Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Nimfarenje na viđeno

Ići dole 
+9
Alp
Edin-NP
Predrag
Gamarus
Flya
Miran
ZmajodBosne
Sasats
Mixmaster
13 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptySub 10 Apr 2010, 23:36


Nimfarenje na viđeno


Najlepše i "najmušičarskije" je nimfarenje "na viđeno". Kao kod suve muve, kod ove tehnike gleda se muva i riba,
a ne konac, vrh štapa ili pokazatelj udarca. Vrlo često se zabacuje viđenoj ribi, što znači da se ništa ne radi napamet.

Ako je Czech Nymphing nasumično pretraživanje dna, lov indikatorom čekanje da potone plovčić, wetfly swing
povlačenje muva dok se ne zatrese štap... u ovom slučaju nije tako. Sve ostale nimfaroške tehnike mogao bi
uspešno da primeni bilo koji ribolovac, a da nikada ranije nije mušičario. Kod nimfarenja "na viđeno" potrebno je
nešto više od ranijeg plovkaroškog, varaličarskog ili dubinkaškog iskustva. Potrebno je umeti locirati i gledati ribu,
kao i umeti posmatrati i navesti nimfu na viđenu ribu. E, to je već pravo mušičarenje!Dok nimfarite na viđeno,
nema bojazni da ćete biti u dilemi da li mušičarite ili radite nešto što može svaka "šuša", jer se nijedan
plovkaroš, varaličar ili dubinkaš nikada neće setiti da se poigrava traženjem riba i gledanjem svog mamca kako
nailazi na viđenu ribu.

Nimfarenje na viđeno Brown%20Trout%20Under%20Water
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyNed 11 Apr 2010, 09:22

Sve je to lepo Mix....nego reci mi kod nas gde je sve moguce tako pecati i koje ribe ?
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyNed 11 Apr 2010, 09:43



Svaka riba koja se jasno vidi u vodi može biti plen nimfaroša koji lovi na viđeno.
Svejedno da li je to lipljen u Tari, pastrmka u Grzi, šaran u Grliškom jezeru, karaš u šljunkari, bodorka u bari, crvenperka u jezeru, mrena
u Toplici... Mesta gde se ne može nimfariti na viđeno su obojene i neprozirne vode, kao i uskovitlane planinske reke - dakle mesta na
kojima je gotovo nemoguće uočiti ribu i vizuelno pratiti nimfu.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyNed 11 Apr 2010, 09:51

Ribe koje me interesuju kod mene ovde zive ili u neprozirnim ili u brzim uskovitlanim vodama tako da ja ostajem uskracen za takav nacin ribolova
Placko
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyNed 11 Apr 2010, 09:55

Gledao sam video snimak sa neke reke, ne znam tacno koja je zemlja u pitanju .
U vodi leze debele pastrmke od nekoliko kilograma i lepo se vide sa obale.
Ljudi su ih hvatali na suve, ali bi sigurno na nimfu vidjenom metodom moglo lepo da se peca .

Bilo bi fino posetiti takvo mesto ...
skocko
Nazad na vrh Ići dole
ZmajodBosne
Visitor
ZmajodBosne


Broj poruka : 122
Godina : 42
Lokacija : Sarajevo, BiH
Datum upisa : 18.02.2011

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyNed 03 Apr 2011, 17:24

Mixmaster ::

Nimfarenje na viđeno



Posmatrao sam musicare kako love primjenjujuci ovu tehniku. Spremni su provesti jako dugo vremena na jednom mjestu, loveci zeljenu
ribu. Probavaju sve i svasta, a momenat uspjeha je stvarno fascinantan. Mislim da musicari koji praktikuju ovu tehniku uzivaju u dvije
ribe uhvacene na vidjeno vise nego mi obicni smrtnici koji zabacuju trudeci se da pravilno vodimo nimfu pa sta bude.
U glavnom, ovo nije nimalo jednostavno i zahtjeva izuzetno dobru tehniku i praksu.


RESPECT !!!
Nazad na vrh Ići dole
Miran
Visitor
Miran


Broj poruka : 218
Godina : 62
Lokacija : Sarajevo BiH
Datum upisa : 29.09.2010

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptySre 07 Dec 2011, 20:15

Meni vrlo interesantna tema,
Imao sam proslo ljeto divno iskustvo upravo loveci pastrmke na Uncu u Martin Brodu na vidjeno.Musicarenjem se bavim malo vise od godinu dana.Moje iskustvo u lovu sa ninfom uopste je vrlo interesantno.Prvo mi je bilo vrlo tesko pa sam ga izbjegavao,valjda nisam uspijevao ispravno voditi snjuru,pa pogoditi duzinu tipeta,pa onda koristiti upredeni predvez ili ne,koristiti indikator ugriza...stotinu pitanja,a malo odgovora.Ipak cesti izlasci na rijeke,razgovor sa onima koji imaju velika iskustva i pocelo je.
Mozda ce neko kazati da je lako na Uncu uhvatiti pastrmku,ali tamo se stvar od ljetos poprilicno promijenila,a to sam negdje i napisao.
Da se vratim na lov pastrmke,u ovom slucaju,na vidjeno.
Evo sta sam ja primijetio i primijenio.
Vodostaj Unca pocetkom proslog augusta je bio bas na minimumu i kao sto vec znate kristalno cista voda krasi ovu rijeku.Ono o cemu Mix stalno insistira ja primjenjujem uvijek,ali ako u blizini nema onih nepazljivih koji sve rastjeraju.
Obavio sam osmatranje sa obliznjeg mosta i lako zakljucio da je riba,cak nekoliko njih bukvalno iza svakog kamena koji viri iz vode.Njih sam bukvalno sve povadio,ali to nije bilo na vidjeno.
Zakljucio sam da iako je voda izuzetno plitka riba nije plasljiva i slabije vidi za razliku od one koja je u dubljoj vodi.To zakljucujem jer sam pastrme koje sam ciljano lovio na nimfu fazanov rep na 16 lovio na maksimalnoj udaljenosti od oko 6 do 7 metara.
Primijetio sam da ako joj nimfu bacim na oko 2 metra uzvodno tacno iznad nje i uz poneku koreciju stapom, ona je pusti da prodje oko 1 m nizvodno iza nje i onda stravican napad nizvodno i ja naravno spreman samo zaustavim stap.
Naravno,fluoro karbonski tipet direktno vezan na konektor petlju na snjuri i to u duzini oko 3 metra.
Kako rece Mix nema veceg zadovoljstva u ovoj vrsti ribolova,a Unac je upravo optimalna vrsta rijeke za takvo sto vjezbati i usavrsavati.
To je moje skromno iskustvo.
Srdacno bistro!!!
Nazad na vrh Ići dole
Flya
Visitor
Flya


Broj poruka : 270
Lokacija : Bled
Datum upisa : 06.06.2012

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyNed 12 Avg 2012, 21:32

Bas sam danas zapoceo temu o nimfarenju pastrmke i sad vidim ovu temu, Ja cesto lovim pastrmku na viđeno. Upravo tako je kako je opisao kolega “zmajodbosne“. U stanju sam dugo vremena da lovim jednu ribu trudeci se da me neopazi. Tako sam juce ovu potocnu sa mog avatara ulovio, klececki polako mekim prezentacimama malim woolly buggerom vodjenim kao nimfu.
Nazad na vrh Ići dole
Gamarus
Guide
Guide
Gamarus


Broj poruka : 1471
Godina : 51
Lokacija : Bihać BiH
Datum upisa : 03.10.2012

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptySub 13 Okt 2012, 00:22

ZmajodBosne ::
Posmatrao sam musicare kako love primjenjujuci ovu tehniku. Spremni su provesti jako dugo
vremena na jednom mjestu, loveci zeljenu ribu. Probavaju sve i svasta, a momenat uspjeha je stvarno fascinantan.
Mislim da musicari koji praktikuju ovu tehniku uzivaju u dvije ribe uhvacene na vidjeno vise nego mi obicni smrtnici koji
zabacuju trudeci se da pravilno vodimo nimfu pa sta bude. U glavnom, ovo nije nimalo jednostavno i zahtjeva izuzetno
dobru tehniku i praksu.

Pozdrav zmaju!

Kaži mi ko te učio da loviš na viđeno.I reci mi da li se sjećaš riječi svaka viđena riba 90% ulovljena.
Na temu ove vrste ribolova ima raznih priča od toga kako love Česi,Francuzi,ili Slovenci ali se sve svodi na jedno direktni
kontakt s ribom!
Nazad na vrh Ići dole
Predrag
Guide
Guide
Predrag


Broj poruka : 1211
Godina : 50
Lokacija : Užice
Datum upisa : 05.10.2010

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptySub 13 Okt 2012, 10:32

Jednom sam ciljano lovio veliku potocaru nimfom na vidjeno...menjao i menjao i na kraju sam je vidjeno ulovio na suvu muvu.....50 i neki cm....
Nazad na vrh Ići dole
Gamarus
Guide
Guide
Gamarus


Broj poruka : 1471
Godina : 51
Lokacija : Bihać BiH
Datum upisa : 03.10.2012

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyNed 21 Okt 2012, 22:40

Lov na vidjeno je uživanje i preciznost

Nimfarenje na viđeno 48521415415222471160394
Nazad na vrh Ići dole
Gamarus
Guide
Guide
Gamarus


Broj poruka : 1471
Godina : 51
Lokacija : Bihać BiH
Datum upisa : 03.10.2012

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyNed 21 Okt 2012, 22:41

Nimfarenje na viđeno 57450115415237471158832

Nazad na vrh Ići dole
Gamarus
Guide
Guide
Gamarus


Broj poruka : 1471
Godina : 51
Lokacija : Bihać BiH
Datum upisa : 03.10.2012

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyNed 21 Okt 2012, 22:43

Sa štapom 10 ft 3 sa obale se postiže uspijeh

Nimfarenje na viđeno 56115114017313610951270

Nazad na vrh Ići dole
Edin-NP
Visitor
Edin-NP


Broj poruka : 195
Godina : 40
Lokacija : Novi Pazar
Datum upisa : 07.04.2010

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyČet 14 Feb 2013, 15:43

Prosle 2012-te tacni prvog maja sam musicarijo nimfom na vidzeno. Taj dan je to bijo jedan od ocajnih pokusaja,koi se na srecu zavrsijo vrlo uspesno. Elem klenova je bilo po povrsii,al suvu ni da takne,i tako sam krenuo kuci razocaran,i pomislih sto nebi malo nifu probo,vidim klenove,i fiknem im zeca malo cimnem i BINGO klen je bijo tu,tose ponovilo jos par puta. Kasnije sam i na ibru u mestu zvanom batrage ovo probao,po manjem vodostaju sam cak uocavao i napad u vodi,i toje bilo izvrsno. skocko samo daga prelomi ka prolecu,ove godine planiram dase malo vise posvetim nimfarenju. Jer na suvu je kod mene sve jednolicno,samo klen. Dok je na nimfu dosta raznovrsnije,a ponekat i zabavnije.
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno EmptyČet 14 Feb 2013, 16:54

Postoje nekoliko dosta razlicitih taktika lova na vidjeno.

1. Ribolovac vidi ribu, vidi mamac i zategne kada vidi da je mamca nestao u ribljim ustima. Ovaj nacin shvacanja lova na vidjeno je najcesci kod ljudi s manjkom iskustva u ovom nacinu ribolova. U praksi je tesko izvodiv u brojnim situacijama. Recimo, ako je mamac slabo vidljiv zbog velicine, neupadljive boje, vece udaljenosti ribolovca od ribe, komesanja vodene povrsine ili oblacnog vremena.

2. Ribolovac dobro vidi ili samo naslucuju ribu, a na temelju iskustva procijenjuje gdje se priblizno nalazi mamac. Kontra se iskljucivo na temelju uocene promjene u ponasanju ribe koje moze biti vrlo razlicito. Krece se u rasponu od vrlo uocljivih pomaka otvaranja i zatvaranja usta do vrlo malih kretnji prepoznatljivih samo oku vrlo iskusnog ribolovcu. Onog koji odlicno vidi, odlicno procjenjuje mjesto gdje je mamac i odlicno cita najsitnije detatelje u kretnjama odabrabne ribe. Ovakav nacin lova moguc je ne samo kada se riba nalazi pod nogama u plitkoj bistroj vodi, vec i na solidnim daljinama od 20 ponekad i 25 m, u brzacima i na mjestima gdje velika vecina ribolovaca ribe uopce ne primjecuje. Ova tehnika je vrh musicarske vjestine.

3. Ribolovac dobro vidi ribu, ali ne razlikuje detalje u njenom ponasanju niti na to osobito pazi. Kontrira "na opip", nakon sto osjeti zatezanje na stapu ili vidi zaustavlanje predveza ili strune. To je varijanta ceskog nimfarenja, limitiranih mogucnosti u brojnim situacijama, a prvenstveno u lovu plasljivih riba koje ni najmirnijeg ribolovca ne trpe na udaljenosti od nekoliko metara. Na ovaj nacin nije moguce loviti u brojnim situacijama, a osobito nimfama na iole vecoj distanci.

4. Ribolovac iz nekog razloga ne vidi ribu, ali relativno dobro vidi mamac kojim lovi. Treba vrlo pazljivo gledati i kontrirati u trenutku kada mamac iznenada nestane iz vida. To moze "nemoguce" zvucati, ali u lovu vecim strimerima upadljivih boja ili odbljeska tamnoj vodi odlicno prolazi u praksi. Jako dobar nacin u lovu stuka ili pastrva u uvjetima lose vidljivosti. Omogucava kontru prije nego sto se osjeti zatezanje vrha stapa ili zaustavljanje strune, pa tako pruze puno veci postotak realizacije ugriza.

Inace, pojam lova "na vidjeno" (engl. sight fishing) odnosi se iskljucivo na nacin prepoznavanja trenutka za kontru, a ne na neku odredjenu tehniku lova, neki imaginarni kontakt s ribom, nacin komponiranja pribora, izbor stapa, predveza, muhe i sl..
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Nimfarenje na viđeno Empty
PočaljiNaslov: Re: Nimfarenje na viđeno   Nimfarenje na viđeno Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Nimfarenje na viđeno
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Nimfarenje !!!
» Nimfarenje na Limu
» Nimfarenje pastrmke
» Nimfarenje kanapom

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Nimfarenje (Nymphing)-
Skoči na: