Naslov: 40 godina "Alana Forda" na Balkanu Pon 07 Dec 2009, 00:28
ČETIRI DECENIJE OD ŠTAMPANJA PRVOG BROJA KULTNOG STRIPA ALAN FORD
Šarena ekipa Grupe TNT koja operiše iz jedne njujorške cvjećare s Pete avenije već 40 godina uveseljava čitalačku publiku svojim zgodama i nezgodama. Alan Ford je kultni talijanski strip koji su stvorili scenarista Luciano Secchi, poznat kao Max Bunker, i crtač Roberto Raviola, koji je radio pod pseudonimom Magnus.Od davne 1969. do danas strip je promijenio puno autora i lica, no zasigurno je najpoznatije prvih 75 brojeva koje su radili originalni autori Bunker i Magnus. Zanimljivo je da je strip postigao relativno mali uspjeh u “rodnoj” Italiji, dok je u Jugoslaviji postigao kultni status, prije svega zahvaljujući prevoditeljskim naporima Nenada Brixyja.
Strip Alan Ford prati dogodovštine Grupe TNT, tj. grupe tajnih agenata koju je osnovao Broj Jedan, a njeni su stalni članovi: Alan Ford, Bob Rock, Sir Oliver, Grunf, Šef i Jeremija. Škrti paraplegičar Broj Jedan sa svojom ekipom društvenih otpadnika rješava brojne komične/krimi-zaplete te ulazi u sukobe s najbolesnijim zločinačkim umovima. Sjedište Grupe TNT nalazi se u cvjećari na Petoj aveniji u Njujorku, koja im služi kao paravan. Cvjećara je oronula i redovno je bez cvijeća, a bazu vjerno čuvaju Šef i Jeremija. Pustolovine Grupu TNT vode po cijelom svijetu, što Broju Jedan donosi značajna finansijska sredstva, no on ih ljubomorno čuva za sebe, a redovno članovima isplaćuje platu od jednog dolara. BROJ JEDAN je vođa i osnivač Grupe TNT. On je paraplegični starac dugačke brade u invalidskim kolicima čije su godine i pravo ime nepoznati, ali se naslućuje da je živ preko hiljadu godina. Lucidni čičica vješto skriva svoj identitet, no posjeduje zavidno znanje o istoriji, politici i ljudima. Ima malu crnu knjižicu koja sadrži podatke o svim ljudima i njihovim sitnim i velikim grijesima, koju često koristi u svoju korist. ALAN FORD je siromašan i zgodan plavokosi momak odrastao u sirotištu. Vrlo je naivan i dobrodušan, pa ga često iskorištavaju. Kao crtač reklama bez posla i praznih džepova kreće u potragu za svojim prvim poslom i igrom slučaja uđe u cvjećaru. Ostalo je istorija.
BOB ROCK je najbolji prijatelj Alana Forda. Uvijek nosi škotski ogrtač i kapu. Niskog je rasta i velikog kvrgavog nosa (navodno autoportret Magnusa). Ima tri brata, Tima, Toma i Tumba, čije je tradicionalno prebivalište u zatvoru Sing Sing, koji samo povremeno napuštaju. I ostatak porodice prati kriminalna sklonost. Bob Rock je tako jedini član porodice koji nije odabrao put kriminala, a svoju dobrotu nerijetko vrlo skupo plaća, no ipak uspijeva da zadrži smisao za humor. SIR OLIVER je engleski plemić koji je usljed nesuglasica s tamošnjim zakonom morao otputovati iz rodne zemlje. Njegov prirodni talenat za krađe i prevare i uvijek prisutno odijelo, cilindar i monokl omogućuju mu privid plemstva i bolji životni standard, a često se usred zadatka nađe u profitabilnim poslovima koje sklapa preko telefona s izvjesnim Bingom. GRUNF je bivši njemački pilot iz Prvog i Drugog svjetskog rata, a u Grupi TNT radi kao ludi izumitelj, njegovi izumi gotovo uvijek rade, ali skoro nikad onako kako bi trebalo. DEBELI ŠEF je službeno imenovan šefom, no uglavnom ne radi ništa. Većinu vremena provodi s Jeremijom, i to uglavnom spavajući. Zamorac Skviki njegov je ljubimac. JEREMIJA je još jedan beskorisni član Grupe TNT koji boluje od svih poznatih, ali i nekih nepoznatih bolesti, te neprestano kuka kako će umrijeti. Ostatak vremena provodi spavajući. Ostali članovi Grupe TNT su “kućni” ljubimci: Nosonja (pas) i Klodovik (lajavi papagaj). Samo neki od neprijatelja Grupe TNT i života kakav poznajemo:
SUPERHIK je bivši smetlar i alkoholičar koji smradom svoga daha baca sve oko sebe u nesvijest. Zakleo se da će uzimati siromašnima i davati bogatima. GUMIFLEX je bitno opasniji, uporniji i učinkovitiji neprijatelj Grupe TNT. Tajanstvena osoba gumenog lica, koja nevjerovatnom lakoćom mijenja izgled i identitet. VELIKI CEZAR je nekadašnja desna ruka Broja Jedan i voditelj poslovnice u Los Anđelesu, pojavljuje se u ulozi negativca kad izda Broja Jedan, čime na sebe navlači bijes, vječnu mržnju i progon od strane Grupe TNT. Max Bunker je zajedno sa crtačem Robertom Raviolom , radio na ideji satire o Džejmsu Bondu tri godine prije nego što je strip objavljen u maju 1969. godine. Prvi rukopis je napisan avgusta 1967, a dijalog je prekrojen aprila sljedeće godine. U rukopisu su se našla šestorica glavnih likova (Alan Ford, Bob Rock, Sir Oliver, Šef, Jeremija i Grunf), ali je odlučeno da se Sir Oliver izbaci iz posljednje revizije (jul 1968), da ne bi bilo previše likova u prvom broju stripa. Raviola je odlučio da bazira crtež Alana Forda na irskom glumcu Piteru O\\\'Tulu. Primjetno je da su autori bili fascinirani siromaštvom i to u njegovom najekstremnijem obliku. Prema riječima Maxa Bunkera, želio je da napravi strip koji ne pripada nijednoj od tada definisanih kategorija, kao što su avanture i tamni stripovi ili tradicionalno smiješni stripovi. Prvi broj stripa, imena \\\"Grupa TNT\\\", je bio loše prihvaćen. Sljedeći broj, nazvan \\\"Šuplji zub\\\", je izašao u junu 1968, kada se pojavio i Sir Oliver, ali ovaj broj je i dalje bio pod uticajem prvog, te nije postigao komercijalni uspeh. Dobra reputacija “Alana Forda” je porasla u narednim brojevima. Karakter Broja Jedan je uvršten tek u jedanaestom broju, koji se zvao \\\"Broj Jedan\\\". Nosonja se pojavio u osamnaestom broju (\\\"Pas za milion dolara\\\"), kada ga je usvojio Bob Rock. Raviola je nacrtao prvih 75 brojeva, a 1975. ga je zamijenio Paolo Piffareiro. Godine 1983. godine strip je promijenio izdavača, preselivši se u “Max Bunker Press”, a crtači su postali Raffaela della Monica i Giuliano Piccinnino. Takozvana \\\"afrička\\\" linija crtanja nije dostigla standarde prvih brojeva, a sada već postoji i ozbiljan problem prilagođavanja scenarija publici koja želi mlade, bogate i uspješne junake. Alan Ford je preveden samo na francuski i srpskohrvatski. Francusko izdanje je izašlo u samo dvanaest brojeva, kada je zamrlo zbog neuspjeha.
Neki od genijalnih citata
\\\"Oružje za ubijanje – teroristima poseban popust\\\" \\\"Mi ništa ne obećavamo i to ispunjavamo – stranka istine\\\" \\\"Ovdje počiva onaj koga više nema.\\\" (epitaf) \\\"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak.\\\" \\\"Pijte više mlijeka i manje nafte.\\\" \\\"Bolje ispasti budala nego iz vlaka.\\\" \\\"Kupite cvijeće voljenoj ženi, ali ne zaboravite ni na vlastitu.\\\" \\\"Bolje strateški uzmak, nego herojski poraz!\\\" \\\"Alane, bjež’mo, njih su dvojica, a mi smo sami!\\\"
Cenzura u Jugoslaviji
“Alan Ford” je postigao veliki uspjeh u bivšoj Jugoslaviji, brzo postajući najprodavaniji strip i dostižući kultni status. Strip je i dalje popularan i poznat. Strip je prvo objavljivao zagrebački “Vjesnik” 1972. godine. Prvi prevod, koji je radio Nenad Brixy, je postao veoma popularan i dijelom zaslužan za komercijalni uspjeh stripa u Jugoslaviji. Neka od “Vjesnikovih” izdanja su bila, iako rijetko, cenzurisana od strane jugoslovenskih vlasti. U broju 16, \\\"(Ne) glasajte za Notaxa\\\" je izbačena rečenica \\\"Kao prvo, obećajem da ćemo one crnce sabiti u mišje rupe. Neka vide tko vlada na našem kontinentu! Ovo je zemlja bijele rase, i tko se usprotivi taj će vidjeti svoga boga...!\\\" a zamijenjena je rečenicom \\\"Kao prvo, obećajem da ćemo neprijatelje sabiti u mišje rupe, ovo je naša zemlja i tko ne misli taj će...\\\"
Izvor Pobjeda 01.12.09
Poslednji put izmenio Murino dana Ned 10 Jun 2012, 21:12, izmenio ukupno 2 puta
Pajo Visitor
Broj poruka : 423 Godina : 54 Lokacija : Nikšić, Crna Gora Datum upisa : 10.01.2009
Naslov: Re: 40 godina "Alana Forda" na Balkanu Pon 07 Dec 2009, 09:33
Kultni strip, imam ga na CD-u... "Ovdje leži i nigdje ne bježi jer odavno nije svježi" natpis na grobu...
Los_Pecaros Guide
Broj poruka : 1614 Lokacija : Na vodi Datum upisa : 01.04.2009
Naslov: 40 godina "Alana Forda" na Balkanu Pon 07 Dec 2009, 09:39
Boze... "kako vrijeme leti"!
Ja nikad nijesam citao "Ford"-a... vec mi nista milije nije bilo nego kad naletim nekoga ko je bio voljan da se trampi za brojeve "Zlatne serije" ili "Lunov Magnus strip"-a.
Ja sam odrastao citajuci i mastajuci o avanturama (prije svih) Za-gor-te-nej-a ! "Duha sa sekirom"!
Murino Admin
Broj poruka : 31734 Datum upisa : 26.04.2008
Naslov: Re: 40 godina "Alana Forda" na Balkanu Ned 10 Jun 2012, 20:54
"Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti"
Čuveni strip “Alan Ford” možda nije toliko promenio istoriju stripa, koliko je zauvek promenio živote generacija koje su odrastale uz poslovicu Broja 1: "Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti!" Ove godine se navršava 40 leta od kada su avanture agenta Alana Forda osvojile srca miliona širom tadašnje SFRJ.
Grupa TNT, s leva: Alan Ford, Nosonja, sir Oliver, Bob Rok, Jeremija, debeli šef (njegovo puno ime je Gervasijus Tvinklminklson), Broj 1 i Grunf
Najpoznatiji citati
"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi."
"Kupite cvijeće voljenoj ženi, ali ne zaboravite i na vlastitu."
"Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti!"
"Tko leti - vrijedi. Tko vrijedi - leti. Tko ne leti - ne vrijedi."
Scenarista Lučijano Seki i crtač Roberto Raviola, poznatiji pod pseudonimima Magnus i Maks Bunker, u maju 1969. godine u Italiji pokrenuli su strip „Alan Ford”. Radnja se dešava u gradu Njujorku gde se kroz avanture ekipe TNT ismevaju kapitalizam, rasizam i druge osobine američkog društva, ali i totalitarizam tadašnjih zemalja istočnog bloka.
U bivšoj Jugoslaviji "Alan Ford" je počeo da diše kada je zagrebački "Vjesnik" 1972. godine objavio prve brojeve sa prevodima i adaptacijom na hrvatskosrpski jezik. Na veći uspeh se čekalo dok se u 25. broju nije pojavio Superhik, antiheroj koji krade od siromašnih da bi davao bogatima.
Ogroman uspeh kao u SFRJ "Alan Ford" nije postigao ni u jednoj drugoj državi, pa ni u domovini Italiji. Naprotiv - u Francuskoj i Brazilu, na primer, nije opstao na tržištu više od dva-tri broja.
Za to je sigurno najzaslužniji genijalni prevodilac Nenad Briksi, koji je jedinstvenim stilom i prepoznatljivim, britkim jezikom u dijaloge junaka uneo crni humor kakav čitaoci dotad nisu čuli. Rođen 1924. u Varaždinskim Toplicama, Briksi je tokom života prodefilovao kroz karijeru novinara, romanopisca, komediografa i urednika i pokretača mnogih časopisa. Kada je umro u Zagrebu 1984. godine, jedna era otišla je u legendu.
Čak i scenarista stripa Lučijano Seki, poznatiji pod pseudonimom Maks Bunker, smatra da je Briksi jedan od retkih prevodilaca koji su uspeli da dočaraju crnu satiru kojom su obeleženi priča i crtež "Alana Forda".
Alan Ford sa Titom
U krugovima ljubitelja stripa veoma je popularan broj “Alan Forda” u kojem se ekipa TNT susreće sa Jospipom Brozom Titom, a koji je u SFRJ iz očiglednih razloga bio zabranjen. Marijan Matić Max, jedan od najvećih kolekcionara stripova na ovim prostorima, poseduje čak četiri primerka retkog broja u kojem se Broj 1 zamera drugu Titu.
Zabranjeni broj u kojem se pojavljuje drug Tito
- U svojoj kolekciji imam nekoliko primeraka koje sam skupio tokom godina od kolekcionara širom zemlje, i to su verovatno i jedini koji postoje. Ovaj broj je u bivšoj Jugoslaviji bio faktički zabranjen - priča Matić.
VIDEO > Marijan za vas prelistava i prepričava broj sa Titom
Alan Ford u školskim klupama
Naš populani glumac Dragan Vujić Vujke jedan je od vernih fanova stripova “Alan Ford”. Devedesetih godina pokrenuo je i incijativu za istoimenu predstavu koja je igrana više od sto puta u pozorištu na Terazijama.
Kultni alanfordovski lik Broj 1
- Sećam se kako smo još kao deca
čekali ispred trafike da stignu stripovi iz Hrvatske, da bismo još pre škole mogli da pročitamo najnovije dogodovštine našeg omiljenog junaka. Dugo sam imao čitavu kolekciju stripova, redovnih izdanja i specijala, ali sam, na žalost, morao da ih prodam. Voleo bih da obnovim tu kolekciju, ali i da ponovo pokrenem predstavu “Alan Ford” koja već dugo nije na repertoaru pozorišta. Čuo sam čak da se sprema i film o istoimenom junaku, a ako ta ideja uspe, biću sigurno u prvim redovima bioskopa - priča za "Blic" Vujke.
Kako se priča nastavlja...
Nenad Briksi i Magnus nisu više među živima, ali Maks Bunker i dalje ne odustaje od novih avantura koje svakodnevno piše. “Alanfordovci” širom sveta sa njim održavaju duh stripa pod parolom: “Kaniš li pobjediti, ne smiješ izgubiti”.
Brojevi “Alan Forda” i danas mogu da se kupe u prostorijama “Maks Bunker presa” u Milanu. Cena unikatnog prvog broja sa naslovom "Grupa TNT" je 250 evra. A stranicu unikatnih crteža Magnusa i Bunkera ljubitelji stripa plaćaju i do 200 evra.