Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)

Ići dole 
+42
Maricfly
Flya
Sale
Alp
Mafke
Panic
Mixmaster
Predrag
Cori143
Boban
ShoneFly
Fly Daddy
Ogi
Ranko
Silvio
Zvezdan
Pex
Djomla
Ersin
Sumadinac
Lale
SnikS
NMilanovic
Madjoni
Bahus
Bax
Bahat
Sasats
Hypuris
Tolefly
Mr.Zacoola
Big Bad Wolf
Miran
Mungos
Musicar
MDujmović
Omar
Renafly
Pedja GM
Mackey
Crni
Murino
46 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
MDujmović
Visitor
MDujmović


Broj poruka : 159
Godina : 46
Lokacija : Bihać
Datum upisa : 05.01.2012

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyUto 29 Maj 2012, 18:31

Thanks i uspješan instruktorski rad! :ziveli :
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyUto 29 Maj 2012, 18:36

Sasats ::
Imam i ja jedno provokativno pitanje za naseg novog instruktora Sada kad si polozio ispit i prosao celu proceduru potrebnu za dobijanje tog zvanja ...cenis li vise instruktorsku titulu nego ranije P.S.
Sad moras da polazes i za mastera ako mislis da zadrzis ime Mixmaster



Zvanje FC instruktora cenim isto kao i ranije. To nije nikakva titula, kao što ni zvanje instruktora vožnje automobila niko ne naziva titulom.

FCI je osoba koja ume da pomogne u usavršavanju zabacivanja mušice. To je sve.

FC instruktori se međusobno itekako razlikuju, pa treba biti veoma oprezan pri njihovom odabiru. Jedni se drže jednog bacačkog stila, a sve ostale odbacuju kao nepravilne, dok drugi prepoznaju razne stilove i umeju da im se prilagode. Jedni su iskusni ribolovci koji umeju da primene bacačke veštine u milion mušičarskih situacija, dok su drugi vezani za jednu ili dve vrste riba, jedan tip vode i par mušičarskih tehnika.

Po mom mišljenju, FC instruktor bi morao da ima još par diploma, a najvažnija je ona koja mu se praćaka u čuvarci ili pred objektivom kamere. Oni koji nemaju takve "kvalifikacije" i kojima se praktično zabacivanje svodi na par ribica iz najbogatijih revira, nemaju dovoljno bacačkog znanja ni za sebe, a kamoli za dalje širenje.

A da li ću postati i Master FCI, to zavisi od toga da li će me neko dovoljno "naljutiti" da to uradim.
Taj ispit je nešto teži od osnovnog i zahtevao bi pripreme od kojih se upravo odmaram.


Poslednji put izmenio Mixmaster dana Sre 30 Maj 2012, 08:38, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
Panic
Visitor
Panic


Broj poruka : 113
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 29.11.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyUto 29 Maj 2012, 19:28

Čestitke i od mene za mušičarskog komsiju, nadam se da će Ivan od danas koristiti svoje iskustvo, znanje a sada i zvanje, samo u cilju popularizacije i napretka u odnosima medju mušičarima ovog podneblja.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptySre 30 Maj 2012, 01:29

Hvala komšiji sa iste reke, uglednom FT i FF autoru.
Nazad na vrh Ići dole
Bahus
Guide
Guide
Bahus


Broj poruka : 1001
Godina : 59
Lokacija : Zaječar
Datum upisa : 01.03.2012

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptySre 30 Maj 2012, 06:18

Bravo G-dine Mixmasteru svidja mi se vas post,vasa otvorenost,odvaznost,iskrenost i sto je bitno hrabrost,malo je ljudi koji govore ovim jezikom.
Nazad na vrh Ići dole
Murino
Admin
Admin
Murino


Broj poruka : 31734
Datum upisa : 26.04.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 10:40

Moram da priznam da sam pomalo iznenadjen vašim slabim interesovanjem za ovu tematiku, naročito imajući u vidu da je
svakodnevno na usluzi urednik ovog foruma FFF FC instruktor Ivan Randjelović, koji takodje iz nekog svog ličnog razloga,
slabo koristi ovu stranicu, vjerovatno čekajući pitanja od strane samih forumaša !


Shodno tome ja ću biti slobodan i pitati sa nekim protokom vremena i "hladne glave"...

Da li ovo sa sertifikacijom doživljava kao svoju mušičarsku nadogradnju, odnosno kada je po njemu najbolje pristupiti polaganju ovog FC ispita.
Šta se polaganjem ispitа za FC dobija i kome je ovakva jedna diploma zaista potrebnа, imajući u vidu ne baš lagan nivo znanja koji je potreban ?
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 13:18

Murino ::
Da li ovo sa sertifikacijom doživljava kao svoju mušičarsku nadogradnju, odnosno kada je po tebi najbolje pristupiti polaganju ovog FC ispita?

FCI sertifikat ne donosi značajnu mušičarsku nadogradnju. Ulovi i užitak u ribolovu se ne povećavaju zahvaljujući stečenoj FCI diplomi. Čini mi se da neki instruktori FC-a šire zabludu da je taj papir dokaz neke mušičarske majstorije, pa su mnogi mušičari u nedoumici oko toga. Istina je da FC instruktor može biti običan početnik u mušičarenju, koji se pravilno pripremio za polaganje jednog ispita. U tome mu može pomoći neko ko je taj ispit uspešno prošao. Za to nije nužno da kandidat ima bilo kakva mušičarska iskustva. Neretko, FCI su obični mušičarski početnici.

Zapravo, FCI sertifikat se dobija poznavanjem fizike, a ne tehnika mušičarenja, ihtiologije, entomologije, vezivanja muva, mušičarske tradicije, voda...

U pripremama za test, ja sam učio o Njutnovim zakonima, inerciji, sili, masi, energiji..i o njihovoj primeni u zamahivanju (zabacivanju) mušičarskim priborom. Takođe, morao sam da pokažem i znanje podučavanja drugih, to jest instruktorske sposobnosti.
Niko me nije pitao da li znam da lovim pastrmke, klenove i bucove, a još manje da li umem da odaberem pravu muvu i prepoznam Potamophylax cingulatusa.

Drugi deo pitanja je "kada treba pristupiti polaganju ovog ispita?"

Naravno, treba razmisliti imate li razloga da postanete instruktor mušičarskog zabacivanja. Čini mi se da su mnogi polagali taj ispit samo zbog prestiža i ugleda u mušičarskom svetu, što je pogrešno. Ja sam položio, jer su to od mene zahtevali neki partneri, moglo bi se reći poslovni. Uz njihovu finansijsku podršku (troškovi priprema i polaganja) ja sam to obavio.
Ispit treba prijaviti tek kada ste potpuno spremni. To zahteva bar nekoliko nedelja ozbiljnih priprema, najbolje uz pomoć nekoga ko je sve to već prošao. Ja sam sve izveo sasvim drugačije, pripremajući se potpuno sam. Osim što sam imao par razgovora sa jednim FCI putem Skypea, nikakvu podršku od drugih nisam dobio. Tu je moj slučaj poseban i ne treba ga slediti. To je neuporedivo teži način, koji je meni predstavljao zadovoljstvo (takav sam -mislim da su ovi naši nedostojni da budu u ulozi mog učitelja u bilo čemu), ali ne verujem da će ikom drugom to biti mudro ukoliko želi FCI diplomu.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 13:26

Murino ::
Šta se polaganjem ispitа za FC dobija i kome je ovakva jedna diploma zaista potrebnа, imajući u vidu ne baš lagan nivo znanja koji je potreban ?[/b]

Dobija se veće pravo na podučavanje drugih zabacivanju mušičarskog konca. Diploma - jaka stvar, to svako zna. Isto kao što lekar sa diplomom ima preimućstvo u lečenju bolesnih, u odnosu na nekog travara. Naravno, kao što travar ponekad zna lek, tako i instruktor bez diplome može biti bolji učitelj zabacivanja.

Ova diploma je potrebna ljudima koji bi voleli da podignu svoj ugled u svetu fly castinga ili rade kao instruktori FC-a. Nivo znanja koji je potreban za sertifikat nije tako veliki kao što većina misli. Ja ga otprilike poredim sa testom iz matematike za III razred osnovne škole. Ako ste to prošli, ni ovo vam, uz adekvatne pripreme, neće biti nikakav problem.
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 13:39





Mixe,da li dugogodisnje samostalno musicarenje moze da dovede do nekih nepravilnosti u zabacajima,s obzirom da ja musicario pre interneta dosta . Sture informacije !

Trudio sam se po casopisima da se upravljam i steknem osnovno pravilo tj.pravilnost zabacaja,mislim da sam savladao pravilno bacanje nekoliko vrsti.

Samo mislim,siguran nisam da je 100 % po PS-u ! Daleko izbacujem po potrebi i solidno lovim,nisam imao nikog iskusnijeg da me proprati malo,a osedeh sa mahacem .
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 13:49

Mafke,
Na pitanje o "nepravilnosti" u zabacivanju različito gledaju razni instruktori. Slabiji instruktori će ti reći da je nepravilno sve što nisu nabubali za vreme svoje kratke livadske obuke. Ja ću ti reći ovako:

Ako koristiš neku tehniku zabacivanja koja ti donosi uspeh u uslovima u kojima mušičariš, tvoje zabacivanje je perfektno. To što ne znaš da objasniš zašto je to tako, potpuno je nebitno - nisi instruktor. Ako tvoj konac i muva prolaze kroz lavirint granja na Grzi i dosežu svaku pastrmku, ti si odličan bacač.

Naravno, odlično je imati kontakt sa vrsnim instruktorom i mušičarem, sa kojim možeš razmeniti korisne informacije. On će umeti da prepozna i objasni sve tvoje zabačajne radnje, a postoji mogućnost da ti ponudi neka rešenja koja možda nisi znao. Takođe, nije nemoguće da FCI nešto korisno vidi od tebe, posmatrajući tvoja "samouka" FC rešenja.
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 16:54






Hvala Mixe,odkud brate znam,jedino Saleja me posmatrao na Moravi i reko da jako lepo bacam,i bi mi drago.
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 17:33

Mixmaster ::
Murino ::
Šta se polaganjem ispitа za FC dobija i kome je ovakva jedna diploma zaista potrebnа, imajući u vidu ne baš lagan nivo znanja koji je potreban ?[/b]

Dobija se veće pravo na podučavanje drugih zabacivanju mušičarskog konca. Diploma - jaka stvar, to svako zna. Isto kao što lekar sa diplomom ima preimućstvo u lečenju bolesnih, u odnosu na nekog travara. Naravno, kao što travar ponekad zna lek, tako i instruktor bez diplome može biti bolji učitelj zabacivanja.

Ova diploma je potrebna ljudima koji bi voleli da podignu svoj ugled u svetu fly castinga ili rade kao instruktori FC-a. Nivo znanja koji je potreban za sertifikat nije tako veliki kao što većina misli. Ja ga otprilike poredim sa testom iz matematike za III razred osnovne škole. Ako ste to prošli, ni ovo vam, uz adekvatne pripreme, neće biti nikakav problem.

Mix, u potpunosti se slazem s prvim pasusom koji si napisao. Medjutim, sto se tice drugog bas i ne. Ti si prosao FFF CI ispit koji je na glasu kao daleko najlaksi ispit te vrste. Za njega manje vise doista vrijedi to sto si napisao. Iako to isto tako ne znaci da su svi koji ga poloze drugorazredni ribolovci, bacaci i instruktori. Ima jako dobrih i sposobnih ljudi u toj organizaciji koje iskreno postujem i kao ljude i kao ribolovce i kao instruktora. No, praksas pokazuje da je to ispit na kojem se vrlo, vrlo rijetko pada. Necu ulaziti dublje u razloge.

Medjutim, postoje i drugi ispiti i druge organizacije. Pristupis li ti ili bilo tko drugi polaganju za EFFA ili AAPGAI na nacin koji si opisao - bez vrlo ozbiljne pripreme i puno rada - roknut ce ko kruska. Program tih ispita je neusporedivo opsirniji, raznovrsniji i tezi. Kriterij prolaznosti je neusporedivo strozi. Zbog samo jedne jedine greske, centimetar kraceg zabaca ili jednog krivog odgovora se pada. To moze biti i pitanje tipa: "Sto, kako i kada se lovi suhom muhom"; ili: "Kakve sve nacina potapanja nimfe poznajes".

A svercanja nema jer se polaze javno, pred educiranom publikom. Neces naci ni jednog koji je to polozio, a da nije barem u klasi dobar ili natprosjecno dobar ribolovac. Vecina ljudi iz tih organizacija koje poznajem ispit koji si ti prosao odradit ce lijevom rukom bez ikakvih priprema i zagrijavanja.

Bez uvrede i namjere da te ucinim manje vrijednim, ali i u ribolovu - kada bih se morao kladiti - ne bih na tebe ulozio ni kinte. Barem kada se radi o EFFA instruktorima iz tvoje zemlje. Necu ih nabrajati da to ne bi izgledalo kao reklama negog i neceg ispod stola.


Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide
Sale


Broj poruka : 1437
Godina : 47
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 04.12.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 18:58

Ja znam nekoliko insrtuktora iz EFFA koji su ispod prosecni ribolovci da ne kazem losi , ne bih pominjao imena da ne reklamiram
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 19:01

Sale ::
Ja znam nekoliko insrtuktora iz EFFA koji su ispod prosecni ribolovci da ne kazem losi , ne bih pominjao imena da ne reklamiram
Alpove dvije zadnje rečenice treba staviti u temu vic dana Laughing
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 EmptyPet 07 Dec 2012, 19:06

Sale ::
Ja znam nekoliko insrtuktora iz EFFA koji su ispod prosecni ribolovci da ne kazem losi , ne bih pominjao imena da ne reklamiram

Slobodno, ja sam vrlo znatizeljan. Mislim da ih kod vas ima pet. Koji od njih nije barem dobar ribolovac?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)   PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a) - Page 4 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
PITAJTE FFF (FC) INSTRUKTORA - G-dina IVANA RANĐELOVIĆA (Mixmaster-a)
Nazad na vrh 
Strana 4 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» Spisak novih FC Instruktora u Srbiji, maj 2012.
» Famozni FCI test - Mixmaster
» Funny Fly Casting Videos by Mixmaster

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING-
Skoči na: