla u tome da za razlicite odavno poznate zabace izmisljas svoja imena. Iako zbunjuje ljude, smatram to simpaticnim pristupom. Medjutim, ako upotrebljavas engl. izraz "drift" moras znati da on ima svoje precizno definirano znacenje i nema bas nikakve veze s ovim o cemu govoris. Na instruktorskom ispitu ce te 100 posto sigurno pitati sto je to "drift", iako ne pise ni u jednom programu, a roknut ces ko kruska krenes li spominjati "klendjiske zabace" i sl. finte.

Postoje dva nacina kako se postize da muha lupne po povrsini prije pada predveza i strune. Prvi se izvodi tako dignemo zabac natrag visoko, kako bi zamah naprijed mogao ici koso prema dolje po ravnoj liniji s vrlo uskim, brzim i kontroliranim loopom. Taj se nacin prezentiranje zove "Fly First" (prvo muha).

Drugi nacin izvodi se tako da na kraju zamaha naprijed - prije stopa (!) - upotrijebimo visak snage i nakon sto muha prodje stap podignemo vrh. Posljedica toga je da predvez nakon ispruzanja zavrne u obrnutom smjeru od gornje noge loop-a pa muha lupne po vodi. Zelis li biti precizan taj se zabac zove "Vertical Overpower Curv Cast"(vertical-vertikalni; overpower - presnazan, previse snage; curv - luk, krivulja; cast -zabac), a poznatiji je kao "Tuck cast" (od engl. lupiti, udariti recimo po bubnju). Ima jos nekih narodskih imena, sto je manje bitno. Iz tvog se opisa dosta nejasno zakljucuje da bi to moglo biti to o cemu pricas.

Obe tehnike nemaju nikakve veze s driftom.




Poslednji put izmenio Alp dana Pon 18 Jul 2011, 21:41, izmenio ukupno 5 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyPon 18 Jul 2011, 20:36


AlP,ljubim ruke!!!
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyUto 19 Jul 2011, 00:48

Mafke ::
ja se trudim da mi se musica spusti kao''pahuljica snega''
Mafke, kada lovim klena uvek se trudim da mi musica sto neznije padne na vodu, pogotovo ako primetim nekog velikog klena tik ispod povrsine....
Ranije sam i Ja lupao musicom o povrsinu vode i to mi je donosilo samo sitnog klena, jer kad punke od povrsinu svaki klencic od 15-20 cm koji je u blizini okupi se oko musice, pocnu da je dave i poplase mi veliku ribu. Bilo je i ulova krupne ribe na taj nacin, ali mnogo manje nego kada tiho plasiram musicu.
Prvo se lijepo prisunjam ribi, odaberem pogodnu lokaciju gde cu stati jer imam pravo na samo jedan zabacaj i potrudim se da sto neznije musica aterira na povrsinu...
Sve u svemu, za klena je po meni najbitniji prvi zabacaj koji ne sme imati greske, govorim o lovu na suvu musicu...
Ako se krupan klen nije podigao na prvo plasiranje musice, onda vec sa svakim sledecim zabacajem imam sve manje i manje sanse...

Puškadija, hvala na detaljnom i stručnom pojašnjenju.... sampion 1 Bravooo
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyUto 19 Jul 2011, 09:50

Alp,
hvala za komplimente mom pristupu zabacivanju i korišćenju našeg jezika. Vidim da je engleska reč "drift" koja je zalutala u moje postove unela zabunu. Iako mi se čini da sam dobro opisao ono što ja zovem "drift" (laganije kretanje ruke i štapa u smeru zabaca, nakon oštrog zaustavljanja), ubuduće ću i to opisivati svojim jezikom.
Mixovanje našeg i engleskog jezika u takozvanom "flycastingu" mi se ne sviđa i podseća me na lošeg DJ-a, koji na levom gramofonu ima Lepu Brenu, a na desnom neki breakbeat, pa diže i spušta klizače na mikseti misleći da će publika biti oduševljena time. Laughing


Moja tema nema veze sa bilo kakvim ispitima. Ona služi da mušičari koji prate ovaj forum nauče da love klenove.

Moje četvrtvekovno iskustvo u obučavanju početnika mušičarenju, govori mi da je ovo veoma važna tema za svakoga ko bi da bude uspešan mušičar-klendžija. Ko ne zna ovakve cake, može samo da se slika pored klenovske vode.

Alp,
Ne treba klendžijski zabac poistovećivati sa "tuck castom". Oni se bitno razlikuju. Ovaj drugi ima prelom (krivinu) pa predvez sa muvom pada pod očiglednim uglom na vodu. Kod klendžijskog zabaca sistem je gotovo prav, kao u ovom prvom koji si opisao kao "Fly First".


Poslednji put izmenio Mixmaster dana Uto 19 Jul 2011, 13:45, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyUto 19 Jul 2011, 11:08


Eko hvala na razumevanju,ne zelim da ulazim u diskusiju sa Mixom,njegova'' kupina sa 1 m visine'',na mojim omiljenim pritokicama bi bila ravna

bombi kasikari. Odlican je klenaros,ali tom tehnikom na ''mojim'' recicama......primenjujem i ja ''njenugovu tehniku'', ali nikako po svaku cenu!!!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyUto 19 Jul 2011, 12:15

Mafke,
Mi smo sada u odeljku za FC, a ne u temi o taktici lova klenova.

Klendžijski zabac, kako ja nadenuh ime jednom posebnom zabacu, nije uvek obavezan ili najbolji taktici za lov klenova. Ponekad i oni zahtevaju drugačiju prezentaciju (o tome je pisano na forumima), mada sam potpuno siguran da ću ovih dana na Vapi (kod Ervina) "nacrniti" klenove upravo tom bacačkom tehnikom (dolazim jer pretpostavljam da je bistra), baš isto kao što sam to više puta uradio na Crnici i Grzi (u Mafketovom kraju).

Blago lupkanje muve pri klendžijskom zabacu nije nikakva eksplozija po površini, već umereni zvuk, dopadljiv klenu. Ne prejako "Buć".

Ja klendžijski zabac koristim vrlo često i u lovu drugih vrsta, jer on ima još neke prednosti. Gomila drugih riba stradala je upravo od tog zabaca kada muva "pikira" prva na vodu. Ni bucov, lipljen, pastrmka, crvenperka...ne žale se na njega.
Nazad na vrh Ići dole
Acter fly
Visitor
Acter fly


Broj poruka : 186
Godina : 52
Lokacija : Niš
Datum upisa : 08.12.2010

Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac EmptyUto 19 Jul 2011, 13:12

Igrom srecnih ili nesrecnih okolnosti od 20 od 30 dana u mesecu lovim klena na Grzi i Crnici...ostali dani su za pastrmke (jer,znate,ja leti mucisarim dva pute dnevno,i svakog dana,ako smem da se pohvalim).Do duse obe reke mi prolaze pored kuce pa mi je lako.Musicareci na njima srecem se sa sledecim specifikuumom....Sva najiglednija mesta nadkriljena su gustom vegetacijom sto u prevodu znaci dzungla,puta tuneli od drveca ,puta dva metra visine puta stotine metara duzine!Tu nema govora o ozbiljnom castu sa stapom u vertikali,mozda,eventualno neki bedan roool cast ali,po meni,jedino i samo horizontalan polozaj stapa,uski lupovi i mahanje sistemom na dvadesetak cm od povrsine.E sad...kako,prijatelji da Bambulom dobijem karakteristicno PLOP ako ista pada sa dva pedlja?Nikako! Jel to znaci da nemam klena? Boga mi,NE! Hvatam ga,ako smem da budem neskroman i to krupnog(stavicu slike u sledeci post) ali istrazivackom metodom komparacije,na primer,lova pomenutom Bambulom po razlivima V.Morave gde radim sta hocu sa koncem i efekte POLOPa proizvodim i u nijansama....dakle,u poredjenju sa nacinom na Grzi i Crnici ulov,broj podignutih klenova,sanse i promasaji nedvosmisleno su na strani Bambule koja nesmetano manje ili vise jako lupi o povrsinu.Ja tu nemam dilemu. Moze se polemisati zasto,kako,dovoditimoja teza u pianje (pa zato i sluzi ovaj forum),ALI ako je argumentacija za tezu kolicina ulova,broj klenova i njihova velicina...dragi drugari idite na cistinu i nek buba pre knoca i tipeta PLOPNE!!!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Klendžijski zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Klendžijski zabac
Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Elipsoidni zabac

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING-
Skoči na: