Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Uopšteno o Nimfarenju !

Ići dole 
+39
Dalibor Petrov
Mili
Mr.Zacoola
Saleja
Alp
NMilanovic
Renafly
Angel
Milan VB
Mandrak80
Silvio
Djomla
Gamarus
Fly Carpenter
Zeka
Micko
Predrag
Fićo
Sasats
Labud
Oholi2
Los_Pecaros
Gledni007
Sasa Ljumovic
Balta
Sasa D
Murino
Ivica R.
Sale
Radojica-pop
Pajo
Brankoogi
Ervin-Eko
Mixmaster
Sumadinac
Madjoni
NikolaCG
Oholi
Bogi
43 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Sledeći
AutorPoruka
Bogi
Guide
Guide
Bogi


Broj poruka : 2297
Datum upisa : 29.04.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyČet 09 Apr 2009, 01:54

Ja najviše volim da pecam pastrmku, nekako zbog toga što sam odrastao u okruženju planinskih potoka, reka i rečica u kojima je najviše
zastupljena pastrmka..... .svoje prve pastrmke sam i hvatao upravo na reci Samokovci koja danas pripada Nacionalnom Parku Kopaoniku
mislim da ništa lepše nema nego pecati u četinarima, bilo to na nimfu, suvu, mokru sve jedno...

Ja danas na ovim mojim rekama lovim na nimfama na veličini No.10 sa glavom od 3-3.2 mm plus dodatno otežanje zavisi od perioda u kom lovim tj.
od doba godine upravljajući se upravo prema vodi ili bolje rečeno prema količini vode u raznim vremenskim prilikama i vremenskom periodu,
koristio sam dosta dodatnog otežanja na predvezu ali to je više zbog, kao i ovih dana, nabujalih reka, prosto je nemoguće naročito na reci Studenici
pecati u prolećnom delu drugačije.........jednostavno vam brza uskovitlana voda izbaci sve napolje na površinu hteli vi to ili ne.............moje je
mišljenje da mnogi mušičari koji nisu intezivno mušičarili na takvim vodama i to upravo na nimfe, oni i nemaju neko razumevanje o takvom načinu
nimfarenja. ja težim upravo tome da otežam nimfu što bolje, i bez dodatnog otežanja pri ribolovu, ali jednostavno se svede na to da moram
da koristim 4 mm tungsten glave i udice veličine No. 8 pa čak ni tada ne bih na ovakvim rekama dostigao to da nimfa pliva ni na 30 cm od dna..
brza, ne preterano široka reka, sa dubokim virovima, sa velikim padom upravo ovih dana čisti sve pred sobom........bio sam na dosta različitih reka,
one Bosanske su što bi ja reko laća za nimfarenje otežaš samo fazana na osamnaestici recimo na Ribniku, a za Sanicu 14-12 mislim u letnjem
periodu dovoljno je samo tungsten žicom otežati nimfu da bi dobili na težini i tonjenju, ne kažem da sam neki ekspert ali je razlika između pojedinih
reka i podneblja više nego očigledna.........pošto nas na ovom forumu ima dosta sa svih strana da kažem Balkana bilo bi lepo čuti i razmotriti različite
tehnike kao i veličine, otežanja...............kad se stabilizuju vode ovde kod mene ja isključivo pecam bez dodatnog otežanja na veličine ne manje od
No. 10 i na ne veće od No. 8 sa minimum 3 mm tungsten i sa maksimum 3.2 mm plus dodatno otežanje na samoj udici u vidu tungsten ili olovne žice

Dosta za početak ......
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 10 Apr 2009, 15:12

Da se nadovežem na Bogija....

Kao prvo, nisam prevejani ribolovac što se tiče nimfarenja pastrmke, ali zadnja dva vikenda na reci Gradac je dosta uspešno lovim, uglavnom
sitnije komade.

Kako to sve radim? Pošto su velike vode, jak protok... voda jos relativno hladna, predpostavio sam da je pastrmka uz brzak ili u nekom relativno
sporom brzaku. Poenta je naći mesto gde hrana prolazi a riba se ne troši previše, još ako ima neki zaklon to je pun pogodak. Pošto su u pitanji
male reke, tiho hodanje i prikradanje su bitna stvar, kad ne moram ne gazim po reci. Takodje ne lovim daleko, do 2 max 3 dužine stapa a
najčešće je to jedna dužina. Razlog ove daljine lova je neuporedivo lakse kontrolisanje sistema i realnija prezentacija, brza kontra a i male reke
ne traže fly casting vec lov. Pogrešno je, po mom mišljenju, zabacivati 10+m, osim na specifičnim mestima.

Mesta: Najviše volim džepove iza kamenja, pokušam da provalim ritam i strujanje vode, lagano se približim i ubacim samo nimfu, bez kanapa po
vodi,tako imam bas direktan kontakt sa mamcem. Drugo mesto su jaki brzaci-bukovi uz koje je jos jedan dosta sporiji tok u istom pravcu, ovo
mesto volim jer je lako za prezentaciju, uzvodni zabačaj, koji može biti curve cast (da riba ne vidi kanap), može i collapsed cast, tad nimfa brzo
tone... poenta je da se prate indikator, konektor ili neki orijentir zbog udarca, dok se sve vreme visak kanapa skuplja. Mesto gde je podlokana
obala ili gomila granja ispod kojeg voda prolazi je takodje dobro ali i groblje je za muve, zbog ovakvih mesta se muve prave u serijama. Mesto
zvano odmor za dusu, to je mesto siroko, ujednacenog toka i dubine, obala je cista pa se moze zabacivati i iz fotelje. Dobro je za odmor i odmaranje
mozga jer ne zahteva neku preteranu koncentraciju tokom lova.

Pribor: Štap koji koristim je Vision 3zone #5 9ft. Relativno je brz, jak stap, lako baca i teške strimere, dok mu nimfe nisu
problem, čak i sa roll cast-om. Kanap je DT, mada i WF može, čak i za potoke, jer se lovi na kratko i retka su klasična zabacivanja. Predvez je običan
monofil, bez konusa, samo tipet. Razlog za ovakav predvez je što nimfa brže tone, dužina je max dužina štapa, mada ja koristim oko 240-250cm.
Indikatori su jedna korisna stvar, koju mnogi pljuju, ali oni umnogome olakšavaju pecanje, alternativa je praćenje konektora ili namerno pravljenje
nepravilnosti na kraju kanapa (lukovi krugovi...) koje takodje možemo da pratimo umesto indikatora. Olovna otežanja se takodje pljuju,ali opet
i ona si često realna potreba, jeste da često upropaste lepotu zabačaja ali ipak, mi smo na reci da lovimo ne da zabacujemo.
Nazad na vrh Ići dole
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyČet 05 Nov 2009, 23:41

Jedno pitanje (početničko). Od sledeće godine moram početi da učim lov nimfom...ova sezona je bila rezervisana za suve.
Zanima me, čuo sam više od jednog iskusnog vezača i ribolovca, da ove nimfe,koje gledamo ovdje i koje se koriste za FF, su jako slabije "lovne" od onih
koje koriste vaseraši. Ja,dok sam lovio na tirolac, podvodnom muvom (zadnjih 5 godina) i sad kad gledam ove nimfe,vidim da je razlika evidenta...
ove FF nimfe su jako bliže i vjernije imitacije , dok one za tirolac većina nema blage veze nisačim, neke od najlovnijih su pravljenje od naljepnica za sokove,sladolede itd....i stvarno ne liče na insekte, ali su dobro (itekako) lovile.

Pričali su mi da je probali FF nimfe na tirolac i da je bilo uspjeha,ali ne toliko kao sa nekim Fanta-podvodnim. Lovio sam sa takvim imitacijama
(na tirolac) i uvjek sam se pitao šta imitiraju- obično ništa....za ove nimfe (koje gledam ovdje na forumu) znam šta predstavljaju i šta imitiraju....
ali eto...kažu da su ove lovnije! Zašto onda ne koristimo i mi te "nimfe"...ja znam da su lovne....al nikad ih ne vidjeh na FF forumima. Gledam samo "prave" imitacije!

Ili je po srijedi, samo čisto pravljenje vjernih imitacija za slikanje, a lovi se na sasvim druge stvari!

Mogao bih i neke slike tih imitacija da vam ponudim kao prilog ove priče. I slike ulova na njih.......!
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyČet 05 Nov 2009, 23:52

Tirolaši su često ljudi koji duuuugo love na iste muve, verovatno ih je otac naučio tome itd, oni u njih slepo veruju, bacaju ih max koncentrisani.
Novotarije u vidu nasih muva ih ne privlace, imaju averziju. takodje cesto love na mnogo dubljim mestima nego mi, pitanje je kakva je boja
nasih i muva uopste dole...

Poenta je ff ribolovci vezuju svoje muve,prilagodjene ff lovu i nikada ni kod jednog nisam video tirolaske muve, a znam kako izgledaju.
Pravi fazanove repove u sto vise komada, raznih velicina, zecije uvo takodje i udri. te dve nimfe su neophodne na vodi i sigurno love.
Nazad na vrh Ići dole
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:00

Oholi ::
tirolasi su cesto ljudi koji duuuugo love na iste muve, verovatno ih je otac naucio tome itd, oni u njih slepo veruju, bacaju ih max koncentrisani. novotarije u vidu nasih muva ih ne privlace, imaju averziju. takodje cesto love na mnogo dubljim mestima nego mi, pitanje je kakva je boja nasih i muva uopste dole...

poenta je ff ribolovci vezuju svoje muve,prilagodjene ff lovu i nikada ni kod jednog nisam video tirolaske muve, a znam kako izgledaju. pravi fazanove repove u sto vise komada, raznih velicina, zecije uvo takodje i udri. te dve nimfe su neophodne na vodi i sigurno love. probaj ih sa tirolcem slobodno

Varaš se....love na veliki broj raznih imitacija (ako se mogu tako nazvati) i mjenjaju ih često. Čak non stop izalaze neke "nove". Lovio sam i na fazana i zeca...dobro...ali dobro i na neku od Capri sladoleda, Fante (ali samo ORANGE Ufffff ) itd. Šta znači FF nimfe i Tirolaške???? Zar se ne pokušava imitirati INSEKT?

Ako ove (tirolaške)love, zašto ih ne koristiti...možda bolje imitiraju? Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:04

Pa koristi ih, a zar nisu bas u PG poznati pojedinci koji ni za zivu glavu ne stavljaju nimfe manje od #8? Suve su karakondzule, riba im se baca,
a njima samo ogromne muve na vezu i slabo love,to sto prave nove nimfe je stvar snalazenja, npr, mozda im neki materijal fali, a i sam kazes
da lovi narandzasta, imas takvih muva i na forumu ovde. najbolje idi u Kolasin i probaj obe vrste pa proceni.

Siguran sam da bi mnogi voleli da čuju utiske ...
Nazad na vrh Ići dole
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:07

Oholi ::
pa koristi ih, a zar nisu bas u pg poznati pojedinci koji ni za zivu glavu ne stavljaju nimfe manje od #8? suve su karakondzule, riba im se baca a njima samo ogromne muve na vezu i slabo love,to sto prave nove nimfe je stvar snalazenja, npr, mozda im neki materijal fali, a i sam kazes da lovi narandzasta, imas takvih muva i na forumu ovde. najbolje idi u kolasin i probaj obe vrste pa proceni. siguran sam da bi mnogi voleli da cuju utiske

Ne mogu...neznam još sa nimfom da lovim ! Ufffff

Što da stavljaju manje kad su pred njima strunovi malo manji nego ti? Zar na FF ne mogu da love osmice? Pitam. jer me zanima!?
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:11

Mach the Hatch !

Prevod potrefiti sta se roji.

Zar stvarno mislis da strunovi jedu samo ogromne muve? ili ce ako je rojenje sitnih njih da jede? uvek je poenta pogoditi koju vrstu riba jede ali je bitan
i stadijum insekta. pocinjes da lovis suvom kad rojenje uzme maha i riba pocne da pljuska, to znaci da je dosta insekata na povrsini, u samom startu i
dalje je vise nimfi na dnu. To je pravi pristup.

Ne kažem da neće da se digne na suvu čak i kad nema rojenja, ali nije to pravilo.
Nazad na vrh Ići dole
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:17

Oholi ::
mach the hatch

prevod potrefiti sta se roji.

zar stvarno mislis da strunovi jedu samo ogromne muve? ili ce ako je rojenje sitnih njih da jede? uvek je poenta pogoditi koju vrstu riba jede ali je bitan i stadijum insekta. pocinjes da lovis suvom kad rojenje uzme maha i riba pocne da pljuska, to znaci da je dosta insekata na povrsini, u samom startu i dalje je vise nimfi na dnu. to je pravi pristup. ne kazem da nece da se digne na suvu cak i kad nema rojenja ali nije to pravilo.

Dobijaš jedinicu zbog "promašene teme iz pismenog", al da ti odgovorim.

Ne mislim da strunovi jedu samo ogromne muve....jedu i manje.

To se dešava vrlo rijetko jer jedu najviše ukljevu,brcaka,mekiša, gaovicu (sitnu ribu).

Kad podriguje jede muve ha ha ha ha ili kad nije gladan, ima i perioda kad jede samo muve (rijekto)...kad jede muve, jede (najviše) krupne zalogaje.

Lovio sam ga i na manje brojeve , nikad ispod 14, najčešće 12, a pred sami mrak i 8.

Međutim, to nije tema.....tema je razlika između tih i ovih nimfi!
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:21

Pa pitao si me oko struna, mogao sam ti odgovoriti i da može i na njih da se lovi, ali dati odgovor je mnogo bolji i primenljiv na sve ribe.
A razlika koja je pojma nemam, znam za razliku u izgledu i otezanju. sto se lova njima tice pojma nemam. verovatno love i one ali,
kao što ti reče pojma nemaš šta imitiraju pa ne znaš koju izabrati, lakše je sa našima. A tu se vraćamo na mach the hatch
Nazad na vrh Ići dole
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:36

Oholi ::
Pa pitao si me oko struna, mogao sam ti odgovoriti i da može i na njih da se lovi, ali dati odgovor je mnogo bolji i primenljiv na sve ribe.
A razlika koja je pojma nemam, znam za razliku u izgledu i otezanju. sto se lova njima tice pojma nemam. verovatno love i one ali,
kao što ti reče pojma nemaš šta imitiraju pa ne znaš koju izabrati, lakše je sa našima. A tu se vraćamo na mach the hatch

Da, aj da pogledamo taj match the hatch iz ugla tirolaša

Kako oni određuju od tih imitacija šta je aktuelno. I ja znam ljude koji ne skidaju jedan vez cijele sezone.
Lakše je sa našima, slažem se, ali kad sam lovio na tirolca, lovio sam sa nekim imitacijama koje blage veze nemaju sa rojenjem.

Sistem je drugačiji, ali su imitacije sušta suprotnost...ove naše su vjernije u imitiranju insekta, a ove prve (ne sve) ne predstavljaju ništa u vezi sa
insektom, ali love.

Proizilazi pitanje: Jesu li ove naše imitacije lovnije, kao što izgledom potvrđuju i vjernijim predstavljanjem, od tirolaške,
koje na izgled ne predstavljaju ništa,a ipak dobro love!

I kako je određena podjela na FF nimfe i tirolaške?? Nikad mi to nije bilo jasno?
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:39

NikolaCG ::


I kako je određena podjela na FF nimfe i tirolaške?? Nikad mi to nije bilo jasno?
Lako Laughing Laughing tirolac nema nikakve veze sa mušičarenjem study study study lol!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:41

Nikola oni koriste roj muva na predvezu ne jednu, pa je i normalno da lakše nadju pravu. A iskusan ribolovac ce sa 8 muva na vezu da pokrije možda
skoro sve bitne muve u reci ...
Nazad na vrh Ići dole
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:41

Madjoni ::
NikolaCG ::


I kako je određena podjela na FF nimfe i tirolaške?? Nikad mi to nije bilo jasno?
Lako Laughing Laughing tirolac nema nikakve veze sa mušičarenjem study study study lol!

Zahebavaj...... ha ha ha ha

Pa...ima veze. Koristi se isti mamac! Imitacija mušice!
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! EmptyPet 06 Nov 2009, 00:44

NikolaCG ::


Pa...ima veze. Koristi se isti mamac! Imitacija mušice!
To je tačno ali to je i jedina veza sa FF
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Sponsored content





Uopšteno o Nimfarenju ! Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopšteno o Nimfarenju !   Uopšteno o Nimfarenju ! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Uopšteno o Nimfarenju !
Nazad na vrh 
Strana 1 od 14Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Nimfarenje (Nymphing)-
Skoči na: