Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?

Ići dole 
+9
Sasats
Cicvara
Madjoni
Razbojnik_93
Ervin-Eko
Brankoogi
Mixmaster
Goci
Ranko
13 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Ranko
Guide
Guide
Ranko


Broj poruka : 1045
Godina : 67
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.06.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyČet 09 Jul 2009, 10:24

Otvaram novu temu sobzirom da su nam salmonidne vode kao i što sami znate takve kakve jesu dosta ugrožene? i jako malo poribljavane a dosta izlovljene i gledalući stog aspekta, postavljam ovo pitanje našim cenjenim Mušičarima ma da se KLEN smatra ribom budućnosti! iz tog razloga što opstale u vodama tople, srednje tople, i hladne, jednom reči da se adaptira svim vodama. Ja lično bih voleo da postoje takvi reviri gde bi se klen mogao mušičariti i naravno vraćao nazad u vodu hvala, bistro, Ranko
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Guide
Guide



Broj poruka : 679
Lokacija : Niš
Datum upisa : 06.02.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyČet 09 Jul 2009, 11:20

Odličan, ali odličan predlog!! sampion 1

Manje ciprinidne reke i potoci prosto plaču za ovim!

A u Srbiji ih ima bukvalno na stotine! Ne mora cela reka, ali recimo 2-5 km toka da bude Uhvati i Pusti klena revir bi bilo sjajno.

Problem je što bi se mnogi drugi ribolovci bunili što se deo reke proglašava za mono Fly Fishing revir, ali ako bi se u priču uključilo i varaličarenje sa jednokrakim udicama, onda bi se ciljna grupa povećala nekoliko puta, a samim tim i šansa da se ovo realizuje.
Nazad na vrh Ići dole
Ranko
Guide
Guide
Ranko


Broj poruka : 1045
Godina : 67
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.06.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyČet 09 Jul 2009, 11:33

Goci Bravooo cestitam :ziveli : bistro, Ranko!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyČet 09 Jul 2009, 12:00

Ja ne bih voleo da se naprave mušičarski reviri za lov klena, jer bi to bilo veoma opasno po mušičarenje.
Klen je veoma rasprostranjena riba u svim tipovima voda i poslednja vrsta koju bismo mogli proglasiti ugroženom. Formiranje mušičarskog revira za lov klenova bi učinio da ostali ribolovci počnu da nas smatraju uljezima na ostalim vodama, jer smo mi njih proterali sa pastrmskih, a potom i (ne daj Bože) klenovskih voda. Počeće da nas gledaju kao šoviniste od kojih im preti opasnost, što i nije daleko od istine.
Ako bi se mušičarski reviri prenamnožili na državnim vodama, za koje i ostali plaćaju, varaličari, plovkaroši, dubinkaši i ostali bi sa pravom mogli da nas upitaju "Šta ćeš ti ovde?", kada bi nas susreli na nekoj od otvorenih voda. Ubrzo bi imidž mušičara bio takav da bi nas svi smatrali uljezima, čim bi iskoračili iz "svojih" lovišta.
Nervoza ostalih ribolovaca, koja je već odavno primetna zbog postojanja mušičarskih revira, mogla bi da izađe iz granica koje se mogu kontrolisati. Sećam se da su mušičarski reviri na Temskoj i Visočici potrajali nekoliko meseci (i to samo na tablama koje je neko ubrzo iščupao), a tablu koja obeležava mušičarski revir Moravica II išvrljali su varaličari u onom delu gde piše "Ribolov dozvoljen samo veštačkom mušicom". Sećam se da je i Gradac imao mnogo problema sa varaličarima...

Ranko, nadam se da me nećeš pogrešno razumeti. Ja bih prvi voleo da cela planeta bude mušičarski revir. Da se ja pitam, klenove bi lovili samo mušičari, a nikako varaličari, plovkaroši i ostali. Međutim, ne može se baš svaka naša želja ostvariti, a čak i da može, poneka od njih bi bila suprotna našim realnim interesima.

Jedino što bih podržao su privatni pondovi-jezera, mušičarski reviri u kojima ima štuka, crvenperki, klenova...
Nazad na vrh Ići dole
Brankoogi
Guide
Guide



Broj poruka : 754
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 06.09.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyČet 09 Jul 2009, 12:03

Mixmaster ::
Ja ne bih voleo da se naprave mušičarski reviri za lov klena, jer bi to bilo veoma opasno po mušičarenje.
Klen je veoma rasprostranjena riba u svim tipovima voda i poslednja vrsta koju bismo mogli proglasiti ugroženom. Formiranje mušičarskog revira za lov klenova bi učinio da ostali ribolovci počnu da nas smatraju uljezima na ostalim vodama, jer smo mi njih proterali sa pastrmskih, a potom i (ne daj Bože) klenovskih voda. Počeće da nas gledaju kao šoviniste od kojih im preti opasnost, što i nije daleko od istine.
Ako bi se mušičarski reviri prenamnožili na državnim vodama, za koje i ostali plaćaju, varaličari, plovkaroši, dubinkaši i ostali bi sa pravom mogli da nas upitaju "Šta ćeš ti ovde?", kada bi nas susreli na nekoj od otvorenih voda. Ubrzo bi imidž mušičara bio takav da bi nas svi smatrali uljezima, čim bi iskoračili iz "svojih" lovišta.
Nervoza ostalih ribolovaca, koja je već odavno primetna zbog postojanja mušičarskih revira, mogla bi da izađe iz granica koje se mogu kontrolisati. Sećam se da su mušičarski reviri na Temskoj i Visočici potrajali nekoliko meseci (i to samo na tablama koje je neko ubrzo iščupao), a tablu koja obeležava mušičarski revir Moravica II išvrljali su varaličari u onom delu gde piše "Ribolov dozvoljen samo veštačkom mušicom". Sećam se da je i Gradac imao mnogo problema sa varaličarima...

Ranko, nadam se da me nećeš pogrešno razumeti. Ja bih prvi voleo da cela planeta bude mušičarski revir. Da se ja pitam, klenove bi lovili samo mušičari, a nikako varaličari, plovkaroši i ostali. Međutim, ne može se baš svaka naša želja ostvariti, a čak i da može, poneka od njih bi bila suprotna našim realnim interesima.

Jedino što bih podržao su privatni pondovi-jezera, mušičarski reviri u kojima ima štuka, crvenperki, klenova...

Velika istina!
Nazad na vrh Ići dole
Ranko
Guide
Guide
Ranko


Broj poruka : 1045
Godina : 67
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.06.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyČet 09 Jul 2009, 13:03

Miksmasteru ! slažem se ima istine cestitam :ziveli : bistro, Ranko!
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Guide
Guide



Broj poruka : 679
Lokacija : Niš
Datum upisa : 06.02.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyČet 09 Jul 2009, 15:09

Da, zaista ima tu dosta istine.

Ipak:

Ranko ::
Ja lično bih voleo da postoje takvi reviri gde bi se klen mogao mušičariti i naravno vraćao nazad u vodu.

Ranko bi želeo Uhvati i Pusti revir pun krupnih klenova gde se može mušičariti.

To se savršeno uklapa u moj predlog (Uhvati i Pusti revir, dozvoljen lov samo veštačkim mamcima, zabranjene trokrake udice...), a kako ne bi bio mono Fly, mušičari ne bi bili na udaru "javnosti".

Ja mislim da ima elemenata da se proba nešto ovako realizovati.

Rečice poput Vlasine ili Rasine, gde ima puno klenova, ali zbog krivolova i prevelikog ribolovnog pritiska nema krupnih klenova, su prosto idelane za ovako nešto.
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Ervin-Eko


Broj poruka : 5216
Godina : 38
Lokacija : Sjenica
Datum upisa : 09.02.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyČet 09 Jul 2009, 15:59

Potpuno se slažem sa Rankovim predlogom i veoma bi mi bilo drago kada bi nešto tako moglo da se odradi. Istina je da bi imali problema sa plovkarošima, dubinkašima...jer taj životni prostor naseljavaju i skobalj, plotica, mrena i druge riblje vrste a ne samo klen. Ali bi mogli i njima dozvoliti 3 dana u nedelji da pecaju na tom reviru svojom omiljenom tehnikom, ali pod obavezom da i oni svoju ulovljenu ribu vrate bez obzira koje je vrste. Tako bi dobili revir za sve tehnike ribolova ali bi zato ribe imali.
Mišljenja sam da se riba kod nas mnogo nosi kući, čak šta više i krade se mnogo više. Zato bi voleo da ribočuvar svakog ko završi sa ribolovom pretrese i da kazni žestoko sve one što nose lipljene i pastrmke od 20+ cm, tako bi među nama mušičarima ostali samo oni koji su zaljubljeni u lepotu leta strune kroz vazduh i lepotu samog flyfishinga.
Kod mene u Sjenici je proglašen rezervat prve kategorije kao prirodno dobro od izuzetnog značaja, ali dzaba im sve to kada kod nas ne važi pravilo 8 klenova dozvoljeno je poneti kući preko 25 cm nego se pune torbe po sto klenova od nepunih 20 cm i hvali se dobro prošao i ja sam dobar mušičar. To za mene nije ribolov i taj za mene nije mušičar, već samo osoba koja uz pomoć mušice želi da nahrani svoje gladne oči. Zato ću se potruditi da to i ovde stupi na snagu, dosta je bilo jevašluka...
Zato reviri što hitnije treba da se sprovedu jer ribe je sve manje.... Placko
Nazad na vrh Ići dole
Razbojnik_93
Visitor
Razbojnik_93


Broj poruka : 160
Godina : 30
Lokacija : Razbojna
Datum upisa : 20.01.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyČet 09 Jul 2009, 16:03

[quote="Goci"]Da, zaista ima tu dosta istine.

Ipak:

Ranko ::

Rečice poput Vlasine ili Rasine, gde ima puno klenova, ali zbog krivolova i prevelikog ribolovnog pritiska nema krupnih klenova, su prosto idelane za ovako nešto.

Da postoji barem,neki cuvar na Rasini da bar malo stiti ove klenove...proslog leta,a i ovog dok je bilo lepo vreme dnevno su rukama hvatali 10-15 kg klenova,i to se hvale kako su neki "ribolovci" Placko Placko A cak su hvatali klenove od 1500g Placko Placko
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyPet 10 Jul 2009, 00:26

Samo privatne vode su prava stvar...........sve ostalo je magla rabota Ufffff Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Cicvara
Guide
Guide
Cicvara


Broj poruka : 704
Lokacija : Lešnica
Datum upisa : 10.11.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyPet 10 Jul 2009, 06:27

-Nedirajte mi klenove i nestavljajte ih pod nikakvu zaštitu i revire, čim se to uradi gotov je kao i ostale zaštićene? vrste, neka njih, , reviri, a šta je sa ribom van revira pita li se neko, treba cela reka da bude revir i da se čuva, pa će biti da se mušičari ne samo klen nego sve vrste.
Nazad na vrh Ići dole
Cicvara
Guide
Guide
Cicvara


Broj poruka : 704
Lokacija : Lešnica
Datum upisa : 10.11.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyPet 10 Jul 2009, 17:59

- Ne sumnjam da je tamo tako(pričali su mi i drugi) , kamo puste sreće da se svud radi kako treba, nebi nam ni trebali reviri. cestitam
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyPet 10 Jul 2009, 18:48

Činjenica da postoje reviri je dokaz da su reke opustošene Placko

Da je kao Što nije reviri nebi ni bili potrebni!!!
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Guide
Guide



Broj poruka : 679
Lokacija : Niš
Datum upisa : 06.02.2009

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyPet 10 Jul 2009, 19:52

Pojam čuvanja vode ne treba izjednačavati sa pojmom revir. Revir je deo reke sa specijalnim režimom ribolova, gde se veći deo ili sav ulov pušta, i gde je dirigovana i sama tehnike lova, u cilju manjeg povređivanja riba (bez trokrakih udica, kontra kuka, obavezan meredov i slično).

Takvi reviri se po nepisanom pravilu bolje čuvaju od ostatka reke, ali ni to ne mora biti.

Do ovog proleća, u Srbiji nikada nije postojala min mera za klena, niti ograničenje o broju ponetih komada, te taman i da se ni jedna jedina šugava ribica ne ulovi mrežom (ili nečim sličnim), kod nas ne bi bilo krupnih klenova u većem broju.

Trenutna min mera od 20 cm (nekih 100-150 g) to neće mnogo promeniti. Samo će "odstrel" biti malo vremenski pomeren. Ali opet velika većina klenova (recimo 90 %) neće doživeti da poraste do kilorama jer će pre toga biti upecana i pojedena...

Ovo pre svega važi za manje reke i potoke, gde je uticaj sportskog ribolova srazmerno velik, dok će na vodama veličine Velike Morave ili Drine uvek moći da se upeca pristojan klen, jer je populacija jako brojna i ne može se sve pohvatati. U pitanju je čista matematika, upakovana u ekologiju. Ista ona matematika koja kaže da se na Dunavu ladno može dozvoliti dnevni ulov od 50 kg bele ribe po pecarošu, dok se na potoku mora ograničiti na recimo pola kilograma.

Zato su Uhvati i Pusti reviri za lov klenova dobra ideja. Zapravo to je jedni način da se u Srbiji na rečici prosečne širine recimo 10 m omogući mušičaru da dnevno upeca 5-10 klenova kilaša.

--------------------------------------------------------------------------

Bez obzira šta god neko napisao na ovoj temi, meni se Rankova ideja sviđa i probaću da poguram da se realizuje u nekoj doglednoj budućnosti. Sve se može uraditi uz malo truda i volje. Najlakše je pokriti se ušima ili zavući glavu u pesak, u čekanju da se stvari same od sebe promene. Baš sam nedavno o tome pričao sa Vanjom Grbićem, koji je kao ribolovac jednaki fajter kao što je bio odbojkaš, i voljan je da se upusti u borbu protiv krivolova, kao i za uvođenje boljih mera zaštite reka i riba! A ima još puno sličnih ljudi, samo ih treba okupiti ispod jedne ideje i jednog slogana, a ne da zasebno nasumice pucaju u prazno... Biće raznih akcija u budoćnosti, videćete...
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? EmptyPet 10 Jul 2009, 21:55

U naslovu teme jasno piše "mušičarski". Pretpostavljam da autor teme namerno nije ubacio i reč "varaličarski", jer zna da nama mušičarima nije potrebno bratstvo sa korisnicima isuviše jednostavnih, a prilično opasnih metoda ribolova, ma u kakvo "ruho" se odenuli i kako milozvučne priče pričali.
Mušičari se zapravo svojski trude da odagnaju varaličare, kuglaše i tirolaše sa svojih revira, a ne da ih prihvate kao sebi jednake. Pretpostavljam da je to bila ideja i autora ove teme.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?   Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Dali biste voleli da postoje mušičarski reviri sa klenovima ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 7Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje klena-
Skoči na: