Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Savršen zabac

Ići dole 
+4
Ervin-Eko
Oholi2
Mafke
Mixmaster
8 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 09:39

Moja definicija izgleda ovako:

Savršen zabac je složeni pokret kojim se precizno plasira muva na mesto koje je mušičar prethodno odredio i koji omogućava da se nakon pada muva kreće na poželjan način i željenom putanjom.


Kod ribolovaca koji iole poznaju vodu na kojoj se nalaze i ribu koja im je plen, savršeno zabacivanje donosi bogat ulov. Upravo to je neoboriv dokaz savršenog zabacivanja. Imati bogat ulov je gotovo nemoguće bez toga. Teško da će bilo ko uloviti divlju ribu koju je prethodno promašio ili uplašio lupanjem konca, zbrčkanim predvezom, umršenim tipetom ili neprirodnim kretanjem muve.

Zabluda je da postoje mušičari koji vrlo loše zabacuju, a istovremeno imaju bogat ulov. Možda je njihova tehnika zabacivanja i prezentacije drugačija i neshvatljiva za nekog, ali ona je perfektna ukoliko je prevarila puno riba. Takođe, još je veća zabluda da postoje odlični "bacači" koji slabo love.

AKo neko kaže "Ja ne umem da zabacujem, ali hvatam mnogo ribe!", taj ili laže da ne zna da zabaci ili laže da lovi puno ribe.
Još gore je ako neko kaže "Ja odlično zabacujem, ali ne ulovim puno ribe!". Taj je još veći lažov.

Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 11:38

Mixe postujem tvoju ''glagoljivost'',ali,nesto si ocigledno propustio u vezi zabaca i ulova scratch

Na primer,u JA dok je musicarsko pomodarstvo trajalo par nedelja,imao sam prilike da gledam kako momci bukvalno iz radnji idu pravo na

obliznju reku i prvi put bacaju muve u zivotu,a za 2 sata su iscupali vise kg klenova. O njihovim ''umecu''zabaca ne bih da trosim vid,jer je

to na sve licilo,samo ne na FC.Ti isti momci su prestali ubrzo da musicare nezadovoljni velicinom ulova i sad su somarosi,dubinkasi ili sarandzije.

MOMCI NISU ZNALI DA ZABACUJU,A LOVILI SU PUNO RIBE. JA POSMATRAO!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Oholi2
Visitor
Oholi2


Broj poruka : 151
Datum upisa : 06.10.2010

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 12:56

da su bili bolji bili bi im i ulovi bolji, sitan klen je glupa riba
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 13:16


Ma stos je u tome sto nisu sve bili sitni klenovi,momci su cucali u dubokoj travi i tehnikom mahaca ''pljuskali'' uz obalu,tako da je bilo lepih

klenova. Ma to je profil ljudi koji ne ceni ribu manju 5 kg,umesto da im lepa aktivnost riba na prvim FF izlascima,digne moral,ono... Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 13:42

Mafke,
tvoj primer je možda neki čudni izuzetak. Ja tako nešto nikada nisam video.

Riba uzima muvu samo ako je ona prirodno pala ili naišla u njen vidokrug. To se postiže dobrim zabacivanjem i vođenjem muve. Dobro je poznato da je ovo najčešće daleko bitnije čak i od samog izbora muve-mamca.

Da ne bude zabune, perfektan zabac vrlo često izvode samouki mušičari ili mušičari koji su fly casting učili od samoukog, a iskusnog mušičara. Velika je zabluda da je perfektan zabac samo ono što vidimo na livadama, od diplomiranih instruktora.

Pefektan zabac se izvodi isključivo na vodi i vrlo često za rezultat ima ribu.
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 16:21


Sta je bre Mixe cudan izuzetak,da pocetnik cuceci u travi pljusnje muhuom i ubode klena i to lepog i ne samo jednog,bez'' posebnog'' zabaca???

Sto mi otvoreno ne kazes da lazem,oooooooooooo sveznajuci Mixe,reko sam da ne vredi ulaziti u diskusije i opet jedem ***na.

Ima X slucajeva gde samouki pocetnici nisu znali da ''bacaju'',a opet hvatali klena,a vremenom se nauci i to famozno bacanje ''bez kog se ne

moze prevariti riba'' po tvom.


KOLIKO SAM PUTA KLINCIMA SA REKE VEZAO MUSICU NA OBICAN PETLJAS OD 4 M(NORMALNO DEZ OLOVA),PA KLINCI NAPECASE KLENOVA A

SVE U ZELJI DA IH ZAINTERESUJEM ZA FF. DA VIDE DA IMA I DRUGACIJEG I ZNIMLJIVIJEG NACINA ZA ULOV OD ONOG NA KOJI CE

NJIHOVI OCEVI DA PECAJU DOK SU ZIVI.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 16:40

Mafke, opusti se.

Ja nisam video da neko ko loše zabacuje lovi ribu. Ako su ljudi koje si gledao vadili klenove, potpuno je sigurno da su zabacivali upravo onako kako je odgovaralo nesrećnim klenovima. A to ne može biti loše.

Čuvarka (ili memorija kamere) će uvek nepogrešivo razjasniti ko je kakav bacač.
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 17:08



Ma Mixe,ti si uvek u pravu,kao sto rekose neki forumasi "s Mixom se ne vredi ubedjivati"!!!!

Izvini,od kad je musicarima cuvarka merilo uspeha.........VRLO DZENTLMENSKI ZVUCI ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 17:30

Na forumu je poželjno razmenjivati različita mišljenja i "ubeđivati se". Da nije tako, forumi ne bi ni postojali. Međutim, pobediti u borbi argumenata je moguće samo uz jako "oružje". Argumenti nisu jednaki, niti imaju istu snagu. Mafke, pokušaj da privikneš na to i pozdravi te svoje drugare koji imaju tako loša iskustva u raspravi sa mnom.

Drugo,

Čuvarka je oduvek bila uz svakog ribolovca, pa i mušičara. Danas je sve više (mada ne previše) mušičara kojima je jedina "čuvarka" digitalna kamera. I ta vrsta čuvarke će biti dobro popunjena ako je koristi mušičar koji ume savršeno da zabacuje (pogledati naslov).

Uzgred, mušičarenje je davno prestalo da bude rezervisano za "džentlmene", tako da je danas jednak džentlmen i vlasnik "analogne" i vlasnik "digitalne čuvarke". Na primer, ja koristim i jednu i drugu, tako da sam 2x gentleman. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 18:08


Cuvarka je bila uz ribolovce,ali je nisu svi ''punili'',ne zbog manjka vestine,vec......trebao bi da znas zbog cega.

Mozda je prepucavanje tebi zanimljivo i mislis da si pun argumenata,gresis (mozda pogresnih doduse ),kao prvo mi musicari ne bi trebali

toliko da se razilazimo u misljenjima,vec uz postovanje razmenjujemo slicna.

Pominjes mi neke ljude,a ja napisao'' klinci iz prodavnice pravo na reku'' i to za vreme kratkortajnog pomodarstva u FF-u,zabacaji su bili po

navici ''petljaski'',ali klencici su bili alavi. Ako nisi lepo procitao,onda te ne razumem stvarno,protiv tebe nemam nista,naprotiv i privatno hvalim

tvoj dar za pisanje.


Ocigledno je da si po prirodi kontras,sta god da sam napisao ti bi ''izvrnuo''.

A pozdravljaju te ''drugari'' pola foruma
ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 18:33

Mafke ::
...,kao prvo mi musicari ne bi trebali

toliko da se razilazimo u misljenjima,vec uz postovanje razmenjujemo slicna....

Žao mi je što te to ljuti, Mafke, ali moje mišljenje i iskustvo je potpuno drugačije.

Mušičarenje nije jednoliko i jedinstveno, pa ni mušičari nisu previše slični i istomisleni. Jednoumlje nije odlika mušičara, mada u skorije vreme ima neuspešnih pokušaja da se i to sprovede...


No, ostavimo se offtopica. Mafke može slobodno da otvori niz posebnih (čini mi se zanimljivih) tema o kojima bi prodiskutovao.

Ovde je tema savršeni zabac.
Naravno da i u okviru teme nismo istomišljenici. Jednima je savršen zabac onaj koji je precizan, omogućava dobro kretanje muve i donosi ulov, drugima je savršen zabac onaj koji prelazi 20m i ima zadnji i prednji loop u obliku slova U, a trećima...
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 18:56

Mixe,nista gore navedeno me ne ljuti,vec zalosti.

Ne optuzuj me za OFF,pominjao sam zabacaje,do duse ne savrsene. Za mene je sustina musicarenja savrsen zabacaj,ako se secas skoro je

ispao konflikt sto ''savrsene zabacaje'' stavljam ispred ulova,ma da idu uporedo!!! Da ispostujem temu, ja preferiram 2# ( ni tu nismo istomislje

nici ),zbog toga mi je bitna preciznost,i to je za mene vrhunac. Posao mi vrsi 14 m,ali da uleti u metu 15x15 cm.

Izvini na smetnji. ciao
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 19:37

Ma kakva smetnja. Ti si odličan sagovornik.
Drago mi je da pominješ preciznost i umerene distance.
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 20:23

Pre dve godine poveo sam komsiju na Vapu da musicarimo.
Momak ima 18 godina, dobio je od mene pribor a pre izlaska na vodu na livadi sam mu pokazao kako to od prilike izgleda.
Momak se nekako snasao uglavnom i znam da je taj dan izvadio vise ribe od mene i to na moje musice.... Embarassed
Tu sanse nema da su bili neki savrseni zabacaji, ali je klen taj dan bio vise naklonjen njemu. cheers
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac EmptyUto 28 Jun 2011, 21:15


Eko tvoja iskrenost pleni. Meni se desilo nesto slicno pre 4 god.,covek uvrteo da mora daaaaleko po svaku cenu,elem ,koristi naj naj nizu mogucu klasu pribora i kanapa uopste ( ima para ali je stipsa nevidjena ) 6#.

Posle 7 dana moje ''obuke'' :: fiiiijuuu,fijjjuuuu covek ubi klena,dzaba mu skrecem paznju na fijuk (da ne sme da se cuje),on ubi klena ha ha ha ha

Sad zivi u ubedjenju da je najbolji Ufffff A mogo je jos puuuuno da nauci skocko


Poslednji izmenio Mafke dana Uto 28 Jun 2011, 21:21, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Savršen zabac Empty
PočaljiNaslov: Re: Savršen zabac   Savršen zabac Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Savršen zabac
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Elipsoidni zabac

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING-
Skoči na: