Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.

Ići dole 
+3
MikiTenkara
Djole
Oholi
7 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
MikiTenkara
Guide
Guide
MikiTenkara


Broj poruka : 2507
Godina : 49
Lokacija : Podgorica
Datum upisa : 09.11.2008

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptyČet 26 Nov 2009, 06:10

Oholi, konac je OK, mislim na 6/0, nego...

Kada odrediš dužinu krila, a to radiš tako sto uzmeš snop dlake za deblji kraj,i uzasloniš ga uz udicu, tada lagano dva puta predji koncem,
onda odsijeci višak, ne čekaj da se rascveta kada budeš jače stezao. Ako ti se učini da su krila "tanka" ili kratka, dodaj još jedan snopicć dlake,
i koriguj debljinu i dužinu krila... :ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tenkarastream.blogspot.com
Trn
Visitor
Trn


Broj poruka : 165
Godina : 33
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 21.01.2009

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptyČet 26 Nov 2009, 21:23

Oholi, kako ti izgleda ova muva. Malo losija slika, ali vidi se

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Dsc01676l
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptyČet 26 Nov 2009, 22:10

@ Miki !

Probaću...


@ Mare,

Elk mi izgleda odlično cestitam
Nazad na vrh Ići dole
Balta
Fly fisherman
Fly fisherman



Broj poruka : 99
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2009

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptyPet 27 Nov 2009, 00:10

Oholi ::
Žakula nisi me razumeo,

Ovo što pokazuješ nije problem da radim i to radim sa srnom lakše je, a efekat je bolji, mekša dlaka, nežnije telo - mada je to nebitno na ovakvoj imitaciji.

Problem mi je odrediti pravu meru za elk hair caddisa, koliki snopić da stavim i kako ga vezati da formira lepu glavu, često mi uspe, ali ne svaki put.

A konac mi često puca 6/0....
Da pokusam da ti ja objasnim.

Snopic Elk-a, Srne ili neceg treceg prvo poravnas, verovatno imas spravicu za ravnanje dlake. Prstima prineses snopic udici i pre nego pricvrstis,
procenis da li ti je dovoljno ili ne. Uvek je bolje odseci malo vise dlake uvek mozes da skines prstima visak. Kada si procenio kolicinu koju
postavljas za krila bitno je i to kako hoces da ti izgleda zavrsnica na musici, da li ce to biti krajnja zavrsnica samo glava od tog snopica ili ce
musica imati i nozice. Ako musica u zavrsnici posle krila ima nozice onda je najlakse da prislonis snopic na udicu i samo jednom namotajem
konca kadazategnes bukvalno obelezis deo Elk-a koji ce ostati za krila. Kada se na taj nacin zategne konac preko Elk-a ostane vidljiv trag na
snopicu, uzmes makazice odseces ne po obelezenom tragu nego pustis 2-3 mm duze od traga i zatim postavis krila na buducu musicu.

Snopic kada pricvrstis mozes da podvezes jednim namotajem konca kao kod Parasut muve tako da ti se dlaka ne rasipa okolo, a ako se i rastrce
po neka dlacica tu su opet makazice. A ako hoces da ti ostane glava od Elk-a kompletna najezena onda isti postupak pratis, stim sto kada si odredio
kolicinu snopica ne odstranjujes visak odmah, prislonis snopic i zategnes ga koncem ne mnogo jako jer konac ako je Elk los moze da ga
jednostavno presece ili kao sto ti kazes pukne 6/0 to ne sme da se desi ni sa 8/0, znaci zategnes krila jedno 5-6 namotaja i pustis da se onaj visak
sav rasprsi okolo, kada si namotao 5-6 puta svaki namotaj za nijansu jace onda prstima ako si desnjak leve ruke pokupis sve i deo za krila i
onaj rasprseni i ispod podvezes-namotas par namotaja i zavrsis muvu zavrsnim cvorom. Kada si sve lepo zategnuo, kako to biva kod Elk-a uvek
je deo za krila kraci mnogo u odnosu na onaj rasprseni deo, pokupis opet prstima, ali samo one delove duze rasprsene i makazicama odseces
malo ukoso od okceta prema krilima pustis 3-4 mm duzine i zatim lepo makazicama obradis glavu da je ono obla i najezena i to je to.
Od svega najbitniji detalj kod vezanja Elk-a je da kada pocinjemo pocetnim cvorom da on krene odmah od okceta udice, znaci da je udica
pokrivena koncem narocito onaj deo gde dolaze krila od Elk-a jer ako vezemo snopic preko gole udice bez podloge konca rizikujemo da nam se
Elk zarotira zbog uglacanosti same udice. Toliko nadam se da sam mogao da pomognem.
Nazad na vrh Ići dole
Bokac
Fly fisherman
Fly fisherman
Bokac


Broj poruka : 97
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.05.2008

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptyPet 27 Nov 2009, 16:22

Oholi ::
...Problem mi je odrediti pravu meru za elk hair caddisa, koliki snopić da stavim ...
Na savet iskusnog vezača, prešao sam na ravnjač dlake prečnika 7mm. Meni je to prava mera.
(Šifra: zamoliš stolara koji peca na muvu, da ti napravi ravnjač "po meri", ako znaš takvog... ;))



Oholi ::
...i kako ga vezati da formira lepu glavu, često mi uspe, ali ne svaki put.


Movies

CDC ELK



Oholi ::
...A konac mi često puca 6/0....
Pređi na 3/0?
Nazad na vrh Ići dole
Balta
Fly fisherman
Fly fisherman



Broj poruka : 99
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 29.10.2009

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptyPet 27 Nov 2009, 17:12

Bokac ::




Oholi ::
...A konac mi često puca 6/0....
Pređi na 3/0?

Naročito za mušice na veličinama od recimo # 16/18.
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptyPet 27 Nov 2009, 17:29

Hvala svima, izgleda da je u dlaci problem, pretvrda je, jer manje vise sve savete koje ste mi dali sam primenjivao.

Bokac odličan video !
Nazad na vrh Ići dole
Trn
Visitor
Trn


Broj poruka : 165
Godina : 33
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 21.01.2009

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptyPet 27 Nov 2009, 22:36

Obmotas prvo koncem snop 2 puta, pa na udicu vezes i napravi se.
Pokazacu ti kad dodjem u Bgd ha ha ha ha

Da li je moguce da se elk ili dlaka srne ubajati, bude mnogo slaba i lako se kida ili prekruti???
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptySub 28 Nov 2009, 00:57

Mare ti imaš srnu, a ja elka, to su nebo i zemlja !

Inače večeras u galovici uz Grubićev nadzor misterija je rešena, ja kao svaki čovek domaćin nisam žalio materijala pa samim tim i moje imitacije
su bile loše...

Mare, dlaka itekako može da se ubajati ili šta već i da počne da puca, imam malo takve srne, ako ti treba javi ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Trn
Visitor
Trn


Broj poruka : 165
Godina : 33
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 21.01.2009

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptySub 28 Nov 2009, 14:05

Oholi ::
Mare ti imaš srnu, a ja elka, to su nebo i zemlja !

Inače večeras u galovici uz Grubićev nadzor misterija je rešena, ja kao svaki čovek domaćin nisam žalio materijala pa samim tim i moje imitacije
su bile loše...

Mare, dlaka itekako može da se ubajati ili šta već i da počne da puca, imam malo takve srne, ako ti treba javi ha ha ha ha


Nije srna, elk je...
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 EmptySub 28 Nov 2009, 16:05

Onda je ovo moje sa ko zna kog dela tela :)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.   Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl. - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Elk, Jelen, Srna... osobine, primena i sl.
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» Razna hemija i njihova primena u FT i FF

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY TYING :: FLY TYING MATERIJALI i ALATI-
Skoči na: