Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Nišavske mladice na Fly

Ići dole 
+14
Clavis
Milan VB
Ervin-Eko
Waterfall
Radojica-pop
Mixmaster
Mohiko
Brane1972
Thymallus
Batarihter
Stimulator 64
Silvio
Lale
Zvezdan
18 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall


Broj poruka : 1092
Godina : 66
Lokacija : Na Gacki
Datum upisa : 26.10.2015

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyČet 11 Jan 2018, 14:39

Mixmaster ::
Ja znam tačno i temperaturu i protok, ne 5 godina, nego 40 godina unazad. Maltene u dan. Takođe, znam otprilike gde koja riba leži u svakom viru na preko 100 km reke. Znam koji insekt živi iza kog kamena i kakav je bentos u kom delu reke. Tačno znam i gde je svaka kanalizaciona cev i koliko i kako utiče na živi svet. Znam gde i kad su hvatani koliki klenovi, skobalji, mrene, mladice i pastrmke. Nepogrešivo pamtim kad je počela promena Nišave usled rada HE i kako se svaki vir i brzak menjao iz godine u godinu.....Odličan sam poznavalac ribljeg sveta, entomologije, reke Nišave, uzgoja slatkovodnih riba i mušičar-ubica, koji je samo iz Nišave izneo preko 10,000kg ribe ulovljene mušičarenjem.
... Laughing

Mixe, pa ti si supermen!!!
Nazad na vrh Ići dole
Thymallus
Visitor
Thymallus


Broj poruka : 445
Godina : 37
Lokacija : Rijeka - Hrvatska
Datum upisa : 05.01.2011

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyČet 11 Jan 2018, 16:16

Mixmaster ::
Ja znam tačno i temperaturu i protok, ne 5 godina, nego 40 godina unazad. Maltene u dan. Takođe, znam otprilike gde koja riba leži u svakom viru na preko 100 km reke. Znam koji insekt živi iza kog kamena i kakav je bentos u kom delu reke. Tačno znam i gde je svaka kanalizaciona cev i koliko i kako utiče na živi svet. Znam gde i kad su hvatani koliki klenovi, skobalji, mrene, mladice i pastrmke. Nepogrešivo pamtim kad je počela promena Nišave usled rada HE i kako se svaki vir i brzak menjao iz godine u godinu.....Odličan sam poznavalac ribljeg sveta, entomologije, reke Nišave, uzgoja slatkovodnih riba i mušičar-ubica, koji je samo iz Nišave izneo preko 10,000kg ribe ulovljene mušičarenjem.

Nažalost, upravo takvih se naši "stručnjaci" najviše boje i izbegavaju ih. Ja sam u kontaktu sa njima, pa to dobro znam. Od mene im preti opasnost da ih za samo par minuta razgovora uhvatim da blage veze nemaju šta znači reč Trichoptera, gde živi Ecdyonurus, a hvatao sam ih čak i da su ubeđeni da je "rainbow trout" naša potočna pastrmka. Laughing Ubeđen sam da bar 50% njih ne razlikuje linjaka i lipljena. Laughing  Ne zezam se.

Evo, upravo sada su ispali teške budale sa ovim nišavskim mladicama, samo zato što nisu prihvatili moj predlog.

Heh, kad malo bolje razmislim, to je dobro, jer će sledeći oberučke da prihvate, ne čekajući da se opet obrukaju. Laughing

P.S.

Inače, ja dobro poznajem tog "kriminalca". Šta mislite, da nisam možda i ja ubacivao mlađ? Em je ideja moja, em najbolje poznajem Nišavu, em najbolje poznajem mladicu, em odlično poznajem proizvođače mlađi, em nemam druga posla, em sam već prijavljivan vlastima da sam to radio, em sam ih odmah našao gde leže... Laughing



stvarno ha ha  sve znaš, blago tebi hahah, ja ne znam šta sam jeo prije pola sata stvarno ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyČet 11 Jan 2018, 16:29

Ma jok, kakav supermen, samo sam na Nišavi proveo oko 2000 mušičarskih dana. Ljudi posete fakultet par stotina puta pa dobiju diplomu "dr-mr".
Da sam ja posećivao redom niške fakultete, koliko sam samo na Nišavi vremena proveo, proučavajući njen vodeni svet i mušičareći, ne bi ostao
nijedan čiju diplomu ne bih imao. Laughing

Dakle, malo čudno, ali ne baš neviđeno. Ima čak i knjiga sa naslovom koji otkriva da nisam jedini koga zanimaju samo dve stvari pre smrti  Laughing :

[You must be registered and logged in to see this image.]
naslovna strana čuvene knjige
Nazad na vrh Ići dole
Brane1972
Visitor
Brane1972


Broj poruka : 202
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.03.2012

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyČet 11 Jan 2018, 22:47

Svaka cast MAJSTORE
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide
Silvio


Broj poruka : 1829
Godina : 45
Lokacija : Na Neretvi
Datum upisa : 28.12.2010

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyPon 15 Jan 2018, 08:10

ziveli
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyPon 15 Jan 2018, 09:12

Ček' da vidimo gde su se to mladice naselile.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Možda niste znali da ovakva reka postoji u Srbiji?

Ako niste, ne brinite, to nije čudno. Ni 99% niških ribolovaca i 99.99% Nišlija to ne zna. I oni uglavnom misle da im kroz grad protiče prljava reka nalik obližnjoj Moravi, po čemu se nimalo ne razlikuju od "stručnjaka" iz Beograda, koji ne bi umeli da nađu Nišavu ni na geografskoj karti  a kamoli da je opišu... Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Guide
Guide
Waterfall


Broj poruka : 1092
Godina : 66
Lokacija : Na Gacki
Datum upisa : 26.10.2015

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyPon 15 Jan 2018, 09:41

Ovo izgleda jako dobro. Doduse, ovo je zimski vodostaj. Ljetni bi po svim pravilima ipak trebao biti manji. Ocito ne i premali kad je Mladica opstala i lijepo narasla.
Idealno i za Lipca
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyPon 15 Jan 2018, 17:39

Nije velika voda. Leti je manja za možda 10cm. Nišava je po višem vodostaju uvek ujedno i mutna. Ovo je na 150km od njenog izvora, a usput protiče kroz plodne srpske kotline, prepune nepreglednog obrađenog poljoprivrednog zemljišta. Čim padne kiša i vodostaj malo zamrda, odmah primetno menja boju.

Dakle, kad je vidite bistru, to znači i da je mala.

Uz sve to, na slici je samo krak Nišave, to jest oko polovine njenog protoka. Njena potpuna širina i protok su duplo veći nego na prethodnoj slici.
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyČet 25 Jan 2018, 00:29

Ove slike kao i dobar deo prethodnih nisu neko preveliko cudo za ljude koji tu reku dobro poznaju (a po malo se razumeju i u ribe i sve vezano oko njih) ali su nesumljivo jos jedan lep signal za period koji sledi.

Nisava je po velicini a i po izgledu jako slicna Lim-u, ako to nekome moze da sluzi kao reper za poredjenje. Reka Nisava.
(ako ne Nisave slika Lima sigurno ima dosta po forumu)
Izuzetno je bogata hranom na celom svom toku, sto je bitna stvar ako se u obzir uzme da se prica vodi na preko 100km njenog toka. (ali ozbiljno bogata hranom)
Jako je pogodna za zivot pomenutih vrsta .. A i za ribolov, na malte ne celom svom toku. (sto je za nas takodje zanimljivo)
Dosta toga vec odavno ima ispisanog i u temi.. Lipljen i mladica u Nišavi !!

Do pre par godina smo razmisljajuci na tu temu, cak i pisuci vise puta o tome na forumu, govorili da svi uslovi deluju idealno ali da ipak sve to treba proveriti u praksi a teorije dokazati kroz vreme.

I ispade stvarno rastu, uzivaju, napreduju..

Takodjer nam se, sada mozda jos i opravdanije nego ranije, ucinilo podjednako moguce da se uz sve te uslove na takvoj vodi sasvim prirodno i mresti.
Za sada jos nisu snimljena (ili bar ne "prijavljena") mrestilista ili uslikana mladj mladice (istinu za volju, niko se tome nije bas ozbiljno posvetio) ali mozda vec sledeca godina moze biti realna da se akcije tog tipa organizuju i toj prici posveti vreme.

Znacajan boj riba vec pliva i uziva u ovoj reci.. Ipak u pitanju je jako veliki tok a riba nije fokusirana na samo jedan deo reke.
Ipak verujemo, ako im se kockice poklope kako se nama cini, da ce se one i lakse menjusobno pronaci nego sto su pronasle cak i kraj musicarskog tipeta.
To je jedina stvar koja je u celoj ovoj prici preostala da se, moze se na osnovu dosta toga i reci, "uslika" pa da se prica lepo nastavi..
I mozda i bitno ali usputno "ko je sta reko, pokrenuo ili ucinio" ali posle jos tog "zadnjeg, uslikanog eksera" stvari ce neminovno imati zakucan smer i neku jos ozbiljniju pricu.

Svaka cast za ulove, mozda po malo sudbinski ako ne i potpuno zasluzeno da prvi zvanican ulov mladice ,sa musicarskom priboru, na Nisav-i ode bas na tu adresu. Cestitke!! Pozzz svima.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyČet 25 Jan 2018, 11:03

Nakon što sam izbockao nišavske mladice na strimera, vrlo brzo su slike i snimci bili pred očima glavnih autoriteta koji su zaduženi da brinu o ribljem svetu ove reke, poribljavanju, čuvanju i ribolovnim propisima na njoj. U kontaktu sam sa njima i uživam njihovo poverenje, jer se u više navrata proteklih godina dokazalo da svaki moj predlog ima itekako debelu osnovu i nije plod želja nekog novopečenog mušičara. Prvi rezutat toga je pojačano čuvanje Nišave u parku prirode "Sićevačka klisura".
Kada sam predao predlog za poribljavanje Nišave mladicom, davne 2011., pročitali su i zakolutali očima "Opet glupe ribarske želje", ne shvatajući da im predlog dolazi od čoveka koji bolje od njih zna šta je mladica, još bolje šta je Nišava, kao i kako održati riblji fond. Oni su navikli da im se stotine polupismenih ribolovaca obraća sa tupavim željama, pa razumem i zašto su taj moj predlog odbacili.
E, sad ćemo da razgovaramo ovako "Dobro, pogrešili ste. Razumem vas u potpunosti, ali greška se može ispraviti....". To je nešto kao šah-mat, a nova partija može da se igra samo na terenu FLY ONLY C&R, ako se ja pitam.

P.S.
Aj' kad se već bavimo ovom temom, da ubacim još jednu sličicu sa Nišave:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Mohiko
Guide
Guide
Mohiko


Broj poruka : 550
Godina : 46
Lokacija : Zvornik
Datum upisa : 11.08.2012

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyČet 01 Feb 2018, 19:46

Mix svaka čast za ulove i za ostvarivanje ovakvih ambicija!
Jedine tri ribe koje ja poštujem i kojima bih porbio sve vode gdje mogu opstati su naša tri salamonoida!
Tako da mladica u Nišavi je za mene+.Još u neke vode je ubacivana pa je lovljena nemilice pod izgovorom da joj tu nije mjesto.
Kod mene na Drini je ne poštuju mislim na lokalce.Za njih je škobalj svetinja :(
A grešku činiš objavljivanjem lokacija ne možeš vjerovati kako se to pomno prati i analizira.
Ja zato dugo već unazad ne kačim ništa!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyČet 01 Feb 2018, 20:31

Ne brini, Mohiko. Objavljivanjem snimaka i ove prepoznatljive lokacije samo sam odvratio pažnju ribolovaca sa pravih mladičarskih terena. Nišava ima 100-150 km mladičarskih terena, a ovo je samo 0.015% tog toka, ionako bezveze mesto, ispod brane. Tu niko ozbiljan ne peca. Tu će da se sjate znatiželjnici, misleći da je baš tu "ElDorado". Laughing Ostaje 99.85%, to jest ostalih 149.8 km, gde bar 90% onih koji odgledaju ovaj snimak neće NIKADA priviriti.

Heh, uvek imajte poverenja u čika Mixa, koji nije od juče. Poznajem odlično i Nišavu i mladicu i one koji će da je čuvaju i one koji su je uneli....ali i ribolovce i njihovu pamet i običaje.

Evo, prošlo je skoro mesec dana od bockanja ovih dveju mladica na strimera, a nijedan od preko 500 niških mušičara se još ne pohvali ulovom. Dakle, nije to baš tako jednostavno: "Pokažeš lokaciju i onda svi nagrnu i pohvataju ribu". Laughing  

Poređenja radi, pokazivao sam ja stotinama ribolovaca i lokacije za strimerisanje krupnih bucova i strimere i tehnike, pa ne videh baš brojne slike niških i ostalih južnomoravskih mušičara sa bucovima. Ima, nije da nema, bocnuto nešto bucova otkad sam ja počeo sa bucovdžisanjem krajem osamdesetih, uglavnom od strane onih koje sam vodio i učio, ali to je ništa. Broji se na prste. E pa, kad nisu bucove isheftali, koji pucaju po Moravi i otkrivaju gde su, neće vala ni nišavske mladice, koje se kriju, retke su i ne videh ih još da raubuju...

Jedina opasnost im preti od jedinog niškog ribolovca koji se može nazvati mladičarem, to jest moje malenkosti. Sreća po njih je što ovih dana više uživam u light stillwater mušičarenju i nimalo ne marim za te zubate babaroge. Laughing

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Radojica-pop
Guide
Guide
Radojica-pop


Broj poruka : 1570
Godina : 49
Lokacija : Raška
Datum upisa : 30.04.2008

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptySub 17 Feb 2018, 23:42

Mohiko ::
Mix svaka čast za ulove i za ostvarivanje ovakvih ambicija!
Jedine tri ribe koje ja poštujem i kojima bih porbio sve vode gdje mogu opstati su naša tri salamonoida!
Tako da mladica u Nišavi je za mene+.
A grešku činiš objavljivanjem lokacija ne možeš vjerovati kako se to pomno prati i analizira.
Ja zato dugo već unazad ne kačim ništa!
Ma niko je ne vata, eno po fejsu bas sa ove lokacije vataju na varalicu doduse pustaju. Ali docice nocu neko ko bas nema takve ambicije.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyNed 18 Feb 2018, 11:12

Ajmo sad iz drugog ugla, to jest iz prve ruke:

Procenat oslobođenih mladica koje su ulovljene u Nišavi najveći je na svetu. Po tome Nišava prednjači u odnosu na bilo koju reku, uključujući i specijalne revire u Sloveniji, Austriji... Kako to? Pa, jednostavno, na tim rekama se mladica nemilosrdno ubijala tokom istorije. Tone i tone su poklane i na (odskora) najčuvanijim rekama sveta, a na Nišavi se to nikada nije dešavalo niti će se desiti.

Po mojoj proceni, iz Nišave je odneto oko 40 mladica, a vraćeno 10. Dakle, otkad postoji Nišava i mladica u njoj, 20% ih je preživelo čoveka, što je nedostižno za bilo koju reku sveta. Na primer, na nekoj najčuvanijoj austrijskoj reci je u poslednjih par stoleća ubijeno 500000kg mladice, a vraćeno nakon kačenja možda tek 5000kg, u najboljem slučaju. To je 1%, u odnosu na nišavskih 20%.

Na to treba dodati da se procenat oslobođenih nišavskih mladica povećava. Počelo je nadmetanje u tome ko će ih slikati i pustiti, po uzoru na "onog" pionira sa Youtube-a, a ne ko će je klepnuti po glavi. Eh, šta je moć reklame! Dakle, može se očekivati da procenat oslobođenih priđe i do neverovatnih 50%!

P.S.
Uz sve to, izumro je naš narod, momci. Nema ko više ni da peca. Šetam pored Nišave stalno. Obilazim i mesta na kojima sam snimao vađenje mladica... Nema baš mnogo tragova. Neki su došli, bacili 2-3 puta, videli da neće i više se nikada neće vratiti. Jedan varaličar je uspeo da upeca mladicu i to je sve. Kada se malo udaljiš od mostova, brana i sličnih mesta, nema više ni putanje pored Nišave. Sve samo žbunje, zmijarnik i džungla. Nema više ni ko da krade ribu. Ja ne pamtim kada sam poslednji put video ribokradicu!?! U celom Ponišavlju se dnevno rodi možda 15 beba, a umre bar jedno 100 čoveka, a od tih 15, njih 12 su nesposobni da hodaju pored reke - samo mobilni i PC gledaju po ceo dan, imaju po 100-120kg i ne zna se da li su muško ili žensko. Ono troje što ostane beži na Zapad, tako da su se nišavske mladice igrom slučaja našle u pravom raju. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Radojica-pop
Guide
Guide
Radojica-pop


Broj poruka : 1570
Godina : 49
Lokacija : Raška
Datum upisa : 30.04.2008

Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 EmptyNed 18 Feb 2018, 14:34

Normalna ali ne i casna je pojava kad covek laze druge, ali kad covek laze sebe to nije dobro, to je problem.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nišavske mladice na Fly   Nišavske mladice na Fly - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Nišavske mladice na Fly
Nazad na vrh 
Strana 3 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» Uzgoj mladji Mladice

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: Mušičarenje ostalih vrsta riba-
Skoči na: