Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart

Ići dole 
+21
Rade Mistopoljac
Pishta
Oldsurehand
Stars Member
Mare035
Waterfall
Big Bad Wolf
NMilanovic
Damirt82
Sale
NikolaCG
NB.Geronimo
Fly Daddy
Mixmaster
ShoneFly
Mackey
Mafke
Maki
Predrag
Goci
Madjoni
25 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyPon 21 Nov 2011, 20:11

Dajte malo iskustava i priča iz mušičarenja pastrmke u ovom periodu, jer ih mi iz Srbije nemamo. Ovde se to još uvek sasvim neopravdano smatra najvećim mušičarskim "svetogrđem", tako da ni najvećim mesarima među nama ne pada na pamet da posećuju pastrmke u ovom periodu.
Ja samo mogu da pretpostavim da se gotovo cele jeseni i zime može naići na odlične hatcheve jednodnevki, kamenjarki i midževa i da se na ovim crnogorskim (i ostalim) vodama i u tom periodu jednako uživa u odličnom mušičarenju pastrmke čak i suvom muvom.
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyNed 27 Nov 2011, 20:15

Mixmaster ::

Ja samo mogu da pretpostavim da se gotovo cele jeseni i zime može naići na odlične hatcheve jednodnevki, kamenjarki i midževa i da se na ovim crnogorskim (i ostalim) vodama i u tom periodu jednako uživa u odličnom mušičarenju pastrmke čak i suvom muvom.
Potpuno si u pravu Mixe....riba i priroda ne poznaje ova naša vještačka ograničenja,po meni potpuno nepotrebna na velikim rijekama ....
Roje se i jednodnevke(na malim nadmorskim visinima i ne prekidaju rojenje ) i ostale koje si naveo plus jesenji veliki tulari kojih još ima ...
Ali baetide su definitivno najinteresantnije muve pastrmkama a samim tim i nama jer ne presataju da ih kupe dok ih ima ...Meni se ponekad čini da ih ništa drugo i ne zanima....
Otvorenih voda za ribolov ima a jedna koja nije revir a puna je ribe i Trebišnjica....Nije dozvoljena čitava rijeka za lov ali jedno solidno parče rijeke u centru grada jeste...
Zabluda je ako neko misli da je mušičarenje pastrmki zimi lako.Obično nije.Vode su nam ionako prebistre ali su zimi još bistrije.....to proizvodi da ako pajku ne dignemo na prvi zabačaj,tj.ona se digne,snimi muvu i vrati se svaki sledeći daje manje i manje mogućnosti....
Evo jedne novembarske trebinjke ....

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Sl376982

Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyPon 22 Okt 2012, 01:21

Fall Baetis For Trout
by Philip Monahan


Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Romano_Baetis_300


Question: I have always assumed that fall fishing in the Rockies was all about streamers, but I’ve seen guys on Internet boards talking about fall Baetis hatches. I thought Baetis was a spring bug. Is it the same thing?


Answer: Well, yes and no. The Baetis species that hatch in the fall look just like the blue-winged olives of spring, but they’re usually smaller. Whereas you can cast a size 14 or 16 dry-fly pattern in spring, you might have to drop down to an 18 or even go as small as size 22 (especially on spring creeks or flat pools) in the fall. Depending on weather and water conditions, though, you can find occasional good dry-fly action through mid-November.

As with the spring BWOs, fall Baetis love crappy weather, so if the forecast calls for overcast skies and light rain—or even a few flurries—bundle up and get out on the water. One of the good features of these autumn hatches, however, is that they mostly occur at midday, from about 11 a.m. to late afternoon. That means you don’t have to drag yourself out of bed early to freeze your butt off.

If you do get to the river before the hatch begins, focus on subsurface presentations, using a tandem-nymph rig of standard Baetis fare: Pheasant Tails, Hare’s Ears, and the like. The water is getting colder and the fish will be slightly less active, so focus on side channels and slow-water sections. Make sure you allow the flies to swing at the end of the drift to imitate emerging mayflies, or try a Leisenring lift to target your presentation to specific lies.

When the bugs do start popping on the surface, switch over to a two-fly setup with a Sparkle Dun or Parachute Adams on top with and a BWO emerger or unweighted Pheasant Tail as a dropper. One of the differences between spring and fall Baetis fishing is that the autumn fish are generally less gullible, having endured through an entire season of angling pressure. You may need to go down to 6X and your presentations may have to be spot-on for consistent success.

MidCurrent Experts
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyPon 22 Okt 2012, 11:41

Meni i dalje nije jasno zasto je NEOPRAVDANO ispostovati zimsku pauzu na pastrmku u SR.
Neuporedivo je SR slabija salmonidnim vodama i ribama u odnosu na CG. S oozirom na savest nekih musicara,pocistili bi
preko zime ono malo pastrmki sto nisu u toku sezone. Uskoro stvarno nece biti normalne velicine pastrmki u vodama SR.
Pa znam 4 musicara sa raznih strana SR,koji nose po 40 kom. pastrmki od 15 cm na svakom izlasku. Jel u ovaj narod
Mixe imas poverenja da im prepustis ''zimske'' ribe ?

Sam si izjavio krajnje nepoverenje u razne ribobriznike(uopsteno nepoverenje u nase ribolovce),pa ajde da se sa
nasim dozvolama izborimo za zimsko musicarenje i bar ocistimo reke da kamem samo ostane u njima.

Gde su musicari,pojavili bi se i kederasi,glistarosi i ostala ekipa koja je uredno platila dozvolu a vecina ne kapira zasto
je zabranjeno loviti zivim mamcem a mi s' kanapima mozemo da masemo (licno sam mucio muke s takvim profilom
ljudi,koji iskreno ne kapiraju).

Licno mislim da je u Srbiji neophodna zabrana lova pastrmke na 5 god,da bi zivnulo stanje na rekama!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyPon 22 Okt 2012, 14:01

Uvek imam više poverenja da riblju sudbinu prepustim mušičarima nego bilo kome drugom.

Dok ovo pišemo, reke Srbije su pune ribolovaca koji izlovljavaju pastrmke prirodnim mamcima i varalicama. Ali, to nije najstrašnije. Kad se i oni izgube, dolaze "profesionalci", koji uz pomoć "profi" opreme čiste reku od pastrmki. Omiljeni period im je jesen-zima, jer su pastrmke tad najranjivije, a pošteni ribolovci "mirno spavaju".

Struja, mreže, bombe... jeste li čuli za to?

Ako niste, biće dovoljno da uđete u bilo koju kafanu ili prodavnicu pored pastrmske reke. Raspitajte se malo, kad i kako stradaju pastrmke. Velika je verovatnoća da će vam se ljubazno predstaviti i same pastrmkoubice i sasvim opušteno se pohvaliti tonama pastrmki koje su pobili.

P.S.
...uglavnom tokom tobožnjeg "lovostaja".
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyPon 22 Okt 2012, 15:24

Onda je jedini spas u sneznim smetovima i neprohodnim cak i auto putevima,tako da lopine nece moci da dodju do
zavejanih vrleti gde zive pastrmke. Znaci prirodna odbrana, ukoliko bude snega u dovojnim kolicinama.

Neka mi Bog oprosti,ali ako zimus u berbi gljiva Bukovaca naletim na struju necu stedeti zrna,iz omiljenog ''gvozdja ''
(a i mog) KGB-a 9mm MAKAROVA Evil or Very Mad
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide
Sale


Broj poruka : 1437
Godina : 47
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 04.12.2008

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyPon 22 Okt 2012, 17:05

Mafke ::
ali ako zimus u berbi gljiva Bukovaca

Zar ima gljiva posle prvih slana!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyPon 22 Okt 2012, 18:36




Sale imenjace, do samih sneznih padavina i cesto pod snegom berem Jelove Rujnice,Italijani je obozavaju i zovu je Rusula jer toj porodici gljiva pripada. Ceo novembar i decembar

Rujnica je po jelovim i borovim sumama u izobilju do sredine zime skoro,komotno mozes zimnicu da spremis,fantasticna je ukiseljena u teglama i buricima.

A bukovaca je posebna prica i za berbu i po ukusu. Cela zima je njeno pravo vreme,zalepljena uz vrbe,bukvu i cer moze da bude i na vicini do 4m. Zato nosim konopac sa olovnim

otezanjem na krajevima i tako ne retko skinem nalepljeno 3 kg Bukovaca. O ukusu sto se tice ovih vestacki uzgojenih,smesno je porediti.

Izvinjavam se za OFF,ali berba gljiva mi je stara strast,berac sam od 13 god i od tada i proucavam Mikologiju. Berem i jedem preko 20 vrsti gljiva i pecurki skocko

Svaki musicar bi trebao da odvoji malo vremena u zabacenoj prirodi i prosvrlja ,svasta moze da se nadje od gljiva.
Nazad na vrh Ići dole
Damirt82
Guide
Guide
Damirt82


Broj poruka : 1359
Godina : 41
Lokacija : Kotor Varoš
Datum upisa : 08.05.2011

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyPon 22 Okt 2012, 21:29

Što reče Mafke oprostite za off, ali danas rujnica na meniju za ručak.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyUto 24 Nov 2015, 22:24

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptySre 25 Nov 2015, 09:11

Sudeći po ovom snimku, Amerikanci ih sa merakom bodu usred mresta. Kako to da kod njih nema ovolike (mislim na Balkan) brige zbog ometanja usred parenja, a pastrmke imaju za izvoz? Kod nas se sam odlazak na pastrmsku reku tokom 5 meseci lovostaja smatra prekršajem zbog koga bi mušičara trebalo u najmanju ruku streljati za primer, a na ovom snimku vidimo skroz obratno.

Treba se upitati, ko je budala? Ovaj opušteni stanovnik najbolje zemlje na svetu (za mušičarenje, ne mešam se u ostalo), ili Balkanci koji obožavaju 5-mesečnu pauzu? Laughing

Kako to da on ne misli da je ugrozio pastrmke, a ovi naši "mudraci" su pametniji?

Da li u našim rekama Grzi, Crnici, Timoku, Temskoj, Jermi, Vlasini, Raškoj, Studenici, Rzavu... ima više pastrmki nego kod ove "budale", jer ih štiti petomesečni lovostaj? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptySre 25 Nov 2015, 11:37

'Opste nisi parlamentaran, pa navikli ljudi na to vec godinama, a idu I posne slave valja se napuniti novcanici i zamrzivaci.

Ja nemam nista protiv te pauze. Da je nema samo bi imao glavobolju.
Sta li se ti bunis.. Morao bi po ceo dan da se juris sa plovkarosima, preskaces razne samice i koseve po vodi, razmisljas da neko u viru iznad tebe (ako se tiho sunjas) bas tad nije opalio agregat sa strujom itd...
Ovako sedis lepo kuci, glava te ne boli, ribu i pre toga niko nikad ne cuva. To sto mi prijavimo par puta kog zateknemo preko dana su sitnice.

I sam si 100-puta video da plovkarosi vec tradicionalno malte ne istog dana kad pocinje zabrana krecu da krce obale i  prave mesta uz virove.
Nista to nije cudno, smeta ljudima dok bacaju, pa lepo podkresu svo granje... sto je opste korisno.
A kad posle 100-godisnje zabrane dodjes prvi dan na vodu provalis da su utabali i veoma korisne puteljke i ribarske staze pored vode (kao da je vojska imala vezbu, kakva crna zabrana) sto je takodje veoma korisno.
Nase vode i ribe u njoj su i ovako navikle da ih niko ziv ne cuva, bog samo zna kako uopste po nesto u njima i pliva.

Ja postujuci tu pauzu u stvari ne odmaram od ribolova nego od raznih neandertalaca vezanih za ribolov.
Pokusam samog sebe nekako da ubedim da se ipak nalazim na "nekakom parcetu evrope" a ne Mongolije (ako sa te strane posmatram pauza mi dodje i nekako kratka)

Veoma beskorisna (gledajuci deceniski rezultate ribljeg fonda), blago receno imbecilna i veoma prakticna stvar sto se tice krivolovaca i ljudi koji ih "reketiraju" u prodaji ribe i pasivno sve to dozvoljavaju.
Kakva crna zastita, najmanje sto im treba su svedoci..

Ps. O toj temi nema sta vise ni da se diskutuje, to sve vec i vrapci znaju a rezultati se jasno vide.
Ko god u to nije 1010% siguran, garantujem da ima manje od 15 izlazaka godisnje na vodu, srce na mestu ali jako pogresnu veru u lude. Pozzz
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptySre 25 Nov 2015, 13:41

Ma dobro, to što je lovostaj mrtvo slovo na papiru, to je jasno. Nego, ovi ne samo da ne pauziraju 5 meseci, nego preporučuju ribolov pastrmki dok brane svoja trla, to jest usred mresta!

Na brojnim sajtovima i u nekim američkim knjigama našao sam tople preporuke da se u ribolov ide baš kad se ribe mreste, jer je to, po autorima, izvanredno vreme za to!

http://troutster.com/fishing-for-spawning-brown-trout-in-the-fall/
Nazad na vrh Ići dole
Big Bad Wolf
Visitor
Big Bad Wolf


Broj poruka : 369
Godina : 53
Lokacija : Nis
Datum upisa : 18.04.2012

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyČet 26 Nov 2015, 04:45

E, ako si tako procitao, onda, da se ide. stvarno ha ha
Nazad na vrh Ići dole
http://www.gospodjastojana.com
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall


Broj poruka : 1092
Godina : 66
Lokacija : Na Gacki
Datum upisa : 26.10.2015

Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 EmptyČet 26 Nov 2015, 08:02

Koliko znam Ameri se prezderavaju Hamburgerom i ostalim slicnim gadostimo i to je jedan od razloga zasto su visoko na ljestvici najdebilnijih bica na planeti.
Hocu reci, ako Ameri nesto rade ne znaci da je to sto rade automatski i dobro.
To sto su im rijeke pune ribe mogu zahvalit visokim cijenama ribolova i jos visim cijenama kazni za prekrsioce, cak i zatvor. A i vecina video uradaka iz ribolova su snimani ili na strogo kontroliranim, mahom privatnim, revirima ili na nedostupnim terenima na koji se stize ili dugim pjesacenjem  ili nekom specijalnim prevoznim sredstvom. Obicno su to letilice a to kosta.
I malo o temi: nekako najblizi mojem razmisljanju je clan foruma MAKI. Mislim da bi na vodi trebao vladati apsolutni mir u periodu samog mrijesta, odnosno odlaganja ikre. Nasao bi veliko zadovoljstvo stajati negdje skriven na obali i posmatrati taj praznik zivota, bez ribolovnog pribora, naravno. Eventualno sa foto aparatom.
Svi znamo da period samog mrijesta ovisi o hidroloskim i jos nekim prilikama tako da je nemoguce tocno reci kad ce se mrijest dogoditi i zbog toga je i uveden 5-o mjesecni period lovostaja.
Mozda bi bilo prihvatljivo da netko kompetentan nakon monitoringa odredi za svaku vodu posebno kad se je mrijest zavrsio i da se nakon toga dozvoli ribolov po principu C&R
To bi zadovoljilo apetite onih koji ne mogu docekat proljece.
Meni osobno zimski period ne pada tesko jer tada i ne mogu na vodu zbog posla a i "sreca je lijepa onda kad se ceka....."
A zima je dobra i za vezivanje musica. Uvijek se moze raditi nesto vezano uz ovaj prekrasni sport. Nije sve u bockanju.
Pozdrav svima, Mirko
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart   Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mušičarenje pastrmke u periodu novembar - mart
Nazad na vrh 
Strana 3 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» Panorame i dr. detalji ribolovnih destinacija

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje pastrmke-
Skoči na: