Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Odnos prema ribi = sport!?

Ići dole 
+11
BlackBelt
Goci
Pedja
Alp
Nikolats
Crni
Sasats
Madjoni
NikolaCG
Los_Pecaros
Mixmaster
15 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 15:56

Momci, hvala što ovako aktivno učestvujete u ovoj temi.

Sve smo bliži tome da ljudi koji bacaju one "zmajeve", mrežice 1x1 m, mogu jednim jednostavnim potezom postati "veliki sportisti" i "plemeniti" ribolovci. Šta ako počnu da oslobađaju ulov? Mnogi će ih podržatii, jer njihov pribor ne nanosi nikakve rane ribama, ne ubada ih i ne zamara (iscrpljuje). Njima se riba sama uplete, samo je dignu, slikaju, poljube i vrate.
Ako je sport u postupku sa ribom, treba omogućiti "zmajevcima" da normalno "pecaju".Laughing

Mogli bi da naprave specijalne klubove, štampaju časopise i postave sajtove. Na bedževima na prsluku, mogli bi da nose natpis "Catch & Release" ili "Stop ribokrađi". Zamišljam slike ulova u njihovom časopisu ispod kojih, baš kao i u "Mušičaru" piše "Riba je oslobođena". Laughing

Eee, da je u tome sport, ja ne bih bio mušičar, nego "mrežičar", "zmajevac".
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 16:40

Tamo gdje ribe (po)tamane mos biti sportas ili ne sportas, zasluzan ili ne zasluzan, ili sto god koliko god hoces. Koga to zanima. Tamo gdje riba ima, jer ih ljudi na razlicite nacine paze, uzivas u dobrom ulovu i musicarenju. Kakvom hoces. "Filozofija" je u drugom planu.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 17:12

Kada bih sabrao masu svih riba ulovljenih mušičarenjem u Srbiji i to uporedio sa masom svih otrovanih, šokiranih, bombardovanih, rukama uhvaćenih, izmrežarenih, varaličarenih... riba, verovatno bih dobio rezultat oko 1: 100,000
Možda grešim u računici, ali čak i kada bi mušičari ulovili 1:1000 (recimo da sam pogrešio čak za 100x) to bi bilo beznačajno. Spašavanje svake hiljadite ribe je nedovoljno da se išta promeni na opustošenim vodama Srbije, pa se princip dobrovoljnog CR-a može slobodno smatrati gubljenjem dragocenog vremena. Gubljenje vremena znači samo jedno - brz put do totalne propasti ribljeg fonda. U ovakvim zemljama potrebno je biti višestruko mudriji, pa se zalagati za poštovanje postojećih propisa, među kojima je, ako je nekome do toga stalo, na sve većem broju voda i C&R.

Neophodno je učiniti nešto za nestanak veoma brojnih ribokradica i trovača, ako imamo imalo smisla za računanje gde nestaju ribe.

Najgore je dozvoliti takvima da nas prave budalama, proglašavajući najplemenitije ribolovce nesportskima ako odluče da zadrže svoj uglavnom skromni ulov.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 18:05

Los_Pecaros ::

Takave su (i vece), recimo, plivale centrom Podgorice 70-tih. Davno prosla vremena. :(


Loši, upotrebio sam deo tvog posta da bi se nadovezao na ovu temu ....
A i kod mene ima dosta prica o velikim ribama iz proslih vremena u nasim rekama ...

Molio bi da mi neko objasni , ako je moguce neko stariji od mene ko je bio svedok i ocevidac tih lepih vremena i ulova ....

GDE SU TE VELIKE RIBE OTISLE IZ NASIH REKA?

Tada se riba pustala samo kad ti ispadne iz ruke i bilo je ribe.

Zasto je nema sada?
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Guide
Guide



Broj poruka : 679
Lokacija : Niš
Datum upisa : 06.02.2009

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 18:54

Sasats ::
...GDE SU TE VELIKE RIBE OTISLE IZ NASIH REKA?
tada se riba pustala samo kad ti ispadne iz ruke i bilo je ribe. zasto je nema sada?
Pa sam si dao odgovor. Evo ga u drugoj tvojoj rečenici. Zar misliš da ako "danas" poneseš ribu da će ih "sutra" biti 10x manje? Ne, ako narednih godina SVAKO nosi ribu (tj, pušta je samo kad mu ispadne), kroz 20 godina će biti 10x manje riba. Eto to se desilo.

Ako totalno zanemarimo krivolov (bombe, mreže i slično) i zagađivače, mi opet ne bismo u manjim vodama imali "veliki ribe" jer bismo ih mi sami upecali i poneli.

Pitaš za starije ribolovce... Moji ujaci imaju 50-60 godina i pecaju na Nišavi od osnovne škole. Nekada se lovio klen i skobalj. a samo je poneko pokušavao da lovi šarana. Priča mi ujak da je kod Niške Banje bilo dovoljno da se popneš da vrbu i samo da čekaš i... uskoro naiđe jato od 50 šarana. Prvih par riba su predvodnici jata i imaju po metar i po (divljaci od 25-30 kila), slede ribe po metar (15-ak kila) i na kraju desetine onih nešto manjih, prosek 5 kg.

Sada na istim tim mestima pecaju desetine ribolovaca. Neki na plovak, neki na dubinku. Udice sa mamcima na svakom koraku reke, pribor vrhunski. Koje su šanse da jedan šaran ne bude uhvaćen ni pri dužini od 30 cm, ni sa 40, ni sa 50... 100... A treba mu ko zna koliko godina za preko metar (najmanje 10-15). On će nekada pre te dužine biti upecan od strane sportskog ribolovca i završiće u rerni sa šargarepom, belim lukom i preliven belim vinom.

U malim rekama ribe ne mogu da zaobiđu i mreže, i bombe i na kraju udice...

To jedino mogu u većim rekama. U Dunavu imaš somove od 50 kg kolko ti volja. A caruje krivolov. Jednostavo je to velika voda koju ne možeš izloviti čak ni mrežama. A male vode možeš i udicom, i to i mušicom.

Što pre to nadležni shvate to će pre biti velikih riba i u malim vodama.

p.s. Gledam naslov teme, sve ovo dođe kao neki off topic...
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Guide
Guide



Broj poruka : 679
Lokacija : Niš
Datum upisa : 06.02.2009

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 19:02

Mixmaster ::
Navodno, bolji (ili veći) sportista je onaj ko sa vode ponese manje riba.
A tumačenje ovoga bi bio "on topic".

Ovo niko ne misli, tako da zaista ne znam otkud ti to...

Možda bi imalo više smilsa tumačiti iskaz:

Bolji (veći) sportista je onaj koji pusti više riba.

Za tako nešto treba i umeća i sportskog duha... I brige o ribljem fondu.
Nazad na vrh Ići dole
Los_Pecaros
Guide
Guide
Los_Pecaros


Broj poruka : 1614
Lokacija : Na vodi
Datum upisa : 01.04.2009

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 19:06

Upravo tako Goci.

"Tada" nije bilo ovoliko ribolovaca kao danas. Bilo je neuporedivo vise ribe nego sto je danas ima. Vecina ribolovaca su nosili ulove, rijetki su bili koji su vracali mjerne komade. I tu je, takodje, "caka"... mjerne komade! Danas se tamani sve sto se do`vati udice i riba, jednostavno, nema mogucnost da se reprodukuje u mjeri potrebnoj za odrzavanje brojne populacije. Stvar je licne svijesti da se skapira kad je dosta s odnosenjem i u kojoj mjeri... upravo zbog enormnog povecanja broja "kolega" na vodama.

Da pojasnim stav vezano za ubijanje ribe, jer to postalo nesto-kao.... lose, sta li? Ma neka, de.

Ribu treba odmah i sto prije UBITI i pustiti joj krv... preciznije.... zaklati je. Tacka. Eto... toliko. da budem/o precizni. To u zemlji u kojoj zivim propisuje Zakon. A, sa Zakonom se "nije igrati". E sad, kako/zasto to Zakon propisuje, zaista nemam vremena da (opet) objasnjavam... niti kapiram da bi ovi "sportasi" mogli to da (eventualno) skapiraju. Ima valjda neko ucen ko je to predlozio a Zakonodavac usvojio. I opet... tacka.

Gadi mi se od revira prepunih izubijanih, izbodenih i bolesnih riba koje sluze pravljenju para koje ostavljaju ljudi kojima je ribolov sport (!!!). Izem ti takav smisao uzimanja stapa u ruke. To nikako nije, i nikada ne moze da bude smisao ribolova.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.montenegro-fishing-paradise.com
BlackBelt
Visitor
BlackBelt


Broj poruka : 166
Datum upisa : 31.08.2010

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 19:31

Mixmaster ::
Sve smo bliži tome da ljudi koji bacaju one "zmajeve", mrežice 1x1 m, mogu jednim jednostavnim potezom postati "veliki sportisti" i "plemeniti" ribolovci. Šta ako počnu da oslobađaju ulov? Mnogi će ih podržatii, jer njihov pribor ne nanosi nikakve rane ribama, ne ubada ih i ne zamara (iscrpljuje). Njima se riba sama uplete, samo je dignu, slikaju, poljube i vrate.

Mixe,to nisu sportisti!Prava formulacija je:da su to ljudi,koji bacaju zmajeve,mreže i oslobadjaju ulov!Što se sa njima desilo u medjuvremenu pa su se"transformisali"na ovakav način je pitanje za psihologe!Mnogo im je bilo lakse da preko mahaca okaju svoje grijehe.
Sportista se ne postaje preko noći,to se isključivo radi danju! Biti sportista je najcasniji moguci poziv i tu nema što da se krije!Od momenta kada postanete sportista imate obavezu vise-morate se ponašati u skladu sa propisanim pravilima.....e tu nastaje problem kod ovih sa zmajevima,mrezama,kederima,tirolcima,dinamitima,puskama.....navikli su drugacije...tu su nasli uhljebljenje!
Ne love ribu po tradiciji da bi se"prehranili"vec da bi nesto strpali u dzep!Takvo ponašanje nema nikakve veze sa sportom,prije bih rekao da to ima veze sa kucnim NEVASPITANJEM.
Nije mi poznato da je neko otvorio skolu za bacanje zmajeva,mreza...it'd,ali sa sigurnošću mogu da potvrdim da nema broja sportskim školama gdje svoju djecu sa zadovoljstvom upisujemo,kako bi se edukovali i saznali da zmajevi postoje samo u bajkama ili da lete zahvaljujuci vjetru.

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 19:53

Malo ću i ja u offtopic, da bih korigovao ovu bajku o šaranima iz Niške Banje i sportskim ribolovcima iz nje.

U vreme kada sam svojim očima često posmatrao te zaista brojne ribetine, nije u N. Banji bilo ozbiljnih sportskih ribolovaca. Jedini sportisti su bili gradski ribolovci, koji su dolazili iz Niša. Banjci su uglavnom bili veoma skromnog znanja i pribora, mnogo bolji u mrežarenju i postavljanju raznih klopki za ribe, nego udičarenju.
Šarani iz ovih prepravljenih priča, koje je Goci slušao od tobožnjih sportista, su nestali kada su seljaci iz tog kraja odlučili da ih povade mrežama i harpunima. Mreže su vučene noću, a harpuni pucali danju, naočigled nemoćnih gradskih sportskih ribolovaca.
Za vrlo kratko vreme, sredinom osamdesetih, od jata šarančina iz preliva čuvenih virova "Ženeva" i "Kožara" nije ostalo baš ništa. O "istom trošku" pobijeni su i svi somovi i krupne mrene.
Sportski ribolovci nisu imali baš nikakve veze sa tim.

Ovo je priča koja je vrlo slična pričama koje možemo čuti od iskrenih i starih ribolovaca širom Srbije. Kako su nestale ribe, kristalno je jasno svakom inteligentnom stvorenju, a posebno starim sportskim ribolovcima, kojih je u mom gradu oduvek bilo u velikom broju.
Nazad na vrh Ići dole
Los_Pecaros
Guide
Guide
Los_Pecaros


Broj poruka : 1614
Lokacija : Na vodi
Datum upisa : 01.04.2009

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 20:06

Fino je to Mix-e sto u nedostatku nekih "zivljih tema", kao moderator, pokreces ove "vjecite"... ali bi trebao da se potrudis da ovim prepiskama dajes i neke smjernice da se ne bi islo... u dosadu.

Ja sam pisuci gore mislio na drugog clana foruma koji je in-direktno pokusavao da se nesto nadgornjava a ovaj (nesretnik) se ubacuje vazda
dje ga niko i ne pita nista... dosadno mu valjda.

Tvoja tema... tvoje smjernice...i na kraju... tvoja odgovornost za dalji tok prepiski.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.montenegro-fishing-paradise.com
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 20:14

Danas sam prisustvovao lijepom sportskom događaju! Skupile se žene iz okolnih sela Šavnika, na takmičenju ko će da napravi najbolju pitu sa jabukama. Bilo je sudija, žirija,bodova i pobjednika sa peharima! Predvina "sportska" manifestacija.
Za one koji će se možda zbuniti ovim postom, sve što ima takmičenje, sudije, bodove, pehare, je sport. Tako i pite sa jabukama uđoše u sport, a Šavničke domaćice postadoše sportkistinje, i veoma cijenjene u društvu, više nego doktori i učitelji koji su se sladili pitama ovih domaćica! Vjerovatno više cijenjene u "sportu" od mušičara, jer ne jedu živa bića, koja predhodno ubiju iz sporta!

C&R je uslovan i i ne obavlja se svuda i na svim vodama svijeta. Čak u vrlo malom procentu! Znamo i za vode gdje se nikako nesmije vratiti riba nazad u vodu! Kako li tamo biti "sportista"?

Zalutali ribolovci koji misle da je biti mušičar, biti to samo na C&R vodama/revirima (iako mnogi a stupe na tlo slobodne vode, lome glave ribama), se grdno varaju.

Mix je itekako u pravu kada kaže da su "sportskiji" i oni "zmajevci", koji puštaju svoj ulov, ako poimanje sportskog ribolovca tumačite samo kao nekoga ko lovi u revirima ili na slobodnoj vodi a obvezno pušta svoj ulov! Iako to zvuči ludo!

I još nešto....nisu svi mušičari takmičari....čak je veoma veći broj onih koji to nisu!


Poslednji izmenio NikolaCG dana Ned 24 Okt 2010, 20:54, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Los_Pecaros
Guide
Guide
Los_Pecaros


Broj poruka : 1614
Lokacija : Na vodi
Datum upisa : 01.04.2009

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 20:35

OdoG da gledam neki fudbal.

:)


Te rijeke tamo, jednostavno, "ne teku" dok sam odsutan... i volio bih da kad opet dodjem teku slobodne i pune zdravih i ne izubijanih riba. Ima ih dovoljno i za ponijeti i za merak pecanja.

Pitanje je: ima li dovoljno svjesnih ljudi?!

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.montenegro-fishing-paradise.com
Goci
Guide
Guide



Broj poruka : 679
Lokacija : Niš
Datum upisa : 06.02.2009

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 22:41

Mixmaster ::
Šarani iz ovih prepravljenih priča, koje je Goci slušao od tobožnjih sportista...
Tobožnjih? Rekao sam da sam slušao od mojih ujaka, veoma ozbiljnih sportskih ribolovaca sa 40 i kusur godina ribolovnog staža.

Otkud tebi pravo da za moje ujake kažeš "tobožnji sportisti"!

I šta kog vraga znači "prepravljenih priča"? Da su oni meni ispričali jedno, a da sam ja to namerno prepravio i ovde napisao drugo? Tj da namenski obmanjujem (lažem) forumaše?

Možeš li ti normalno da učestvuješ u diskusiji na forumu ili ćeš doveka na po sitno vređati učesnike foruma? Ako ne možeš, kaži jasno i glasno da ne traćimo vreme ovde...


Poslednji izmenio Goci dana Pon 25 Okt 2010, 00:52, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 23:03

Zanimljiv post.

Čovek umešao svoju familiju u priču, pa mu sad krivo zbog toga. Ja ne verujem da je pomenuta familija imala ikakve veze sa sportskim ribolovom. Svako ima pravo da na forumu posumnja u nečije reči, naročito ako svoju sumnju potkrepi vlastitim iskustvom. Ja napisah da priča koju je Goci navodno čuo u svojoj familiji nije tačna i prepravih je po onome što pouzdano znam i što sam svojim očima gledao. To ne može biti uvreda.
Goci je ovde zalutao, ako misli da može da ubacuje svakojake bajke, da provocira, a da ne bude ispravljen. Nišava je reka koju slabo poznaje i ne bi trebalo da traži oslonac po pričama koje je navodno slušao kao mališan. I ja svojoj deci pričam koješta o krokodilima i nilskim konjima u Nišavi, da ih zabavim, ali ne očekujem da sutradan to koriste kao činjenice u ozbiljnim razgovorima.
Nazad na vrh Ići dole
Los_Pecaros
Guide
Guide
Los_Pecaros


Broj poruka : 1614
Lokacija : Na vodi
Datum upisa : 01.04.2009

Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 EmptyNed 24 Okt 2010, 23:08

Cool down boys! help 1

Mix-e... ne zaboravi da si (odje) moderator i da imas razlog (i odgovornost) vise da postujes primjereno nego sami clanovi.

Famozni, iscooliraj malo, bre. Nije OK pisati na taj nacin.

Drgarski prijedlog:

- izbrisi cijelu temu.

Nista pozitivnog nije donijela.

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.montenegro-fishing-paradise.com
Sponsored content





Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odnos prema ribi = sport!?   Odnos prema ribi = sport!? - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Odnos prema ribi = sport!?
Nazad na vrh 
Strana 3 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» Sport? Ribolov?
» Fly Fishing: The Lifetime Sport

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: OFF TOPIC :: GARAŽA-
Skoči na: