Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Klendžijski zabac

Ići dole 
+11
Goci
NikolaCG
KobraKV
Acter fly
Ervin-Eko
Alp
Omar
Sale
Mafke
Sasa D
Mixmaster
15 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Goci
Guide
Guide



Broj poruka : 679
Lokacija : Niš
Datum upisa : 06.02.2009

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 00:47

Mix bi ovu plitvičku patku dotukao belim Globugom prezentovanim patkinim driftom! lol!

Istina, posle bi možda dobio besplatan stan i hranu. Evropa je to... geek
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 09:09

Alp ::
[You must be registered and logged in to see this image.]

Mix, klenolov je jednostavna stvar. Samo ako ima riba.

Ni na ovom mestu klenolov ne bi bio baš jednostavan, ako bi me vlasnik ove vode pustio da jedno nedelju dana mušičarim na ovom mestu. Ostala bi samo patka i 2-3 klenčića koji su mi se otkačili, pa naučili šta je bambula i klendžijski zabac.

Na vodama u mom regionu, klen je veoma proređen ribokrađom.
Alp, ti si sigurno u kontaktu sa FC instruktorima iz mog kraja. Upitaj ih mogu li da ulove smešnih 10 klenova od (npr) 25 cm za jedan dan na Nišavi. Stavi ih na taj test, da proveriš da li su zaista kadri da drugima drže časove. Evo, danas je lep dan, a reka bistra. Zamoli ih da prođu i taj test - najvažniji od svih.
Praćakanje u mojoj mrežici je upravo zbog toga važno. To je diploma koja se 100x teže stiče - FC instruktora za "klendžijski zabac". Laughing

KLENDŽIJSKI DRIFT

Ostajem pri tome da sam dobro opisao ovaj pokret.

Još važnije je da sam ja potpuno siguran da početnika mogu naučiti klendžijskom zabacu, koji će mu doneti obilje ulova i veliko zadovoljstvo u mušičarenju. Često držim časove o tome, na vodi. To je viši stepen učenja zabacivanja, to jest (za naše Engleze) Advanced Fly Casting.

P.S.
Poštovani Alp,
U tvojim postovima ima više pitanja, koja zahtevaju veoma obimne odgovore, što je na forumu nepoželjno. Veliko mi je zadovoljstvo da odgovaram na njih, ali predlažem da u jednom postu bude po jedno.
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 09:35

Mix, ne postoji nikakav "klendjiski zabac" van okvira onog sto je odavno poznato pod drugim imenima, a pogotovo nekakav "klendjiski drif" koji je totalna besmislica. Obrazlozio sam ti to na vise nacina i dalji bi pokusaju bili gubljenje vremena.

Doista nisam upoznat kakva je situacija u tom kraju, ali ti garantiram da talentiranog ribolovca prosjecna bacacke tehnike mogu u jednom danu dovesti do toga da ulovi desetine klenova od recimo 1-3 kilograma. Naravno, na mjestu gdje ih ima, a vecina ljudi ne zna da su tamo ili ih ne zanimaju. Ako bas zelis, mogu zamoliti neke da ti ispricaju to iskustvo.

Na toj istoj ili nekoj slicnoj vodi, gdje klenova ima bitno manje nego na ovoj slici, ali su puno veci mogu te (iako te smatram dobrim riblovcem) "usteliti" tako da ne ulovis nista i samo gledas doista velike ribe koje love drugi, drugim načinom, drugacijim musicarskimpriborom i u bitno drugacijim uvijetima od kojeg si navikao. Mogu potpunog totalikus pocetnika dovesti na mjesto gdje ce uloviti veceg klena od 2 kile iz prvog pokusaja. Samo...

Svim time ne bih pokazao nista pametno osim vlastite tastine. Tastina je mana, ne vrlina. Ispricavam se ljudima koji ovo citaju sto tako nesto neumjesno uopce pisem. Niti bi to znacilo da je neko bolji ili losiji ribolovac, bolji i losiji ucitelj, a pogotovo ne bi bilo razlog za da ljude omalovazavam ili smisljam "alpoidnoturboklenovske" nazovi zabacaje.

Kako se stice diploma to jos moras istraziti. To iskustvo i rezultat za sada nemas. Pokusavam ti pomoci na tom putu, a polemika koju trenutno s tobom vodim je na liniji toga. Pokazuje ti sto i kako tamo mozes ocekivati. Nece ti biti lako, to garantiram, a budes li svadljivo tvrdoglav roknut ce te, ako ni zbog ceka drugog, iz pedagoskih razloga.

Sto se tice pitanja, jedno sam ti postavio vec nekoliko puta. Eskiviras ga na sve nacine... To ne pise u kjigama...
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 15:45

Zbilja Mix,stvarno bi trebao da odvojiš malo vremena i da položiš taj ispit sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Djomla-BL
Guide
Guide
Djomla-BL


Broj poruka : 530
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 30.03.2009

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 15:50

Hehehe, bambule su suhe i spremne, odoh ja večeras da razbijem klena, ne znam kako se zove taj zabačaj kod mene, niti me pretjerano interesuje, al' znam da je ubitačan, slike ću da priložim sutra sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide
Sale


Broj poruka : 1437
Godina : 47
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 04.12.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 15:53

Madjoni ::
Zbilja Mix,stvarno bi trebao da odvojiš malo vremena i da položiš taj ispit

Jel zaista mislis da za tako nesto treba malo vremena?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 16:17

Sale ::


Jel zaista mislis da za tako nesto treba malo vremena?
Pa kolko treba ?30 godina samoće na izolovanom ostrvu uz nekog starog sensei-a kao da treba da nauči tajnu kovanja samurajskog mača? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 18:31

Ne treba nikakav ispit za dobrog bacača i mušičara. To je još jedna od većih zabluda koju nam je neko iz nekog čudnog razloga plasirao.

Zapravo, većina FC instruktora ni ne zna za ovakve zabace, jer klendžijski zabac ne može da bude ni na kraj pameti livadskom vežbaču. Tako nešto može da padne na um samo mušičaru koji na vodi razmišlja o bogatom ulovu klenova.

Upravo zbog toga, nove zabace ne izmišljaju FC instruktori, već praktični ribolovci, a ovi su tu samo da ih prenesu ostalima.
AKo je neko pre mene opisivao klendžijski zabac (kao "Fly First" ili bilo šta), ni taj nije mogao biti kosač trave, već vrlo iskusan mušičar, zar ne?

FCI su u ovoj "nauci" tehničari, dok su pravi naučnici daleko u džungli ili kanjonu. Neko nas je lagao da su FCI elita mušičarenja i zabacivanja. Jok, elita su oni koji uspešno primenjuju FC, pa im kažu "E, ovaj zabac da pokazuješ svojim studentima, ako hoćeš da ulove ponešto".

P.S.
Ako treba (ako se naljutim) položiću bilo koji FCI ispit. Kada je to uspelo dečici iz publike, koja guraju bicikl kroz ponišavsko žbunje da bi krišom gledala moj klendžijski zabac, uspeće i meni i to poluzatvorenih očiju. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 20:28

Za dobrog bacaca i musicar sigurno nije potrebna diploma. Ali, za ucenje drugih bilo cemu pa i musicarenju nije ju lose imati. Ljudi naime radije idu i placaju skolu kod nekog tko ima diplomu koja potrvrdjuje da ucitelj, osim solidnog znanja o musicarenju, zna nesto i o didaktici, metodici i slicnim stvarima.

Koliko mi je poznato Mix, ti ne poznas vise od 6 instrukora musicarenja koji zive u tvojoj zemlji. Ne bi bilo lose da iz svojih kritickih promisljanja izostavis prvo sve one ostale koje nisi upoznao, pa sve one s kojima nisi bio u ribolovu i lijepo konkretno kazes koji to instruktori iz tvoje zemlje po tvom misljenju ne znaju poducavat, pecati ili sto god vec o njima mislis.

A ostale, hajmo to lijepo rec, ostavis na miru ili konkretno kazes: "taj i taj ne zna to i to".
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 20:52

Posto se tema svela na diplome , instruktore ...itd...
Imao bi jedno pitanje za vas g. Alp
Paznju mi je privukao jedan vas post ....u stvari jedan deo vaseg posta od pre par dana . pa bi vas zamolio da mi ukratko objasnite isti ....

Alp ::
Besplatne demonstracije nisu primarni posao instruktora. Ta se poduka (prilicno skupo) placa pa o pravom ucinku instruktora mozes govoriti na temelju toga koliko su novca zaradili. Bas kao instruktori voznje koje si spomenuo, tenisa, golfa... Sto vise, ako pretjerano poducavas besplatno ili po neadekvatnim cijenama mozes izgubiti certifikat.

Konkretno, kolika je cena rada jednog instruktora ? i da li instruktor moze ziveti od svog rada ili je to samo hobi ?
kolika je realno potraznja za uslugama instruktora ?

Unapred hvala na odgovoru
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 21:15

Koliko je meni poznato, vrlo je malo ljudi u svijetu koji od toga zive, ali ima takvih. Iako oni obicno rade vise poslova vezanih uz ribolov. Cijene ovise od osobe do osobe, razlikuju se i u pojedinim zemljema jednako kao i cijene ribolovnih vodica. Recimo, ribolovnog vodica u Bosni ces tesko naci ispod 50 eura neto, dok oni bolji i poznatiji rade za 100, 150 i vise neto, plus troskovi. U Sloveniji ce te to kostati i 100 do 300 po danu. Sto su u svjetskim razmjerima jos uvijek relativno povoljne cijene.

Nesto slicno mozes ocekivati i od instruktora, licenciranih i ne licenciranih. Kao orjentaciju mozes pogledati ovu raspravu:

http://www.sexyloops.co.uk/cgi-bin/theboard_07/ikonboard.cgi?act=ST;f=3;t=13681

Potraznja za uslugama instruktora nije velika. Iako, oni najbolji imaju relativno dosta posla. Naravno, pravo svakog je da nekog tko mu se ucini vrijedan ili simapatican poducava i besplatno. No, nitko tko drzi do sebe nece pomoći onom tko je bespotrebno neugodam, umisljen, ne postuje znanje, struku i onog tko ga poducava. Kada te neko nauci nesto besplatno trebalo bi mu barem vrlo ljubazno zahvaliti.



Poslednji put izmenio Alp dana Pet 22 Jul 2011, 21:37, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 21:22

Hvala na odgovoru . Boga mi dosta je skupo za jednog prosecnog balkanskog ribolovca help 1
Izgleda da se pocetniku ipak vise isplati da ode kod Mixa i za Dz. nauci klendzijski zabac , makar bio i nepostojeci stvarno ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Alp
Guide
Guide
Alp


Broj poruka : 600
Godina : 63
Lokacija : Zagreb
Datum upisa : 18.06.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 21:25

U to se ne bih mjesao. Mix te sigurno moze nauciti loviti klenove, ali po pitanju drugih stvari mora malo poraditi na sebi.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptyPet 22 Jul 2011, 21:30

Alp,
Mnogo smo se raspisali o instruktorima i sertifikatima, a to ovde ipak nije tema. Ko su instruktori koje ja povremeno kritikujem i nimalo ne cenim? Ne bi bilo dobro da im navodim imena i to neću uraditi, ali ću se usuditi da jednog odmah izostavim, jer je među njima jedan veoma iskusan mušičar, koji svoje znanje zna da primeni, a verovatno i prenese. Iako nisam imao priliku da ga upoznam uživo, to mi je sasvim jasno i putem Interneta, video snimaka i novinskih tekstova.
Nadam se da se prepoznaješ, gosin Alp. Laughing

Uživam čitajući tvoje postove, čak i kada u njima negoduješ zbog mojih reči ili ih ispravljaš. Za to i služi forum, a tvoje učešće ovde smatram korisnim i dobronamernim, čak i kada se u nečemu ne slažemo.
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide
Sale


Broj poruka : 1437
Godina : 47
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 04.12.2008

Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 EmptySub 23 Jul 2011, 11:49

Mixmaster ::
. Ko su instruktori koje ja povremeno kritikujem i nimalo ne cenim? .

Jel ih ne cenis kao osobe ili ne cenis posao kojim se bave tj . hobi , ili instruktazu ?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Sponsored content





Klendžijski zabac - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Klendžijski zabac   Klendžijski zabac - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Klendžijski zabac
Nazad na vrh 
Strana 3 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Elipsoidni zabac

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING-
Skoči na: