Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Divlji paradajz pored reke!

Ići dole 
+2
Fandjolfc
Mixmaster
6 posters
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptySub 26 Sep 2015, 09:42

Već godinama primećujem pored Južne Morave divlji paradajz, kilometrima daleko od bilo
kakvih njiva i bašti, uglavnom na peščanim i kamenitim sprudovima. U prvi mah, pomislio sam je
tu dospeo preko smeća koje seljaci bacaju gde stignu, ali sada primećujem da se ta biljka
izgleda sama proširila i naselila duž obale ove reke. Po svemu sudeći, ima je sve više i ostaće tu zauvek.
Ovih dana je berba Laughing :

Divlji paradajz pored reke! 2rnud5x

Dakle, ovih dana vam je na ovoj reci potrebna samo so i hleb.
Uloviš ribu, staviš na žar, a salatu od paradajza imaš postavljenu kao u raju, samo treba da otkineš plod.

Divlji paradajz pored reke! Fbx9i9
Nazad na vrh Ići dole
Fandjolfc
Visitor
Fandjolfc


Broj poruka : 202
Godina : 43
Lokacija : Požega
Datum upisa : 02.05.2012

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptySub 26 Sep 2015, 11:09

Mix, to je čuveni paradajz guzičar. Pa eto sam razmisli kako se proširio ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptySub 26 Sep 2015, 12:19

To je i meni prvo palo na pamet, ali ima ga duž Južne Morave, vrlo daleko od ljudi i mesta gde izbacujemo otpad. Možda seme ovde dospeva iz (desetinama kilometara udaljene) kanalizacije, ali svejedno, prilično je daleko od obale i uvek rađa na osunčanim sprudovima. Po svemu sudeći, paradajz ne traži zemlju kao podlogu - odličan mu je i pesak.

Mada, seme je niklo tokom proleća, kada su vode ogromne i kada retko ko jede paradajz (i izbacuje semenke). Takođe, sumnjivo je i to da je svuda ista sorta, bitno drugačija od paradajza koji nalazimo u trgovinama. Dakle, ima razloga da pomislimo i da se radi o podivljalom paradajzu, koji više nema veze sa ljudima. Zato i otvorih ovu temu...
Nazad na vrh Ići dole
Fandjolfc
Visitor
Fandjolfc


Broj poruka : 202
Godina : 43
Lokacija : Požega
Datum upisa : 02.05.2012

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptySub 26 Sep 2015, 16:51

toga ima i kod nas i tako ga prozvase... i jeste drugaciji nego u prodajama... dospeva kanalzacijama i tako pa gde se " zapati". E sad moze biti da se zapatio davno pa sad kao i svaka biljka siri se plodom i semenom. Kazu da je ukusan lici na onaj "jabucar". E sad stvarno ga nisam nikad probao jer kako su mi rekli njegov nadimak nije mi se dalo da probam iako to realno nema veze...
Nazad na vrh Ići dole
Maricfly
Guide
Guide
Maricfly


Broj poruka : 1051
Godina : 43
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 08.05.2013

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptySub 26 Sep 2015, 17:15

Vidim ja da ce Mix da spremi zimnicu za dz :)
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptySub 26 Sep 2015, 20:12

A, ne, ovaj je najskuplji. Ako bih se odlučio za berbu najzdravijeg, najukusnijeg, divljeg paradajza, samo bi me benzin koštao kao 10 kg "dobrog" kupovnog paradajza. Izgubio bih ceo dan u potrazi za njim i berbi, a pošto je vreme=novac, to bi me koštalo kao još 100kg pijačnog paradajza. Znači, 110 kg pijačnog za možda 5-6 kg ovog, što znači da je ovaj oko 20x skuplji.
Nazad na vrh Ići dole
Maricfly
Guide
Guide
Maricfly


Broj poruka : 1051
Godina : 43
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 08.05.2013

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptyNed 27 Sep 2015, 11:37

Onda brate mili najedes se domaceg odes iza kuce obavis posao i za godinu dana imas svoj :)
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptyNed 27 Sep 2015, 12:02

I ja redovno vidjam ovaj cudni paradajz . neobicno je kako opstaje na kamenu i bez ikakvih hemikalija koje se koriste za zastitu domaceg paradajza. vrlo verovatno da je stvarno podivljao i da je u pitanju sasvim nova vrsta? ako se neko razume u proizvodnju paradajza bilo bi interesantno da da svoje misljenje

Divlji paradajz pored reke! 1zoc0t1
Nazad na vrh Ići dole
Fandjolfc
Visitor
Fandjolfc


Broj poruka : 202
Godina : 43
Lokacija : Požega
Datum upisa : 02.05.2012

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptyNed 27 Sep 2015, 12:04

Maricfly ::
Onda brate mili najedes se domaceg odes iza kuce obavis posao i za godinu dana imas svoj :)

ha ha ha ha

Mozda je i ovo njegov. Ko ce ga znati. lol!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptyNed 27 Sep 2015, 12:08

I moja teorija je da je ovaj divlji paradajz u startu naselio Pomoravlje na neki od načina koji se ovde pominju. Međutim, počeo je da rađa, da sam daje semenke i naseljava određeni tip "zemljišta", to jest peščane i šljunkovite sprudove sa puno sunčeve svetlosti. Na mestima sa plodnom zemljom ili muljem, za koje bi svi očekivali da je super za paradajz - nema ga. Nalazim ga nasred najžešće "Sahare", gde gruge biljke teško opstaju.

Ima puno plodova divljeg paradajza punih semenki. Odatle se širi na mesta koja mu pogoduju. Nije valjda da neko misli da su te prirodne semenke loše, a one koje ljudi izbacuju nakon što pojedu GMO (i sličan) paradajz (koji vrlo često i nema seme) daju ovaj divlji paradajz? Laughing 

Heheh, think twice, guys.

Setite se reke Moravice, koja je taman u blizini. U njoj nikada nije bilo potočnih pastrmki. Čovek ih je ubacio. Prvih godina nisu se razmnožavale, ali se priroda postarala i za to. Od pre par godina vrlo uspešno se mreste i daju odlično potomstvo...

Well, think three times or more... Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall


Broj poruka : 1092
Godina : 66
Lokacija : Na Gacki
Datum upisa : 26.10.2015

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptyNed 22 Nov 2015, 07:31

Ovaj paradajz je pravo bogatstvo. Prirodna sorta koja se reproducira iz godinu u godinu na posve prirodan nacin..
Bilo bi vrlo mudro ubrati par plodova i spremit si sjemenje. Ako malo proguglate vidjet cete da je potraznja za takvim sjemenjem konstantna.
Postoje ljudi koji ne zele sijati za svoje potrebe nista osim sjemenja prirodnih sorti. Nikakvi hibridi ili nedajboze GMO. Osobno ih poznajem nekoliko.
Netko se je zacudio kako uspijeva bez kemikalija. Kemikalije se koriste u poljoprivredi poslijednjih, recimo, 100 godina. Intenzivno poslijednjih 50-ak godina.
A biljke su se odrazle tisucama godina bez kemijskih preparata.
I da rezimiram; ovaj Paradajz ima istu vrijednost kao, toliko hvaljeni na ovom forumu, divlja Pastva ili divlji Lipljen.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptyNed 22 Nov 2015, 10:50

Moja žena (moja škola Laughing ) sačuvala je te dragocene semenke.
Nazad na vrh Ići dole
RadeZamora
Visitor
RadeZamora


Broj poruka : 305
Godina : 70
Lokacija : Novo Selo- zapadnomoravsko
Datum upisa : 06.02.2011

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptyNed 22 Nov 2015, 15:28

имам обичај да одлазим у целодневни риболов на мораву, зато на појединим драгим острвцима на које слабо ко да се упути, ујесен убирам као додатак понешеном ручку и ове самоникле, и склањам се у те моје необичне кутке и уживам,..., израњам из тих мојих предела отприлике да возећи бицикл стигнем кући пре самог мрака.
нажалост, не може се често тако!
Nazad na vrh Ići dole
RadeZamora
Visitor
RadeZamora


Broj poruka : 305
Godina : 70
Lokacija : Novo Selo- zapadnomoravsko
Datum upisa : 06.02.2011

Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! EmptyNed 22 Nov 2015, 15:36

da dodam jos i to da moji zemljaci, zapadnomoravci, pocetkom dvadesetog veka nisu znali da u ishrani koriste zreo, crven, paradajz, vec ga koristili dok je zelen. da li je tako pitace se moje kolege iz tkz. carapanskog kraja, danas posebno poznatog po bastovanstvu/iako je dr radic u kraljevackoj poljoprivrednoj skoli davno o njemu pisao!/
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Divlji paradajz pored reke! Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlji paradajz pored reke!   Divlji paradajz pored reke! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Divlji paradajz pored reke!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Ubijen piton pored reke Zete...
» Zdrava hrana pored obale

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: OFF TOPIC :: GARAŽA-
Skoči na: